Portali aLbdigital.net
Pėrshendetje Vizitor i Nderuar...

Me sa duket, ju nuk jeni Identifikuar akoma ne Faqen tone,

ndaj ju paraqitet ky mesazh pėr tju Kujtuar se ju mund tė Identifikoheni qė tė merrni pjese nė

diskutimet dhe Temat e shumta tė Forumit tone.

...Nė qofte se ende nuk keni njė Llogari personale nė Forum, mund ta hapni nje tė tille duke u Regjistruar

...Regjistrimi Ėshte falas dhe ju merr kohe maksimumi 1 min...

Me Respekt dhe Kenaqesi:

Staffi i Forumit aLbdigital.net

You are not connected. Please login or register

Portali aLbdigital.net » »» Shkenca Dhe Jeta «« » Shkenca & Jeta » Tetė ushqime qė mund tė ulin nivelin e kolesterolit

Tetė ushqime qė mund tė ulin nivelin e kolesterolit

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Shko poshtė  Mesazh [Faqja 1 e 1]

LuNa

avatar
Moderator/e
Moderator/e
Shpesh vėmė re se njerėzit i kushtojnė tepėr rėndėsi dietės sė pėrditshme ditore, duke u munduar qė tė merren me anė tė ushqimit tė gjithė pėrbėrėsit ushqimorė tė domosdoshėm pėr organizmin, nė mėnyrė tė tillė qė tė mos sjellin rreziqe pėr organizmin

E rėndėsishme ėshtė qė tė konsumohen fruta dhe perime, sidomos nė stinėn e verės, kur organizmi ka mė shumė nevojė pėr produkte tė pasura me ujė dhe lėngje. Studimet e bėra kohėt e fundit kanė zbuluar se disa ushqime, pėrgjithėsisht fruta dhe perime, pėr vetė aftėsinė e tyre, pėr tė ulur nivelin e kolesterolit nė gjak janė quajtur “super” ushqime. Kėto ushqime janė ndėr tė paktat “produkte” qė kanė specifikėn e rregullimit tė nivelit tė kolesterolit nė gjak, dhe e mbajnė atė nė nivelin e duhur.

Tėrshėra

Kur disa gra nė Universitetin e Torontos nė Itali, nė funksion tė njė studimi qė po kryenin shtuan nė dietėn ditore tėrshėrėn dhe krundet, vunė re se gjendja e zemrės, presioni i gjakut, niveli i kolesterolit nė gjak; gjendja e pėrgjithshme shėndetėsore u pėrmirėsua nė 11 pėr qind. Tėrshėra ėshtė e pasur nė Potasium, i cili mban nėn kontroll presionin e gjakut, si dhe me vitaminė E, tė gjendur edhe te drithėrat.

Bajamet

Studimet e kryera nga Universiteti Tufts nė vitin 2005 zbuluan se nė lėkurėn e bajameve ndodhen substanca tė tilla, tė cilat ndihmojnė nė parandalimin e oksidimit tė kolesterolit, njė proces i cili mund tė shkatėrrojė qelizat e gjakut dhe tė shkaktojė rrezik pėr atak kardiovaskular. Bajamet janė tė pasura me magnez dhe vitaminė E, tė cilat luajnė rol nė formimin e rruazave tė kuqe tė gjakut. Tė bajamet ka pėrbėrje magnezi.

Batha dhe thjerrėzat

Nė rezultatet e raportuara nė kronikat e Mjekėsisė Internacionale nė vitin 2005 u tregua se personat, tė cilėt kishin pėrfshirė bathėn dhe thjerrėzat nė dietėn e tyre ushqimore kishin normalitet nė nivelin e kolesterolit rreth 2 herė mė shumė se ata persona qė nuk i konsumonin kėto prodhime, tė cilėt ishin nėn frikėn e njė tensioni tė mundshėm, apo problemė tė ndryshme qė kanė tė bėjnė me gjakun dhe zemrėn.

Boronicat

Boronicat pėrmbajnė njė pėrbėrės antioksidantė, shumė tė fuqishėm tė quajtur pterostilbene, tė cilėt ndihmojnė nė uljen e nivelit tė kolesterolit dhe ruajtjen e tij nė normat e duhura, gjė qė u raportua nė vitin 2004 nga shkencėtarėt e Shėrbimi Kėrkimor Agrikulturor. Boronicat janė tė pasura mė vitaminė C, e cila ėshtė e pėrbėrėsi kryesor i kolagjenit dhe pėrbėn materialin strukturor te kockave tė trupit, tė lėkurės, enėve tė gjakut.

Elbi

Kur njė grup shkencėtarėsh vullnetarė shtuan elbin nė dietėn e Shoqatės Amerikane pėr Sėmundjet e Zemrės pas studimeve tė bėra nė vitin 2004 rezultuan se niveli i kolesterolit u ul mė tepėr se dy herė, ēka pėrmirėsonte dhe gjendjen shėndetėsore tė tė sėmurėve me zemėr. Elbi pėrmban Potasiumim, i cili ėshtė i pėrfshirė nė shumė procese jetėsore tė trupit, duke mbajtur nėn kontroll presionin e gjakut, funksionin e zemrės dhe veshkave.

Avokadot

Pėrbėrėsit ushqimorė tė pangopur te avokadot kanė rezultuar si pėrbėrės tė cilėt janė tė aftė tė ulin nivelin e kolesterolit nė gjak dhe pėr tė shmangur atė tip tė kolesterolit i quajtur “i keq”. Efekti i avokadove vėrehet sidomos te ata persona qė vuajnė nga niveli i lartė i kolesterolit nė gjak. Avokadot janė tė pasura me magnez, i cili ėshtė i nevojshėm pėr disa nga proceset bazė tė organizmit dhe vepron nė mė tepėr se 300 reaksione biokimike.

Alkooli

Tė pish njė gotė verė nė darkė, apo njė pijė tė lehtė alkoolike, nė fakt, ka treguar se ndihmon nė rregullimin e nivelit tė kolesterolit nė gjak, si dhe nė uljen e rrezikut pėr tė pasur atak kardiak. Nė tė kundėrt teprimi me pijet alkoolike sjell nė mėnyrė tė pashmangshme probleme me zemrėn, mėlēinė, si dhe vdekje tė hershme. Birra dhe vera janė ndėr burimet mė tė mėdha tė kromit, tė cilat shpėrbėjnė ushqimet nė energji tė pėrdorshme.

Karota

Nė trupin tonė, Beta Karoteni, proteinė e cila gjendet tek karotat, ėshtė i shndėrruar nė vitaminėn A, e cila ėshtė njė nga lėndėt ushqyese kryesore tė organizmit dhe ndihmon pėr njė shėndet sa mė tė mirė, qė kryen funksione tė ndryshme qė lidhen me imunitetin dhe shtimin e qelizave tė trupit. Beta Karoteni vepron zakonisht si njė antioksidant qė neutralizon radikalet e lira. Ajo gjendet tek frutat, perimet dhe sallata jeshile.

Kosovasot


Forumi aLbdigital
"Nuk mund te jesh i drejte,nese nuk je i njerezishem"
Shiko profilin e anėtarit

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Mbrapsht nė krye  Mesazh [Faqja 1 e 1]

Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi