Portali aLbdigital.net
Pėrshendetje Vizitor i Nderuar...

Me sa duket, ju nuk jeni Identifikuar akoma ne Faqen tone,

ndaj ju paraqitet ky mesazh pėr tju Kujtuar se ju mund tė Identifikoheni qė tė merrni pjese nė

diskutimet dhe Temat e shumta tė Forumit tone.

...Nė qofte se ende nuk keni njė Llogari personale nė Forum, mund ta hapni nje tė tille duke u Regjistruar

...Regjistrimi Ėshte falas dhe ju merr kohe maksimumi 1 min...

Me Respekt dhe Kenaqesi:

Staffi i Forumit aLbdigital.net

You are not connected. Please login or register

Portali aLbdigital.net » »» Arti Dhe Kultura «« » Historia Shqiptare » Ekzekutimi i elitave tė kombit

Ekzekutimi i elitave tė kombit

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Shko poshtė  Mesazh [Faqja 1 e 1]

1Normal Ekzekutimi i elitave tė kombit prej Thu Nov 27 2008, 01:41

LuNa

avatar
Moderator/e
Moderator/e
“Gjembat e flakėve djegin” dokumentari i shfaqur mbrėmė nė mjediset e Pallatit tė Kulturės, ėshtė fokusuar vetėmnė njė segment tė epokės sė krimeve tė diktaturės komuniste. Ėshtė goditja e rėndė qė ra mbi elitėn kulturore tė kombit nė periudhėn 1944-1956.

Ky dokumentar i kushtohet tė pushkatuarve, tė burgosurve dhe tė internuarve nė radhėt e intelektualėve, klerit dhe politikanėve.

Regjisori Esat Teliti, nė bashkėpunim me Tomorr Alikon, i mbijetuar i ferrit komunist, kanė treguar njė version tė ngjarjeve tė ndodhura nė atė periudhė. Emra dhe foto tė viktimave, trupa qė nuk u mėsua dot kurrė ku pėrfunduan, janė dėshmi konkrete qė sjell dokumentari.

Mbishkrimet nė muret gjysmė tė rrėnuara tė qelive dhe disa dėshmitarė tė kohės nė moshė tė thyer janė tė narratorėt e kėsaj historie. Njė prej tyre ėshtė edhe bashkėskenaristi Tomorr Aliko, qė ka udhėtuar nė burgjet e Shkodrės, Gjirokastrės, Beratit dhe Kuēovėspėr tė dokumentuar njė pjesė tė hidhur tė historisė sė Shqipėrisė.

Dokumentari u shfaq nga Instituti Shqiptar i Mendimit dhe i Qytetėrimit Islam (AIITC) nė vigjilje tė festės sė ēlirimit pėr tė treguar qė ajo qė do tė kremtojmė pas pak ditėsh ėshtė fillimi i diktaturės dhe jo ēlirimi nga nazifashistėt.


Forumi aLbdigital
"Nuk mund te jesh i drejte,nese nuk je i njerezishem"
Shiko profilin e anėtarit

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Mbrapsht nė krye  Mesazh [Faqja 1 e 1]

Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi