Portali aLbdigital.net
Pėrshendetje Vizitor i Nderuar...

Me sa duket, ju nuk jeni Identifikuar akoma ne Faqen tone,

ndaj ju paraqitet ky mesazh pėr tju Kujtuar se ju mund tė Identifikoheni qė tė merrni pjese nė

diskutimet dhe Temat e shumta tė Forumit tone.

...Nė qofte se ende nuk keni njė Llogari personale nė Forum, mund ta hapni nje tė tille duke u Regjistruar

...Regjistrimi Ėshte falas dhe ju merr kohe maksimumi 1 min...

Me Respekt dhe Kenaqesi:

Staffi i Forumit aLbdigital.net

You are not connected. Please login or register

Portali aLbdigital.net » »» Shkenca Dhe Jeta «« » Shkenca & Jeta » Gjurmė gjenetike nė ērregullimet e gjumit

Gjurmė gjenetike nė ērregullimet e gjumit

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Shko poshtė  Mesazh [Faqja 1 e 1]

1Normal Gjurmė gjenetike nė ērregullimet e gjumit prej Tue Nov 18 2008, 00:26

LuNa

avatar
Moderator/e
Moderator/e
Kėrkuesit japonezė zbuluan njė variant gjenetik qė lidhet me njė rrezik mė tė lartė tė narkolepsisė, zbulime kėto tė botuara nė revistat shkencore. Sipas kėtij zbulimi, ky ērregullim ėshtė i lidhur me gjenet qė rregullojnė gjumin dhe shkencėtarėt thonė se gjetjet e tyre mund tė ndihmojnė nė zbulimin e shkaqeve tė narkolepsisė.

Gjendja ėshtė e pazakonshme dhe e dhimbshme – njerėzit qė vuajnė prej saj mund tė pėsojnė “atake tė gjumit” pa asnjė paralajmėrim gjatė aktivitetit normal ditor. Si rrjedhojė, disa njerėz mund tė pėrjetojnė “katapleksi”, ku emocione tė forta si zemėrimi, surprizat ose tė qeshurat mund tė ndikojnė nė njė humbje tė menjėhershme tė forcės sė muskujve, qė nė disa raste mund tė shkaktojė njė kolaps.

Shkaqet nuk janė ende plotėsisht tė qarta, megjithėse disa shkencėtarė besojnė se ka tė bėjė me mungesėn e njė lėnde kimike tė quajtur hipokretinė, e cila i dėrgon sinjale trurit mbi gjumin dhe zgjimin. Ka fakte tė forta se rastet mund tė ndodhin nė tė njėjtėn familje, kėshtu qė Universiteti i Tokios po kėrkon pėr diferencat gjenetike tė pėrfshira nė tė.

Ata studiuan kodin gjenetik tė qindra vullnetarėve, disa me narkolepsi dhe disa jo pėr tė parė diferencat. Varianti qė gjetėn ata lidhej me njė mundėsi 79% mė tė lartė tė narkolepsisė tek japonezėt dhe 40% mundėsi tė grupeve tė tjera etnike. Gjithēka deri mė tani lidhet me dy lloje gjenesh, CPT1B dh CHKB, tė cilėt janė veēuar nga kandidatėt qė kanė mundėsi pėrfshirje nė ērregullime, pasi tė dy kanė rol nė rregullimin e gjumit.

“Shpresojmė se zbulimi i gjeneve pėrkatėse tė ndjeshme mund tė kontribuojė nė gjetjen e terapive pėrkatėse”, thanė ata. Njė specialiste britanike pėr gjumin thotė se ky variant kėrkon tė gjejė njė shpjegim tė qartė pėr narkolepsinė tek pacientėt. Ajo shprehet se kėrkimet janė interesante, por ende tė hapat e para – funksionimi i saktė i gjeneve ėshtė provuar tek minjtė, por kjo nuk do tė thotė se funksionon njėsoj edhe nė trupat njerėzore. Kjo tregon se ata si individė janė mė tė prirur pėr tė zhvilluar narkolepsinė, por nuk shpjegon se pėrse disa preken nga kjo sėmundje dhe pėrse disa tė tjerė qė kanė probleme tė ngjashme nuk preken.


Forumi aLbdigital
"Nuk mund te jesh i drejte,nese nuk je i njerezishem"
Shiko profilin e anėtarit

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Mbrapsht nė krye  Mesazh [Faqja 1 e 1]

Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi