Portali aLbdigital.net
Pėrshendetje Vizitor i Nderuar...

Me sa duket, ju nuk jeni Identifikuar akoma ne Faqen tone,

ndaj ju paraqitet ky mesazh pėr tju Kujtuar se ju mund tė Identifikoheni qė tė merrni pjese nė

diskutimet dhe Temat e shumta tė Forumit tone.

...Nė qofte se ende nuk keni njė Llogari personale nė Forum, mund ta hapni nje tė tille duke u Regjistruar

...Regjistrimi Ėshte falas dhe ju merr kohe maksimumi 1 min...

Me Respekt dhe Kenaqesi:

Staffi i Forumit aLbdigital.net

You are not connected. Please login or register

Portali aLbdigital.net » »» Shkenca Dhe Jeta «« » Gjeografia, Biologjia & Kimia » Historiku i Anatomise se njeriut

Historiku i Anatomise se njeriut

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Shko poshtė  Mesazh [Faqja 1 e 1]

1Normal Historiku i Anatomise se njeriut prej Sun Dec 07 2008, 20:47

LuNa

avatar
Moderator/e
Moderator/e
Anatomia njihet si shkence qe ne kohet e Greqise se vjeter (Shek.V para eres sone )..
Por me anatomin jan marre edhe perpara kesaj kohe egjyptianet , babilonasit , judejet , kinezet , indianet ..etj..
Studimi ne shkencen e anatomis fillon me punimet e Hipokratit (460-377 p.e.s)i cili quhet babai i mjeksis .
Ai e ka len mjaft vepra ne te cilat ka pershkruar gjendjen e mjeksis te vjeter, ka folur mbi thyerjen e eshtrave dhe daljen e tyre nga vendi ,ka pershkruar disa eshtra e muskuj ..
Te tjer shkenctar te Greqis se lart , qe jane marr me anatomin e njeritu kan qen Demokriti dhe Aristoteli .
Shkenca e Autonomis mori nje hov te madh ne kohen e Perandoris ..


Forumi aLbdigital
"Nuk mund te jesh i drejte,nese nuk je i njerezishem"
Shiko profilin e anėtarit

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Mbrapsht nė krye  Mesazh [Faqja 1 e 1]

Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi