Portali aLbdigital.net
Pėrshendetje Vizitor i Nderuar...

Me sa duket, ju nuk jeni Identifikuar akoma ne Faqen tone,

ndaj ju paraqitet ky mesazh pėr tju Kujtuar se ju mund tė Identifikoheni qė tė merrni pjese nė

diskutimet dhe Temat e shumta tė Forumit tone.

...Nė qofte se ende nuk keni njė Llogari personale nė Forum, mund ta hapni nje tė tille duke u Regjistruar

...Regjistrimi Ėshte falas dhe ju merr kohe maksimumi 1 min...

Me Respekt dhe Kenaqesi:

Staffi i Forumit aLbdigital.net

You are not connected. Please login or register

Portali aLbdigital.net » »» Shkenca Dhe Jeta «« » Filozofi-Psikologji&Sociologji » Ēka i ēmend djemtė?

Ēka i ēmend djemtė?

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Shko poshtė  Mesazh [Faqja 1 e 1]

1Normal Ēka i ēmend djemtė? prej Sat Dec 27 2008, 08:13

LuNa

avatar
Moderator/e
Moderator/e

Duhet ta dish se atė qė sot je duke ia bėrė dikujt, nesėr mundet dikush tė ta bėjė ty.

Nėse e ke shikuar hitin ‘Si ta humbasėsh tė dashurin nė 10 ditė’, atėherė e di se pėr ēka bėhet fjalė. Janė kėto imtėsitė qė mund t’i ēmendin djemtė, meqė nuk e dinė se ēka mendon ti.

Ndoshta ti sillesh ashtu vetėm pėr shkak tė moshės sate, pėr shkak tė hormoneve, ku me ndėrrimin e trupit tėnd, vjen edhe deri te ndryshimet nė sjelljen tėnde, apo thjesht, tė pėlqen qė tė luash me ndjenjat e djemve. Sido qė tė jetė, duhet ta dish se atė qė sot je duke ia bėrė dikujt, nesėr mundet dikush tė ta bėjė ty.

Vazhdimisht manifeston sjellje tė ndryshme

Tė hėnėn je e dashuruar marrėzisht, tė mėrkurėn je e matur, kurse tė premten je e ftohtė si akull. Natyrisht, i dashuri yt, nga kjo sjellje, mund tė konkludojė vetėm njė gjė – se nuk ėshtė duke kuptuar asgjė. Dhe, kjo do ta ēmendė atė.

E krahason veten me vajza tė tjera

Nėse i pėlqen, atėherė ai ėshtė me ty mu pėr kėtė shkak – se i pėlqen ti,e jo ndonjė vajzė tjetėr. Por, ti vazhdimisht e bombardon atė me tregime rreth ndonjė vajze tė bukur, apo rreth ndonjė motre tėnde, qė ėshtė mė e bukura nė familje.
Kėto tregime atij nuk i interesojnė fare, prandaj ėshtė mė mirė qė tė pėrqendrohesh nė tė dhe nė lidhjen tuaj.

Mendon atė qė edhe ai mendon

Flisni pėr tema tė ndryshme, pėr libra, filma, internet dhe, pa marrė parasysh se ēka thotė ai, ti gjithmonė pajtohesh me tė. Ajo qė pėr tė ėshtė e mirė, ėshtė e mirė edhe pėr ty, ajo qė pėr tė ėshtė e marrė, ėshtė e marrė edhe pėr ty. Mirė, mund tė jetė se, me tė vėrtetė jeni “shpirtra binjakė” dhe se pajtoheni pėr shumėēka, por nuk mund tė pajtoheni pėr gjithēka. Shprehe mendimin tėnd, le tė dalė ku tė dalė. Kjo do tė ishte mė interesant pėr tė, sesa qė tė bėhesh si gjyshe, qė vazhdimisht e tund kokėn nė shenjė pohimi.

Harron planet e pėrbashkėta

Jeni marrė vesh qė tė takoheni nė orėn 20 nė kinema, por ti vonohesh shumė. Ėshtė normale qė kjo situatė do ta inatosė shumė atė dhe, ka tė ngjarė qė tė mos tė tė thėrrasė mė nė takim, tė paktėn jo nė publik.

Nuk ha ashtu si duhet

Kur tė shkoni pėr tė ngrėnė picė, ai porosit picė normale, kurse ti e merr vetėm njė pjesė tė vogėl nga pjata e tij. Me siguri se e bėn kėtė pėr shkak se ke frikė se do tė trashesh. Pėrpos kėsaj, vazhdimisht nė praninė e tij flet rreth asaj sesi dėshiron tė tėhollohesh, tė humbasėsh nė peshė. Kjo me tė vėrtetė e ēmend ēdo djalė.

Gjithmonė ai duhet tė planifikojė gjithēka
Sa herė qė tė pyet se ku do tė shkoni, gjithmonė i thua: ‘Hm, nuk e di...’ Hej, ai ėshtė i dashuri yt, e jo organizatori i jetės sate shoqėrore. Ndonjėherė duhet ta marrėsh iniciativėn edhe ti dhe tė planifikosh njė mbrėmje interesante. Me siguri se kjo do t’i pėlqejė atij!

Bėhesh e ashpėr

Nė film tregohet njė skenė romantike, e ti shkrihesh sė qeshuri. Apo, kamerieri tė sjell kafen e gabuar dhe ti menjėherė fillon qė t’i bėrtasėsh dhe e thėrret shefin e tij qė tė ankohesh. Edhe pse ėshtė mirė qė tė jesh e guximshme, mirė ėshtė edhe qė tė kesh takt dhe mirėkuptim pėr njerėz.

Nuk di tė qeshesh me vetveten

Kur nėna jote i tregon tė dashurit tėnd ndonjė foto tėnde kur ke qenė e vogėl dhe e ėmbėl, ti menjėherė nervozohesh dhe largohesh nga dhoma. Qetėsohu pak dhe mėsohu qė tė qeshesh edhe me vetveten, meqė kėshtu do tė tregosh se ke vetėbesim dhe nuk ke komplekse.

Kosovasot


Forumi aLbdigital
"Nuk mund te jesh i drejte,nese nuk je i njerezishem"
Shiko profilin e anėtarit

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Mbrapsht nė krye  Mesazh [Faqja 1 e 1]

Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi