Portali aLbdigital.net
Përshendetje Vizitor i Nderuar...

Me sa duket, ju nuk jeni Identifikuar akoma ne Faqen tone,

ndaj ju paraqitet ky mesazh për tju Kujtuar se ju mund të Identifikoheni që të merrni pjese në

diskutimet dhe Temat e shumta të Forumit tone.

...Në qofte se ende nuk keni një Llogari personale në Forum, mund ta hapni nje të tille duke u Regjistruar

...Regjistrimi Ështe falas dhe ju merr kohe maksimumi 1 min...

Me Respekt dhe Kenaqesi:

Staffi i Forumit aLbdigital.net

You are not connected. Please login or register

Portali aLbdigital.net » »» Teknologjia Dhe Interneti «« » Informatikë & Internet » Si te instalojme MKPortal

Si te instalojme MKPortal

Shko poshtë  Mesazh [Faqja 1 e 1]

1Normal Si te instalojme MKPortal prej Sun Mar 04 2007, 17:32

aLbdigital

avatar
Webmaster & Admin
Webmaster & Admin
Te instaloni MKPortal v 1.1 eshte e detyrueshme te keni nje nga forumet e meposhtme:

("x"ose me lart)

SMF 1.1.x IPB 1.3.x
IPB 2.x ose 2.1.x
VB 3.5.x (jo me 3.0.x)
phpBB 2.0.x


Pasi te keni bere un-zip paketen e mkportal lutemi te ngarkoni ne host file -t ne kartelen upload.
Kartelat duhet te jene ne kete menyre:
E zeme qe ju keni instaluar forumin tuaj ne kartelen forum (Pra, adresa e forumit tuaj eshte (http://www.domain.com/forum)
Dhe ne host duhen rrjeshtuar keshtu:
/index.php (qe ndodhet ne kartelen upload te paketes mkportal)
/mkportal/ (Kartela qe ndodhet ne paketen upload)
/forum/ (kartela ne host qe mban forumin tuaj)

...metej vazhdoni me vendosjen e CHMOD 0777 (lejim shkrimi dhe leximi) ne kartelat dhe filet ne vazhdim:

mkportal/conf_mk.php
mkportal/cache
mkportal/blog
mkportal/blog/images
mkportal/templates/* (te gjithe fileve dhe kartelave)
mkportal/lang/* (te gjithe fileve dhe kartelave)
mkportal/modules/downloads/file
mkportal/modules/gallery/album
mkportal/modules/reviews/images


...pasi te keni ngarkuar kartelat dhe filet ne kete menyre vazhdoni me instalimin ne http://www.adresajuaj.com/mkportal/mk_install.php
ndiqni udhezimet gjate instalimit...

... pas instalimit fshini file -in mk_install.php dhe kartelen "upgrades" ne mkportal/upgrades

..per vendosjen e forumit ne portal pra, qe forumi te duket brenda portalit ju lutemi te konsultoheni ne forumet per katese.


Forumi aLbdigital
Shiko profilin e anëtarit

Mbrapsht në krye  Mesazh [Faqja 1 e 1]

Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi