Portali aLbdigital.net
Pėrshendetje Vizitor i Nderuar...

Me sa duket, ju nuk jeni Identifikuar akoma ne Faqen tone,

ndaj ju paraqitet ky mesazh pėr tju Kujtuar se ju mund tė Identifikoheni qė tė merrni pjese nė

diskutimet dhe Temat e shumta tė Forumit tone.

...Nė qofte se ende nuk keni njė Llogari personale nė Forum, mund ta hapni nje tė tille duke u Regjistruar

...Regjistrimi Ėshte falas dhe ju merr kohe maksimumi 1 min...

Me Respekt dhe Kenaqesi:

Staffi i Forumit aLbdigital.net

You are not connected. Please login or register

Portali aLbdigital.net » »» Shkenca Dhe Jeta «« » Gjeografia, Biologjia & Kimia » Shqisat e njeriut

Shqisat e njeriut

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Shko poshtė  Mesazh [Faqja 1 e 1]

1Normal Shqisat e njeriut prej Sun Dec 07 2008, 20:50

LuNa

avatar
Moderator/e
Moderator/e
Njeriu ka pesė shqisa.


Hunda e njeriut mund tė bėjė dallimin ndėr 10 000 erėra tė ndryshme. Kėshtu njeriu mund ta nuhasė tė plotė erėn e kafesė sė sapo bėrė qė ka 200 pjesė pėrbėrėse kimike tė ndryshme.

Sytė e njeriut janė dy mrekulli tė natyrės. Ata mund tė bėjnė dallimin midis 150 tone ngjyrash. Prej kėtyre truri mund tė kombinojė rreth gjysmė milionė ndjesi tė ngjyrave. Tė parit ėshtė shqisa mė e rėndėsishme pėr ne: Ajo na jep ne rreth tetėdhjetė pėrqind tė tė gjitha perceptimeve ndijore.


Shqisa jonė mė e saktė ėshtė dėgjimi. Ne mund tė bėjmė dallimin midis 400 000 toneve.


Gjuha jonė pikat vetėm pesė shije tė papėrpunuara: tė ėmblėn, tė thartėn, tė hidhurėn, tė njelmėtėn dhe umaminė.

Meqenėse nė shqisėn tonė tė shijimit marrin pjesė pesėdhjetė gjene, ka njė kombinim tė panumėrt pėr tė shijuarėn tonė.

Lėkura ėshtė organi shqisor mė i madh i yni me anė tė tė cilit ndijojmė p.sh. temperaturėn. Sipėrfaqja e lėkurės tek njė i rritur ėshtė rreth dy metra katrorė. Si dhe e rėndė: nėse do tė peshonim lėkurėn, do tė tregonte 10 kilogramė nė peshė.

E megjithatė lėkura pėrtėrihet tėrė kohės: merr pothuajse 27 ditė derisa sipėrfaqja e tėrė e trupit tonė tė zėvendėsohet.


Forumi aLbdigital
"Nuk mund te jesh i drejte,nese nuk je i njerezishem"
Shiko profilin e anėtarit

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Mbrapsht nė krye  Mesazh [Faqja 1 e 1]

Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi