Portali aLbdigital.net
Përshendetje Vizitor i Nderuar...

Me sa duket, ju nuk jeni Identifikuar akoma ne Faqen tone,

ndaj ju paraqitet ky mesazh për tju Kujtuar se ju mund të Identifikoheni që të merrni pjese në

diskutimet dhe Temat e shumta të Forumit tone.

...Në qofte se ende nuk keni një Llogari personale në Forum, mund ta hapni nje të tille duke u Regjistruar

...Regjistrimi Ështe falas dhe ju merr kohe maksimumi 1 min...

Me Respekt dhe Kenaqesi:

Staffi i Forumit aLbdigital.net

You are not connected. Please login or register

Portali aLbdigital.net » »» Teknologjia Dhe Interneti «« » Informatikë & Internet » vb CODE

vb CODE

Shko poshtë  Mesazh [Faqja 1 e 1]

1Normal vb CODE prej Sat Mar 03 2007, 16:37

aLbdigital

avatar
Webmaster & Admin
Webmaster & Admin
vB code is a set of tags based on the HTML language that you may already be familiar with. They allow you to add formatting to your messages in the same way as HTML does, but have a simpler syntax and will never break the layout of the pages you are viewing. The ability to use vB Code is set on a forum-by-forum basis by the administrator, so you should check the forum rules when you post a new message.

Below is a list of the vB Codes you can use to format your messages

HTML Code

[b], [i], [u]
Bold / Italic / Underline

[color]
Color

[size]
Size

[font]
Font

[highlight]
Highlight

[left], [right], [center]
Left / Right / Center

[indent]
Indent

[email]
Email Linking

[url]
URL Hyperlinking

[thread]
Thread Linking

[post]
Post Linking

[list]
Bulleted Lists / Lista të avancuara

[img]
Images

[code]
Kodi

[php]
Kodi PHP

[html]
Kodi HTML


Citim

[noparse]
Stop vB Code Parsing

[attach]
Skedarët e Bashkëngjitur

[URL]
URLEdituar për herë të fundit nga në Sat Mar 03 2007, 17:27, edituar 2 herë gjithsej


Forumi aLbdigital
Shiko profilin e anëtarit

2Normal Re: vb CODE prej Sat Mar 03 2007, 16:50

aLbdigital

avatar
Webmaster & Admin
Webmaster & Admin
Bold / Italic / Underline

The , and tags allow you to create text that is bold, italic and underlined.
Usage
[b]value

[i]value

[u]value


Example Usage
this text is bold
this text is italic
this text is underlined

Example Output

this text is bold
this text is italic
this text is underlined


Color
The [color] tag allows you to change the color of your text.
Usage
[color=Mundësi][color:9ac8=#ff0000:9ac8]value

Example Usage
this text is blue


Example OutputUsage

[size=Mundësi]value[/size]

Size
The [size] tag allows you to change the size of your text.

Example

Usage

[size=+2]this text is two

sizes larger than normal[/size]Font
The [font] tag allows you to change the font of your text.
Usage
Mundësi]value

Example Usage
this text is in the courier font

Example Output
this text is in the courier font

Highlight
The [highlight] tag allows you to emphasize your text.

Usage
[highlight]value[/highlight]

Example Usage
[highlight]this text is highlighted[/highlight]

Example Output
this text is highlighted


Usage
value

value


valueLeft / Right / Center
The [left],
and
tags allow you to change the alignment of your text.

Example Usage
this text is left-aligned

[center]this text is center-aligned


[right]this text is right-alignedExample Output
this text is left-aligned
Indent
The [indent] tag allows you to indent your text.
Usage
[indent]value[/indent]

Example Usage
[indent]this text is indented[/indent]

Example Output<BLOCKQUOTE>this text is indented
</BLOCKQUOTE>Email Linking
The [email] tag allows you to link to an email address. You can include an optional parameter to 'name' your link.
Usage
[email]value[/email]
[email=Mundësi]value[/email]

Example Usage
myname@domain.com
Click Here to Email Me

Example Output
myname@domain.com
[email]Click Here to Email Me[/email]

Example Output
this text is two sizes larger than normal
this text is blueURL Hyperlinking
The [url] tag allows you to link to other websites and files. You can include an optional parameter to 'name' your link.
Usage
[url]value[/url]
[url=Mundësi]value[/url]
Example Usage
http://albdigital.googleboards.net
Forumi Albdigital

Example Output
http://albdigital.googleboards.net
Forumi Albdigital

Thread Linking
The [thread] tag allows you to link to threads by specifying the thread id. You can include an optional parameter to 'name' your link.
Usage
[thread]threadid[/thread]
[thread=threadid]value[/thread]

Example Usage
[thread]42918[/thread]
[thread=42918]Click Me![/thread]

Example Output


Post Linking
The [post] tag allows you to link to posts by specifying the post id. You can include an optional parameter to 'name' your link.
Usage
[post]postid[/post]
[post=postid]value[/post]

Example Usage
[post]269302[/post]
[post=269302]Click Me![/post]
(Note: The threadid/postid is just an example and may not link to a valid thread/post.)

Example Output
http://albdigital.googleboards.net/index.htm?p=269302#post269302
Click Me!
Bulleted Lists
The
  tag allows you to create simple, bulleted lists without specifying an option. Within the value portion, each bullet is denoted by the
 • tag.
  Usage
   value

  Example Usage

  • list item 1
  • list item 2


  Example Output


  Lista të avancuara
  The
   tag allows you to create advanced lists by specifying an option. The option should have a value of 1 (for a numbered list) or A (for an alphabetic with capital letters list) or a (for an alphabetic with lowercase letters list) or I (for a numbered with capital Roman numeral list) or i (for a numbered with small Roman numeral list).
   Usage
   [list=Mundësi]value


  Example Usage


  [list=1]
 • list item 1
 • list item 2

 1. list item 1
 2. list item 2


Example Output
 1. list item 1
 2. list item 2
 1. list item 1
 2. list item 2


Images
The [img] tag allows you to embed images within your posts. You can also combine this tag with the [url] tag to maked images become links.

Usage
value
" alt="" />

Example Usage
(Not linked)

(Linked)

Example Output
(Not linked)

(Linked)Kodi
The [code] tag switches to a fixed-width (monospace) font and preseves all spacing.
Usage
[code]value[/code]

Example Usage

[code]

Usage
[php]value[/php]

Example Usage
[php]
$myvar = 'Hello World!';
for ($i = 0; $i < 10; $i++)
{
echo $myvar . "n";
}
[/php]
$myvar = 'Hello World!';
for (
$i = 0; $i < 10; $i++)
{
echo
$myvar . "n";
}

Usage
[html]value[/html]

Example Usage
[html]

Testing
[/html]

Example Output
[html]
Testing[/html]

Usage
Citim
[quote=Emri]value


Example Usage
PHP
[quote=John Percival]Php[/quote]

Citim
ForumiAlbdigitalUsage
[noparse][b]value[/noparse]

Example Usage
[noparse]Php[/noparse]

Example OutUsage
[URL=Mundësi]value[/URL]

Example Usage
Forumi Albdigital

Example Output
Forumi Albdigitalput


PhpUsage
[attach]attachmentid[/attach]

Example Usage
[attach]12345[/attach]

Example Output
[/b]
 • list item 1


 • list item 2
[/quote]


Forumi aLbdigital
Shiko profilin e anëtarit

3Normal Re: vb CODE prej Sat Mar 03 2007, 17:28

aLbdigital

avatar
Webmaster & Admin
Webmaster & Admin
Disa Shembuj qe bera me scroll

Forumi AlbdigitalPortaLi AlbDiGitaL-Home


Forumi aLbdigital
Shiko profilin e anëtarit

Sponsored content


Mbrapsht në krye  Mesazh [Faqja 1 e 1]

Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi