Portali aLbdigital.net
Pėrshendetje Vizitor i Nderuar...

Me sa duket, ju nuk jeni Identifikuar akoma ne Faqen tone,

ndaj ju paraqitet ky mesazh pėr tju Kujtuar se ju mund tė Identifikoheni qė tė merrni pjese nė

diskutimet dhe Temat e shumta tė Forumit tone.

...Nė qofte se ende nuk keni njė Llogari personale nė Forum, mund ta hapni nje tė tille duke u Regjistruar

...Regjistrimi Ėshte falas dhe ju merr kohe maksimumi 1 min...

Me Respekt dhe Kenaqesi:

Staffi i Forumit aLbdigital.net

You are not connected. Please login or register

Portali aLbdigital.net » »» Shkenca Dhe Jeta «« » Gjeografia, Biologjia & Kimia » Piperina rregullon disponimin

Piperina rregullon disponimin

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Shko poshtė  Mesazh [Faqja 1 e 1]

1Normal Piperina rregullon disponimin prej Wed Jan 07 2009, 00:16

LuNa

avatar
Moderator/e
Moderator/e

Piperina ėshtė alkaloidi kryesor i piperit tė zi, tė cilit edhe i vishen shumė efekte farmakologjike, si antiinflamator, alangjetik ndėrsa parandalon edhe tė thatin nė stomak.

Hulumtimet e reja laboratorike nė minj ia pėrshkruajnė kėsaj substanceje edhe njė efekt tė rėndėsishėm, atė antidepresiv. Gjatė eksperimenteve ėshtė vėrejtur pėrmirėsim i funksioneve konjitive (njohėse).

Por, para se nė treg tė paraqitet ushqimi funksional me piperin pėr disponim tė mirė, duket tė bėhet edhe disa hulumtime shtesė, pasi disa studime tė tjera, tė zhvilluara po ashtu nė kafshė eksperimentale, kanė treguar se piperina mund tė jetė edhe toksike pėr sistemin reproduktiv mashkullor.


Forumi aLbdigital
"Nuk mund te jesh i drejte,nese nuk je i njerezishem"
Shiko profilin e anėtarit

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Mbrapsht nė krye  Mesazh [Faqja 1 e 1]

Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi