Portali aLbdigital.net
Përshendetje Vizitor i Nderuar...

Me sa duket, ju nuk jeni Identifikuar akoma ne Faqen tone,

ndaj ju paraqitet ky mesazh për tju Kujtuar se ju mund të Identifikoheni që të merrni pjese në

diskutimet dhe Temat e shumta të Forumit tone.

...Në qofte se ende nuk keni një Llogari personale në Forum, mund ta hapni nje të tille duke u Regjistruar

...Regjistrimi Ështe falas dhe ju merr kohe maksimumi 1 min...

Me Respekt dhe Kenaqesi:

Staffi i Forumit aLbdigital.net

You are not connected. Please login or register

Portali aLbdigital.net » »» Shkenca Dhe Jeta «« » Gjeografia, Biologjia & Kimia » Citologjia

Citologjia

Shko poshtë  Mesazh [Faqja 1 e 1]

1Normal Citologjia prej Sun Dec 07 2008, 20:40

LuNa

avatar
Moderator/e
Moderator/e
shkenca qe merret me studimin e qelizes quhet citologji.citologjia studion formen,funksionin dhe krijimin e qelizes.pasi qeliza eshte njesia themelore morfofunksionale e te gjitha qenieve te gjalla,sot Citologjia ze vend qendror ne biologji.Cdo qelize ,pa marre parasysh formen,madhesine dhe karakterin e aktivitetit te saj,qe te mbahet ne jete duhet te kete se paku 3 sisteme strukturore-kimike,qe jane 1.sistemi i membranave, 2.sistemi qe e furnizon qelizen me energji dhe 3.sis. qe e siguron autoreproduksionin e qelizes.
me bashkimin e qelizave qe kane prejardhje te njejte embrionale dhe qe kryejne funksion te perbashket ,krijohen indet.me kombinimin e 2 a me shume indeve sajohet njesia tjeter-organi si p.sh zemra veshka, ndersa tew bimet kercelli,rrenja gjethi lulja etj.


Forumi aLbdigital
"Nuk mund te jesh i drejte,nese nuk je i njerezishem"
Shiko profilin e anëtarit

Mbrapsht në krye  Mesazh [Faqja 1 e 1]

Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi