Portali aLbdigital.net
Pėrshendetje Vizitor i Nderuar...

Me sa duket, ju nuk jeni Identifikuar akoma ne Faqen tone,

ndaj ju paraqitet ky mesazh pėr tju Kujtuar se ju mund tė Identifikoheni qė tė merrni pjese nė

diskutimet dhe Temat e shumta tė Forumit tone.

...Nė qofte se ende nuk keni njė Llogari personale nė Forum, mund ta hapni nje tė tille duke u Regjistruar

...Regjistrimi Ėshte falas dhe ju merr kohe maksimumi 1 min...

Me Respekt dhe Kenaqesi:

Staffi i Forumit aLbdigital.net

You are not connected. Please login or register

Portali aLbdigital.net » »» Shkenca Dhe Jeta «« » Gjeografia, Biologjia & Kimia » Muskujt

Muskujt

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Shko poshtė  Mesazh [Faqja 1 e 1]

1Normal Muskujt prej Sun Dec 07 2008, 20:44

LuNa

avatar
Moderator/e
Moderator/e
Sistemi muskulor ėshtė tėrėsia e muskujve tė trupave tė organizmave tė gjallė dhe bėjnė tė mundshėm lėvizjen e tyre.


Sistemi muskulor i njeriut
Muskujt mė tė mėdhenj mbėshtjellin kocka dhe lidhen me to me kordonė tė fortė qė quhet tendia. Kur muskujt tkurren, ata tėrheqin kockat duke vėnė nė lėvizje skeletin. Rreth 640 tė muskujve nė sistemin muskulor tė njeriut kontrollohen me vetėdije, por ka qindra muskuj tė tjerė qė nuk mund tė lėvizin nė mėnyrė tė vullnetshme. Rreth 40% e peshės sė njeriut pėrbėhet nga muskujt.

Muskujt e fytyrės (60 muskuj) lėvizin pjesėrisht nė mėnyrė tė vullnetshme. Kjo shkakton qė njė buzėqeshje e sinqertė tė dallohet nga ajo artificiale (me zorrė).

Muskujt mė tė shpejtė ndodhen te kapakėt e syve. Ata bėjnė tė mundshme lėvizjen e kapakėve deri nė 20 herė brenda minute ashtu qė syri tė jetė i lagėt. Tharja e syrit si mungesė e pėrplasjes sė qepallave do tė shkaktonte verbimin.

Qė njeriu nuk ėshtė nė gjendje tė kontrollojė gjithė muskujt nė trupin e tij tregon edhe shembulli i gishtit tė unazės. Gjatė tė cilit shtrihen vetėm majat e gishtave nė njė sipėrfaqe tė fortė, dhe gishti i unazės shtrihet (futet brenda zbrazėtirės) nė sipėrfaqe me pjesėn e thoit.

Pjesa mė e pėrkulshme e trupit ėshtė gjuha. Ajo pėrbėhet nga tė paktėn 14 muskuj qė mbėshtillen duke krijuar njė masė elastike, qė mund tė lėvizė e tė pėrdridhet nė ēdo drejtim.


Forumi aLbdigital
"Nuk mund te jesh i drejte,nese nuk je i njerezishem"
Shiko profilin e anėtarit

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Mbrapsht nė krye  Mesazh [Faqja 1 e 1]

Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi