Portali aLbdigital.net
Pėrshendetje Vizitor i Nderuar...

Me sa duket, ju nuk jeni Identifikuar akoma ne Faqen tone,

ndaj ju paraqitet ky mesazh pėr tju Kujtuar se ju mund tė Identifikoheni qė tė merrni pjese nė

diskutimet dhe Temat e shumta tė Forumit tone.

...Nė qofte se ende nuk keni njė Llogari personale nė Forum, mund ta hapni nje tė tille duke u Regjistruar

...Regjistrimi Ėshte falas dhe ju merr kohe maksimumi 1 min...

Me Respekt dhe Kenaqesi:

Staffi i Forumit aLbdigital.net

You are not connected. Please login or register

Portali aLbdigital.net » »» Shkenca Dhe Jeta «« » Mjekesia » Shenjat e para te shtatzanise!

Shenjat e para te shtatzanise!

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Shko poshtė  Mesazh [Faqja 1 e 1]

1Normal Shenjat e para te shtatzanise! prej Fri Dec 26 2008, 03:34

LuNa

avatar
Moderator/e
Moderator/e
Tė vjella Turbullim Shije e metaltė nė gojėn tuaj Therje e gjinjve Ndryshim i pėrmasave tė gjinjve (zmadhim) Dhembje nė stomak Lodhje Kapsllėk Urinimi i shpeshte Ulje e dėshirės pėr kafe ose ushqime tė ndyrshme. Pėr disa nga femrat kėto simptoma janė tė njohura , pasi ato kanė lindur mė parė, por pėr disa simptoma tė tilla nuk asociojnė nė asgjė, deri atėherė kur e kuptojnė qė "nuk janė vetėm" edhe atė nė vizitė te gjinekologu. Nė disa raste njė lajm i tillė ėshtė realizim i njė ėndrre , nė disa tė tjera ėshtė diēka fatale. Pėr tė mos e kuptuar vonė nėse jeni shtatzėnė sigurohuni qė nė organizmin tuaj nuk i keni vėrejtur kėto ndryshime.

Kur duhet tė bėni testin?

Testet qė zakonisht i pėrdorim nė shtėpi mund ti pėrdorim qė nga dita e parė e vonesės sė ciklit menstrual. Pėrdorimi i tyre ėshtė i thjeshtė . Ju urinoni nė njė gotė plastike , vendosni shkopin nga plastika nė gotė , shkopi ndryshon ngjyrėn ne kontakt me hormonet qe gjenden nė urinė. Ju thjeshtė duhet ti lexoni mirė, dhe tu pėrmbaheni udhėzimeve qė gjenden brenda nė paketimin e testit , dhe tė pritni pėr rezultatet. Nėse jeni skeptike nė saktėsinė e kėtyre testeve duhet tė vizitoni gjinekologun , edhe pse ato janė shumė tė sakta, nėse ju i jeni pėrmbajtur udhėzimeve.


Forumi aLbdigital
"Nuk mund te jesh i drejte,nese nuk je i njerezishem"
Shiko profilin e anėtarit

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Mbrapsht nė krye  Mesazh [Faqja 1 e 1]

Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi