Portali aLbdigital.net
Përshendetje Vizitor i Nderuar...

Me sa duket, ju nuk jeni Identifikuar akoma ne Faqen tone,

ndaj ju paraqitet ky mesazh për tju Kujtuar se ju mund të Identifikoheni që të merrni pjese në

diskutimet dhe Temat e shumta të Forumit tone.

...Në qofte se ende nuk keni një Llogari personale në Forum, mund ta hapni nje të tille duke u Regjistruar

...Regjistrimi Ështe falas dhe ju merr kohe maksimumi 1 min...

Me Respekt dhe Kenaqesi:

Staffi i Forumit aLbdigital.net

You are not connected. Please login or register

Portali aLbdigital.net » »» Shkenca Dhe Jeta «« » Matematike,Fizike & Astronomi » 5 vjet nga dergimi i Robotit te pare ne Mars

5 vjet nga dergimi i Robotit te pare ne Mars

Shko poshtë  Mesazh [Faqja 1 e 1]

1Normal 5 vjet nga dergimi i Robotit te pare ne Mars prej Wed Jan 07 2009, 00:11

LuNa

avatar
Moderator/e
Moderator/e

Agjencia amerikane e hapësirës NASA shënoi 5 vjetorin e uljes së robotit Spirit në Mars që nga hera e parë që ky robot preku planetin e kuq me 3 janar 2004.

Roboti “Oportjuniti” u ul në Mars 21 ditë më vonë. Dy robotët ishin parashikuar të funksiononin vetëm për tre muaj në mjedisin e ashpër të planetit Mars, por ata ende vazhdojnë të funksionojnë dhe transmetojnë të dhëna tek shkencëtarët në tokë. Administratorët e misionit thonë se dy robotët kanë përshkuar mbi 21 kilometra nëpër planetin Mars dhe kanë dërguar rreth 250 mijë imazhe në tokë. /qik/


Forumi aLbdigital
"Nuk mund te jesh i drejte,nese nuk je i njerezishem"
Shiko profilin e anëtarit

Mbrapsht në krye  Mesazh [Faqja 1 e 1]

Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi