Portali aLbdigital.net
Pėrshendetje Vizitor i Nderuar...

Me sa duket, ju nuk jeni Identifikuar akoma ne Faqen tone,

ndaj ju paraqitet ky mesazh pėr tju Kujtuar se ju mund tė Identifikoheni qė tė merrni pjese nė

diskutimet dhe Temat e shumta tė Forumit tone.

...Nė qofte se ende nuk keni njė Llogari personale nė Forum, mund ta hapni nje tė tille duke u Regjistruar

...Regjistrimi Ėshte falas dhe ju merr kohe maksimumi 1 min...

Me Respekt dhe Kenaqesi:

Staffi i Forumit aLbdigital.net

You are not connected. Please login or register

Portali aLbdigital.net » »» Shkenca Dhe Jeta «« » Shkenca & Jeta » Angazhimi intelektual ēon nė marrje tė tepėrta tė kalorive

Angazhimi intelektual ēon nė marrje tė tepėrta tė kalorive

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Shko poshtė  Mesazh [Faqja 1 e 1]

LuNa

avatar
Moderator/e
Moderator/e

Njė grup shkencėtarėsh ka matur sasinė e ushqimit tė konsumuar tek 14 studentė pas secilės prej tre detyrave: qėndrim pushues, lexim teksti dhe zgjidhje e testeve nė kompjuter, dhe ka vėrtetuar se angazhimi mendor ēon nė konsumim tė tepruar tė kalorive.

45 minuta pas pėrfundimit tė detyrave, secili student ka mundur tė hajė sa ka dėshiruar. Edhe pse shkencėtarėt mė herėt kishin vėrtetuar se puna intelektuale kėrkon vetėm 3 kalori mė shumė se sa qėndrimi relaksues, studentėt kanė marrė 203 kalori mė shumė pas leximit tė teksteve, respektivisht 253 kalori mė shumė pas zgjidhjes sė testeve, krahasuar me ushqimin e konsumuar pas qėndrimit ulur.

Mostrat e gjakut tė marra para, gjatė dhe pas kryerjes sė detyrave, kanė zbuluar se angazhimi intelektual shkakton njė luhatje mė tė madhe tė nivelit tė sheqerit nė gjak dhe insulinės, qė nxit konsumimin mė tė madh tė ushqimit, thonė shkencėtarėt.


Forumi aLbdigital
"Nuk mund te jesh i drejte,nese nuk je i njerezishem"
Shiko profilin e anėtarit

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Mbrapsht nė krye  Mesazh [Faqja 1 e 1]

Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi