Portali aLbdigital.net
Pėrshendetje Vizitor i Nderuar...

Me sa duket, ju nuk jeni Identifikuar akoma ne Faqen tone,

ndaj ju paraqitet ky mesazh pėr tju Kujtuar se ju mund tė Identifikoheni qė tė merrni pjese nė

diskutimet dhe Temat e shumta tė Forumit tone.

...Nė qofte se ende nuk keni njė Llogari personale nė Forum, mund ta hapni nje tė tille duke u Regjistruar

...Regjistrimi Ėshte falas dhe ju merr kohe maksimumi 1 min...

Me Respekt dhe Kenaqesi:

Staffi i Forumit aLbdigital.net

You are not connected. Please login or register

Portali aLbdigital.net » »» Shkenca Dhe Jeta «« » Gjeografia, Biologjia & Kimia » Islanda, tashmė njė vend drejt rrėnimit

Islanda, tashmė njė vend drejt rrėnimit

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Shko poshtė  Mesazh [Faqja 1 e 1]

1Normal Islanda, tashmė njė vend drejt rrėnimit prej Mon Dec 01 2008, 03:49

LuNa

avatar
Moderator/e
Moderator/e
Islandė
Ēdo tė premte gjatė kėtyre javėve, mijėra persona kanė sfiduar tė ftohtin e madh pėr tė protestuar nė sheshin jashtė parlamentit islandez nė Rejkjavik. Nuk bėhet fjalė pėr protestėn e ndonjė grupi apo partie politike, por pikėrisht pėr banoret tė cilėt shprehin zemėrimin e tyre ndaj qeverisė dhe krizės financiare aktuale. Ky ishull i vogėl shtet, me njė popullsi mbi 300 mijė banorė, ėshtė quajtur mė parė si njė mrekulli financiare e botės. Shoqėria islandeze ėshtė rritur duke u bėrė e para nė nivel botėror, por ka nisur qė tė marrė borxhe nė shuma miliardash nga dy prej bankave mė tė mėdha ruse. Nė momentin qė kriza u rrit, banka islandeze nuk mundi tė kthejė borxhin e marrė nė kohėn dhe shumėn e duhur. Bankat tashme janė shtetėzuar duke ēuar vendin nė falimentim. Muajin e kaluar taksa e tė ardhurave u rrit, duke arritur deri nė 2 pėr qind, ndėrsa mendohet se nė pranverėn e ardhshme ajo do tė shkojė deri nė 10 pėr qind.
Jeta mė e vėshtirė
Lara Omarsdottir nga shtėpia e saj nė Mosfellersbaer, gati 11 kilometra larg nga kryeqyteti Rejkjavik, ėshtė nė njė qetėsi tė fortė. Me pese fėmijė, familja e saj tashmė duket se e ka humbur zhurmėn e zakonshme. Zbukurimet e para qė vijnė pėr pemėn e Vitit tė Ri, duket se tashmė kėtė vit do tė bėhen mė vonė se kurrė mė parė. Ajo sapo ka marre rrogėn e dy muajve tė fundit, nga media ku punon nė Islandė pėr gazetėn mė tė madhe tė vendit. Burri i saj, Hauker Olavsson, njė menaxher pėr njė shoqėri kompjuterash, i ėshtė dhėnė rroga e fundit qė pas largimit tė tij nga puna, fill pas falimentimit tė kompanisė nė muajin tetor. Ata tashmė kanė nisur tė ekonomizojnė. Jeta ka nisur tė bėhet pėr ta tashmė vėrtet e vėshtirė.
Mrekullia kthehet nė mirazh
Lara tashmė po sheh se si Islanda nga njė mrekulli ekonomike botėrore, po kthehet nė fillimet e shekullit tė 20-tė. “Nuk e kam menduar kurrė. Me dukej sikur asnjėherė nuk kishim pėr tė humbur dhe se ēdo gjė tashmė duket e bukur pėr atė qė ka qenė mė parė”, thekson ajo. “Jemi nė gjendje tė jetojmė nė kėtė mėnyrė deri nė muajin Prill ose Maj tė vitit tė ardhshėm. Nėse gjėrat nuk pėrmirėsohen, do tė duhet tė largohemi nga vendi. Ndoshta do tė shkojmė nė Norvegji. Duhet tė ushqejmė fėmijėt dhe veten. Nėse nuk do tė gjejmė dot njė punė kėtu, atėherė diku tjetėr do tė ketė njė vend edhe pėr ne”. Geir Haarde, kryeministri i Islandės, shpjegoj se situata financiare do tė jetė mjaft e vėshtirė, por nga fundi i vitit 2009 dhe fillimi i vitit 2010 ēdo gjė do tė nisė tė pėrmirėsohet sėrish. /hermes/


Forumi aLbdigital
"Nuk mund te jesh i drejte,nese nuk je i njerezishem"
Shiko profilin e anėtarit

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Mbrapsht nė krye  Mesazh [Faqja 1 e 1]

Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi