Portali aLbdigital.net
Pėrshendetje Vizitor i Nderuar...

Me sa duket, ju nuk jeni Identifikuar akoma ne Faqen tone,

ndaj ju paraqitet ky mesazh pėr tju Kujtuar se ju mund tė Identifikoheni qė tė merrni pjese nė

diskutimet dhe Temat e shumta tė Forumit tone.

...Nė qofte se ende nuk keni njė Llogari personale nė Forum, mund ta hapni nje tė tille duke u Regjistruar

...Regjistrimi Ėshte falas dhe ju merr kohe maksimumi 1 min...

Me Respekt dhe Kenaqesi:

Staffi i Forumit aLbdigital.net

You are not connected. Please login or register

Portali aLbdigital.net » »» Shkenca Dhe Jeta «« » Shkenca & Jeta » Arma nė laborator

Arma nė laborator

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Shko poshtė  Mesazh [Faqja 1 e 1]

1Normal Arma nė laborator prej Sat Dec 27 2008, 08:10

LuNa

avatar
Moderator/e
Moderator/e

Duke punuar pėr albumin e shpatave me shkrime orientale qė ndodhen nė muzetė apo nė koleksione private brenda vendit, mjeshtri i restaurimit, Frederik Stamati, e quajti tė udhės qė tė pėrfshinte edhe njė nga armėt e Heroit Kombėtar. Atė qė ėshtė quajtur "palla shtatshkurtėr" dhe qė ka mbishkrimin i pėrmendur si "osmanisht".

Qė shpata tė jetė pjesė e kėtij katalogu dokumentar duhet t'i deshifrohet shėnimi, nėse aty ka vėrtet njė "mesazh". I sapokthyer nga Vjena, nga puna kėrkimore dhe laboratorike pranė Muzeut Historik tė Artit (Kunschistorisches Muzeum) ku janė ekspozuar armėt e Gjergj Kastriotit, Stamati pohon se nuk do tė ngutet pėr tė dhėnė rezultatin e analizave laboratorike, sepse pėr tė tani ēėshtja e autencitetit tė njėrės prej armėve, nuk u takon historianėve.

Shumė nga kėta janė pėr "adhurimin si relike tė shenjta", ka fare pak tė tjerė qė dyshojnė pėr “shenjtėrinė”. Njėri ndėr ta tė cilit Stamati, shef i Laboratoratorit tė Restaurimit dhe Arkeometrisė, i referohet nė kėtė intervistė ėshtė dr. Dritan Egro. Mė 2005 Egro hodhi publikisht dyshimin qė mbishkrimi nė shpatėn shtatdrejtė nuk dėshmon t'i pėrkasė heroit. Nėse Frederik Stamati nuk ėshtė gati ta mbėshtesė Egron, ėshtė po aq, nė mos mė shumė dyshues se ai nė kėtė moment.

Pėr kėtė arsye pritja e rezultatit tė analizave laboratorike nė Vjenė i ka shkaktuar emocion tė vėrtetė, mė i madh se pėrshtypjet e shkollės nė mėsimin e historisė, kur mėsuesi fliste pėr Skėndėrbeun dhe pėr armėt e tij. Ato janė emocione tė vogėlisė, por sot e lexon historinė si njė studiues.

Nuk ėshtė ēudi qė "thirrja" e Stamatit pėr fonde pėr tė vazhduar studimin tė merret si njė "duam lekė", aq e zakonshme nė ēdo aspekt tė realitetit tė kėtushėm.

Projekti i studimit dhe albumit tė shpatave me shkrime orientale ėshtė miratuar nė Qendrėn e Studimeve Albanologjike qė nė prill. U miratuan vlera 600 mijė lekė - vlerė minimale - por nuk u lėvrua. As Ministria e Kulturės nuk e mbėshteti.

Nėse institucionet qendrore do tė ndiqnin njė politikė prioritetesh, nuk do tė kishte kaq "situata lypsare".

Pse ishte i nevojshėm studimi i armėve tė Skėnderbeut duke kaluar nėpėrmjet laboratorit?

Duke shfletuar literaturėn qė trajton ēėshtjen e armėve tė Skėnderbeut, vihet re njė paqartėsi nė paraqitjen ose tė veēantive tė kėtyre armėve. Kjo vjen besoj unė, ngaqė ata njerėz qė kanė shkruar pėr armėt, nuk kanė pasur rastin qė t'i marrin nė dorė dhe t'i shikojnė. Kėtė rast e ka pasur studiuesi Dritan Egro i cili i ka marrė nė dorė, ka punuar dhe e ka dhėnė mendimin e tij.

Por...

Dhe ka konkluzionet e veta. Puna ėshtė qė janė disa ēėshtje, disa aspekte qė nuk mund tė jepen nga historianėt apo tė sqaruara prej tyre, sepse janė ēėshtje tė cilat ndiqen, zbulohen nėpėrmjet shkencave teknike. Janė kėto qė, si tė thuash, ndjekin kėtė linjė tė studimit. Pėr shembull shpata e ekspozuar nė Vjenė, ėshtė apo nuk ėshtė damaskine. Dikush thotė po, dikush thotė qė nuk ėshtė. Ose ndėrmjet dy shpatave, herė i referohen pėr damaskine njėrės shpatė dhe herė tjetrės.

Ēfarė ėshtė njė shpatė damaskine?

Njė shpatė damaskine ėshtė njė shpatė e cila nė pėrbėrje tė saj ka njė strukturė kristaline tė caktuar, tė krijuar nga mjeshtėrit e prodhimit dhe nga gdhendja kimike qė i bėn nė fund fare, i jep njė sipėrfaqe qė i ngjan valėve tė qeta tė detit qė sot quhet ēelik ujor dhe jo damaskine.

Shpatat damaskine janė shumė tė kushtueshme, janė armė luksi, qė nuk mund t'i kishte kushdo. Ato prodhoheshin nga njė teknologji tepėr e komplikuar. Janė shpata tė rėnda. Ka pasur shpata damaskine tė cilat ishin ceremoniale dhe tregonin ē'ishte nė gjendje tė bėnte ai mjeshtri dhe kėto nuk ishin pėr luftė.

Ato shfaqen aty nga shekulli IX dhe janė pėrdorur deri nė fund tė shekullit 19. Kjo ėshtė teknikė aziatike qė i ka fillimet e veta, nė Kinė, Indi apo Cejlon, pastaj ka ardhur nė Persi dhe ėshtė marrė edhe nga turqit.

E vėshtirė tė besojė lexuesi qė ky kėrkim nuk ėshtė i shtyrė edhe nga debate aktuale pėr "zhveshjen e mitit" apo jo.

Nė studimin qė po bėjmė pėr shpatat me mbishkrime nė gjuhėn orientale qė kanė muzeumet dhe koleksionet private nė Shqipėri ne menduam qė aty tė pėrfshinim edhe shpatėn e Skėnderbeut. Dhe kėshtu lindi kjo punė.

Nė shumė shpata tė fondit etnografik shkrimet u kishin rėnė, dhe duheshin mbrojtur patjetėr. Fillova punėn nga vitet shtatėdhjetė. E pashė qė nuk e pėrballoja dot. Pastaj iu ktheva nė vitet tetėdhjetė pėr Muzeun Historik, por e pashė qė pėrsėri nuk e pėrballoja dot, me gjithė avancimin qė kishim nė eksperiencė dhe nė pajisjet e laboratorit.

Para gjashtė vjetėve iu riktheva edhe njė herė pėr tė ndėrhyrė tek shkrimet. Ėshtė gjėja mė e vėshtirė pėr tė ndėrhyrė nė restaurim, sepse njė gabim zhduk njė dokument dhe shkrimet janė dokumentet mė tė rėndėsishėm.

Para katėr vjetėve kur shkova nė Vjenė, e pashė shpatėn nė muzeum, e filmova, e fotografova dhe desha tė di se ē'shkruan kjo shpatė. Njėkohėsisht dija disa dyshime qė kishin historianėt nė lidhje me armėt. Me dyshimet pėr origjinalitetin e tyre jam njohur qė kur ndėrtohej Muzeu Historik Kombėtar. Atėherė fillova pėrpjekjet pėr tė bėrė njė deshifrim meqė do ta pėrfshinim nė katalogun e shpatave dhe kėtė ia ēova pėr deshifrim studiuesit Frederik de Jong nė Hollandė.

Por 2-3 ditė pėrpara se tė vinte pėrgjigja, u botua nė gazetėn "Shekulli" shkrimi i Dritan Egros ku thuhet se ai mbishkrim nuk thotė gjė qė shpata tė jetė e Skėnderbeut. Ai mbishkrim ėshtė i pakuptueshėm.

Ju jeni po aq dyshues sa Egro?

Kisha parė qė kishte njė mospėrputhje midis cilėsive tė armėve tė Skėnderbeut, si i jepte njė historian nuk i jepte njė tjetėr. Pastaj nga eksperienca ime me shkrimet nėpėr shpata, mė lindi mendimi qė duhet ndalur tek ky shkrim nga pikėpamja e teknikave laboratorike pėr tė parė nėse kishte ndonjė dėmtim dhe qė tė mund tė rindėrtohej nėse ky shkrim ekziston.

Ky ishte qėllimi pse unė pėrpara pak javėve, shkova nė Vjenė nė muzeun ku ėshtė ekspozuar. E mora shpatėn nė dorė, e pashė me mjete optike, mora njė dokumentacion pėr tė, qė sot ėshtė nė pėrpunim e sipėr. Kanė dalė disa rezultate tė cilat mė ndėrtojnė njė rrugė qė duhet tė ndjek akoma nė disa muzeume tė Evropės pėr tė dhėnė konkluzionin pėrfundimtar.

Duhet tė kėrkoj nė disa muzeume tė armėve nė Stamboll, nė San Marino dhe nė disa tė tjerė nė Evropė.

Ēfarė analizash bėtė nė Vjenė?

E shqyrtova nga disa pikėpamje. Mendoj akoma pėr disa shkrime tė tjera. Gjatė pėrpunimit tė rezultateve laboratorike mė lindėn disa pikėpyetje tė cilat duhen ndjekur, duhen rishqyrtuar pėr tė arritur tek e vėrteta.

Ēdo gjė qė ka shpata, pėrbėrjen, strukturėn, dekoracionin, shkrimet, dorezėn, kėllėfin, ėshtė nė studim.

Ē'pritet mė shumė?

Ka shumė gjėra pa u thėnė pėr shpatėn por s'mund tė flas para kohe pėr rrugėn qė do tė ndjek pėr tė vėrtetuar gjithēka, qoftė pozitive, qoftė negative. Dhe nuk mund tė flas pa e vėrtetuar.

Si ēdo kėrkim ka njė kosto, cili ėshtė roli i Qendrės sė Studimeve Albanologjike, prej tė cilės varet laboratori i restaurimit?

Nuk ėshtė ndonjė detyrė shtetėrore qė mė ėshtė dhėnė mua dhe udhėtimi qė bėra ėshtė pėrballuar nga unė. Janė udhėtime tė tjera pėr t'u pėrballuar qė pėr njė nėpunės si puna ime ėshtė e vėshtirė.

Ėshtė njė kėrkim qė ka njė kosto. Do t'i isha mirėnjohės kujtdo qė tė financonte vazhdimin e studimit.

Elsa Demo


Forumi aLbdigital
"Nuk mund te jesh i drejte,nese nuk je i njerezishem"
Shiko profilin e anėtarit

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Mbrapsht nė krye  Mesazh [Faqja 1 e 1]

Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi