Portali aLbdigital.net
Pėrshendetje Vizitor i Nderuar...

Me sa duket, ju nuk jeni Identifikuar akoma ne Faqen tone,

ndaj ju paraqitet ky mesazh pėr tju Kujtuar se ju mund tė Identifikoheni qė tė merrni pjese nė

diskutimet dhe Temat e shumta tė Forumit tone.

...Nė qofte se ende nuk keni njė Llogari personale nė Forum, mund ta hapni nje tė tille duke u Regjistruar

...Regjistrimi Ėshte falas dhe ju merr kohe maksimumi 1 min...

Me Respekt dhe Kenaqesi:

Staffi i Forumit aLbdigital.net

You are not connected. Please login or register

Portali aLbdigital.net » »» Arti Dhe Kultura «« » Arti Dhe Letersia Shqiptare » VARGJE QE JAN GDHENDUR NE MEMORJEN TUAJ

VARGJE QE JAN GDHENDUR NE MEMORJEN TUAJ

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Shko poshtė  Mesazh [Faqja 1 e 1]

1Normal VARGJE QE JAN GDHENDUR NE MEMORJEN TUAJ prej Sun Jul 12 2009, 12:00

Malcorja


Antar/e
Antar/e
Ali Asllani:

Hakerime

qe nga Korca gjer te Shkodra mbreteron nje erresire,
neper fusha,neper kodra,vershellne nje egersire!
Pra,o burra ,hani e pini,hanipini or'e cas,
per cakallin,nat' e erret,eshte ras'e deli ras'!

Hani,pini dhe rrembeni,mbushni xhepe,mbushni arka,
te pabrek ju gjeti dreka,milioner' ju gjeti darka!
Hani,pini e rrembeni,mbushni arka ,mbushni xhepe,
gjersa populli bujar t'ju pergjigjet peqe,lepe!(urdhero,siurdheron)

Ai rron per zoterine tuaj,pun' e tija,djers'e ballit,
esht' kafshit per gojen tuaj.Rrofte goja e cakallit!
Shyqyr zotit,s'ka me mire,lumturi dhe bukuri,
dhe vjen e ju qan hallin,varni buz' dhe turi!

Hani pini dhe rrembeni,eshte koha e cakenjevet;
hani,pini dhe rrembeni,esht' bot' e maskarenjevet;
Hani,pini,vidhni,mblidhni gjith'aksione,monopole.
ekselenca dhe shkelqesa,tutti quanti come vuole!

Nenshkrim i zoteris suaj neper banka vlen milion,
ju shkelqen ne kraharuar dekorata,''Grand Cordon"
Dhe kerkoni me ballhapur (!) komb i varfer t'ju therres'
gjith' me emrin tingellonjes:Ekselenca e Shkelqes'
dhe te quheni perhera luftetar' e patriot',
ne ka zot dhe do duroj',posht ky zot,ky palo zot!

Grand Cordon i zotris' sate,qe ne gji te kan'vendosur
esht'peshtyma e gjakosur e atdheut te veremosur;
dhe kolltuku ku ke hipur,duke hequr nderin zvarr',
esht' trikembeshi qe perdita varet kombi ne litar!
Dhe zotrote kurulldise,dic u bere e pandeh,
kunder burrit te vertete ze e vjell e ze leh!

E na tunde,na lekunde,neper salla shkon e shkunde,
mbasi dora e armikut ty me shok' te heq per hunde.
Rrofte miku yt i huaj,qe per dita los e qesh,
te gradoi kater shkalle,pse i the dy fjal' ne vesh!

Koha dridhet e perdridhet ,do vij' dita qe do zgjidhet
dhe nga trasta pem' e kalbur doemos jasht'do hidhet!
Koha dridhet e perdridhet ,prej gradimit kater shkalle
nuk do mbetet gje ne dore vecse vul'e zeze' ne balle

Mirpo ju qe s'keni patur as nevoj' as gje te keqe,
me perpara nga te gjithe,ju i that' armikut ''Peqe!"
Qe te zinit nje kolltuk,aq u ulet u perkulet,
sa ne pragun e armikut vajtet si kopil u ngulet!
As ju hahet,as ju pihet,vetem titulli ju kihet...
Teksa fshat' i varfer digjet...kryekurva krihet!

Sidomos ju dredharake,jume zemra aq te nxira,
ju dinake,ju shushunja,ju gjahtar' ne erresira!
C'na pa syri ,c'na pa syri!...hunda juaj ku nuk hyri:
te i miri,te i ligu,te spiuni me i ndyri!

dallavera neper zyra,dallavera ne pazar,
dallavera me te huaj,dallavera me shqipter'
Vetem,vetem dallavera,dhe ne dem te ketij vendi
qe ju rriti,qe ju ngriti,qe ju ngopi,qe ju dendi!

Nese kombi vete mbare,neser ju veproni ndryshe,
dylli benet si te duash,kukuvajk' dhe dallandyshe...
kukuvajkea gjith' me lajka,neser silleni bujar,
nene dore e nene maska,shkoni jepni nje kapar!

Dhe kujtoni tash e tutje me te tilla dallavera
kukuvajka do pertypi zoge e zoga si perhera...
Ja ,ja grushti do te bjeri perrmbi krye te zuzareve,
koha eshtee maskarenjeve,po Atdheu i shqiptareve!

Edhe ju te roberuar,rob ne dor'te metelikut(te pareve.shenim i imi)
fshihni sofrat e kujtdoj'puthni kembet e armikut!
qe ta kesh armikun mik e pandehni mencuri,
mjafton berja pasanik,pasanik dhe bej i ri,
dhe u bete pasanike,me pallate,me vetura
kurse burrat me fisnike japin shpirtin ne tortura!

vendi qenka sofr'e qorrit,vlen per goj' e per lefyte,(fyti.shenimi im)
beni sikur veni vetull'shoku shokut kreni syte(nxirni syte)
Dhe per nje kerkoni pese,po me mir' njezet e pese.
Le te rroje batakciu dhe i miri te vdese!

Per nje dit' qe nis e vertete do mbaroj'me bubullime,
ky i sotmi,zer' i erret ,benet vetetime
dhe i bije rrufeja pasuris' dhe ,kesi lloj,
nuk ju mbetet gje ne dore,vetem nje kafshit' per goj'!

A e dini qe fitimi brenda kater vjet mizor'
nuk esht' yti nuk esht' imi,eshte i kombit arberor,
esht' i syrit ne lot mekur,esht' i vendit djegur pjekur,
ju do thoni si te doni...po e drejta dermon hekur!

Shiko profilin e anėtarit

2Normal Re: VARGJE QE JAN GDHENDUR NE MEMORJEN TUAJ prej Sun Jul 12 2009, 12:00

Malcorja


Antar/e
Antar/e
TRATHĖTORĖTĖ

Shokė, kemi ne mest tėnė
Shum' armik' e trathėtorė!
Popo! mos u qoftė thėnė!
Veē qė s'kanė gjė nė dorė.

Harruanė mėmėdhenė
Dh' e lanė kombinė tėnė
E njė tjatėrė na gjenė!
Popo! mos u qofte thėnė!

Lanė zonjėn e lėvduar
E zunė njė kurvė shtrigė,
Tė ndyr' e tė mallėkuar,
Tė fėlliqur e tė ligė.

Lanė mėmėn tė xhveshur
Dhe mundohenė pėr botė,
Pa dhe bota duke qeshur
U thotė: mundohi kotė!

Qysh u bėnė Efialtė
E nuk e njohin tė mirėn,
Uthullėn pandehin mjaltė
Edhe dritė errėsirėn!

Buk' e mėmėdheut zėntė
Tradhėtorėt e pabesė!
Dhe Zoti dėrrmėn u dhėntė,
Kurrė mos paēinė pjesė!

Miqt' armiq i kanė bėrė,
Armikėtė miq i zunė,
Qysh janė fyell tė tėrė!
Ē'ėshtė kjo e madhe punė!

Fajn' e math kur do ta njohin
Njerėzit e mallėkuar?
Dritėnė pse nuk e shohin,
Apo janė tė verbuar?

Janė sė gjithash tė marrė
Dhe tė liq me tė vėrtetė,
Mėmėdheut bėjnė varrė,
Po do tė bienė vetė,

Se mbretėron e vėrteta,
S'del kurrė gėnjeshtr' e shkretė
T'ish ashtu, qe prishur jeta,
S'kish mbetur gjė e vėrtetė.

Ata turpinė fitojnė,
Nderr' e tyre posht' e hedhin
Dhe armikėtė gėzojnė
E nė errėsirėt bredhin.

Nuk ėshtė kurrė haruar
Dh'e mira dh'e lig' e shkretė,
Tė gjitha janė paguar,
S'ka mbeturė gjė nė jetė.

Lerini, pa do ta gjėjnė,
Tė vėrtetėn do ta njohin,
Se tani s'e dinė c'bėjnė,
Janė tė verbėr e s'shohin.

O, popo ē'turp kanė marrė!
Janė bėrė tradhėtorė
Dhe s'janė mė shqipėtarė,
Se nga kombi hoqnė dorė.

Me tė huajnė u bėnė,
Me armikn' e Shqipėrisė,
S'duanė gjuhėnė tėnė
Armikėt' e Perėndisė!

Ndjej, o Zot, se nukė dinė
Se ē'bėjnė, janė mahnitur,
Rrahin tė prishin shtėpinė
Pun' e lig' edh' e mėrzitur.

Tė gjorėt janė nė gjumė,
Tė vėrtetėnė s'e dinė,
Do tė mundohenė shumė,
Pasdaj mėnttė do t'u vinė.

Vėllazėrin' e harrojnė
Dhe kombin e mėmėdhenė,
Dhe armikėtė dėgjojnė
Edhe s'dinė se ku venė.

Hiqni dorė, hiqni dorė!
Mblithni mėntt' e tupėrohi,
Mos u bėni trathėtorė,
Se pasdaj do tė pendohi.Naim Frasheri

Shiko profilin e anėtarit

3Normal Re: VARGJE QE JAN GDHENDUR NE MEMORJEN TUAJ prej Sun Jul 12 2009, 12:01

Malcorja


Antar/e
Antar/e
Millosh Gjergj Nikolla-MigjeniRecital i Malėsorit0, si nuk kam njė grusht tė fortė
t'i bij mu nė zemėr malit qė s'bėzanė,
ta dij dhe ai se ē'domethanė i dobėt -
n'agoni tė pėrdihet si vigan i vramė.

Unė lugat si hij' e trazueme,
trashigimtar i vuejtjes dhe i durimit,
endem mbi bark tė malit me ujėn e zgjueme
dhe me klithma tė pakėnaqura t'instinktit.

Mali hesht. Edhe pse pėrditė
mbi lėkurė tė tij, nė lojė varrimtare,
kėrkoj me gjetė njė kafshatė ma tė mirė...
Por mė rren shaka, shpresa gėnjeshtare.

Mali hesht, dhe nė heshtje qesh.
E unė vuej, dhe nė vuejtje vdes.
Po unė, kur? heu! kur kam pėr t'u qesh?
Apo ndoshta duhet ma parė tė vdes?

0, si nuk kam njė grusht tė fuqishėm!
Malit, qė hesht, mu nė zemėr me ia njesh!
Ta shof si dridhet nga grusht' i paligjshėm...
E unė tė kėnaqem, tė kėnaqem tu' u qesh.

Shiko profilin e anėtarit

4Normal Re: VARGJE QE JAN GDHENDUR NE MEMORJEN TUAJ prej Sun Jul 12 2009, 12:02

Malcorja


Antar/e
Antar/e
Zef Serembe

Zogjte e bukur kendojne me hare
Po zemra do me plas mua ne gji
I merguar qaje jeten ne kete dhe
Merzitem ne katund, merzitem ne vetmi..
Tere shkelqimi me hapet para vedit
Qe me zgjon trute e mia ne mendime shume
Ah! ē mu doq zemra mua te shkretit
Aq sa pushoje vetem kur bie ne gjume.
Arberia matan detit ne na kujton
Se te huaj jemi ne kete dhe
Eh! sa vjet shkuan e zemra nuk harron
Qe nga Turku mbetem pa memedhe
Hakmarrja na jep shprese e na ndriēon
Seē po fryne ere e akullt me ze
Seē ka qene arbereshi sot po harron
E si vjen turp aspak te rri e te fle

Shiko profilin e anėtarit

5Normal Re: VARGJE QE JAN GDHENDUR NE MEMORJEN TUAJ prej Sun Jul 12 2009, 12:03

Malcorja


Antar/e
Antar/e
Gjuha shqype


Porsi kanga e zogut t'verės,
qi vallzon n'blerim tė prillit;
porsi i ambli flladi i erės,
qi lmon gjit e drandofillit;
porsi vala e bregut t'detit,
porsi gjāma e rrfčs zhgjetare,
porsi ushtima e nji tėrmetit,
ngjashtu ā' gjuha e jonė shqyptare.
Ah! po; ā' e ambėl fjala e sajė,
porsi gjumi m'nji kėrthi,
porsi drita plot uzdajė,
porsi gazi i pamashtri;
edhč ndihet tue kumbue;
porsi fleta e Kerubimit,
ka'i bien qiellvet tue flutrue
n't'zjarrtat valle t'ameshimit.
Pra, mallkue njai bir Shqyptari,
qi kėtė gjuhė tė Perėndis',
trashigim, qė na la i Pari,
trashigim s'ia len ai fmis;
edhe atij iu thaftė, po, goja,
qė pėrbuzė kėtė gjuhė hyjnore;
qi n'gjuhė t'huej, kur s'asht nevoja,
flet e t'veten e lčn mbas dore.
Nė gjuhė shqype nanat tona
shi prej djepit na kanė thānun,
se asht njė Zot, qi do ta dona;
njatė, qi jetėn na ka dhānun;
edhe shqyp na thanė se Zoti
pėr shqyptarė Shqypninė e fali,
se sa t'enden stina e moti,
do ta gzojn kta djalė mbas djali.
Shqyp na vete, po pik' mā para,
n'agim t'jetės kur kemi shkue,
tue ndjekė flutra nėpėr ara,
shqyp mā s'pari kemi kndue:
kemi kndue, po armėt besnike,
qi flakue kanė n'dorė t'shqyptarėvet,
kah kanė dekė kta pėr dhč t't'Parvet.
Nė kėtė gjuhė edhe njai Leka,
qi'i rruzllim mbretnin s'i a, xūni,
nė kėtė gjuhė edhe Kastriota
u pat folė njatyne ushtrive,
qi sa t'drisė e diellit rrota,
kanė me kźnė ndera e trimnive.
Pra, shqyptarė ēdo fčs qi t'jini,
gegė e toskė, malci e qyteta,
gjuhėn t'uej kurr mos ta lini,
mos ta lini sa t'jetė jeta,
por pėr tź gjithmonė punoni;
pse, sa t'mbani gjuhėn t'uej,
fisi juej, vendi e zakoni
kanė me u mbajtė larg kambės s'huej,
Nper gjuhė shqype bota mbarė
ka me ju njohtė se ē'fis ju kini,
ka me ju njohtė pėr shqyptarė;
trimi n'za, sikurse jini.
Prandaj, pra, n'e doni fisin,
mali, bregu edhe Malcija
prej njaj goje sod t'brohrisim:
Me gjuhė t'veten rrnoftė Shqypnia!
Gjergj Fishta

Shiko profilin e anėtarit

6Normal Re: VARGJE QE JAN GDHENDUR NE MEMORJEN TUAJ prej Sun Jul 12 2009, 12:06

Malcorja


Antar/e
Antar/e
Kodi:
Pa ty

Mbreme me kaploi te ftohtit, perseri pa ty, pa askend
ngreva krye vetmis, e pambrojtur dhe krye ne veti,
kur do arrin fundi i ketyre netve te ftohta,
keshtu e paperkrahur
dhe me pas mu kujtua femijeria
gjithcka sa e pafajshme dhe e pastert ishte
po te dija qe kaq e veshtir do te jet ritja
kur nuk do te isha rit

Kaluan

kaluan vitet si shekuj
kaluan ditet, netet
por ti nuk erdhe
kaluan shume te panjohur,
e te njohur
te urtesis, miresis
dashuris, armiqsis
keqesis, miqesis
Kaluan dit te zise,
te merzisis,...
Kaluan net te vajit,
afshit, knaqesis,
dehuris, pagjumsis
kaluan dhembjet
genjeshtrat, mashtrimet
lindjet, vdekjet
Te gjitha keto kaluan por pa ty kaluan...

A e din
A e din se
aty ku cdo dite lindi dielli
per mua u be eresire
A e din se
aty ku filloi ahu per mua ish perendimi
aty ku ish buzqeshja
per mua ish vaji
A e din se
aty ku ish puthja
gjuha nuk ishte
aty ku ish syri
ishte loti
aty ku ishte prekja
ndjenja s'kishte
aty ku ishte trupi
akull mbreteronte
aty ku jeta vazhdonte...hija jote ishte
A e din se
aty ku isha une ti s'ishe.

Shiko profilin e anėtarit

7Normal Re: VARGJE QE JAN GDHENDUR NE MEMORJEN TUAJ prej Sun Jul 12 2009, 12:09

Malcorja


Antar/e
Antar/e
Nė mundsh...

Pėrkthyer nga Robert Shvarc

Nė mundsh ta ruash arsyen, kur bota humbet fillin
e fajin ty ta hedh dhe vetes t’i besosh,
sa herė tek ti dyshojnė e s’tė pėrfillin
por edhe dyshimet drejt t’i gjykosh...
Nė mundsh tė rrish nė pritje, nga pritja pa u lodhur,
e, kur t’urrejnė, urrejtje mos t’ushqesh,
madje, ndaj shpifjeve tė rrish pa folur,
me thjeshtėsi, me to pa rėnė ndesh...

Nė mundsh t’mendosh, por jo gjer nė shkatrrim,
tė ėndėrrosh, por jo si rob ėndėrrimesh,
dhe t’i trajtosh njėlloj e pa dallim
ngadhnjim e shpartallim burim mashtrimesh...
Nė durofsh dot thėniet e tua tė drejta
nė kurthe pėr trutharėt, kopuket qė t’i kthejnė,
t’i shohėsh tė thyera gjėrat mė tė shtrenjta
e prapė t’i ndėrtosh me vegla qė nuk vlejnė...

Nė mundsh fitoret qė ke korrur t’i flijosh
si nė kumar, nė njė tė vetme lojė,
tė rrezikosh, tė humbasėsh e prapė t’ia fillosh,
dhe humbjen kurrė tė mos e zesh nė gojė...
Nė i detyrofsh dot muskul, nerv e puls e zemėr
tė tė shėrbejnė edhe kur gjithēka duket e kotė,
e tė qėndrosh kur s’ke asgjė mė veē vullnetit,
qė vetėm fjalėn “Qėndro!” gjithmonė tė thonė...

Nė mundsh tė flasėsh me maskarenj, por nderin tėnd ta ruash
e t’ecėsh pėrkrah mbretit pa krenari qė tė verbon...
Nėse armiku apo miku s’tė bėjnė dot tė vuash,
dhe gjithkend e ēmon, por veē sa meriton...
Nė mundsh t’i mbushėsh ti minutat aq tė renda
me vepra qė peshojnė
dije dhe mos kij asnjė dyshim,
se jotja do tė jetė Bota, me ē’ka brenda,
dhe BURRĖ do tė jesh, o biri im!

Shiko profilin e anėtarit

8Normal Re: VARGJE QE JAN GDHENDUR NE MEMORJEN TUAJ prej Sun Jul 12 2009, 12:09

Malcorja


Antar/e
Antar/e
Shpejt dhe ngadalėMos u nxito!Mos u Vono!Duro!

Njė kryefjalė shkruaj posi kjo

Vare mbi gjoksin posi hajmali

Ruaje ne diell dhe nė shi;

Me lulet rrotull teje mos u merr,

Dhe I patrembur gjer nė varr e shpjer

Mos u nxito!Pa mend mos u vono!

Kur shpirti sulet ,Ti mos u ndalo!

Mejtohu mirė,udhen drejt nis.

Dhe sulu tutje me mish e me shpirt;

Ngadalė!Kurr s’ndreqet njė lajthim

I bėrė pa hesap e pa peshim.Mos u vono!Se tutje turret jeta,

Kalo si trim ,guxo pa ardhur vdekja;

Njė punė bėj tė lartė dhe tė fortė,

Tė cilen koha kurr s’munt ta mposht

Mbi dhenė nam tė gjallė ler pėr jetė,

S’prish punė si shokėt vdes dhe vetėMos u NXITO!Mos u VONO!MEJTO!

Gunėt e fatit qetas duro!

Detyren ki si prijes kryesisht;

Bėje gjithnjė tė drejten burrėrisht;

Mos u nxito!Mos u voni! Pa fjalė

ZOTI nė fund tė nxjerr faqebardhė.GĖTE

Shiko profilin e anėtarit

9Normal Re: VARGJE QE JAN GDHENDUR NE MEMORJEN TUAJ prej Sun Jul 12 2009, 12:26

Malcorja


Antar/e
Antar/e
Dhe kur njeriu nuk ndjen
As hidherim as gezim
As gaz as shprese
Nje gje ju them me ndershmeri dhe me bindje
Lereni te vdes!

Shiko profilin e anėtarit

10Normal Re: VARGJE QE JAN GDHENDUR NE MEMORJEN TUAJ prej Sun Jul 12 2009, 12:26

Malcorja


Antar/e
Antar/e
Naten tek flija, me tha shpirti : "pi,
ne gjume e ne varr, s'ka lumturi"
Ngrehu, sa rron,
zbras kupa e puth cupa,
ke shekuj qe te flesh ne qetesi....

Shiko profilin e anėtarit

11Normal Re: VARGJE QE JAN GDHENDUR NE MEMORJEN TUAJ prej Sun Jul 12 2009, 12:29

Malcorja


Antar/e
Antar/e
"Nga qielli u keput nje yll dhe ra,
ne mes te detit tej ne erresire,
vellezerit e perzune - gjyshja tha
se s'ish per ta vella dhe shok i mire"
D.Agolli

Shiko profilin e anėtarit

12Normal Re: VARGJE QE JAN GDHENDUR NE MEMORJEN TUAJ prej Sun Jul 12 2009, 12:32

Malcorja


Antar/e
Antar/e
Ndergjegja njerezore ka vdekur ne haheng zhyer
Ai shkryhet mbi te kjo kufom i pelqen
Nganjehere gjith gaz sygjak e i nderkryer
Ngre doren e i bie se vdekures qe s'ndjen...

Victor Hygo

Shiko profilin e anėtarit

13Normal Re: VARGJE QE JAN GDHENDUR NE MEMORJEN TUAJ prej Sun Jul 12 2009, 12:34

Malcorja


Antar/e
Antar/e
Ngadale Vdes!

Dalngadale vdes ai qe behet skllav i zakonit,
qe perserit te njejtat gjera cdo dite,
qe nuk ndryshon rruge,
qe nuk rrezikon,
qe nuk ndryshon ngjyren e veshjeve,
qe nuk i flet atij qe nuk e njeh.
Dalngadale vdes ai qe nuk permbys tryezen ,
qe aeshte i pakenaqur nga puna,
qe nuk rrezikon sigurine nga pasiguria per te ndjekur nje enderr,
qe nuk i lejon vehtes asnjehere ne jete te thyeje rregullat e vendosura,
Dalngadale vdes ai qe nuk udheton,
qe nuk lexon,
qe nuk degjon muzike,
qe nuk zbulon hijeshi tek vehtja e tij,
Dalngadalevdes ai qe shperfill krenarine e tij,
qe nuk i le te tjeret ta ndihmojne,
qe i kalon ditet duke qare per fatin e tij te keq,
qe ankohet per shiun qe nuk pushon,
Dalngadale vdes ai qe i shmanget projektit para se te filloje,
qe nuk pyet per gjerat qe nuk i di, dhe
qe nuk pergjigjet per gjerat qe i di,
E shmangim vdekjen me doza te vogla,
duke kujtuar gjithmone se te jesh gjalle,
kerkon nje perpjekje me te madhe,
se thjeshte fakti qe marrim fryme.
Vetem durimi i paepur
do na beje te arrijme
Lumturine me te madhe.... Pablo Neruda

Shiko profilin e anėtarit

14Normal Re: VARGJE QE JAN GDHENDUR NE MEMORJEN TUAJ prej Sun Jul 12 2009, 12:36

Malcorja


Antar/e
Antar/e
Sikur un e ti te shiheshim sy me sy..
valle do tė putheshim ..a kishim me u peshty ??
Azem Shkreli

Shiko profilin e anėtarit

15Normal Re: VARGJE QE JAN GDHENDUR NE MEMORJEN TUAJ prej Sun Jul 12 2009, 12:38

Malcorja


Antar/e
Antar/e
Ka kohe qe nuk shihemi dhe ndiej
si te harroj une ty valle
si vdes kujtimi yt tek une
si vdesin floket dhe gjithcka

Shiko profilin e anėtarit

16Normal Re: VARGJE QE JAN GDHENDUR NE MEMORJEN TUAJ prej Wed Jul 15 2009, 12:05

Gjakomel

avatar
Antar/e
Antar/e
Malcorja shkruajti:Sikur un e ti te shiheshim sy me sy..
valle do tė putheshim ..a kishim me u peshty ??
Azem Shkreli

Sikur me vetveten te shiheshim sy me sy
a kishim me u puthe apo kishim me u pshty[i]

keshtu shkroi Azem Shkreli.

Shiko profilin e anėtarit

Sponsored content


Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Mbrapsht nė krye  Mesazh [Faqja 1 e 1]

Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi