Portali aLbdigital.net
Pėrshendetje Vizitor i Nderuar...

Me sa duket, ju nuk jeni Identifikuar akoma ne Faqen tone,

ndaj ju paraqitet ky mesazh pėr tju Kujtuar se ju mund tė Identifikoheni qė tė merrni pjese nė

diskutimet dhe Temat e shumta tė Forumit tone.

...Nė qofte se ende nuk keni njė Llogari personale nė Forum, mund ta hapni nje tė tille duke u Regjistruar

...Regjistrimi Ėshte falas dhe ju merr kohe maksimumi 1 min...

Me Respekt dhe Kenaqesi:

Staffi i Forumit aLbdigital.net

You are not connected. Please login or register

Portali aLbdigital.net » »» Shkenca Dhe Jeta «« » Mjekesia » Dhimbjet e kokes!

Dhimbjet e kokes!

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Shko poshtė  Mesazh [Faqja 1 e 1]

1Normal Dhimbjet e kokes! prej Wed Nov 19 2008, 11:56

LuNa

avatar
Moderator/e
Moderator/e
Receptoret e dhimbjeve nuk gjenden vecse ne lekure, ne fascie, ne muskulaturen e kokes’ arteret –ekstrakraniale, ne pjeset e dura-mater, ne bazen kraniale, arteriet meningeale, arteriet e mi dha cerebrale ne bazen kraniale. ne sinuset e gjera venose, ne iner
vimet e 5, 7, 9 dhe 10 kranial, njelloj edhe ne inervimet cervicale superiore.Receptoret e dhimbjeve nuk gjenden vecse ne lekure, ne fascie, ne muskulaturen e kokes’ arteret –ekstrakraniale, ne pjeset e dura-mater, ne bazen kraniale, arteriet meningeale, arteriet e mi dha cerebrale ne bazen kraniale. ne sinuset e gjera venose, ne iner
vimet e 5, 7, 9 dhe 10 kranial, njelloj edhe ne inervimet cervicale superiore. Indet cerebrale me kuptimin e vertete te fjales nuk per mbajne receptore dhimbjeje dhe si rrjedhim nuk jane te ndieshem karshi dhimbjes.Demtimet supratektoriale shkaktojne dhimbje qe perhapen 2/3 e pjeses se perparme te kraniumit, atehere kur demtimet subtektoriale shkaktojne dhimbje ne regjionin oksipital dhe retroaurikular. Ne rastin e fundit, mund te kemi nje shperndarje te dhimbjeve ne regjionin frontal ose retro-orbital.
Format e ndryshme te dhimbjeve te kokes
tumoral (T) ne pergjithesi e rregulltpor mund te vik re ndryshime te mundshme te lokalizuara mire, ecuria gjate diteve madje javeve nganjehere varet nga pozicioni i kokes (tumori, ascesi, hematoma).
hemoragjik (H): fillimi akut me intensitet maksimalj shpesh te shoqeruara me te vjella me ngurtesi zverku, me crregullime te vetedijes (hemoragji sub-araknoidale),
vaskular (V): dhimbje koke intermitente me intervale te lira, periodike ose episodike, qe kane nje ecuri ne pergjithesi me vite, duke u shfaqur ne menyre pak a shume identike, lokalizimi i ndryshem, (cefalea cluster, migrena, cefale vazomotore) .
nevralgjik (N): fillojne me nje here si shkreptire dhe qe zgjat disa seconda, lokalizimi i zakonshem: fytra apo qiellza, mekanizmi i fillimit tipik, intensiteti plotesisht i durueshem, Nevralgjite e nervit trigemeni, glossofaringut, nazociliare, nevralgjia Hunt.


Forumi aLbdigital
"Nuk mund te jesh i drejte,nese nuk je i njerezishem"
Shiko profilin e anėtarit

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Mbrapsht nė krye  Mesazh [Faqja 1 e 1]

Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi