Portali aLbdigital.net
Pėrshendetje Vizitor i Nderuar...

Me sa duket, ju nuk jeni Identifikuar akoma ne Faqen tone,

ndaj ju paraqitet ky mesazh pėr tju Kujtuar se ju mund tė Identifikoheni qė tė merrni pjese nė

diskutimet dhe Temat e shumta tė Forumit tone.

...Nė qofte se ende nuk keni njė Llogari personale nė Forum, mund ta hapni nje tė tille duke u Regjistruar

...Regjistrimi Ėshte falas dhe ju merr kohe maksimumi 1 min...

Me Respekt dhe Kenaqesi:

Staffi i Forumit aLbdigital.net

You are not connected. Please login or register

Portali aLbdigital.net » »» Shkenca Dhe Jeta «« » Filozofi-Psikologji&Sociologji » Tipat E Stresit

Tipat E Stresit

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Shko poshtė  Mesazh [Faqja 1 e 1]

1Normal Tipat E Stresit prej Fri Dec 05 2008, 09:05

LuNa

avatar
Moderator/e
Moderator/e
Stresi ėshtė dicka qė nuk e lejon trurin tė mendoje apo tė veprojė nė lidhje me diēka.Ekzistojne njerėz qė janė mesuar tė jetojnė me stres.Njerėzit qė jane mesuar tė jetojnė me stresin zakonisht ja dalin me sukses t’a mundin atė dhe gjithashtu ja dalin tė parandalojnė tensionin qė shumicėn e njerėzve do ta vendoste nė gjendje paniku.

Stresi akut shkaktohet nga prania e nje detyrimi,kontrolli apo sfide.

Pranojeni stresin si nje sfidė dhe do t’ia dilni mbane mė mire me tė.

TIPET E STRESIT

Ekzistojnė dy tipe stresi: Eustresi dhe Distresi.

Jo tė gjitha format e stresit janė negative.Fjala – Eustres- pėrdoret pėr tė pėrshkruar stresin pozitiv.Eustresi vjen si rezultat i pėrjetimit tė eksperiencave tė gėzueshme tė tilla si p.sh nje fitore apo nje arritje e suksesshme.

Distresi ėshtė stresi negativ.

Nė gjendje stresi lloje tė caktuara hormonesh angazhohen dhe e ēojne trupin nė gjendje alarmi si tė jetė gati pėr beteje apo gati pėr tė dhėnė njė pėrgjigje tė shpejt. Ėshtė pikerisht kjo arsyeja pėrse shpesh ndjehemi tė tensionuar dhe thellėsisht tė angeshtuar kur jemi nė gjendje stresi tė tepert. Stresi dobėson sistemin imunitar dhe n’a bėn mė tė prekshėm ndaj infeksioneve.

PLANIFIKIMI I KOHĖS

Pėrdorimi i papėrshtatshem i kohės shpesh krijon elemente tė rinj qė shkaktojnė stres. Tė mėsuarit pėr tė thėnė- JO- ka qėne nje sukses pėr shumė njerėz. Njė numėr shumė i madh gjendjesh stresi kanė ardhur thjesht ngaqė ėshtė thėnė- PO- dhe qė mė pas kanė ardhur shqėtėsimet.

Sipas Lubert stresi nė mjedisin e punės nuk shkaktohet nga gjėra qė njerėzit mund t’i kontrollojnė por shkaktohet kryesisht nga gjėra apo fenomene qė ata nuk mund t’i kontrollojnė.
Pasiguria pėr tė mbajtur njė pune mbetet shkaku kryesor i stresit. -Qėndro i lirshėm me punemarresit nė menyrė qė ata tė kuptojnė ēdo informacion qė vjen dhe kėshtu tė shmangen thashėtheniet.
Frika nga pasiguria dhe dyshimi shkaktojnė stres.-Nuk ėshtė puna qė bėn por ambjenti personal qė ka rėndėsi.
NIVELET E STRESIT VAREN NGA MENYRA SESI I PERCEPTOJME GJĖRAT.
PĖR ĒDO TAKIM KEMI NJĖ STINĖ.

Pranvera ėshtė njė kohė e pėrshtatshme pėr takime qė inkurajojne aktivitete nė grupe sepse ka shume entuziazem nė fillim tė vitit. Dimri i ftohtė dhe i errėt verior prodhon ndjesinė e mungesės sė dritės dhe shkakton depresionin. Kėto gjendje zevėndėsojnė njera-tjetren nė pranverė.Studiuesit thonė qė njė udhetim edhe i shkurtėr rreth 4 ditė nė njė vend me mot tė ngrohtė u sjell viktimave tė depresionit njė lehtėsim shumė tė dukshem.

Nėse tė duhet tė realizosh njė takim nė dimer, njė vend i ngrohtė jugor jo vetėm qė do tė ngreje moralin e pjesėmarresve por do tė rrisi edhe efektshmerine e tyre gjithashtu.

Sindroma e prekshmėrise stinore(SAD) shkaktohet gjatė dimrit qė nė vetvete sjell dembelizem dhe gjendje pasiviteti. Kjo gjė mund tė kurohet duke kaluar shumė orė nė dritėn e diellit. Gjithashtu mund tė kurohet nė njė fare mase duke u ulur nėn njė llampe me dritė tė fortė. Sa mė e ngrohtė tė jetė ngjyra dhe temperatura e dritės natyrale tė diellit aq mė mirė ėshtė.

Duke i mbajtur mirė nė mendje gjėrat e sipėrpermendura pėrpiqu gjithashtu tė organizosh takim nė njė vend ku njerėzit tė jenė mė afėr me destinacionin e tyre.

Nuk humbet asgjė nėl rast se pyet pėr diēka.

Pėr tė shmangur stresin duhet tė punosh me zgjuarsi dhe jo rėndshem. Delegoje apo nese mundesh eleminoje njė detyrė burokratike qė hera herės ėshtė konsumuese dhe aspak e rėndėsishme. Nė vend tė kėsaj pėrqėndrohu mė mirė nė aktivitete qė kompania i vlerėson dhe ku pėrdoren me maksimum aftėsitė e tua mė tė mira. Fokusohu nė atė qė ėshtė mė e rėndėsishme pėr ty.

Njė individ i papunė vuan nga stresi po aq sa vuan edhe njė individ i mbingarkuar nė punė.

FITORJA MBI STRESIN.

Sipas meje ju mund tė kontrolloni stresin duke u pėrpjekur tė kuptoni shkakun qė e sjell atė.
Pėrpiqu t’a zgjidhesh problemin nė vend qė tė shqėtesohesh pėr tė.Tė duhet tė organizosh 24 orėt e ēdo dite. Pėrdorimi i keq i kohės shpesh sjell edhe elemente tė rinj qė shkaktojnė stres. Dihet tashmė qė tė mėsosh tė thuash jo ka rezultuar i suksesshem pėr shumė njerėz pasi kanė shmangur situata tė tepėrta stresi si dhe shqėtesime.
Nėse je duke punuar nė njė firmė atėherė tė duhet tė ndjekėsh njė seminar ku tė mėsosh si ta pėrballosh stresin qė mund tė sjellin tė gjitha rastet p.sh tė shitjeve tė kompanisė.

Mėso tė pėrdoresh kohėn tėnde duke u pėrqėndruar ne fusha ku nė mėnyrė tė arsyeshme pret qė edhe rezultatet tė jenė tė kenaqshme|.”
Njė proverb i njohur thotė se stresi mund tė jete shija e jetes por mund tė jetė edhe puthja e vdekjes ne kuptimin qė zgjedhja tė perket ty. Tė duhet tė mėsosh sesi t’a bėsh stresin tė punoje pėr ty nė menyrė qė ti tė jesh produktiv nė vend qė t’a lesh stresin tė jetė vet shkatėrrues. Komunikimi ėshtė njė mėnyrė tjetėr qė lehtėson stresin.

SI TĖ REDUKTOHET STRESI?

Duhet tė dish ēfarė tė nevojitet.
Krijo njė ambjent pune tė rehatshem pėr veten.
Pėrcakto kufij nė kohėn tėnde.
Negocio me familjen nė lidhje me kohėn qė tė duhet per t’u shlodhur.
Praktiko nje teknike shlodhėse, relaksuese.
Vendose kohėn nė veprim dhe perfito prej saj.
Thjeshto jetėn tėnde.
Jepi vetes informacione pozitive.
QESH

Humori mund tė tė sheroj shpejt dhe pa dhimbje.

Inteligjenca emocionale mund tė tė ndihmojė tė reduktosh stresin dhe nė tė njėjtėn kohė do tė tė ndihmojė tė ecėsh pėrpara nė jetė.
Duhet tė kesh largpamesinė pėr tė kuptuar problemin qė po tė vjen ,duhet tė kesh gjithashtu edhe kompleksin mendor qė tė lejon tė punosh nė grup dhe jo nė menyrė individuale, duhet tė kesh aftėsinė pėr tė komunikuar mirė duke i motivuar njerėzit tė tė ndihmojnė qė puna tė bėhet dhe kėshtu zhvillohet edhe miqėsia.

Inteligjenca emocionale e sidomos aftesia pėr tė njohur vetveten e kombinuar me vetkontrollin e bėn ēdo drejtues mė tė fuqishėm.

Ky studim ėshtė realizuar pėr tė ndihmuar tė gjithė ata njerez qė bėhen me stres nga puna apo nga problemet e jetes sė pėrditshme. Duhet t’u them kėtyre njerėzve qė stresi ėshtė njė sherbetor i mirė por njė mjėshtėr i keq, mos e lejoni t’ju kontrollojė, duhet t’a pėrdorni stresin pėr pėrfitimet tuaja prandaj mos e lejoni as t’ju lendojė.

Rrallė ndodh qė njerezit tė kenė sukses nė raport me dicka nėse nuk kanė dėshirėn per tė dalė tė suksesshem. Mos harroni se mjekimi i vetėm i melankolisė ėshtė veprimi.


Forumi aLbdigital
"Nuk mund te jesh i drejte,nese nuk je i njerezishem"
Shiko profilin e anėtarit

2Normal Re: Tipat E Stresit prej Fri Dec 05 2008, 09:09

LuNa

avatar
Moderator/e
Moderator/e
Stresi ne individe...Dy tipet e sjelljeve....

Ceshte stresi,a eshet stresi semundje???

Reaksioni akut i stresit...
Crregullimi pastraumatik i stresit...
Tipi i sjelljes A dhe tipi i sjelljes B

Sresi eshte nje reaksion i pergjithshem kryesisht permbledhje e reaksioneve jo specifike te organizmit gjate pershtatjes. Qellimi eshte ruajtja e homeostazes se brendshme e cila eshte e rendesishme gjate mbijeteses.Ky reaksion eshte quajtur "Sindromi i pergjithshem i adaptimit".Cdo qenie e gjalle,madje edhe njeriu,disponon nje numer te madh te mekanizmave pershtates.Ato e mbrojne homesotazen e organizmit e cila gjate gjihe kohes eshte e rrezikuar nga faktore te ndryshem. Shfrytezimi i ketyre mekanizmave individual te mbrojtjes,raporti specifik me faktoret rregullues nuk quhet stres.Vetem kur organizmi eshte i detyruar te shfrytezoje te gjitha mekanizmat mborjtes se organizmit quhet stres,Gjendja e stresit te organizmit kalon ne tre stade:

STADI I ALARMIT:
Fillon nga momenti i veprimit te stimulit,i cili crregullon homeostazen
STADI I REZISTENCES MBROJTESE:
Organizmi mundohet te pershtatet me kushtet e sapokrijuar
STADI I SHTRYDHJES SE MUNDESIVE MBROJTESE TE ORGANIZMIT
Mund te kete per pasoje semundjen madjen con deri ne vdekje

Vete stresi nuk eshte semundje,por nese tejkalohet suksesshem atehere mund te sjellje ndryshime dhe semundje te nderlikuara biologjike,psikologjike dhe sociale. Paraqiten ndryshimet e perjetimeve subjektive me komponent konjektiv dhe afektive,ndryshime te sjelljes,ndryshime endikrine dhe te imunitetit. Pasojat e shpeshta psikike per shkak te veprimit te stresit akut intensive dhe kronike jane:reaksioni akut ki stresist dhe reaksioni pastraumatik i stresit.Persa i perket reaksionit akut te stresit ky crregullim zhvillohet tek personi pa ndonje crregullim mental te pranishem duke u manifestuar si reaksion i stresit te rende. Zakonisht qetesohet per disa ore ose disa dite.Cregullimi akut istresit zhvillohet gjate ose menjehere pas ngjasrjes traumatike e cila vepron si faktor stresogjen.Me shpesh jane ndodhi me perfundim vdekjeprurese ,lendime e demtime te renda,kryesishtrrezikim te jetes dhe integritetit trupor.Simpatomat na tregojne perzierje tipike dhe ndryshime ne fotografine klinike(Pacientet ndjejne se sikur jane ndarenga trupi i tyre) .Shpesh paraqiten veshtiresi ne perqendrim,i cili mund te veproje negativisht ndaj kryerjes se detyrave me te thjeshta. Ne disa raste paraqitet reaksioni depresiv.Per reaksionin akut te stresit behet fjale nese eshte e pranishme nje simptome nga teresia e simptomave karakteristike per kete crregullim:
1.Perjetim i perhershem i perseritur te ngjarjes traumatike
2.Anashkalimi ivendeve,njerezve dhe aktiviteteve kryesisht gjithcka qe na perkujton ngjarjen traumatike.
3.Veshtiresi gjate fjetjes,hipervigjelence,shqetesim etj.Nese simpatomat zgjasim me shume se tre muaj,diagnoza e crregullimit akut te stresit ndryshohet me reaskionin pastraumatik te stresit.Ndersa persa i perket crregullimit pastraumatik te stresit per here te pare ky entitet i vecante psikologjik u zyrtarizua rreth vitit 1980 nga klasifikimi i dhne prej Shoqates se Psikiatrave Amerinake.SIndromi i ngjashem me emra te ndryshem eshte pershkruar edhe me heret. Da Costa(1871)pas luftes civile emerikane e pershkruan si "Zemer e ndjeshme e ushtarit".Ndersa pas Luftes se Pare Boterore ,eshte pershkruar si "Shok nga granatimi" dhe "Neuroza e luftes". Ndrsyhe paraqitet si pergjigje e vonuar e ndodhise se stresit ose situates,nga natyra e fuqishme ose katastrofave rrezikuese,te cilat tek personi paraqitet ne periudha prej disa javesh,e deri ne gjashte muaj pas ngjarjes traumatike.Kohe pas kohe paraqiten sulme dramatike te frikes,panikut,dhe shqetesimit.Shpesh paraqitet eksitomi neurovegjetativ.Rritja e insomise,si edhe e ankthit te depresionit,rralle fiton rrjedhe kronike.

Ne spikologji ekzistojne dy tipe sjelljes:

TIPI A: Njerezit e tipit A kane prirjen te jene individe konkurrues,agresive,te paduruar dhe gjaknxehte te cilet vazhdimisht jane nen stres. njerzit e ketij tipi jane te padurueshem me te tjeret,te cilet nuk ndjekin nje ritem me te. Ata jane tipa qe kerkojne vetem te konkurojne duke u futur ne gare me vete kohen.Personi i tpit A kerkon me cdo kusht te arrije me sukses qellimet e ti,por qe shpesh deshtojne nga mungesa e padurimit te tyre. Tipi A ka me teper mundesi te vuaje nga semundja koronare e zemres,kur arrin moshen e trete..Aktiviteti i sistemit nervor simpatik dhe sekretimi i neropirefrina eshte me me i larte tek njerezit e tipit A. Neroppirefrina eshte hormon qe se bashku me sistemin nervor simpatik e pergatisin trupin per situata urgjente.Nivelet e larta te sekretimit te ketij hormoni kontribuojne ne menyre te dukshme ne semundjet koronare te zemres.Tipat A jane me te afte dhe me efektive,se ata te tipit B ne nje atmosfere ku shperqendron vemendjen. Ata jane teper te afte te perballojne punen qe kane ne dore ashtu edhe ngacmuesit shperqendrues.

TIPI B: Pershkruan nje tipi te ndryshem te sjelljes.Njerezit e tipit B reagojne qetesisht ndaj kerkesave te mjedisit.Nuk jane agresive,nuk jane konkurues,nuk karakterizohen si tipa urgjente.Jante te preokupueshem dhe dine te zgjidhin situatat me qetesi dhe durim.Per ekte arsye nuk perjetojne stres te vazhdueshem si tipi i sjelljes A.


Forumi aLbdigital
"Nuk mund te jesh i drejte,nese nuk je i njerezishem"
Shiko profilin e anėtarit

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Mbrapsht nė krye  Mesazh [Faqja 1 e 1]

Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi