Portali aLbdigital.net
Përshendetje Vizitor i Nderuar...

Me sa duket, ju nuk jeni Identifikuar akoma ne Faqen tone,

ndaj ju paraqitet ky mesazh për tju Kujtuar se ju mund të Identifikoheni që të merrni pjese në

diskutimet dhe Temat e shumta të Forumit tone.

...Në qofte se ende nuk keni një Llogari personale në Forum, mund ta hapni nje të tille duke u Regjistruar

...Regjistrimi Ështe falas dhe ju merr kohe maksimumi 1 min...

Me Respekt dhe Kenaqesi:

Staffi i Forumit aLbdigital.net

You are not connected. Please login or register

Portali aLbdigital.net » »» Shkenca Dhe Jeta «« » Gjeografia, Biologjia & Kimia » Muskujt

Muskujt

Shko poshtë  Mesazh [Faqja 1 e 1]

1Normal Muskujt prej Sun Dec 07 2008, 20:44

LuNa

Moderator/e
Moderator/e
Sistemi muskulor është tërësia e muskujve të trupave të organizmave të gjallë dhe bëjnë të mundshëm lëvizjen e tyre.

Sistemi muskulor i njeriut
Muskujt më të mëdhenj mbështjellin kocka dhe lidhen me to me kordonë të fortë që quhet tendia. Kur muskujt tkurren, ata tërheqin kockat duke vënë në lëvizje skeletin. Rreth 640 të muskujve në sistemin muskulor të njeriut kontrollohen me vetëdije, por ka qindra muskuj të tjerë që nuk mund të lëvizin në mënyrë të vullnetshme. Rreth 40% e peshës së njeriut përbëhet nga muskujt.

Muskujt e fytyrës (60 muskuj) lëvizin pjesërisht në mënyrë të vullnetshme. Kjo shkakton që një buzëqeshje e sinqertë të dallohet nga ajo artificiale (me zorrë).

Muskujt më të shpejtë ndodhen te kapakët e syve. Ata bëjnë të mundshme lëvizjen e kapakëve deri në 20 herë brenda minute ashtu që syri të jetë i lagët. Tharja e syrit si mungesë e përplasjes së qepallave do të shkaktonte verbimin.

Që njeriu nuk është në gjendje të kontrollojë gjithë muskujt në trupin e tij tregon edhe shembulli i gishtit të unazës. Gjatë të cilit shtrihen vetëm majat e gishtave në një sipërfaqe të fortë, dhe gishti i unazës shtrihet (futet brenda zbrazëtirës) në sipërfaqe me pjesën e thoit.

Pjesa më e përkulshme e trupit është gjuha. Ajo përbëhet nga të paktën 14 muskuj që mbështillen duke krijuar një masë elastike, që mund të lëvizë e të përdridhet në çdo drejtim.

Forumi aLbdigital
"Nuk mund te jesh i drejte,nese nuk je i njerezishem"
Shiko profilin e anëtarit

Mbrapsht në krye  Mesazh [Faqja 1 e 1]

Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi