Portali aLbdigital.net
Pėrshendetje Vizitor i Nderuar...

Me sa duket, ju nuk jeni Identifikuar akoma ne Faqen tone,

ndaj ju paraqitet ky mesazh pėr tju Kujtuar se ju mund tė Identifikoheni qė tė merrni pjese nė

diskutimet dhe Temat e shumta tė Forumit tone.

...Nė qofte se ende nuk keni njė Llogari personale nė Forum, mund ta hapni nje tė tille duke u Regjistruar

...Regjistrimi Ėshte falas dhe ju merr kohe maksimumi 1 min...

Me Respekt dhe Kenaqesi:

Staffi i Forumit aLbdigital.net

You are not connected. Please login or register

Portali aLbdigital.net » »» Teknologjia Dhe Interneti «« » Informatikė & Internet » Procesi i ndėrmjetsimit njeri-makinė

Procesi i ndėrmjetsimit njeri-makinė

Posto temė tė re  Pėrgjigju temės

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Shko poshtė  Mesazh [Faqja 1 e 1]

1Normal Procesi i ndėrmjetsimit njeri-makinė prej Tue Jan 16 2007, 05:45

Tini

avatar
Webmaster & Admin
Webmaster & Admin
Tė gjitha gjuhėve programuese pėr komunikim me procesorėt ju nevojitet njė pėrkthyes (nė tekniken e programimit: kompajler) dhe njė intepretues. Pėrkthyesi (kompajler) i pregatit pėr procesorin instruksionet e shkruara nga programuesi nė atė mėnyrė qė ato istruksione tė lexohen me njė shpejtėsi mė tė madhe nga intepretuesi gjatė ekzekutimit tė tyre.
Makinat tė ndryshme mund tė kenė nevojė pėr kompajllera tė ndryshėm pėr tu pėrbėrė akcioni tė cilin ju e keni zgjedhur, Unė pėr shembull pėrdori Microsoft's C kompajllerin pėr tė kompiluar programe nė kėtė libėr tė cilėn bėj teste pėr programim, mirėpo nė qoftė se mė duhet tė ekzekutoj C programet nė Unix-workstation atėher pėrdori tjetėr C kompajller pėr tė kompajlluar njė fajll apo program tė tillė nė gjuhėn programuese C, pra me kėtė shpjegim kuptuat se C nuk ėshtė vetėm gjuhė programuese e cila pėrdoret vetėm nė Linux, mirėpo mund tė pėrdorėni nė ēfarė do platforme qė keni nevojė mirėpo duhet tė merrni parashyshė kompajllerin.
Sidoqoftė, njė program punuar nė kompjuter i cili ėshtė shkruar/koduar nė high-level gjuhė programuese siē i pėrket gjuhėve: C, Java, ose Perl ėshtė vetėm text fajll. i cili konsiston njė koncept tė shumės tė fjalėve nė gjuhėn angleze. Ne kemi pėrdorun disa programe speciale tė quajtura kompajller, ose interpreter/ues pėr tė pėrkthyer njė program nė maqinėn tuaj nė program-ekzekutues dhe tė gatshėm pėr punė. Ajo ėshtė njė text format i cili pėrmban instrukcione tė shkruara nė high-level gjuhė tė programimit qė do tė konvertohet nė formatin binarė pas kompajllimit. Kodi pas kompajllimit quhet kodi binar (binary code) mirėpo programi nė text format tė cilėn shpjeguam mė lartė quhet burimi i kodit (source cod)
Elementi mė i vogėl i njė kodi binar quhet bit apo "from binary digit" i cili mund tė ketė vlerėn apo "value" 0 ose 1.8 ndėrsa half a bye (4bits) ėshtė njė nibble apo cimbisje.
C ėshtė njė relativitet i vogėl i gjuhėve programiese e cila ju bėn tė ndjeheni mė i lirė, ju nuk duhet tė mbani mend shumė komanda tė C-sė qė tė filloni tė programoni nė C. Pėr ato tė cilėt kėrkojnė lehtėsi dhe elegancė nė njė high-level gjuhė programuese, gjuha programuese C ėshtė mė e mira, dhe gjuha mė stabile nė egzistim deri mė tani. Nė fakt C ju lejon tė kontrolloni kompjuterin tuaj nė "hardwer" dhe periferik pėr atė gjuha programuese C ėshtė thirun high-level gjuhė programuese, sepse ju mundėson shumė gjėra tė vlefshme.
Shumė gjuhė tjera tė vlerėsuara si high-level janė bazuara nė C, pėr shembull PERL ėshtė njė gjuhė programuese e cila pėrdorėt nė shumė raste nėpėr World Wide Web (WWW) pėr dizajnimin nė Internet. Perli nė fakt huazon shumė lloje kryesore nga gjuha programuese C. Nė qoftė se ti e kupton C, atėher pėr tė mėsuar PERL tė duhet 1 ditė, sepse kodi ėshtė gati i njejtė. Njė shembull tjetėr ėshtė gjuha programuese quajtur C++ orientuar nga objekti pėr programim shumė lehtė, nė kėtė temė ndėrhyn dhe gjuha programuese JAVA e cila ėshtė shumė e lehtė kur ju dini tė programoni nė C.

C dhe ANSI- standardi.
Nė shumė vite standardi de facto pėr gjuhėn programuese C ishte K&R standardi simbas librit tė C programimit i cili ėshtė shkruar nga Brian Kernighan dhe Dennis Ritchie nė vitin 1978, atėherė ka pasur shumė ndryshime jo-zyrtare pėr tė krijuar gjuhėn programuese C e cila ėshtė prezentuar nė K&R standarde.
Ato janė friguar se do tė humbin portabilitetin e C 'sė, dhe njė grupė vendorėsh dhe programues tė softwerit kėrkuan tė krijojnė ANSI (American National Standards Institute) i cili ėshtė pėr krijimin e standardit C krijuar nė vitin 1989 dhe quajtur si ANSI standard pėr gjuhėn programuese C. Ansi standardi pėr tė zmadhuar C dhe K&R standardet definon njė grupė e cila jep C funkcionet dhe mund tė gjinden nė ANSI C standard library. Tash mė C kompajllerėt veē kanė librarinė standarde dhe kanė tė inkluduara disa kompajllera pėr funkcione speficike.

Hardwer pėr C.
ēfarė do kompjuteri i cili ka mundėsim pėr tė pėrmbajtun njė C kompajller ėshtė nė regull (C kompajlleri duhet tė pėrmbajė dhe ANSI standardin). Mė shumė mund tė keni njė PC nė tavolinėn tuaj me 286PC me disk tė fortė deri mė 50mb, dhe 1mb memorjė(ram) ėshtė njė hardwer minimal pėr tė punuar nė njė kompajller bazuar nėn DOS.

Softwer pėr C.
Nė qoftė se pėrdor njė maqinė nėn Unix atėherė ju vetėm keni kompajller tė inkluduar nė maqinėn tuaj, pra me kėtė preferojmė tė pėrdorni gjuhėn programuese C nėn Unix.

Shiko profilin e anėtarit http://www.albdigital.net.ms

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Mbrapsht nė krye  Mesazh [Faqja 1 e 1]

Posto temė tė re  Pėrgjigju temės

Drejtat e ktij Forumit:
Ju mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi