Portali aLbdigital.net
Pėrshendetje Vizitor i Nderuar...

Me sa duket, ju nuk jeni Identifikuar akoma ne Faqen tone,

ndaj ju paraqitet ky mesazh pėr tju Kujtuar se ju mund tė Identifikoheni qė tė merrni pjese nė

diskutimet dhe Temat e shumta tė Forumit tone.

...Nė qofte se ende nuk keni njė Llogari personale nė Forum, mund ta hapni nje tė tille duke u Regjistruar

...Regjistrimi Ėshte falas dhe ju merr kohe maksimumi 1 min...

Me Respekt dhe Kenaqesi:

Staffi i Forumit aLbdigital.net

You are not connected. Please login or register

Portali aLbdigital.net » »» Teknologjia Dhe Interneti «« » Ekonomi & Biznes » Ēmimet e larta i pėrzunė turistėt nga Ohėri

Ēmimet e larta i pėrzunė turistėt nga Ohėri

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Shko poshtė  Mesazh [Faqja 1 e 1]

LuNa

avatar
Moderator/e
Moderator/e
Kryetari i Ohėrit Aleksandar Petreski thotė se sezoni turistik nuk i pėrmbushi parashikimet pėr shkak tė dobėsive vetiake, ndėrsa pushuesit ankohen pėr ēmimet e larta.

Kryetari i Komunės sė Ohrit Aleksandar Petreski pohon se sezoni veror, i cili po shkon drejt fundit, nuk i pėrmbushi parashikimet e autoriteteve. Nė njė intervistė pėr ALSAT ai pranmon se janė bėrė edhe leshime, tė cilat do tė shėrbejnė si mėsime nė vitet e ardhshme. Sipas tij shteti dhe vetėqeverisja lokale duhet tė zgjidhin njė varg problemesh lidhur vecanėrisht me infrastrukturėn. Vetėm kėshtu do tė shpėtojmė fluksin e turistėve tė cilėt kėtė vit, nė vend qė tė vinin nė Ohėr, shkuan masivisht nė Shqipėri, thotė Pereski.

“Unė e dija se shumė turist maqedonas shkojnė nė Shqipėri, dhe mirė qė shkuan nė Shqipėri, Turqi dhe nė vende tė tjera se vetėm kėshtu do ta kuptojnė se sa i bukur ėshtė Ohri. Gjithashtu secili qytetar i Ohrit duhet t’ia nis nga vetvetja se si sillet e pastaj tė kėrkoj tė njėjtėn sjellje edhe nga kryetari i komunės apo turistėt. Ju e dini shumė mirė se ēfarė po ndodh me taksistėt, ju e dini se ēfarė po ndodh me ēmimet e hoteleve, restoranteve. I dini incidentet qė ndodhėn me turistėt serb qė ishin kėtu, pėr rrahjet nė Ohėr kur njė grup tė rinj shkupjan ose nga qytetet tė tjera u sulmuan pa asnjė shkak”, deklaroi kryetari i Ohrit Aleksandar Petreski.

Njė qytetarė i Ohėrit thotė se ēmimet nė qytetet janė mė tė larta se nė vendet tė tjera. "ēmimet duhet tė jenė tė njėjtė si nė dimėr ashtu edhe nė verė. Pėr shkak tė ēmimeve tė larta nuk mund tė dalim ēdo ditė nė kafe”, thotė ai.
Pėr ēmimet e larta ankohet edhe njė turist qė pushon nė Ohėr, i cili thotė se ato janė mė tė larta. "Pėr 100, 200 denarė njė birrė ėshtė me tė vėrtetė shumė shtrenjtė. Vitin e kaluar ishim kėtu dhe ishte mė lirė. Tani qė nuk shkojnė me pushime nė Greqi, tė gjithė erdhėn kėtu. Gjithēka ėshtė shumė shtrenjtė, njė kafe ėshtė 100 denarė. Mendojė se pėr standardin zonė me tė vėrtet ėshtė shumė"ankohet ky pushues.

Njė turist tjetėr thotė se mė tė larta janė ēmimet e pijeve nėpėr restorante dhe klube, se sa vaktet e tė ngrėnit.
Njė pushues nga Serbia thotė se Ohėri ėshtė i bukur, por plazhet duhet tė rregullohen pak. "Ohri ėshtė fenomenal, ka shumė restorante, kafiteri, vende ku mund tė dilet, klube nate. Gjatė ditės shkojmė nė plazh, ndėrsa gjatė mbrėmjeve dalim tė argėtohemi “, thotė ai.

Pėrshtypja e pėrgjithshme tek tė gjithė , ėshtė ajo e cmimeve tė larta tė hoteleve, ambjenteve private, restoranteve, shėrbimeve taksi etj. Po ashtu, fatkeqėisht, edhe siguria dhe organizimi nuk ka qenė nė nivelin e duhur.


Forumi aLbdigital
"Nuk mund te jesh i drejte,nese nuk je i njerezishem"
Shiko profilin e anėtarit

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Mbrapsht nė krye  Mesazh [Faqja 1 e 1]

Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi