Portali aLbdigital.net
Pėrshendetje Vizitor i Nderuar...

Me sa duket, ju nuk jeni Identifikuar akoma ne Faqen tone,

ndaj ju paraqitet ky mesazh pėr tju Kujtuar se ju mund tė Identifikoheni qė tė merrni pjese nė

diskutimet dhe Temat e shumta tė Forumit tone.

...Nė qofte se ende nuk keni njė Llogari personale nė Forum, mund ta hapni nje tė tille duke u Regjistruar

...Regjistrimi Ėshte falas dhe ju merr kohe maksimumi 1 min...

Me Respekt dhe Kenaqesi:

Staffi i Forumit aLbdigital.net

You are not connected. Please login or register

Portali aLbdigital.net » »» Shkenca Dhe Jeta «« » Filozofi-Psikologji&Sociologji » Karakteri tek femijet

Karakteri tek femijet

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Shko poshtė  Mesazh [Faqja 1 e 1]

1Normal Karakteri tek femijet prej Fri Dec 05 2008, 09:00

LuNa

avatar
Moderator/e
Moderator/e
DREJTIMET KAH ZHVILLOHET KARAKTERI
Sipas drejtimit kah fėmiu shkon drejt zhvillimit tė tij psikik mund tė jetė i drejtė ose i shtrembėr. Presioni qė gjatė edukimit shpesh aplikohet ėshtė mjet i vrazhdė dhe si rezultat i atij edukimi del se dėgjushmėria e imponuar ėshtė vetėm sa pėr sy e faqe. Njerėzit mund tė ndahen edhe nė mėnyra tjera, simbas asaj se ēfarė qėndrimi marrin ndaj vėshtirėsive. Optimistėt janė njerėz te tė cilėt zhvillimi i karakterit rrjedh nė linjė tė drejtė. Duke ruajtur besimin nė vete ata mė lehtė gjejnė qėndrimin e volitshėm ndaj jetės. Nuk kėrkojnė aq shumė, sepse mirė i peshojnė aftėsitė e tyre. Vėshtirėsitė e jetės i sfidojnė mė lehtė sesa tė tjerėt, qė nė vete gjithnjė gjejnė shkak qė veten ta konsiderojnė si individė tė dobėt pa fuqi tė mjaftueshme dhe mjete. Nė situata tė rėnda ata mbesin tė qetė, me bindje se gabimet mund tė pėrmirėsohen. Optimistėt mund tė dallohen edhe nga pamja e jashtme. Ata nuk frikohen, tė tjerėve u flasin lirshėm dhe nuk janė tė turpshėm. Lehtė shoqėrohen me njerėzit e tjerė, lehtė formojnė miq, ngase nuk janė tė pabesė. Tė folurit e tyre ėshtė i lirshėm, ecja dhe qėndrimi i hapur. Tip tjetėr ėshtė ai pesimist, i cili paraqet problemin mė tė rėndė edukativ. Kėta janė ata qė nga pėrshtypjet dhe pėrjetimet fėmijėrore kanė bartur ndjenjėn mė tė fortė tė vlerės sė mangėt dhe tė tė cilėt pėr shkak tė vėshtirėsive gjithnjė e mė tė mėdha ėshtė zhvilluar ndijesia se jeta nuk ėshtė e lehtė. Sjelljet e padrejta dhe tė kėqija vėrtetojnė tek ai botėkuptimin pesimist pėr jetėn, kurse shikimi i tij gjithnjė do tė bie nė anėt e errėta tė jetės. Shpesh kėrkojnė ndonjė mbėshtetje, s’mund tė lėvizin lirshėm, pėr shembull, fėmijėt kur e thėrrasin nėnėn e tyre e shkojnė pas saj, janė tė frikėsuar, tė ngadalshėm dhe flenė keq. Ky tip mund tė njihet madje edhe sipas pozitės qė merr kur fle. Shpesh ndodhė qė kėta njerėz kėrrusen mbledhur dhe mbulesėn e tėrheqin kah koka.Nga kėndvėshtrimi tjetėr njerėzit mund tė ndahen nė sulumues dhe tė sulmuar. Qėndrimi sulmues tregohet para sė gjithash nė shumė lėvizje.

Ndonjėherė tregojnė edhe vrazhdėsi. Nėse janė pesimistė ndaj tė gjithėve qendrojnė armiqėsisht. Zhvillimi i njerėzve tė tillė nuk ėshtė i lehtė. Shoqėria njerėzore nuk i do qenjet e tilla. Lehtė vijnė nė konfliket me tė tjerėt. Jeta e tyre bėhet vargojė e pandėrprerė e luftės. Faza e fundit e zhvillimit tė tyre pėrfundon me ndjesinė se ndihen gjithnjė tė sulmuar. Tipi tjetėr ėshtė tė sulmuarit tė cilėt e ndjejnė dobesinė e tyre dhe frikėn. Kur ndodhen para ēfarėdo detyre fillojnė tė dyshojnė dhe tė luhaten sikur tė donė tė lirohen nga marrja e vendimit. Gėzimi i huaj ndonjėherė tek ata shkakton dhimbje dhe pėr kėtė ndihen tė lėnduar.

Bėhet fjalė edhe pėr tipet e temperamentit qė nga ndarja e Hipokratit nė : sanguin, kolerik, melankonik dhe flegmatik. Mė sė shpeshti shfaqen rastet e pėrzierjes e jo tipet e pastra. Ndodhė qė temperamentet tė zėvendėsohen gjatė periudhės sė jetės. Pėr shembull njė fėmijė nė fillim shfaqet si kolerik, mė vonė bėhet melankolik dhe ndoshta pėrfundon si flagmatik. Njohja e njeriut nuk mund tė realizohet nė bazė tė tė vetmes dukuri tė shkėputur nga struktura psikike.


Forumi aLbdigital
"Nuk mund te jesh i drejte,nese nuk je i njerezishem"
Shiko profilin e anėtarit

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Mbrapsht nė krye  Mesazh [Faqja 1 e 1]

Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi