Portali aLbdigital.net
Pėrshendetje Vizitor i Nderuar...

Me sa duket, ju nuk jeni Identifikuar akoma ne Faqen tone,

ndaj ju paraqitet ky mesazh pėr tju Kujtuar se ju mund tė Identifikoheni qė tė merrni pjese nė

diskutimet dhe Temat e shumta tė Forumit tone.

...Nė qofte se ende nuk keni njė Llogari personale nė Forum, mund ta hapni nje tė tille duke u Regjistruar

...Regjistrimi Ėshte falas dhe ju merr kohe maksimumi 1 min...

Me Respekt dhe Kenaqesi:

Staffi i Forumit aLbdigital.net

You are not connected. Please login or register

Portali aLbdigital.net » »» Shkenca Dhe Jeta «« » Gjeografia, Biologjia & Kimia » Gjeni GPRA sjell astmėn

Gjeni GPRA sjell astmėn

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Shko poshtė  Mesazh [Faqja 1 e 1]

1Normal Gjeni GPRA sjell astmėn prej Sat Nov 22 2008, 01:45

LuNa

avatar
Moderator/e
Moderator/e
Hulumtuesit kanė gjetur njė gjen qė ka lidhje me astmėn. Ky zbulim hap rrugėn pėr ilaēe tė reja si kundėr astmės, ashtu edhe ndaj alergjisė.

tė hollėsishėm tė disa tė sėmurėve nga astma, doli se njėfarė gjeni nė kromozomin shtatė ishte mė aktiv tek ata, se tek njerėzit qė nuk kanė astmė.

Gjeni nė fjalė shfaqet jo vetėm nė bronke dhe mushkėri, por edhe nė lėkurė dhe zorrė.

Kjo mund tė shpjegojė pėrse shqetėsimet alergjike shpesh shfaqen si ekzemė ose si shqetėsime nė bark.

Gjeni quhet GPRA dhe i pėrket njė kategorie tė veēantė gjenesh marrėse qė kanė tė bėjnė me proteinat. Rreziku pėr tė marrė ndonjė alergji u shtohet njerėzve tė shėndetshėm kur ulen pėrditė pėrpara kompjuterit.

Kosova sot


Forumi aLbdigital
"Nuk mund te jesh i drejte,nese nuk je i njerezishem"
Shiko profilin e anėtarit

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Mbrapsht nė krye  Mesazh [Faqja 1 e 1]

Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi