Portali aLbdigital.net
Pėrshendetje Vizitor i Nderuar...

Me sa duket, ju nuk jeni Identifikuar akoma ne Faqen tone,

ndaj ju paraqitet ky mesazh pėr tju Kujtuar se ju mund tė Identifikoheni qė tė merrni pjese nė

diskutimet dhe Temat e shumta tė Forumit tone.

...Nė qofte se ende nuk keni njė Llogari personale nė Forum, mund ta hapni nje tė tille duke u Regjistruar

...Regjistrimi Ėshte falas dhe ju merr kohe maksimumi 1 min...

Me Respekt dhe Kenaqesi:

Staffi i Forumit aLbdigital.net

You are not connected. Please login or register

Portali aLbdigital.net » »» Arti Dhe Kultura «« » Kinematografia Dhe TV » LISTA E FILMAVE SHQIPTARE, LISTA SIPAS RENDIT ALFABETIK TE

LISTA E FILMAVE SHQIPTARE, LISTA SIPAS RENDIT ALFABETIK TE

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Shko poshtė  Mesazh [Faqja 1 e 1]

LISTA E FILMAVE SHQIPTARE, LISTA SIPAS RENDIT ALFABETIK TE FILMAVE SHQIPTARE NE VITE


1. A, B, C...ZH
Xhanfize Keko (1971)
Fėmijėt pėrgatiten tė shkojnė nė klasėn e parė. Nė klasė mėsuesja u mėson gėrmat e para. Ajo punon me durim me fėmijėt. Jepen preokupimet e fėmijėve nė shkollė dhe nė shtėpi. Aspekte nga ekskursionet dhe lojrat gjatė pushimit.

2. AGIMET E STINĖS SĖ MADHE
Albert Minga (1981)
Ndėrtimi i Shqipėrisė pas luftės. Ish borgjezia, tregėtarėt, organizojnė banda tė armatosura sepse janė tė pakėnaqur nga sistemi i ri. Latif Bora, njė ish komandat partizan, vihet padashur nė shėrbim tė tyre.

3. ALO TEKNIKU
Niko Kanxheri (1982)
Televariete e realizuar me numra tė zgjedhur nga Estrada profesioniste eTiranės.

4. AMIGO
Ēerēiz Zykaj (1995)
Babai e trajton shumė keq djalin e tij. Djaloshi i vetmuar gjen ngushėllim te shoku i tij i ngushtė, qeni.

5. APASIONATA
Muco, K. Mitro (1983)
Motivi kryesor i sonatės sė famshme “Apasionata” tė Ludvik Van Bethoven, nga njė punė diplome, bėhet lajtmotiv nė dashurinė e Mirės, studente e pianos dhe Arturit, student i pikturės i cili nuk ėshtė vėrtet i dhėnė pas pikturės por e bėn shkollėn pėr t’i bėrė qejfin tė atit njė njeri me rėndėsi nė njė ministri. Mė pas konfliktet zgjidhen dhe Arturi gjen vendin e vet nė jetė.

6. ARJANA
G. Stavri (1989)

Fatmiri, njė mjek i ri mundohet tė ndėrtojė njė karrierė por largohet nga profesioni i tij kur ēlirohet nga profesori i tij. Fatmiri kupton se po bėhet vegėl nė duart e tė tjerėve pėr tė arritur interesat e tyre. Fabula e filmit ndėrtohet sipas kėndvėshtrimit tė Arjanės se kush do tė jetė dashuria e saj.

7. ASGJĖ NUK HARROHET
Esat Ibro (1985)

Ngjarjet e filmit zhvillohen nė ditėt e sotme por sillen edhe ngjarje nga e kaluara pėr tė hedhur dritė nė fakte dhe karaktere tė ndryshme. Njė i riatdhesuar vritet nė njė qytet tė vogėl. Askush nuk e di kush ėshtė vrasėsi. Krye hetuesi e merr pėrsipėr kėtė ngjarje dhe ia del tė zbulojė shkaqet e krimit.

8. ATA ISHIN KATĖR
Esat Mysliu, Kujtim Ēashku (1977)

1944… Po afrohet liria. Nė prag tė Kongresit tė Pėrmetit katėr partizanė marrin detyrė tė ēojnė te partizanėt njė kėngė. Partizanit Mete i duket kjo njė detyrė e ēuditėshme. Para se tė arrijnė nė destinacion, katėr partizanėt bien nė pėrpjekje me gjermanėt.

9. BABAI I STUDENTIT
Fatmir Koēi (1988)

Njė fshatar niset pėr nė kryeqytet pėr tė vizituar tė birin student. Ai e sheh tė birin nė shoqėrinė e dy vajzave kryeqytetase tė veshura sipas modės sė fundit. I riu e anashkalon takimin me tė atin. Kur mė pas e takon tė atin diēka ėshtė thyer midis tyre.

10. BALONAT
Ismail Zhabjaku (1979)

Lufta Antifashist zgjon edhe fėmijėt. Me ndihmėn e mėsuesit tė tyre ata mendojnė tė shkruajnė nė balona parrulla qė t’i shohė i gjithė populli dhe fashistėt tė mos kenė mundėsi t’i fshijnė. Fashistėt arrijnė t’i zbulojnė dhe plagosin njėrin prej fėmijėve por balonat me parrulla anitfashiste vazhdojnė tė ngrihen lart.

Shiko profilin e anėtarit
11. BALADA E KURBINIT
Kujtim Ēashku (1989)

Ushtarė qė nisen nė luftė si mercenarė dhe kthehen tė vdekur. Vajza qė presin e presin dhe mė nė fund martohen me tė tjerė. Njė vezir mundohet tė marrė njė grua tė re tė bukur dhe indiferente e cila gjendet midis burrit me tė cilin u martua, e lodhur nga pritja e gjatė dhe burrit qė mė nė fund u kthye.

12. BALLĖ PĖR BALLĖ
Kujtim Ēashku, Piro Milkani (1979)

Ekranizim i romanit tė Isamil Kadaresė “Dimri i madh”. Besnik Bermema ishte pėrkthyes nė konferencėn e partive komuiste tė mbajtur nė Moskė nė vitin 1961. Ai ishte dėshmitar i thyerjes mė tė madhe midis dy partive komuniste qė i pėrkisnin respektivisht njė kombi tė madh dhe njė kombi tė vogėl. Ngjarjet dramatike nė konfliktin ushtarak ndodhin nė njė bazė detare nė territorin Shqiptar, nė Pashaliman, tė cilėn Sovjetikėt nuk arrtitėn ta pėrvetėsonin

13. BARDHĖ E ZI
Gjergj Xhuvani (1990)

Njė zyrtar i lartė partie dhe njė mjek qė punon nė njė fshat tė thellė malor, marrin lajmin e vdekjes sė mikut tė tyre tė fėmijėrisė. Tė dy, veē e veē, nisen pėr nė varrim. Vėshtirėsitė qė ndeshin gjatė rrugės, kujtimet e secilit dhe takimi mes tyre, zbulojnė karakteret dhe transformimet qė kanė ndodhur pėr shkak tė psikologjisė sė tyre, respektivisht ajo e njė karrieristi dhe ajo e njė njeriu qė pėrpiqet tė jetė mė human.

14. BARDHĖSI
Besim Kurti (1986)

Dimri i vėshtirė i 1985 frymėzoi kineastėt tė realizonin kėtė film. Dy histori ndjekin linjat e filmit: ajo e njė vajze malėsore qė ndjek njė kurs pėr infermiere nė Tiranė dhe ka ngecur atje pėr shkak tė motit tė egėr, si dhe historinė e njė grupi pilotėsh qė ndėrmarrin njė udhėtim tė pazakontė nė veri pėr njė dėrgesė tė vėshtirė.

15. BENI ECEN VETĖ
Xhanfize Keko (1975)

Benin nuk e lejojnė tė luajė jashtė mureve tė shtėpisė. Xha Thomai qė vjen nga fshati, e merr me vehte dhe pėr herė tė parė Beni gjendet pa kujdesin e prindėrve. Beni pėr herė tė parė jeton nė njė familje fshatare, ku i duhet tė mėsojė shumė gjėra tė reja. Njė natė Beni mbetet i vetėm nė mes tė pyllit, por tashmė ai fillon tė zbulojė njė jetė shumė pranė natyrės.

16. BESA E KUQE
Piro Milkani (1982)

Trajton historinė e pesė Heronjve tė Vigut tė cilėt u vranė nė njė betejė tė ashpėr gjatė Luftės Antifashise Nacional Ēlirimtare.

17. BINARĖT
Muharrem Fejzo (1987)

Asimi, njė nga djemtė e njė trenisti tė vjetėr, ka marrė rrugė tė keqe: nuk i pėlqen puna dhe nuk ėshtė i lumtur me vendin modest qė ka zėnė nė jetė. I vėllai, Kujtimi, ėshtė njė punėtor i thjeshtė. Filmi arrin kulmin e tij nė episodin e provės, ku del nė pah shpirti heroik i Kujtimit nga njėra anė dhe pendesa dhe ndryshimi i sjelljes tek Asimi nė anėn tjetėr.

18. BOLERO
Besnik Bisha (1996)

Ėshtė e dhimbshme tė mbetesh me gjysmėn tėnde. Nė kuptimin simbolik emigrimi ndėrton shpresėn iluzive atė qė e pandehim por s’ndodh ashtu siē do ta dėshironim. Nė formėn e njė rrethi ekzistencialist zeroja mbetet kėtu, gjithshka nis nga e para me pandehmėn e ringjalljes. Me kėtė shpresė qė mund tė bėhet realitet familja personazh pėrjeton dramėn e zbulimit tė identiteti tė ri.

19. BORXHLIU, televiziv
Arjan Ēuliqi (1998)

Telekomedi. Pėrmes situatave komike rrjedhin ngjarjet nė jetėn e njė tregtari i cili e nis biznesin e tij duke u futur nė borxhe tek miqtė e tij.

20. BOTĖ E PADUKSHME
Kristaq Dhamo (1987)

Pėrmes njė fabule tė thjeshtė dhe njė drame psikologjike, filmi flet pėr pasionin, ndershmėrinė dhe pėrgjegjėsinė e Besmirės, njė mjeke e cila eksperimenton njė auto vaksinė, flet pėr pėrpjekjet e saj kundra njerėzve jo kompetentė dhe tė paaftė.

Shiko profilin e anėtarit
21. BRAZDAT
Kristaq Dhamo (1973)

Marta ėshtė njė vajzė e re energjike, e cila fiton simpatinė e tė gjithėve kur vendos tė bėhet traktoriste. Nė fillim, burri i saj, Ademi, i cili do ta ketė Martėn shoqe pune dhe do tė ngasin tė njėjtin traktor, e inkurajon kėtė dėshirė tė Martės. Por mė pas familja e re ka probleme, Marta zbulon karakterin e vėrtetė tė Ademit, i cili jepet shumė pas interesave vetjake.

22. BREGU I ASHPĖR
Drita Koēi (1988)

Nė fund tė luftės sė II Botėrore, Luljeta caktohet tė punojė si aktiviste e partisė nė zonat e thella malore. Kriminelėt e detyrojnė gruan tė rrijė e mbyllur brenda katėr mureve, sipas kanunit, dhe kjo e pengon Luljetėn tė zhvillojė aktivitetin e saj.

23. CIRKU NĖ FSHAT
Hysen Hakani (1977)

Agroni ėshtė njė klloun i njohur cirku qė bezdiset nga rokopuja e kafshėve tė cirkut. Shemshedini ėshtė i mendimit t’i largojė fare kėto kafshė nga cirku dhe kėshtu fillojnė e pėrfundojnė shumė peripeci humoristike ku edhe kafshėt e stėrvitura hyjnė nė konflikt me njerėzit.

24. ĒIFTI I LUMTUR
Piro Milkani (1975)

Njė komedi pėr jetėn e viteve ‘70. Dy tė rinj, qė vijnė nga besime tė ndryshme fetare, vendosin tė martohen me njėri tjetrin.dhe ua bėjnė tė njohur dashurinė prindėrve tė tyre. Nė takimin midis dy baballarėve, i ati i djalit, i rrethuar nga gruaja dhe halla krijon gjithfarė situatash komike pasi nuk e fsheh dot se nuk e do vajzėn qė vjen nga “njė fe tjetėr”. Por mė nė fund dorėzohet.

25. CUCA E MALEVE
Dhimitėr Anagnosti (1974)

Film muzikor sipas baletit me tė njėjtin titull. Gjini, njė malėsor i pabindur ėshtė ēkishėruar. Pėr kėtė, vajza e tij mbetet e pa pagėzuar dhe pa emėr. “Cuca” pėrkrahet vetėm pas luftės nacional ēlirimtare dhe fillon tė punojė nė kurset e para kundėr analfabetizmit. Por bandat e fshehura, ku janė mbledhur edhe njerėz qė kanė ēkishėruar tė atin, e vrasin.

26. ĒANTA E ZEZĖ, televiziv
Vladimir Kasa (1986)

Telekomedi qė satirizon problemin e korrupsionit nė shoqėrinė tonė.

27. ĒETA E VOGĖL
Mark Topallaj (1979)

Bazuar nė ngjarjet e vėrteta tė heronjve tė Vigut, pesė shokėve luftėtarė tė ekzekutuar nga Germanėt nė veri tė Shqipėrisė gjtaė luftės sė Dytė Botėrore. Filmi “Ēeta e vogėl” ėshtė ēensuruar dhe mė pas e xhiruar nė njė version tjetėr.

28. DASĖM E ĒUDITSHME
Esat Ibro (1986)

1943…Nė frymėn e fundit, partizani Gani u kėrkon shokėve tė sigurohen qė vajza e tij Sherka tė martohet nė datėn e caktuar. Por kur fillon dasma, ata zbulojnė qė dhėndėri ėshtė bashkėpunėtor me pushtuesit. Sherka vendos tė anullojė dasmėn dhe bashkohet me shokėt e tė atit nė luftėn pėr liri.

29. DASMA E SHTYRĖ
Mark Topallaj (1985)

Filmi trajton shtypjen ekonomike dhe shoqėrore tė malėsorėve tė thjeshtė nė vitet 1923-24. Sokoli, njė i ri, pasi merr hak pėr tė vuajturit, bashkohet me trupat e Bajram Currit nė Revolucionin Demokratik tė 1924-s.

30. DASMA E SAKOS
Vladimir Prifti (1998)

Ngjarjet e Dasmės sė Sakos vijnė pėrmes mjegullash mesjetare nė njė qytet fantozmagorik. Nėn ēatitė e gurta dhe muret kėshtjellore, ndodhin drama tė mėdha. Njė pėrzjerje e trembshme gjėrash tė egra me tė brishta, urrejtjesh me dashuritė, vdekjesh me ripėrtėritje. Metaforat marrin tė thonė se shpėrdorimi i pushtetit ka thelb tė njėjtė por shfaqje tė ndryshme. Nė tė gjitha rastet aspirata e vetme e njeriut ėshtė liria dhe njė jetė me dinjitet tė vėrtetė njerėzor.

Shiko profilin e anėtarit
31. DASHI PA BRIRĖ, televiziv
Arian Ēuliqi (1994)

Telekomedi. Tregon tipin e njeriut shabllon qė edhe dashurinė do ta ndėrtojė nė bazė tė disa skemave.

32. DASHURIA E FUNDIT
Gjergj Xhuvani (1994)

Drama e njė prostitute. Historia e dashurisė sė saj tė fundit e ndihmoi tė merrte kurajo e tė ngriheshe kundėr asaj qė po eksperimentonte, kundėr opinionit, predikimeve. Duke luftuar vetė ajo mundi tė dalė nga kjo gjendje.

33. DASHURI ME KRISMA, televiziv
Arian Ēuliqi (1998)

Telekomedi. Viti 1997, hapen burgjet. Guri njė i burgosur dashurohet me Rinėn. I ati dėshiron tė bėjė burgun nė vend tė djalit, por burgu ėshtė i boshatisur. Polici nuk e pranon tė futet nė burg qoftė edhe me para.

34. DEBATIK
Hysen Hakani (1961)

1942. Tre vjet mbas pushtimit fashist, fėmijėt krijojnė organizatėn e fėmijėve anti-fashistė qė e quajtėn Debatik. Coli, njė djalė i varfėr jetim pranohet nė Debatik. Ai arrin tė lajmėrojė mėsuesin komunist qė ėshtė nė kurth dhe vritet nė njė moment tensioni. Xha Demiri e gjen tė vdekur dhe e merr nė karrocė.

35. DETYRĖ E POSAĒME
Kristaq Dhamo (1963)

Filmi ėshtė bazuar nė ngjarje reale tė viteve ‘50. Tomorri ėshtė i infiltruar nė njė grup tė agjenturave tė huaja. Ai fiton besimin e Zylfiut, Eminesė, Ndrek Gjergjit, tė lidhur me agjenturat dhe Anton Murrizit qė vjen nga jashtė. Kėshtu Tomorri zbulon dokumente sekrete, baza dhe mjete komunikimi. Tomorri lufton pėr tė shkatėrruar kėto agjentura

36. DĖSHMORĖT E MONUMENTEVE
Fehmi Hoshafi (1980)
Filmi i parė i xhiruar nė bazė ngjarjesh tė vėrteta tė ndodhura gjatė Luftės sė Parė Botėrore. Njė ekspeditė austro Hungareze disponon informacione dhe ngre njė zonė arkeologjike nė qytetin e vjetėr Apollonia. Ekspertėt e kėsaj ekspedite, si arkeologu Shniker, duan tė grabisin monumente tė lashta, por fshatarėt e zonės tė udhėhequr nga mėsuesi luftojnė pėr t’i mbrojtur. Austro Hungarezėt ekzekutojnė mėsuesin.

37. DHE VJEN NJĖ DITĖ
Vladimir Prifti (1986)

Njė dramė po ndodh me ekonomistin Llano Bleta. Me pikėpamjet e tij individuale pėr njė jetė mė tė rehatshme, ai gradualisht i pret tė gjitha lidhjet me fshatin e tij, duke lėnduar kėshtu, pa e kuptuar, ndjenjat e atyre qė e duan mė shumė. Ky degradim i moralit etik vihet re gjithashtu edhe nė punėn e tij.

38. DITA E PARĖ E EMĖRIMIT
Rikard Ljarja (1981)

Bardha ėshtė pėrgjegjėse sektori nė njė kooperativė bujqėsore, ndėrsa Gjika pėrgjegjės turni nė njė minierė. Pėr punė tė palodhur ata emėrohen nė dikastere tė ministrisė, Bardha, drejtoreshė nė njė ministri ndėrsa Gjika zv/ministėr. Kėto emėrime priten me gėzim nga minatorėt dhe kooperativistėt.

39. DITĖT E QYTETIT TIM
Albert Minga (1982)
Televariete e realizuar me estradėn e Vlorės qė satirizon thashethemet, qėndrimet indiferente, shpifjet etj.

40. DIMRI I FUNDIT
Ibrahim Muēa, K. Mitro (1976)

Gjermanėt vijnė mes borės dhe dimrit. Nė fshat mbeten vetėm gratė, tė cilat luftojnė deri sa partizanėt e plagosur, tė strehuar nė fshat, tė tėrhiqen mė thellė dhe bora tė mbulojė gjurmėt. Ballė pėr ballė me gjermanėt dhe nėn kontrollin e tyre, gratė e fshatit, tė udhėhequra nga nėnė Shano dhe nėnė Mara, nisen nė grumbull pėr tė bėrė dru, por nė tė vėrtetė arrijnė me bukė dhe ushqime tė partizanėt.

Shiko profilin e anėtarit
41. DITĖT QĖ SOLLĖN PRANVERĖN
Vladimir Kasa (1979)

Ngjarjet zhvillohen nė zonėn e Malėsisė sė Madhe pas ēlirimit. Nė veri tė Shqipėrisė bandat e armatosura ndiqen nga partizanėt dhe forcat e ndjekjes. Nė pėrleshje me bandat vritet Beshari.

42. DJALI ELASTIK
Besim Kurti (1989)

Ai ėshtė njė djalė 9 vjeēar i dalluar pėr mjeshtėritė e tij si akrobat qė vihen re nga gjyshi i tij. Ai i kėnaq tė gjithė me durimin dhe pasionin e tij. Heroi ynė do tė kalojė shumė vėshtirėsi deri sa tė bashkohet me trupėn e cirkut, por ato nuk ia arrijnė tė lėmojnė pasionet dhe dėshirat e tij fėminore.

43. DOLLIA E DASMĖS SIME
Mark Topallaj (1978)

Ekranizim i novelės “Nusja e humbėtirės”. Bela pėrgatitet tė shkojė nuse nė shtėpinė e Ganiut, tė fejuarit tė saj qė do tė dalė partizan nė mal. Ngjarjet zhvillohen gjatė udhėtimit tė karvanit tė nuses i cili gjen rrugės njė partizan tė plagosur. Ganiu ndihmon partizanin dhe e le Belėn nė shtėpinė e tij. Bela vendos tė dalė partizane qė ditėn e parė tė nusėrisė.

44. DORA E NGROHTĖ
Kujtim Ēashku (1983)

Djaloshi Besim, nuk gjen ngrohtėsi nga njerku i tij Ahmeti. Ai braktis shkollėn dhe bėn gabime tė rėnda. Por ėshtė pikėrisht dora e ngrohtė e shokėve tė klasės dhe e tė gjithė shoqėrisė qė e kthejnė Besimin nė jetė.

45. DORINA
Agim Qirjaqi (1979)

Bashkėshorėt Dorina dhe Viktori janė para rrezikut tė divorcit. Viktori kėrkon qė Dorina tė heshtė para mashtirmeve tė drejtorit tė saj. Por mė pas arrin tė kutpojė virtytet e bashkėshortes.

46. DRITAT E QYTEZĖS
Fehmi Hoshafi (1983)
Harizi jeton nė qytetin e bukur tė Ksamilit. Ai shfaq shenja dembleizmi dhe parazitizmi pėr punėn, mundohet tė pėrfitojė ndonjė vend tė rehatshėm dhe kur nuk ja del, fillon tė shpifė e tė dėrgojė letra anonime. Kėto sjellje e shqetėsojnė bashkėshorten e tij dhe ajo vendos tė largohet.

47. DUAJE EMRIN TĖND
Ibrahim Muēo, Kristaq Mitro (1984)

Jona, Arseni dhe Agroni nuk janė thjesht tre tė sapodiplomuar qė bėjnė praktikėn nė njė kantier industrial, por janė tre tė rinj tė cilėt mundohen tė gjejnė njė vend nė shoqėri. Pėrmes lidhjeve shoqėrore dhe dashurisė sė tyre, filmi hyn nė botėt e tyre shpirtėrore dhe psikologjike duke zbuluar kėshtu konceptet e tyre dhe vlerat morale.

48. DUEL I HESHTUR
Dhimitėr Anagnosti (1967)

Dy persona, kapter Rahmiu dhe Islami, rrėmbejnė njė anije ushtarake pėr tė emigruar nė Itali. Ata luftojnė me marinarin Skėnder Guri, i cili pėrleshet me ata dhe arrin ta kthejė anijen pėrsėri nė Shqipėri.

49. DUKE KĖRKUAR 5-ORĖSHIN
Xhezair Dafa (1974)

Heroi i filmit kėrkon tė merret me ndonjė lloj sporti, jo nga pasioni, por nga pėrtacia, pasi do tė fitojė kėshtu njė punė ditore pesėorėshe. Kėshtu rrjedhin shumė situata komike.

50. DY HERĖ MAT
Bujar Kapexhiu (1986)

Ilo Pinci, specialist i peshkut dhe midhjeve, edhe shahist i njohur, arrin nė njė qytet tė vogėl bregdetar si i ftuar nė njė simultane shahu. Por ajo qė e shtyn mė shumė tė vijė nė kėtė qytet ėshtė dėshira e tij e fshehtė pėr tė zbuluar tė dhėna praktike dhe teknike nė lidhje me kultivimin e midhjeve. Ai ėshtė i bindur se do ta pėrballojė lehtėsisht ndeshjen me shahistėt vendas por nė simultane mundet nga Rudina e vogėl.

Shiko profilin e anėtarit
51. DHE VJEN NJE DITĖ
Vladimir Prifti (1987)

Njė dramė po ndodh me ekonomistin Llano Bleta. Me pikėpamjet e tij individuale pėr njė jetė mė tė rehatshme, ai gradualisht i pret tė gjitha lidhjet me fshatin e tij, duke lėnduar kėshtu, pa e kuptuar, ndjenjat e atyre qė e duan mė shumė. Ky degradim i moralit etik vihet re gjithashtu edhe nė punėn e tij.

52. EDHE ASHTU EDHE KĖSHTU
Bujar Kapexhiu (1989)

Teoriku Apostol Sako shkruan artikuj dhe jep leksione mbi dashurinė e lirė tė rinisė nė njė kohė kur njė konflikt i madh ndodh nė familjen tij. E bija, Alma, studente e inxhinierisė, dashuron njė kėngėtar atėherė kur i ati do ta martojė me njė diplomat. Konflikti zgjidhet pėrmes situatave komike.

53. EDHE NE LUFTUAM
Jani Tane (1981)

Gjatė luftės Nacional Ēlirimtare, fėmijėt zhvilluan njė veprimtari tė gjėrė kundėr pushtuesve dhe tradhėtarėve tė vendit. Ndihmonin nėjsitet guerile nė qytet, ngjisnin trakte, mblidhin ndihma pėr partizanėt.

54. E DIELA E FUNDIT
Gjergji Xhuvani (1992)

Kjo ėshtė historia e njė ēifti tė moshuarish tė cilėt gjatė njė dite plot me surpriza sjellin nė mendje se sa tė vetmuar ndjehen. Nė fund tė ditės shtėpia e tyre kthehet nė njė burg nė mes tė qytetit tė zhurmshėm.

55. E FSHEHTA E NJĖ NATE
Myzejen Nepravishta (1978)

Mbas mbarimit tė luftės, avakot Jani, ish bashkėpunėtor i gjermanėve me ndihmėn e z. Kaso, pėrgatitet tė arratiset me njė varkė. Dy fėmijė, Gėzimi dhe Meti, pasi dėgjojnė planin e tyre e mbysin varkėn dhe sinjalizojnė partizanėt. Avokati dyshon pėr z. Kaso dhe e vret atė

56. EJA
Piro Milkani (1987)

Ngjarjet e filmi zhvillohen nė njė qytet tė vogėl ku njė grup studentesh tė infiermierisė po bėjnė praktikėn mėsimore. Shpresa, heroina e filmit, sheh midis vajzave, vajzėn e saj, Vjosana, e lindur nga njė dashuri e pafat. Ajo i flet tė shoqit pėr kėtė histori tė hidhur.

57. EMBLEMA E DIKURSHME - televiziv
Ylli Pepo (1979)

Gjeologėt shqiptarė zbulojnė njė fontanė nafte pikėrisht nė njė zonė ku vite mė parė gjeologėt ruse kishin dėshtuar. Zbulimi arrihet nga inxhinier Bardhyli i ndihmuar nga mėsuesja, tė cilėt hetojnė nė tė kaluarėn e fshatit dhe deshifrojnė emblemėn e njė pllakati tė lashtė mural nė kishėn e fshatit.

58. ENIGMA
Spartak Pecani (1991)

Albana, nxėnėse nė shkollėn e baletit, shkon nė Romė pėr tu kuruar nga njė sėmundje e rėndė. Mes saj dhe profesorit Italian qė e kuron, lind njė miqėsi e ngrohtė. Albana nuk i shpėton dot sėmundjes dhe doktori e ndjen veten fajtor pėr vdekjen e saj.

59. ĖNDĖRR PĖR NJĖ KARRIGE
Fehmi Hoshafi (1984)

Njė dėshirė e nėndrejtorit, Koli, ėshtė tė zėvėndėsojė drejtorin qė ka dalė pension. Por Kolin e shqetėson mendimi se mos se zė kėtė vend Vjollca, kryetrarja e degės sė planit. Kėtė ja vėrtetojnė ėndrrat qė ai sheh. Shqetėsimet e tij dalin realiste. Drejtoreshė vendoset njė tjetėr punonjėse, gruaja e shoferit Meēe.

Shiko profilin e anėtarit
60. ENVERI YNĖ
Ibrahim Muēa, Kristaq Mitro (1985)

Regjisor Bujari po punon pėr tė bėrė njė film mbi jetėn dhe veprimtarinė e Enver Hoxhės. Gjatė filmit jepen shumė retrospektiva, qė nga koha e luftės dhe deri nė fund tė jetės sė tij.

61. ERA E NGROHTĖ E THELLĖSIVE, televiziv
Vladimir Prifti (1982)

Rakipit, njė minator veteran, i vjen keq tė dalė nė pension dhe tė ndahet nga miniera. Nė kėtė kohė vjen pėr tė punuar nė minierė njė djali iri, Beni i cili nė fillim heziton nė punė. Nė minierė, Beni njihet me njė vajzė tė re.

62. ESTRADA NĖ EKRAN
Fehmi Hoshafi (1968)

Njė kino-komedi interpretuar nga trupa e estradės sė Tiranės.

63. ENGJĖLLI BLU (Edeni i braktisur)
Eno Milkani (2002)

Ngjarjet zhvillohen nė njė fshat nė jug tė Shqipėrisė tė mbushur vetėm me pleq ku nuk ka mė as gėzim, as buzėqeshje por vetėm rroba tė zeza, ndėrtesa tė vjetra dhe det. Njė ditė nė fshat gjendet njė fėmijė i braktisur qė sjell lumturinė mes pleqve. Ai erdhi vėrtet si engjėll nga qielli. Por fėmija zhduket ashtu papritur si u shfaq. Nė fshat bie zia.

64. FAMILJA IME
Albert Xholi (1987)

Teto Kalina mbetet vetėm pas vdekjes sė tė shoqit. Nipi ka detyrė tė kujdeset pėr tė. Sė bashku me rregullat e ngurta ajo sjell nė shtėpinė e re traditat mė tė mira popullore tė rregullit dhe sjelljes sė mirė.

65. FEJESA E BLERTĖS
Besim Kurti, Ismail Zhabjaku (1984)

Blerta, kapitene e skuadrės sė voljebollit, dashuron Mirin, shoferin e kooperativės. Por Miri quhet edhe nipi i kryetares sė kooperativės, qė ėshtė nė Tiranė. Huan Suka, njė ngatėrrestar dhe servil, bind tė atin e Blertės qė ta fejojė Blertėn me nipin e kryetares. Por kjo ngatėrresė zgjidhet me ardhjen nė kooperativė tė nipit tė kryetares.

66. FĖMIJĖT E SAJ
Hysen Hakani (1957)

Vitet 50-tė. Ngjarjet zhvillohen nė njė fshat tė thellė malor, ku njė qen i tėrbuar kafshon djalin e Fatimes. Doktori i fshatit e kėshillon Fatimen tė vrapojė nė qytet pėr t’i bėrė tetanozin, por ajo e ēon fėmijėn te Remja njė grua qė shėron duke pėrdorur magjinė. Sėmundja e djalit tė vogėl pėrparoi dhe ai vdiq.

67. FJALĖ PAFUND
Spartak Pecani (1986)

Bardhyli dhe Madalena janė njė ēift i sapomartuar. Ata jetojnė tė lumtur dhe nė harmoni deri nė momentin kur Bardhyli ndikohet nga fjalėt e komshinjve tė panjohur. Midis bashkėshortėve fillojnė zėnkat dhe zemėrimi.

68. FIJET QĖ PRITEN
Muharrem Fejzo (1976)

Njė agjent i huaj, Sami Ameni, zbret nė aeroportin e Rinasit dhe menjėherė nis kėrkimet pėr tė aktivizuar njė agjent tjetėr, Markon, me tė cilin ka bashkėpunuar pranė gjermanėve gjatė luftės. Plani i tyre ėshtė hedhja nė erė e njė uzinė tė madhe. Pėr kėtė u duhet tė marrin tė dhėna nga Besa, e cila ka humbur disa dokumenta dhe ndjehet e kėrcėnuar. Por plani i tyre dėshton.

69. FILLIM I VĖSHTIRĖ
Albert Xholi (1986)

“Rreziku i ardhjes sė njerkės” vjen papritur nė jetėn e Bledit tė vogėl. Ky lajm qė vogėlushi e mėson rastėsisht ishte njė shok emocional pėr tė. Nga ana tjetėr kjo ndikon nė lidhjen shpirtėrore midis babait tė Bledit, Agronit, dhe Zanės, njė kolege e tij e cila ushqen njė ndjenjė tė thellė dashurie pėr Agronin.

70. FLAMUR NĖ DALLGĖ
Kujtim Meēaj 1977

Njė anije e flotės tregtare niset me shėrbim jashtė atdheut por e zė furtuna nė det. Anija ankorohet nė njė port tė huaj. Autoritetet urdhėrojnė daljen e anijes nga porti nė kohė me furtunė. Anija mes vėshtirėsive kthehet nė atdhe.

Shiko profilin e anėtarit
71. FLAKA E MALEVE
Vladimir Kasa (1982)

Ngjarjet zhvillohen nė vitet 1910-1912, gjatė kryengritjeve tė armatosura kundėr pushtuesve osmanė dhe shovinistėve fqinjė qė donin tė synonin copėtimin e Shqipėrisė.

72. FLETĖ TĖ BARDHA
Mevlan Shanaj (1990)

Shkrimtari Ermir Gjika pėrjeton raportet e krijimit tė tij artistik pėr jetėn, dramėn e gruas sė tij qė s’arrin tė gjejė ekuivalencėn intelektuale me bashkėshortin dhe dramėn e tre tė rinjve nė kėrkim tė dashurisė.

73. FLUTURA NĖ KABINĖN TIME
Vladimir Prifti (1988)

Tom Melgushi, i eksituar nga pija, endet rrugėve duke shqetėsuar njerėzit. Njė ditė Flutura, mėsuesja e fshatit hipėn nė kamionin e tij dhe nė sytė e Tomės shihet njė fije shprese pėr njė lidhje tė qėndrueshme. Toma bėhet objekt kritikash pėr aksidentin e Fluturės e cila hidhet nga kabina e trembur nga dhuna e Tomės.

74. FRAKTURA
Piro Milkani (1983)

Gazi, njė djalė i vogėl, ēdo mėngjez kur shkon nė shkollė pėrshėndet djaloshin sklupturė qė ėshtė vendsour nė parkun e qytetit dhe fėmijėt i kanė vėnė emrin Ilir. Por njė ditė Ilirit i thyejnė krahėt dhe Gazi i vogėl kalon njė dramė qė gjyshi dhe prindėrit e kuptojnė tepėr vonė.

75. FUNDI I MARRĖZISĖ, televiziv
Arian Ēuliqi (1995)

Nė vitet e tranzicionit njerėzit kanė harruar punėn dhe luajnė vetėm me fjalėkryq. Njė i huaj ka ardhur tė bėjė biznes por sorrollatet nga njė zyrė nė tjetrėn pa mbaruar punė. I huaji largohet nė aeroport duke marrė si dhuratė nė mėnyrė simbolike, njė tufė gazetash me vehte.

76. FUNDI I NJĖ GJAKMARRJEJE
Rikard Ljarja (1983)

Subjekti trajton realitetin gjatė regjimit zogist duke fajėsuar pėrgjegjėsit pėr pėrēarjen e popullit dhe nxitjen e hakmarrjes midis tyre. Dy tė rinj, Mazi dhe Dushi, rrjedhin nga dy familje malėsore qė janė nė gjak me njėra tjetrėn prej shumė kohėsh. Njėra familje jeton nė malėsitė e thella dhe tjetra nė qytet.

77. FUNERAL BUISNESS
Gjergj Xhuvani (1999)

Vendi ėshtė i zhytur nė krizėn e besimit ndaj ligjit, moralit, drejtėsisė sė shtetit. Nėn kėtė epidemi dhune, Sana njė grua e thjeshtė e cila nuk pranon kėtė kod moral, nuk dorėzohet kurrė sė mbrojturi familjen e vet. Tenisoni, ankthi, tmerri, vetmia. Sa forcė kanė tė mposhtin njė grua qė beson nė Zot dhe do familjen e saj.

78. FURTUNA
Juri Ozerov, Kristaq Dhamo (1957)

Lufta e Dytė Botėrore. Zana dhe Beni, i plagosur, kalojnė nė situata tė vėshtira si ilegalė nė qytet dhe pastaj nė burg. Aksionet e tyre sjellin reagime tė ndryshme si te avokat Eshtrefi, bashkėpunėtor i pushtuesit, te Shpresa dhe Vasili dy tė rinj antifashistė. Zana dhe Beni bien nė dashuri me njėri tjetrin. Filmi ka skena tė misioneve angleze dhe sovjetike.

79. FUSHĖ E BLERTĖ, FUSHĖ E KUQE
Gėzim Erebara (1984)

Lufta e Dytė Botėrore… Rinia antifashiste tėrhoqi masa tė gjera tė popullit nė fushat e futbollit duke i kthyer ndeshjet sportive nė manifestime kundėr pushtuesve. Tė tilla ishin edhe ndeshjet e futbollit midis skuadrės amatore “Shprefeja” dhe skuadrės fashiste. Lojtarėt shqiptarė dhe fansat e tyre pėrleshen me fashistėt dhe e kthejnė fushėn e blertė nė njė fushė beteje.

80. GABIMI
Drita Koēi (1986)

Martini ėshtė njė djalė kureshtar. Pėr shkak tė karakterit tė tij herė aktiv dhe herė i mbyllur nė vetvete, ndodhin shpesh keqkuptime, edhe tė hidhura, midis Martinit dhe prindėrve tė tij, mėsuesve, shokėve, vėllait tė madh dhe motrės sė vogėl. Si duhet tė sillen prindėrit, mėsuesja dhe tė afėrmit me Martinin qė tė mos fyejnė personalitetin e tij?

Shiko profilin e anėtarit
81. GĖZHOJA E VJETĖR
Saimir Kumbaro (1980)

Serveti ėshtė shok i Pandit. Ky i fundit ėshtė rekrutuar nga agjentėt e huaj tė kundėrspiunazhit pėr tė kėrkuar informacione nė lidhje me njė uzinė ushtarake ku punon shoku i tij Serveti. Pėr tė arritur qėllimet e tij, Pandi e kėrcėnon Servetin i cili ka plagosur aksidentalisht njė shok tė tijin gjatė shėrbimit ushtarak. Serveti refuzon t’i shėrbejė Pandit dhe vritet nga ai.

82. GODITJA, televiziv
Niko Kanxheri (1980)

Nė njė pus nafte drejtori dhe pėrkrahėsit e tij japin urdhėrin pėr ndėrprerjen e punimeve por kundėrshtohet nga Genci dhe punėtorėt. Pėr kėtė urdhėr tė padrejtė punėtorėt vėnė para pėrgjegjėsiė drejtorin dhe pėrkrahėsit e tij.

83. GRACKA
Saimir Kumbaro (1983)

Dy prej oborrėtarėve tė mbretit Zog rekurtohen nga agjenturat e huaja dhe futen ilegalisht nė Shqipėri. Por banditėt tė mashtruar kapen dhe gjatė hetuesisė thyen. Kjo i shėrben Sigurimit tė Shtetit qė organzion lojėn pėr kapjen e njerėzve qė hidhen nė Shqipėri nga agjenturat e huaja.

84. GUNA MBI TELA
Muharrem Fejzo (1977)

Nė kėtė film pėmblidhet si njė vepėr korale njė nga ngjarjet mė tė rėndėsishme historike, ikja nga Vlora e trupave italiane tė mbetura pas luftės sė parė botėrore. Luftėtarėt hyjnė nė kampin e rrethuar armik, jo me ndihmėn e armėve tė sofistikuara tė kohės, por me ndihmėn e gunave qė hedhin mbi tela. Flijohet Hodo

85. GURĖT E SHTĖPISĖ SIME
Dhimitėr Anagnosti (1985)

Lufta e Dytė Botėrore… Brigjet jugore tė Shqipėrisė. Ngjarjet fillojnė fill pas luftės Italo – Greke dhe mbarojnė me kapitullimin e Italisė fashiste dhe pushtimin e Shqipėrisė nga Gjemanės Nazistė. Italianėt shpėrngulin fshatin sepse e akuzojnė se i japin sinjale grekėve. Heroizmi i fshatarėve si mėsuesi, dr. Leka, Seo etj., ėshtė tema kryesore e filmit.

86. GURI I BESĖS
Mark Topallaj (1986)

Pėrfaqėsuesit e huaj tė firmės nė minierėn e Rubikut, vijnė nga Tirana dhe Italia pėr tė shtypur revoltėn e minatorėve tė indinjuar. Ato kėrkojnė ndihmėn e shtresės sė pasur, autoriteteve dhe klerikėve tė zonės pėr tė arritur qėllimet e tyre.

87. GUXIMTARĖT
Gėzim Erebara (1970)

Iliri po rritet si njė fėmijė egoist dhe tepėr i pėrkėdhelur. Shokėt e tij tė klasės e rrethojnė me dashuri dhe pėrkujdesje pėr interesa mė tė gjėra. Iliri niset me njė grup alpinistėsh tė rinj nė malet e Shqipėrisė sė Veriut. Mė nė fund ai e sheh jetėn nga njė tjetėr kėndvėshtrim.

88. GJENERAL GRAMAFONI
Viktor Gjika (1978)

Nė mesin e viteve ’30 fillon penetrimi dhe parapėrgatitja e pushtimit Italian tė vitit 1939. Halit Berati njė klarinetist virtuoz dhe Parandili, ftohen nga njė sipėrmarrės Italian tė inēizojnė nė pllaka gramafoni meloditė e tyre, tė cilat do tė shiten sė bashku me muzikėn italiane tė kohės sė fashizmit. Gjatė kėsaj kohe fillojnė grevat e punėtorėve tė naftės, ku Halil Berati ėshtė punėtor.

89. GJENERALI I USHTRISĖ SĖ VDEKUR
Vladimir Prifti (1975)

Njė gjeneral dhe njė prift Italian vijnė nė Shqipėri pėr tė mbledhur eshtrat e ushtarėve tė tyre tė rėnė gjatė luftės sė II Botėrore nė lufrat me forcat partizane. Subjekti dramatik ėshtė ndėrtuar nė mėnurė inverse, nga fundi ngjitet drej fillimit, nga eshtrat tek “reformimi i ushtrisė nė rradhė me qivurė”. Teknologji luftarake: ata nuk po gėrmojnė nė tokė por mė shumė ata po gėrmojnė nė kujtimet e njerėzve, nė kujtesėn kombėtare.

90. GJITHĖ FAJIN E KA PARAJA, televiziv
Arjan Ēuliqi (1997)

Telekomedi. Zeqo Pilafi zgjedh rrugėn e mashtrimit pėr tu bėrė i pasur. E quan veten mjek tė perėndisė dhe fillon tė vizitojė njerėz. Pas disa vizitave paaftėsia dhe mashtrimi dalin nė shesh.

Shiko profilin e anėtarit
91. GJUETIA E FUNDIT, televiziv
Koēo Devole (1992)

Njė komedi groteske qė simbolizon tragjedinė e njė vendi ku sundonte njė diktaturė e sigurimit tė shtetit. Filmi tregon egėrsinė e kėsaj diktature qė e depersonalizon njeriun.

92. GJURMA
Kristaq Dhamo (1970)

Doktor Artani punon nė njė kantier malor tė sharrave. Mjek i talentuar, i vetkėnaqur nga sukseset, pak nga pak shkėputet nga jeta e popullit, molepset nga konceptet e huaja mikroborgjeze. Shokėt si: dr. Agimi, e prof. Tahsimi si edhe familja, gruaja e vjehrra, ngrihen kundėr koncepteve tė tij. Nė rrethana tragjike ai vret veten.

93. GJURMĖ NĖ DĖBORĖ
Edmond Tare (1984)

Nė kufi zbulohen gjurmė. Kufitar Iliri dyshon nė veprimet e Shan Shopelit, pėrgjegjės i orteqeve. Iliri dhe Shani vihen ballė pėr ballė nė njė duel tė heshtur. Dyshimet vėrtetohen. Shani ėshtė nė shėrbim tė armiqve.

94. GJURMĖ NĖ KALTĖRSI
Saimir Kumbaro (1981)

Astriti, njė pilot i ri, sapo ka dalė nga bangat e shkollės sė aviacionit, arrin disa rezulate, por emocionohet gjatė stėrvitjes. Me ndihmėn e komandant Markos dhė tė shokėve si edhe me vullnet tė fortė ai arrin suksesin.

95. GJYSHI PARTIZAN, televiziv
Jani Tane (1978)

Blendi i vogėl sė bashku me familjen janė me pushime nė plazh. Ai i sheh gjyshit njė shenjė nė trup. Gjyshi i rrėfen Blendit pėr historinė e plagės sė luftės, pėr bariun qė i shpėtoi jetėn dhe nuk e ka njohur kurrė.

96. HETIMI VAZHDON
Mark Topallaj (1988)

Njė kufomė gjendet diku nė periferi tė qytetit. Hetuesit pėrballen me problemin: kush ėshtė vrasėsi dhe arėsyet qė e shtynė nė krim? Misteri qartėsohet ngadalė sepse vrasėsit kryen krime tė tjera pėr tė mbuluar tė parin.

97. HIJE QĖ MBETEN PAS
Esat Mysliu (1985)

Agroni dhe Marjeta po jetojnė njė fejesė tė lumtur deri nė ditėn kur nė njė gjygj tė proēeduar nga Agroni, dy persona tė akuzuar pėr vjedhje, zbulojnė fakte qė implikojnė edhe babanė e Marjetės. Agroni vihet nė mes tė dashurisė sė tij dhe detyrės. Pas njė dileme ai gjen kurajo dhe vendosmėri tė refuzojė dashurinė me interes tė sė fejuarės sė tij.

98. HISTORIANI DHE KAMELEONĖT
Saimir Kumbaro (1988)

Vitet ’30. Ambicja e ēmendur e monarkut tė provojė se rjedh nga njė familje e lashtė fisnikėsh, sjell nė Shqipėri njė historian tė huaj. I huaji do tė punojė midis autoriteteve tė njė prefekture tė panjohur tė mbretėrisė, midis njerėzve tė degjeneruar dhe injorantė, tė cilėt duke u futur nė situata komike bėhen qesharakė dhe tė pa respektueshėm.

99. HORIZONTE TĖ HAPURA
Viktor Gjika (1968)

Ngjarja bazohet nė ngjarje reale nė portin e Durrėsit, ku punon Sokrati, Robert Ēamēakizi dhe Urani, i cili, sakrifikon jetėn e tij pėr tė ruajtur bigėn gjatė njė stuhie

100. ILEGALĖT
Rikard Ljarja, Saimir Kumbaro (1976)
Lėvizja Antifashiste nė qytet ka marrė pėrpjestime tė mėdha. Ndėrkohė njė emisar i SIM-it (zbulimi informativ i ushtrisė Italiane) nėn petkun e inxhinier Tostit kėrkon tė depėrtojė nė radhėt e njėsiteve guerile. Por vigjėlenca dhe largpamėsia e komunistėve si Besimi e Milo, bėn qė veglat e SIM-it tė japin llogari pėr krimet e bėra.

Shiko profilin e anėtarit
101. INTENDENTI
Xhezair Dafa (1980)

Nė zemėr tė dimrit njė intendent partizan niset pėr tė ēuar ushqime nė spitalin partizan. Rrugės, ndeshet me patrullat gjermane dhe detyrohet tė lėrė ushqimet nė dyqanin e Salos. Kur kthehet pėrsėri nė dyqan, Salo i rrėfen se ushqimet ishin grabitur nga ballistėt. Intendenti kėrkon ndihmėn e kėshillit antifashist pėr tė gjetur ushqimet e partizanėve dhe kėshtu zbulon bashkėpunėtorėt e armiqve.

102. INXHINIERI I MINIERĖS, televiziv
Vladimir Kasa (1990)

Ekonomistja Vera informon inxhinier Arsenin rreth miratimit tė projektit tė minierės. Intrigat e tė tjerėve bėjnė xheloze gruan e inxhinierit, i cili braktis shtėpinė.

103. I PAHARRUARI, televiziv
Mevlan Shanaj (1984)

Miliatanti Besim Pepa, pas qėndrimit nė kryeqytete tė ndryshme tė Europės, kthehet nė Shqipėri rreth vitetve 1932-1936. Edhe kėtu ndiqet, persekutohet, burgoset dhe detyrohet tė emigrojė pėrsėri.

104. I TETI NĖ BRONZ
Viktor Gjika (1970)

Nė pėrvjetorin e vdekjes sė komisarit Ibrahim Kovaēi, shtatė nga shokėt e tij tė luftės, mėsuesi, Arifi, Alma, dr. Borova, Andoni, Rustemi dhe Xhemali, shoqėrojnė bustin e komisarit pėr nė fshatin e tij tė lindjes ku do t’i dedikohet njė ceremoni pėrkujtimore. Gjatė rrugės, secili nga ata sjell nė mendje ngjarje tė lidhura me jetėn dhe luftėn e Ibrahimit dhe konfrontimet me antogonistin Sali Protopapa.

105. I TRETI
Albert Minga (1978)

Qazim Beluli njė militant komunist ėshtė zhdukur. Zbulimi i huaj nėpėrmjet agjentėve tė tij njofton se ai ėshtė arratsiur, nė fakt atė e kanė vrarė. Filmi i pėrmasave tė mėdha zbulon shakqet e vrasjes sė Qazim Belulit

106. I TRETI NĖ MES
Fatmir Koēi (1988)

Njė artist po punon portretin e njė djaloshi. Nė pjesėn e ballit tė skulpturės ka njė njollė tė zezė. Duke e gdhendur atė, del njė plumb i vogėl, i vjetėr dhe bie nė dysheme. Ėshtė njė kujtim nga e kaluara dhe nga e tashmja.

107. JETA NĖ DUART E TJETRIT
Albert Xholi (1990)

Dy shokė shkolle, Fredi dhe Spiro, takohen rastėsisht. Fredi punon nė njė fshat tė thellė ndėrsa Spiro ka karrierė tė shkėlqyer nė qytet. Spiro, zyrtat i lartė, ndjehet i tėrhequr nga bukuria e Anės, gruas sė Fredit. Papritur Ana ndeshet me njė anė tė panjohur tė karkaterit tė tė shoqit. Pėr hir tė karrierės qė i ofron Spiro, ai nuk e kupton qė miku i dikurshėm po i kėrkon nė kėmbim diēka shumė tė shenjtė pėr Anėn.

108. KAPEDANI
Fehmi Hoshafi, Muharrem Fejzo (1972)

Nė fshat nė krye tė kooperativės po komandon njė grua dhe xha Sulo i ankohet pėr kėtė shokut tė tij Beqo. Kėshtu fillojnė situatat komike. Ai vendos tė kėrkojė “tė drejtat” e tij nė Tiranė, ku miku i tij, Ropi, punon nė njė post tė rėndėsishėm. Por xha Sulo gjen nė Tiranė jo vetėm nusen e tij balerinė, por edhe Beqon bashkė me tė cilin zbulon se ėshtė i rrethuar nga bota e grave.

109. KARNAVALET
Ismail Zhabjaku (1980)

Ekranizim i komedisė “Karnavalet e Korēės” nga Spiro Ēomora. Nė ditėt e karnavaleve, shėrbyesja Nasta dhe Loni venė nė lojė tregėtarin Nikollaq Jorganxhi dhe tė shoqen Olimbinė. Ky ėshtė momenti ku ata mund tė shprehin mendimin e tyre nė lidhje me individėt e zbrazėt, materialistė dhe injorantė qė pėrkrahin qeverinė. Filmi ėshtė komedia e parė muzikore shqiptare.

110. KĖMISHĖT ME DYLLĖ
Besim Kurti (1987)

Periudha e rilindjes Shqiptare. Jano Zefi ėshtė kryetari i njė ēete komitėsh qė ka humbur dy njerėzit mė tė dashur, gruan dhe fėmijėn. Pas kėsaj humbje tė madhe ai gjendet nė udhėkryq: tė vazhdojė apo ta braktisė rezistencėn e armatosur? Njihemi me botėn e gjėrė tė Janos i cili mbron fėmijėt qė ushtria turke i ka marrė si ushtarė.

Shiko profilin e anėtarit
111. KĖRCĖNIMI
Mark Topallaj (1981)

Filmi tregon tentativat e armiqve tė jashtėm qė pėrpiqen tė depėrtojnė nė objeket e rėndėsishme ushtarake tė vendit tonė. Agjenturat e huaja kėrkojnė tė rekrutojnė Arbenin, inxhinier konstruktor nė njė bazė detare dhe pėr kėtė shfrytėzojnė miqėsinė e tij me Emėn, vajza e njė agjenteje me kombėsi tė huaj. Ema vendos tė denoncojė vetvehten ndėrsa Arbeni nuk e pranon njė tradhėti tė tillė.

112. KĖSHILLTARĖT
Xhezair Dafa (1979)

Fundi i vitit 1943. Tė gjithė anėtarėt e kėshillit antifashist, tė pranishėm nė njė ceremoni dasme nė fshat, arrestohen. Gjermanėt kanė arrestuar edhe dhėndėrin. Kėshillėtarėt vihen nėn presion pėr tė nėnshkruar njė deklaratė kundėr kėshillit antifashist, si kusht i vetėm pėr lirimin e tyre. Ata refuzojnė dhe ndėrkohė planifikojnė arratisjen e dhėndėrit nė rast tė njė ekzekutimi.

113. KĖTU BĖN FTOHTĖ, televiziv
Pluton Vasi (1992)

Detyrimi i tė rinjve pėr tė shkuar nizamė nė ushtritė e huaja, mes tragjedisė triumfon dashuria e nėnės pėr tė birin.

114. KOHĖ E LARGĖT
Spartak Pecani (1983)

Bazuar nė tregimin e Sotir Andonit “David Selenikasi”. Filmi flet pėr aspektet dramatike tė mesjetės tė personifikuara nė fatin e piktorit Andrea Selenica. Ai ka njė fund tragjik. Bie pre’ e pabesive tė klerikėve tė cilėt “nė emėr tė zotit” nuk hezitojnė tė pėrdorin edhe helmin vetėm sepse Andrea guxoi tė ngrihej kundra ligjeve tė kishės.

115. KOHA NUK PRET
Kujtim Meēaj (1984)
Mbas ēlirimit, mbeturinat e rekasionit nė bashkėpunim me agjenturat e huaja, sabotojnė paradėn dhe hyrjen e qeverisė nėTiranė. Beatriēia, agjente e vjetėr, punon si kamariere nė njė lokal tė Tiranės. Forcat e sigurimit asgjėsojnė krerėt e kėsaj veprimtarie.

116. KOLONEL BUNKER
Kujtim Ēashku (1996)

Kolonel Bunker ėshte njė parabol politike e bazuar nė fakte, portrete tė ngurtėsuar mbi tė cilat regjimi parnojak terrorizoi popullin tonė. Ėshtė viti 1974 dhe tipi Stalinian i qeverisė Shqiptare qė ka tjetėrsuar virtytin e gjithė qyteteve tė botės, tėrhiqet brenda njė lloji izolimi neurotik. Ishte krijuar njė program i njohur me emrin “Bunkerizim”. Filmi fokusohet mbi pėrshkrimin e njė burri i cili jeton me ankthe reale. Muro Neto njė ushtarak profesionst, njihet si “Kolonel Bunker”.

117. KOMISARI I DRITĖS
Dhimitėr Anagnosti, Viktor Gjika (1966)

Dritan Shkaba, mbas luftės, kthehet pėr tė hapur shkolla nė fshatrat e thella tė malėsisė. Kundėrshtarė tė tij janė disa banditė qė luftojnė kundėr pushtetit popullor dhe Dom Pali, nė qelėn e tė cilit punon Rudina. Dritani lufton zakonet prapanike qė detyrojnė vajzat malėsore tė rrinė tė mbyllura nė shtėpitė e tyre dhe pėrgatit Rudinėn pėr tu bėrė mėsuese. Dritani vritet brenda nė shkollė.

118. KONCERT NĖ VITIN ‘36
Saimir Kumbaro (1978)

Njė kėngėtare e re Donika, dhe njė pianiste Eleni, nisin njė turne koncertesh nė qytete tė vegjėl provincialė duke kaluar me pianon e tyre edhe nėpėr fshatra. Dy artistet e reja takojnė shumė mikpritės midis tė cilėve popullin e thjeshtė dhe autoritetet lokale qė kėrkojnė tė duken oksidentalė por qė nė thelb janė tė konfrontuar me njėri tjetrin.

119. KORRIERĖT
Mevlan Shanaj (1976)

Ngjarjet zhvillohen nė dimrin e vitit 1944. Dy korrierė, fshatari Kio dhe Sandri, nga qyteti duhet tė ēojnė njė mesazh tek partisanėt, pėr fillimin e sulmit. Duke kapėrcyer patrullat gjermane, tė ftohtin e madh dhe ujqit, Sandri vritet. Kio gjendet pa ndjenja por arrin tė ēojė mesazhin.

120. KREVATI I PERANDORIT
Endri Keko (1973)

Filmi bazohet nė poemėn me fabul tė Dritėro Agollit, mbi hyrjen e partizanit Meke ditėn e parė tė ēlirimit, nė pallatin ku mė parė ka jetuar mbreti i ikur dhe mė pas njerėzit e regjencave pushtuese.

Shiko profilin e anėtarit
121. KRONIKĖ E ATYRE VITEVE, televiziv
Spiro Duni (1986)

Shqipėria nė prag tė pushtimit fashist. Filmi ėshtė ndėrtuar nė tre episode: 1-“ Duam armė”, 2-“Rrėmbimi i armėve”, 3-“Krisma e armėve”. Populli i rrėmben armėt dhe lufton kundėr pushtuesve nė Durrės, Sarandė dhe Vlorė.

122. KRONIKĖ E NJĖ NATE
Esat Ibro (1990)

Trupat SS mbledhin popullin e njė qyteti bregdetar nė njė amfiteatėr ku me ndihmėn e bashkėpunėtorėve zbuluan disa nga guerilasit. Megjithatė ato qė arritėn tė shpėtonin organizuan revoltėn brenda amfiteatrit deri sa arritėn tė vritnin komandantin nazist.

123. KRYENGRITJE NĖ PALLAT
Xhanfize Keko (1972)

Dy vėllezėrit e pėrkėdhelur, Qestori dhe Erleti, shpesh prishin lodrat e shokėve dhe braktisen nga ta. Njė natė, Qestori sheh nė ėndėrr sikur lodrat bėjnė kryengritje duke e akuzuar atė dhe tė vėllanė pėr pakujdesi ndaj lodrave. Pas kėsaj, vėllezėrit ndryshojnė sjelljen e tyre me shokėt dhe lodrat.

124. KTHIMI I USHTRISĖ SĖ VDEKUR
Dhimitėr Anagnosti (1989)

Ekranizim i romanit tė Ismail Kadaresė, me tė njėjtin titull. Njė gjeneral dhe njė prift Italian arrijnė nė Shqipėri pėr tė tėrhequr eshtrat e ushtarėve tė vrarė gjatė luftės. Gjenerali me priftin, tė porositur nga Beti kėrkojnė edhe eshtrat e bashkėshortit tė saj tė vdekur, njė koloneli tė njohur dhe zbulojnė se ai ka pėrdhunuar njė vajzė tė re dhe ėshtė vrarė nga e ėma e saj plaka Nicė.

125. KUR HAPEN DYERT E JETĖS
Rikard Ljarja (1986)

Bardhi, njė mjek i ri, emėrohet tė punojė nė njė fshat tė largėt malor. Ai ia del mbanė me sukses gjatė njė operacioni tė vėshtirė me gjithė mungesėn e mjeteve mė elementare pėr kryerjen e operacionit. Nė fshat, Bardhi njihet me shumė shokė tė rinj.

126. KUR HIDHESHIN THEMELET, televiziv
Vladimir Prifti (1978)

Laja, kryetare e kėshillit tė njė fshati malor, synon kooperativizimin e fshatit duke hasur rezistencėn e elementėve frenues, qė vijnė nga njė shtresė tė pasurish.

127. KUR HIQEN MASKAT
Dhimitėr Anagnosti (1975)

Kėngėt, humori dhe sarkazma e estradės janė kthyer nė episode tė njė filmi gazmor qė ve nė lojė veprimet burokratike tė zyrtarėve ose sjelljeve tė ndryshme liberale qė luftoheshin nė atė kohė nė mėnyrė tė programuar.

128. KUR NDAHESH NGA SHOKĖT
Petrit Llanaj (1986)

Namiku, brenda njė kohe tė shkurtėr sjell shqetėsime nė atmosferėn optimiste tė njė grupi saldatorėsh. Kjo reflektohet edhe nė jetėn e tij private dhe familjare por sidomos nė marrėdhėniet me vjehrrin e tij. Por shpejt, ai e kupton vendin e tij nė jetė, kupton se sa poshtė ka rėnė dhe reflekton mbi kėto mendime.

129. KUR ZBARDHI NJĖ DITĖ
Piro Milkani (1971)

Filmi ėshtė ndėrtuar nė tre histori: “Armėt”, “Meēo” dhe “Ura”. Flet pėr heroizmin e njerėzve tė thjeshtė gjatė viteve tė stuhishme tė Luftės sė Dytė Botėrore, ku ata rrėmbejnė armėt, rindėrtojnė urat e hedhura nė erė, ku mė tė mirėt sakrifikohen.

130. KUR PO XHIROHEJ NJĖ FILM
Xhanfize Keko (1981)

Filmi trajton njė temė tė rėndėsishme sociale nė lidhje me familjen. Njė film i ri po xhirohet nė njė qytet tė vogėl. Aktorėt janė njė grup fėmijėsh. Genti i vogėl ėshtė nėn stress sepse prindėrit e tij, Liljana dhe Kujtimi, janė ndarė pėr shkak tė qėndrimit mikroborgjez tė Kujtimit kundrejt Liljanės.

Shiko profilin e anėtarit
131. KUSH ĖSHTĖ VRASĖSI
Mark Topallaj (1989)

Trajtohet puna e madhe e Gjergjit dhe shokėve tė tij tė sigurimit pėr tė eleminuar njė grup tė rrezikshėm sabotues tė udhėhequr nga Thimi Dino, i cili zbulohet nga bashkėpunimi me njerėzit e zakonshėm.

132. KUSH E SOLLI DORUNTINĖN
Llazi Sėrbo (1991)

Subjekti ėshtė marrė dhe shtjellon legjendėn popullore tė Kostandinit dhe Doruntinės.

133. KUSH VDES NĖ KĖMBĖ
Vladimir Prifti (1984)

Film portret i bazuar nė episodet e jetės dhe aktivitetit patriotik tė mėsuesit Petro Nini Luarasi, i cili, nė fund tė shekullit 20 ishte aktiv nė mbrojtjen e shkollės dhe gjuhės shqipe.

134. LIRI A VDEKJE
Ibrahim Muēa, Kristaq Mitro (1979)

Komitėt tė udhėhequr nga Ēerēiz Topulli, Mihal Grameno dhe Hajredin Tremishti kthehen nė fshat te njerėzit e tyre para se tė ekzekutojnė bimbashin turk tė Gjirokastrės. Pas kėsaj, ushtria osmane ndėrmerr njė fushatė kundėr Mashkullorės, krahinė e cila kthehet nė njė lapidar tė rezistencės Shqiptare pėr pavarėsi. Vritet barbarisht edhe mėsues Hyseni, qė u mėson fėmijėve fshehurazi gjuhėn shqipe.

135. LUGINA E PUSHKATARĖVE
Todi Bozo, Vitori Ēeli (1970)

Met Sokoli, njė pioner i ri, ndeshet me njė bandė diversantėsh qė po hynin nė Shqipėri. Ai pėrballon me zgjuarėsi vėshtirėsitė dhe ndihmon rojet kufitare tė asgjėsojnė bandėn. Babai i Metit plagoset gjatė konfliktit. Biri i tij zė vendin e tė atit nė luftėn kundėr armiqve.

136. LULE TĖ KUQE, LULE TĖ ZEZA
Mevlan Shanaj (2003)

Njė film rreth marrėdhėnieve dramatike, dashurive, vetmive dhe historia e nje grushti njerėzish qė jetojnė si satelitė me njėri tjetrin, nė njė vend ku kishat janė satelitė tė xhamive, ku fshatrat janė satelitė tė qyteteve, ku varri ka dėshtuar. Liljana, njė grua e lirė qė jeton sė bashku me tė fshehtat e saj, mbetet e braktisur nga i shoqi. Po kėshtu mbetet edhe Ana, e bija.

137. LULĖKUQET MBI MURE
Dhimitėr Anagnosti (1976)

Jetimėt e njė strehe varfnore, nėn urdhėrat e drejtorit dhe kujdestarit tė tyre, pastrojnė ēdo natė parrullat qė njerėzit kanė shkruar kundėr fashizmit. Katėr shokė tė vegjėl, Jaēe, Lelo, Bardhi, Tomi organizojnė rrėzimin e kujdestarit nėpėr shkallė. Nga frika e presioneve tė kujdestarit, Sulo i vogėl pėrpiqet tė kapėrcejė muret e jetimores dhe vritet nga patrulla.

138. LUMĖ DRITE
Ismail Zhabiaku (1975)

Bardhi punon si mėsues nė njė fshat malor. Midis nxėnėsve ėshtė bėrė problem Adushi, qė ka braktisur shkollėn. Por Bardhi i qėndron pranė dhe pėrpiqet tė kuptojė shqetėsimet e vėrteta tė tij. Bardhi i kthen Adushit dashurinė pėr shkollėn.

139. LUMI QĖ NUK SHTERON
Fatmir Koēi (1989)

Lufta e Dytė Botėrore. Nė Shqipėrinė e jugut disa njerėz qėllohen nga nazistėt. Njė djalė 1 vjeēar mbijeton nė krahėt e nėnės sė tij tė vrarė. Tre partizanė dhe tre gra nga fshati mundohen tė shpėtojnė jetėn e foshnjės pėrmes plumbave. Njė grua e re e ushqen me gji foshnjėn.

140. LUNDRIMI I PARĖ
Hysen Hakani (1984)

Nė ekuipazhin e anijes “Shqiponja” ka kohė qė zien debati pėr gjetjen dhe studimin e zonave tė gjuetisė sė peshkut. Mes debateve fillon punėn Petriti, njė oficer i ri marine. Ai pėrkrah kapiten Borakun qė ngulmon nė futjen e metodave tė reja pėr kapjen e peshkut.

Shiko profilin e anėtarit
141. MALET ME BLERIM MBULUAR
Dhimitėr Anagnosti (1971)

Viti ‘43. Kabo, Jaho si dhe Peliceli, njė mjek Italian dhe Zeneli i vogėl, mbajnė nė njė vig Lilo Laben, drejt spitalit partizan. Jaho tregon gjatė rrugės dobėsi tė veēantė pėr Lilon. Grupi qėndron nė shtėpinė e Safait nė natėn e dasmės sė tė birit, Birēes. Dhėndėri bashkohet me shokėt e rinj. Nė pranverėn tjetėr, Jaho dhe shokėt e tij kthehen pėr tė marrė Lilon nė spital, por e gjejnė atė me kėmbėn e prerė.

142. ME HAPIN E SHOKĖVE
Esat Teliti (1979)

Genci njė djalė i pėrkėdhelur krahas mėsimit merret me njė komplekes tė vogėl muzikor. Ai bie nga mėsimet por prindėrit, mėsuesit, shokėt e ndihmojnė atė tė ecė me hapin e shokėve

143. MELODI E PANDĖRPRERĖ
Fehmi Oshafi (1985)

Filmi trajton dashurinė e njeriut pėr punėn, profesionin qė ka zgjedhur nė jetė. Nė qėndėr ėshtė njė bari me tufėn e tij tė dhive, ėshtė bota e tij intime dhe njerėzore.

144. MĖNGJESE LUFTE
Kristaq Dhamo (1971)

Lufta e Dytė Botėrore. Disa fėmijė tė njė qyteti tė vogėl, Guri, Piro, Milo dhe Tomi pėrfshihen spontanisht nė njė aksion kundėr dy gjermanėve qė po lahen nė liqen. Shqetėsimi i fėmijėve kundrejt pushtuesve, tėrheq vėmendjen e tė rriturve.

145. MĖNGJESE TĖ REJA
Muharrem Fejzo (1980)

Ditėt e para pas ēlirimit… Agroni dhe Nora, dy tė rinj partizanė, ngarkohen me detyra tė rėndėsishme nė njė qytet bregdetar. Sė shpejti do tė martohen por Nora vuan nga glaukoma. Mjeku qė e kuron, Epaminonda, nuk e ndihmon tė kalojė sėmundjen, sepse Nora ėshtė pėrfaqėsuese e pushtetit popullor.

146. MĖSIM PĖR LINDĖN
Donika Muēi (1971)

Njė kino spektakėl me nė qendėr fėmijėt, marrė nga njė shfaqje e teatrit tė kukullave.

147. MĖSONJĖTORJA
Muharrem Fejzo (1979)

Dafina, nje grua e re e shkolluar kthehet nė qytet pėr tė hapur shkollėn e parė pėr vajzat. Ajo ndeshet me pengesat dhe intrigat e thurura nga kreu i Sanxhakut, i cili kėrkon rrugė tė ndryshme pėr ta nxjerrė Dafinėn nga qyteti. Pėr tė ndaluar pėrpjekjet e saj pėr ngritjen e shkollės, kleri pėrpiqet tė helmojė dhe ēkishėrojė Dafinėn. Shkollėn e djegin. Xhaxhai i saj, Stefan Bardhi, luftėtari Kajo dhe ēifti qė e strehon Dafinėn, e ndihmojnė atė.

148. MILITANTI
Piro Milkani (1984)

Film portret mbi jetėn e militantit Vasil Shanto. Ngjarjet vendosen nė qytetin e Shkodrės ku heroi i filmit, Visar Shundi, vjen pėr tė ngjallur punėn e komitetit rajonal tė partisė. Visari jepet si njė njeri me cilėsi fisnike dhe njeri aksionesh.

149. MIMOZA LLASTICA
Xhanfize Keko (1973)

Nė qendėr tė filmit ėshtė Mimoza, njė vajzė e vogėl kryeneēe dhe e perkėdhelur qė jeton nė mes tė njė kujdesi tė tepruar. Mimoza ka gjyshen e vet nė dispozicion dhe i dėbon vazhdimisht nga shtėpia shoqet dhe shokėt e saj, u prish atyre tė gjithė lodrat deri sa mbetet e vetme dhe e penduar vetėm me kukullėn.

150. MISIONI PĖRTEJ DETIT
Lisenko Malaj (1988)

1944. Fundi i luftės sė II Botėrore. Katėr partizanė zbarkojnė nė njė ishull Grek pėrtej detit. Ata kanė dėnuar dike, emri fals i tė cilit mban mbi supe krime tė rėnda. Filmi fokusohet nė vėshtirėsitė me tė cilat pėrballen partizanėt nė kėtė mision. Bile nė disa pika duket se misioni do tė dėshtojė.

Shiko profilin e anėtarit
151. MONDI DHE DIANA
Besim Kurti (1985)

Mondi, njė nxėnės shkolle, ėshtė i mirė nė mėsime por shumė impulsiv nė karakter. Mėsuesja e tij e re dhe pa eksperiencė nuk mund tė shohė Mondin e vėrtetė dhe nė njė fare mėnyre e kundėrshton atė. Ndėrsa i ati ndjek nga afėr tendencat pozitive tė tė birit dhe e ndihmon tė formojė personalitetin e tij.

152. MONTATORJA
Muharrem Fejzo (1970)

Hėna, njė punėtore e re nė ndėrtimin e njė projekti tė madh industrial, dėshiron tė bėhet montatore. Pas pak kohe dėshira e saj plotėsohet. Duke punuar nė kantjerin e ndėrtimit, Hėna dashurohet me Agimin. Ata do tė vazhdojnė tė punojnė bashkė nė projekte tė reja pėr ndėrtimin e vendit.

153. MONUMENTI
Dhimitėr Anagnosti (1977)

Njė lulishtar plak, Xha Llambi, kujdeset nė mes tė luftės pėr lulet. Nazistėt i kėrkojnė atij disa kurora lulesh pėr tė vrarėt e tyre. Lulishtari e pėrgatit kurorėn e madhe por e vendos brenda lulishtes ku ėshtė vrarė njė partizan i ri. Kur vijnė gjermanėt pėr tė marrė kurorat, nis njė betejė tjetėr ku merr pjesė edhe lulishtari.

154. MURI I GJALLĖ
Muharrem Fejzo (1989)

Filmi bazohet dhe e zhvillon subjektin e njė legjende tė njohur tė sakrificės nė kėshtjellėn e Rozafės, si njė interpretim i lirė i asaj qė njerėzit kanė ruajtur nė shekuj. Tre vėllezėr tė martuar vendosin tė sakrifikojnė nė kėshtjellė gruan qė do tu shpjerė drekėn, nė mėnyrė qė muri tė mos rrėzohet pėrsėri nė tokė.

155. MYSAFIRI
Hysen Hakani (1979)

“Mysafiri” ėshtė njė agjent i sigurimit tė shtetit i cili infiltrohet nė agjenturat e zbilimit tė huaj qė operojnė nė Shqipėri. Duke pasur nė dorė disa tė dhėna kompromentuese, tė marra nga Agathia, agjentėt e huaj kėrcėnojnė ing. Fation Papa dhe pėrpiqen ta detyrojnė tė zbulojė informacione nė lidhje me minerale tė rralla nė Shqipėri.

156. NATA
Esat Mysliu (1996)

Apokalipsi kishte ndodhur, por njerzit s’kishin ndryshuar. O Zot! Njerėzit nuk pyesin mė pėr Apokalipsin. Ata sėrish do tė dehen, do tė rrihen e do tė vriten, do tė vjedhin dhe do tė kurvėrojnė. Fara njerėzore ėshtė prishur. Po pėrderisa ekziston fėmija, parajsa tokėsore nuk ėshtė vetėm shpresė.

157. NATA E PARĖ E LIRISĖ
Esat Mysliu (1984)

Vjeshtė 1944… Ngjarjet zhvillohen nė Beratin e sapoēliruar. Njė grup partizanėsh ngarkohen me detyrėn e normalizimit tė jetės nė qytet gjatė natės sė parė tė ēlirimit

158. NDĖRGJEGJJA
Hysen Hakani (1972)

Fitimi punon si mekanik nė njė oficinė. Nga pakujdesia, ai le pa rregulluar frenat e njė kamioni, dhe i shkakton njė aksident Petros, shoferit tė kamionit. Petro do tė ndėshkohet pėr pakujdesi. Fitimin fillon ta brejė ndėrgjegja por e ka tė vėshtirė tė pranojė fajin. E fejuara e tij i jep kurajė pėr tė treguar tė vėrtetėn.

159. NE VINIM NGA LUFTA
Spartak Pecani (1979)

Borgjezėt po bien, atyre u ėshtė vėnė tė pagujnė detyrimisht taksėn e luftės. Prona private u shtetėzua gjerėsisht. Gjatė kėtyre ngjarjeve tė pasluftės zbulohet puna e fshehtė e njė specialisti llogaritar, Abdyli, i cili ndihmon borgjezėt e shpronėsuar dhe bashkėpunėtorėt e fashizmit. Ai thirret pėr tė dhėnė llogari.

160. NĖ ĒDO STINĖ
Viktor Gjika (1980)

Zana dhe Bardhyli janė dy studentė qė dashurohen. Pėrmes amplitudave shpirtėrore tė dashurisė sė tyre, filmi zbulon ėndrrat, dėshirat dhe preferencat e tyre. Me karakteret qė kanė pak a shumė tė njėjtėn moshė por edhe ndryshime midis njėri tjetrit, filmi jep portretin e studentit tė ri.

Shiko profilin e anėtarit
161. NĖ DITĖT E PUSHIMEVE
Besim Kurti, Drita Koēi (1982)

Njė grup fėmijėsh kalojnė pushimet nė bregun e Adriatikut. Midis tyre ėshtė Detini, njė djalė i ndrydhur dhe fjalėpak, shokėt e vėnė nė lojė dhe ai mendon tė largohet. Por shoku i tij mė i afėrt, Gjini, e ndihmon tė rimarrė veten dhe tė futet nė shoqėri.

162. NĖ EMĖR TĖ LIRISĖ
Fehmi Oshafi (1987)

Lufta e II Botėrore nė njė fshat. Nė luftimet me nazistėt plagoset njė partizan grek por partizanėt shqiptarė e ndihmojnė dhe e strehojnė nė shtėpinė e njė fshatareje. Jeta e partizanit grek dhe mesazhi qė ai ka pėr detyrė tė ēojė nė vendin e duhur, janė nė rrezik sepse komanda Gjermane vendoset nė shtėpinė ku ai ėshtė strehuar.

163. NĖ FILLIM TĖ VERĖS
Gėzim Erebara (1975)

Viti ‘42. Nė njė qytet bregdetar, bėhen planet dhe penetrimet e illegalėve pėr tė hedhur nė erė njė depo ushtarake me municione. Fshatari Jaho Labi, qė hyn nė punė si hamall dhe vajza e Riza Korrės, Vera, tė cilėn i ati kėrkon ta mbajė tė mbyllur, lidhėn me njerėzit e lėvizjes komuniste, ndėrsa toger Gurabardhi qė ka punuar pranė Italianėve e ndihmon tė gjithė grupin tė arrijė qėllimin.

164. NEKROLOGJI
Fatmir Koēi (1993)

Njė kėshtjellė mesjetare. Njė artist ka ndėrtuar njė monument tė madh tė njė kali pa bark. Mbreti vdes papritur. E shoqja mundohet ta mbajė sekret vdekjen e tij derisa trupi i pajetė kthehet nė njė skelet mbi fron. Populli ende brohoret pėr mbretin dhe mbretėresha ha ēdo ditė pėr dy: pėr vete dhe pėr mbretin e vdekur.

165. NĖ KUFI TĖ DY LEGJENDAVE
Piro Milkani (1981)

Ngjarjet zhvillohen nė kėnetėn e Nusekanės pėr tė cilėn flitet edhe nė njė legjendė. Nė kėtė kantier vijnė pėr tė kryer praktikėn mėsimore dy studente tė vitit tė parė tė agronomies, Eda me Borėn. Pasioni pėr profesionin i mobilizon vajzat tė ambientohen me jetėn. Midis Borės dhe Fanit, agronom i ri, lindin shkėndijat e dashurisė.

166. NĖNTORI I DYTĖ
Viktor Gjika (1982)

Filmi trajton njė nga ngjarjet mė tė rėndėsishme tė historisė sė popullit shqiptar – shpalljen e pavarėsisė sė kombit Shqiptar. Personalitetet mė tė famshėm tė kombit, tė udhėhequr nga patrioti Ismail Qemali, pas shumė pengesash arrijnė tė ngrenė flamurin shqiptar dhe tė shpallin kėshtu Pavarėsinė e Shqipėrisė nė Vlorė nė 28 Nėntor 1912.

167. NĖ PRAG TĖ JETĖS
Piro Milkani (1985)

Dy tė rinj, Ardi dhe Rina, e pėlqejnė njėri – tjetrin. Ata janė nė hapat e parė tė jetės sė tyre si tė rritur. Filmi trajton probleme sociale, rolin e shoqėrisė nė edukimin dhe pėrgatitjen e tė rinjve.

168. NĖ PRAG TĖ LIRISĖ
Ibrahim Muēo, Kristaq Mitro (1981)

Tė mbėshtetur nga nazistėt gjermanė, tradhėtarėt e kombit formojnė qeverinė kuislinge. Qemal Orbanaj, njė i ri, demaskon manovrat e pseudodemokratėve si dhe tė Emirės tė cilėn e ka dashur dikur. Me krijimin e Qeverisė sė Pėrkohėshme, tradhėtarėt humbasin shpresat dhe arratisen. Ndėrkohė fillon lufta pėr ēlirimin e Tiranės.

169. NĖ PYJET ME BORĖ KA JETĖ
Rikard Ljarja (1978)

Luka transferohet nė njė qytezė veriore. Nė udhėtimin e parė sė bashku me tė shoqen, rruga ėshtė bllokuar nga bora e madhe. Luka i trembet jetės sė kėsaj qyteze, por gjen njė mjedis shoqėror shumė tė shėndetshėm, ku gruaja e tij ndjehet shumė mirė.

170. NĖ SHTĖPINĖ TONĖ
Dhimitėr Anagnosti (1979)

Miri ėshtė njė djalė i cili ndjek motrėn e tij Ana. Ai zbulon qė ajo ka lidhje me njė djalė tė ri. Miri ikėn nga shtėpia dhe babai i tij i shqetėsuar shkon pėr ta kėrkuar. Kur kthehet nė shtėpi, Miri ia tregon babait sekretin e dashurisė sė motrės sė tij duke shkaktuar njė dramė tek autoriteti prindėror, por dashuria e Anės fiton mbi tė.

Shiko profilin e anėtarit
171. NGADHNJIM MBI VDEKJEN
Gėzim Erebara, Piro Milkani (1967)

Lufta e Dytė Botėrore. Shqipėria ėshtė nėn pushtimin nazist. Gjermanėt arrijnė tė kapin dy vajza tė reja dhe i torturojnė ato pėr tė zbuluar lidhjet me lėvizjen komuniste. Nė fund ata i ekzekutojnė duke i varur nė litar nė mes tė qytetit pėr tė trembur dhe terrorizuar popullin. Filmi ėshtė i bazuar nė ngjarjen reale tė dy heroinave Bule Naipi dhe Persefoni Kokėdhima.

172. NGA MESI I ERRĖSIRĖS
Kristaq Dhamo (1978)

Petriti hyn si pastrues nė Ministrinė e Brendėshme. Djaloshi i ri zbulon shumė tė fshehta tė kėtyre korridoreve dhe tė bashkėpunėtorėve tė fashizmit. Ai kėrkon tė largohet, por njihet me Gjergjin, njė ilegal qė i kėrkon tė vazhdojė tė punojė me durim. Plot ankth dhe kurajo ai indihmon ilegalėt pėr tė rrėmbyer njė arkiv tė rėndėsishėm.

173. NGJYRAT E MOSHĖS
Piro Milkani (1990)

Ndėrsa maturantėt po bėjnė mbrėmjen e maturės nė turizmin e Tiranės, nė katin e dytė takohen maturantėt e shkollės pas njėzet vjetėve. Regjisori trajton problemet dhe shqetėsimet e dy festive tė ngjashme por me breza tė ndryshėm duke u pėrpjekur kėshtu tė portretizojė momente nga jeta nė vitet ’90 nė fund tė sistemit komunist.

174. NUSJA
Gėzim Erebara (1980)

Shqipėria e Veriut nė 1911. Sadik Aliaj marton tė birin Baliun me Bardhėn e cila nė tė vėrtetė dashuron Sokol Demėn tė cilit i ka premtuar martesė por qė turqit e kanė futur nė burg. Natėn e Martesės, Bardha i tregon Baliu sekretin e saj. Ky rrėfim i prerė dhe i pazakontė e ve Baliun nė dilemė: ose ta vrasė nusen, siē e do kanuni, ose ta dorėzojė te prindėrit e Sokol Demės.

175. NUSJA DHE SHTETRRETHIMI
Ibrahim Muēo, Kristaq Mitro (1978)

Shpresa shkon nė njė shtėpi bashkėpunėtorėsh tė fashizmit pėr tė shitur qėndizma, dhe kryen njė atentat tė rėndėsishem. Pas kėsaj i duhet tė dalė nė ilegalitet e veshur si nuse. Pėr kėtė ajo ndihmohet nga shokėt me tė cilėt ka bashkėpunuar pėr atentatin. Kėshtu Shpresa shpėton nga shtetrrethimi.

176. NXĖNĖSIT E KLASĖS SIME
Saimir Kumbaro (1984)

Mėsuese Nora transferohet nė gjimnasin e njė qyteti bregdetar. Edi, njė nxėnės, kėrkon notė tė lartė dhe tė pamerituar nė matematikė dhe e bėn kėtė hapur. Edi ėshtė djali i njė funksionari tė komitetit ekzekutiv. Mėsuesja shqetėsohet, nuk bie nė kompromis me nxėnėsin dhe as me prindėrit e tij.

177. NJĖ BABA TEPĖR, televiziv
Arjan Ēuliqi (2000)

Nėpėrmjet humorit dhe satrirės filmi trajton egoizmin e fėmijėve pėr njė jetė mė tė mirė duke mohuar edhe prindėrit.

178. NJĖ DITĖ E MREKULLUESHME
Ibrahim Muēa (2003)

Njė studente shqiptare studion pėr kanto nė Romė. Nė shtetin fqinj ajo gjendet para vėshtirėsive tė shumta. Duke dashur tė mbrohet nga dy pėrdhunues vajza vret padashje njėrin prej tyre. Pėson njė tronditje mendore dhe e fusin nė ēmendinė. I dashuri i saj shqiptar arrin ta nxjerrė nga humnera ku po fundosej dhe e kthen nė jetė.

179. NJĖ DITĖ NGA NJĖ JETĖ
Gjergj Xhuvani (1993)

Ėndrra e njė njeriu mosha e vjetėr e tė cilit ka bėrė qė ai tė tėrhiqet nga jeta intensive qė jetonte. Ai ndjen se shoqėria nuk e vlerėson mė pėr atė qė ėshtė dhe gradualisht fillon tė jetojė me kujtime deri sa me dėshirėn e tij ai i largohet kėtij realiteti.

180. NJĖ DJALĖ DHE VAJZĖ
Ibrahim Muēa, Kristaq Mitro (1990)

Anila dhe Artani janė nė prag tė provimit tė maturės. Ata jetojnė nė tė njėjtin pallat dhe kanė hyrė nė moshėn e ėndėrrave tė mėdha. Ėshtė koha qė ata tė ndeshen me probleme nė jetėt e tyre. Ky film trajton shumė aspekte tė kėsaj moshe delikate.

Shiko profilin e anėtarit
181. NJĖ EMĖR MIDIS NJERĖZVE
Muharrem Fejzo (1983)

Film portret mbi figurėn mė tė njohur tė lėvizjes anti – feudale tė viteve ’20, patriotit Avni Rustemi. Aktiviteti politik intensiv i Avni Rustemit, jepet i lidhur ngushtė me atmosferėn e tendosur tė atyre viteve, pėrpjekjet e forcave progresiste tė kombit qė ēuan nė Revolucionin Borgjez tė 1924.

182. NJĖ JETĖ MĖ SHUMĖ
Gėzim Erebara, Gavrosh Haxhihyseni (1986)

Gjatė njė bombardimi, Ēaku humb prindėrit dhe shpėtohet nga njė partizan. Bashkė me njė shok tė tijin, qė imitonte Ēaplinin dhe ėndėrronte tė bėhej artist njė ditė, Ēaku kėrkon partizanin qė i shpėtoi jetėn derisa e gjejnė. Ky takim dhe dashuria e kujdesi pėr femijėt e luftės, ndryshon jetėn endacake tė Ēakut.

183. NJĖ NATĖ NĖNTORI, televiziv
Vladimir Kasa (1979)

Ngjarjet zhvillohen nė shtėpinė e njė tregėtari ku gjatė luftės ėshtė strehuar njė partizan. Kėtu ėshtė fshehur edhe njė kriminel. Karrocieri Kabo, qė punon tek tregėtari zbulon kėtė tė fshehtė.

184. NJERIU I MIRĖ
Ibrahim Muēo, Kristaq Mitro (1982)

Nė film veprojnė tre njerėz, Kiēo, Telo dhe Vera, e motra e Kiēos dhe e dashura e Telos. Telo dhe Vera para se tė finalizojnė dashurinė e tyre, kalojnė nėpėr intrigat e thurura nga Kiēo, i cili duke qėnė egoist dhe karrierist nuk mund tė pranojė martesėn e sė motrės me Telon

NJERIU ME TOP
Viktor Gjika (1977)

Ekranizim i romanit me tė njėjtin titull tė Dritėro Agollit. Mato Gruda, jeton nė hasmėri me familjen e plakut Mere Fizi. Mato ka fshehur njė top tė cilin ėndėrron ta pėrdorė kundėr Mere Fizit dhe ka marrė nė shtėpi si rob edhe njė Italian qė e thėrret Agush dhe qė i mėson pėrdorimin e topit. Kėshtu zbulohet e fshehta e njė fshatari qė lidhet me zor me luftėn.

186. NJERĖZ NĖ RRYMĖ
Besnik Bisha, Grigor Stavri (1989)

Arsen Morina po kalon momente dramatike. Ai mezi reagon ndaj dilemės se ēdo tė ndodhė me familjen dhe gruan e tij Ana, qė janė nė rrezik. Arseni nuk ka ndėrmend tė vegjetojė por tė jetė aktiv nė jetė duke kaluar tragjedi tė vogla e tė mėdha.

187. NJĖ GJENERAL KAPET ROB
Spartak Pecani (1980)

Njė fshat i bukur bregdetar… Ēeta vullnetare e fshatit gjatė stėrvitjes ushtarake ndez fantazinė e fėmijėve. Duke imituar tė rriturit dhe duke imagjinuar veten nė njė kohė lufte, ata ndahen nė dy grupe dhe nisin njė lojė mjaft tėrheqėse. Spikat trimėria e “gjeneral” Batos dhe e Gonit.

188. NJĖ NATĖ PA DRITĖ
Gėzim Erebara (1981)

Njė penė e re shfaqet nė qarqet letrare tė Shkodrės nė vitet ’30 – ajo e poetit revolucionar Millosh Gjergj Nikolla, i njohur si Migjeni. Realiteti i errėt e revolton poetin thellėsisht. Ai e shpreh revoltėn e tij me vargje si njė denoncim i fuqishėm plot urrejtje kundėr pushtetit nė fuqi.

189. NJĖ NDODHI NĖ PORT
Hysen Hakani (1980)

Fallsifikohen tė dhėnat laboratorike tė kontrollit tė mallit nė dėm tė cilėsisė. Kjo bėn qė tė prishet kontrata me njė firmė tė huaj. Pėr kėtė dyshohet njė specialist qė merret me kontratat. Me kėto akte sabotatorėt synojnė tė humbasin gjurmėt dhe tė krijonė pasiguri. Kjo gjė shakton trazira nė marrėdhėniet dashurore tė Lindės me Artanin djalin e specalistit tė portit.

190. NJĖ NGJARJE NĖ LIQEN
Jani Tane (1982)

Nė njė fshat kufitar fėmijėt kanė gjetur njė varkė tė hedhur buzė liqenit. Fėmijėt rregullojnė varkėn duke menduar se ėshtė e kooperativės dhe e ēojnė tek vendi ku e gjetėn. Ky veprim i tyre zbulon njė armik.

Shiko profilin e anėtarit
191. NJĖSITI GUERIL
Hysen Hakani (1969)

Lufta e Dytė Botėrore… Agjensia Italiane e spiunazhit (SIM), nėpėrmjet Ludovikut mundohet tė futet nė rradhėt e njėsiteve guerile tė qytetit. Ata synojnė tė zbulojnė dhe asgjėsojnė krerėt dhe tė gjithė rezistencėn. Agjenti Ludovik zbulohet dhe kėshtu dėshton i gjithė operacioni fashist “Gjarpėri i zi”.

192. NJĖ SHOQE NGA FSHATI
Piro Milkani (1980)

Kinokomedi qė pason “Zonjėn nga qyteti”. Ollga pėrgatitet tė shkojė nė konferencėn e gruas aktiviste ku do tė flasė pėr eksperiencėn e saj nė lidhje me luftėn kundėr koncepteve konservative. Gjatė njė atmosfere tė ngrohtė, Ollga i kėndon ninullėn e parė nipit tė saj tė porsalindur: “Na ishte njėherė njė Ollgė qė mbahej si zonjė.. Kohėt kaluan dhe zonja u bė njė nga ne, njė shoqe nga fshati”.

193. NJĖ TELEGRAM, NJĖ KĖNGĖ, televiziv
Mevlan Shanaj (1982)

Njė kompozitor i ri, kompozon njė kėngė pėr grupin karkateristik “Lira” tė Korēės. Ai bėhet dhėndėr i grupit karakterist duke u dashurar me Lidėn, vajzėn e njėrit prej kėngėtarėve tė grupit.

194. NJĖ UDHĖTIM I VĖSHTIRĖ
Petrit Llanaj, Xhezair Dafa (1977)

Miti, njė punėtor i vjetėr dhe Sokoli, njė shofer i ri, bėjnė gjithė pėrpjeket pėr tė transportuar nė rrugė tė vėshtira qė nga porti i Durrėsit deri nė njė uzinė tė rėndėsishme njė kullė tė lartė metalike, qė nuk e merr dot asnjė tjetėr pėrsipėr.

195. NJĖ VIT I GJATĖ
Esat Ibro (1987)

Donika Sara ėshtė drejtoreshė e njė ndėrmarrjeje tė rėndėsishme. Papritur bashkėshorti i saj aksidentohet. Tani ajo duhet tė zgjedhė midis jetės sė saj shoqėrore dhe detyrės si grua.

196. NJĖ VONESĖ E VOGĖL
Xhanfize Keko (1982)

Heronjtė e filmit janė njė grup fėmijėsh, Besiana, Dorina, Ermali, Kliti, tė cilėt nė 7 Mars, fesėn e mėsuesit, nisen pėr nė shtėpinė e mėsueses sė tyre. Filmi ėshtė plot me situata tė kėndshme gjatė rrugės pėr nė shtėpinė e mėsueses.

197. ODISEA E TIFOZAVE
Xhezair Dafa (1972)

Filmi ėshtė njė komedi, nė tė cilėn njė grup tifozash tė sėmurė shkaktojnė shumė probleme dhe mosmarrėveshje midis tyre dhe qytetit.

198. OPERACIONI "ZJARRI"
Muharrem Fejzo (1973)

Njė punonjės i sigurimit, Kreshnik Martini, ka hyrė nė rradhėt e njė bande agjenturiale e hedhur nė veprim nė Shqipėri dhe mbledh informacione nė tė gjithė aksionet e saj. Ky film bazohet nė njė ndodhi tė vėrtetė tė kundėrzbulimit shqiptar, i cili nė vitin ‘53 ka arritur tė zbulojė njė rrjet qė synonte rrėzimin e pushtetit.

199. OREKSI I MADH, televiziv
Koēo Devole (1995)

Nė njė bar me tė dehur, hyn njė burrė i huaj me njė ēantė plot me para. Ai bėhet shkaku i prishjes sė qetėsisė dhe harmonisė nė bar.

200. OSHĖTIMĖ NĖ BREGDET
Hysen Hakani (1966)

Lufta e Dytė Botėrore. Patrioti Jonuz Bruga ka konflikte me djalin e tij mė tė ri, Selimin, i cili bėn njė jetė tė shthurur dhe tradhėton atdheun e tij duke mos u pajtuar me luftėn Antifashiste. Ndėrkohė vėllezėrit e tij, Dini, Petriti dhe Vehipi luftojnė duke drejtuar grupet guerile tė qytetit.

Shiko profilin e anėtarit
201. PAK FRESKĖT SONTE, televiziv
Arian Ēuliqi (1995)

Telekomedi. Njė ēift tė papunėsh me shumė femijė e lėshojnė shtėpinė e tyre me qera pėr tė jetuar dhe pėrfundojnė nė taracėn e pallatit.

202. PARTIZANI I VOGĖL VELO
Xhanfize Keko (1980)

I vogli Velo mezi pret tė rritet dhe tė bėhet partizan i vėrtetė. Kjo dėshirė e tij forcohet edhe mė shumė pas vrasjes sė tė atit nga armiqtė dhe ai insiston qė ta zėvėndėsojė atė me ēdo kusht. Disa herė ai nuk pranohet nė rradhet e partizanėve pėr shkak tė moshės sė tij tė vogėl dhe tė “pushkės qė ėshtė mė e gjatė se ai”. Por Velo nuk jepet. Mė nė fund ai arrin tė pranohet nė rradhėt e partizanėve.

203. PARRULLAT
Gjergj Xhuvani (2001)

Ngjarjet zhvillohen nė vitet e diktaurės komuniste, nė njė shkollė fshati. Tė gjithė ishin tė detyruar tu bindeshin urdhėrave qė vinin nga lart. Mėsues Andrea ka njė lidhje dashurore me mėsuese Dianėn. Nxėnėsit dhe mėsuesit ishin tė detyruar tė shkruanin me gurė parrulla nėpėr kodra duke i thurur lavde regjimit nė fuqi. Andrean, qė kundėrshton urdhėrat, e transferojnė dhe mė pas e arrestojnė

204. PAS FASADĖS
Drita Koēi ( 1992)
Ėndra e shqiptarėve tė izoluar pėr tė udhėtuar jashtė pėr specializime, vė pėrballė njeri tjetrit dy shokė pune.

205. PAS GJURMĖVE
Xhanfize Keko (1978)

Periudha e pas luftės. Fėmijėt vėrejnė njė banor tė ri, xha Lipen, nė lagjen ku jetojnė. Sapo ai vendoset nė kėtė lagje, njė tjetėr person endet andej duke shitur plaēka tė vjetra. Gjatė pushtimit, plaēkaxhiu ka asistuar nė arrestimin e xhaxhait tė Luanit. Luani dhe fėmijėt e tjerė zbulojnė se tė dy burrat po pėrpiqen tė hedhin nė erė centralin elektrik tė qytetit. Fėmijėt lajmėrojnė organet e sigurimit tė shtetit.

206. PAS TAKIMIT TĖ FUNDIT
Fehmi Hoshafi (1989)

Bie alarmi nė njė repart ushtarak. Sjellja e ushtarit ėshtė ekzemplare por komandant Fatosi ėshtė vonė tashmė. Ai mund tė pėrballet me gjygjin ushtarak pėr shkak tė intrigave tė leintnant Raufit. Kjo histori teston lidhjen e tij me tė fejuarėn.

207. PAS VDEKJES
Kujtim Ēashku (1980)

Ekranizim i njė nga thesaret e letėrsisė shqipe “Klubi i Selanikut” tė Ēajupit. Viti 1908. Disa pseudo patriotė shqiptarė formojnė njė klub me pretendimin se punojnė pėr tė mirėn e Shqipėrisė. Secili nga ta ka njė ėndėrr: tė jetė i famshėm dhe i pavdekshėm. Kjo dėshirė sfilitėse pėr famė dhe pavdekėsi ėshtė vėnė nė shėnjestėr nėpėrmjet sarkazmės, veēanėrisht me lojėn e Zenelit, shėrbyesit tė Skėenderbeut.

208. PĖRBALLIMI
Viktor Gjika (1976)

Ekranizim i romanit tė Teodor Laēos. Pas pėrfundimit tė luftės, njerėzit e rinj qė kanė marrė pushtetin fillojnė tė pėrballohen me urinė. Sekretari i partisė sė qytetit, Martin Kreka, niset nėpėr fshatra dhe udhėheq fushatėn pėr grumbullimin e drithit, qė shitet nė tregun e zi. Ai ndihmohet nga drejtori i grumbullimit, i cili ka bluar pėr bukė edhe drithin e farės.

209. PĖRSE BIE KJO DAULLE
Piro Milkani (1969)

Bazuar nė romanin “Dasma” tė Ismail Kadaresė. Katrina dhe Xhaviti, dy tė rinj vullnetarė, bien nė dashuri gjatė ndėrtimit tė njė hekurudhe dhe vendosin tė martohen. Por babai i Katrinės, njė malėsor qė e ka fejuar vajzėn pa pėlqimin e saj, nuk mund ta pranojė kėtė martesė. Ai shkon nė ceremoninė e dasmės pėr tė vrarė tė bijėn. Por ē’ndodh…?

210. PĖRSĖRI PRANVERĖ
Petrit Llanaj (1987)

Dino Bregu, njėherė kryetar i njė ferme shtetėrore, mėson se Iliri, zėvendėsuesi i tij ka marrėdhėnie me vajzėn e tij tė vetme. Atij i duhet tė bjerė dakort me kėtė situatė dhe me qėndrimin e njerėzve kundrejt tij.

Shiko profilin e anėtarit
211. PĖRTEJ MUREVE TĖ GURTA
Gėzim Erebara (1979)

Pasi mbush 12 vjeē, Asimeja e re detyrohet tė rrijė e mbyllur nė shtėpi. Familja e fejon me njė tė ri tė cilin nuk e kishte njohur kurrė mė parė. Gjatė luftės, njė partizane e plagosur, rri nė shtėpinė e Asimesė. Asimeja vendos tė dalė partizane.

212. PĖRRALLĖ NGA E KALUARA
Dhimitėr Anagnosti (1987)

Variacion i komedisė “14 vjeē dhėndėrr “ tė A. Z. Ēajupit. Nė kėtė komedi, autori tregon historinė e martesės sė Gjinos 14 vjeēar me Marigonė 20 vjeēare. Marigoja hakmerret me tė gjithė ata qė sajuan kėtė martesė tė pazakontė dhe mė nė fund fiton.

213. PĖRDHUNUESIT
Spartak Pecani (1994)
Asnjeri nuk e dinte kush ishte babai i fėmijės sė saj. Ajo ėshtė duke ecur me njė mik tė vjetėr nė qytet dhe ata e grabisin dhe e pėrdhunojnė. Pėrdhunuesit ishin pėrreth njė grupi motorēiklistėsh qe u zhdukėn mė vonė. Pėrdhunimi shaktoi njė efekt tė thellė psikologjik nė tė. Shoku i saj zbuloi kush ishte pėrdhunuesi.

214. PESHA E KOHĖS
Rikard Ljarja (1988)

Ngjarjet e filmit zhvillohen nė njė fshat nė vitet ’80 nė prag tė pensionit tė kryetarit. Vasili ka shumė merita por deri diku shpirtėrisht i “burokratizuar”. Kryetari do qė zėvėndėsi t’i ngjajė atij nė karakter dhe nė pikėpamje, por planet e tij dėshtojnė.

215. PLAGĖ TĖ VJETRA
Dhimitėr Anagnosti (1969)

Gjini, njė plak malėsor shtrohet nė spitalin e Tiranės pėr tė hequr nga shpatulla njė plumb qė i ka mbetur si suvenir nga njė gjakmarrje e vjetėr. Por kur mėson se operacionin do ta kryejė dr. Vera, ai heziton nga mungesa e besimit nė aftėsitė e grave. Vera, nė kėtė kohė, po pėrjeton njė dramė familjare pėr shkak tė vendimit qė mori i shoqi, Naimi, pėr tė punuar nė minierėn e Kurbneshit.

216. PLAKU DHE HASMI
Hysen Hakani (1981)

Lufta e Dytė Botėrore. Fashistėt Italianė kishin internuar nė jug tė Shqipėrisė njė numėr tė madh njerėzish qė kishin bėrė rezistencė nė 7 Prill 1939 kuar ata zbarkuan nė Shqipėri. Midis tyre ėshtė njė plak qė e thėrrisnin tė gjithė “daja”. Nė retrospektivė jepen aspekte nga lufta e asaj dite. Daja lufton pėrkrah me tė rinjtė. Mė vonė ai bashkohet me partizanėt.

217. PLUMBA PERANDORIT
Mevlan Shanaj (1980)

I riu Vasil Laēi qėllon mbi perandorin Viktor Emanueli i II dhe dėnohet me vdekje. Fashistėt pėrdorin tortura dhe mjete ēnjerėzore pėr ta ndėrruar kombėsinė e tij. Ai mbron me bindje aktin kundėr mbretit perandor si njė vullnet i popullit shqiptar.

218. PLUMBI PREJ PLASTELINE
Petrit Ruka, Artan Minarolli (1995)

Duke paraqitur komeciarlizmin ne art dhe ideologji bota ėshtė pėrfshirė ēdo ditė nė vetvrasje. Njė fėmijė i ekspozuar ndaj agresivitetit nė masmedia dhe shoqėri, ndryshon gradualisht nga njė i pafajshėm nė njė vrasės. Filmi akuzon qė jemi ne vrasėsit e vėrtetė, prindėrit dhe shoqėria.

219. PORTA EVA
Albert Minga (2000)

Porta Eva" ose tragjedia e trafikut te mishit te bardhe, permbledh ne 88 minutat e filmit, fatin e dy vajzave te reja, Lindes dhe Inxhit, te cilat, te joshura nga endrra mashtruese per lumturine, perfundojne ne fund te detit.

220. PRANVERA S’ERDHI VETĖM
Piro Milkani (1988)

Irena, njė fizikante e re, bashkė me tre shokė tė saj ndėrmerr njė studim tė rėndėsishėm larg nga shtėpia. Ajo shkon pėr njė kontroll shėndetėsor nė spitalin e qytetit dhe mėson se vuan nga leuēemia. Pasi e merr veten nga depresioni shpirtėror ajo fillon tė pajtohet me realitetin duke ēmuar ēdo sekondė tė jetės sė saj dhe dashurisė sė saj, tė cilėn pėrpiqet ta shmangė.

Shiko profilin e anėtarit
221. PRANVERĖ E HIDHUR
Muharrem Fejzo (1985)

Nė qendėr tė filmit ėshtė njė fotograf patriot, qė sheh se si lėviz qyteti nė prag tė pushtimit duke fiksuar me aparatin e tij rezistencėn heroike tė popullit.

222. PRANVERĖ NE GJIROKASTĖR
Muharrem Fejzo (1978)

Film muzikor. Dy tė rinj qė e kanė njohur njėri tjetrin gjatė njė aksioni rinie, po martohen. Rrugės pėr nė shtėpinė e nuses, dhėndėri dhe krushqit udhėtojnė nėpėr qytete ku ndihen pėgatitjet pėr festivalin folklorin tė Gjirokastrės. Pas ceremonisė sė martesės, nusja merr pjesė nė festival.

223. PRITA
Mit’hat Fagu (1968)

Lufta e Dytė Botėrore. Njė njėsit i vogėl partizan ėshtė ngarkuar me detyrė pėr tė ndaluar njė autokolonė gjermane tė trupave speciale. Sulo, mitralieri i njėsitit, duhet tė bllokojė forcat gjermane tė pėrparojnė. Partizanja Shaniko vritet duke luftuar pėr tė shkatėrruar kolonėn. Sulo, pėr tu hakmarrė pėr vdekjen e vajzės, lufton pėr tė asgjėsuar autokolonėn.

224. PRINDĖR TĖ VEGJĖL, televiziv
Jani Tane (1991)

Piktor Iliri i paraqet pikturat ashtu si i ndjen por ato konsiderohen liberale pėr kohėn. Kjo e fyen shpirtėrisht. Ai gjen ngushėllim nė lidhjen jashtėmartesore me Zanėn gjė qė shkaton stres tek vajza e tij Entela.

225. PYLLI I LIRISĖ
Gėzim Erebara (1976)

Vitet e luftės. Vlash Zaka jeton duke kapur kuaj tė egėr. I vėllai partizan ka vrarė njė spiun tė Italianėve, kėshtu qė edhe Vlashi ėshtė nė survejim tė plotė. Vlashi jeton nėn syrin e spiunit Lami dhe tė tregėtarit Ibrahim Beu qė vjen tė mbledhė kuajt e egėr. Por ndihmohet nga xha Kovi, Thimi e Lena. Vlashi e Lena dalin partizanė.

226. QIND PĖR QIND
Petrit Ruka, Artan Minarolli (1993)

Farsa elektorale nė sistemin totalitarsit nė tė shkuarėn dhe nė tė ardhmen e parė nga njė kėndvėshtrim tragji - komik.

227. QORTIMET E VJESHTĖS
Kristaq Dhamo (1981)

Vitet ’30. Nė kėtė kohė idetė komuniste progresive po hynin nė Shqipėri. Kujtimi, njė student revlucionar, donte tė ndryshonte jetėn e tė vuajturve nėn regjimin e Mbretit Zog. Pėrmes objektivit tė aparatit tė tij fotografik ai sheh atmosferėn e rėndė tė kohės, varfėrinė e njerėzve tė thjeshtė.

228. QYTETI MĖ I RI NĖ BOTĖ
Xhanfize Keko (1974)

Fatmiri i vogėl, prindėrit e tė cilit kanė punuar nė njė kantjer ndėrtimi, ėndėrron tė ndėrtojė edhe vetė njė qytet. Pėr kėtė i ndihmon kujdestarja e kopshtit dhe njė punėtor qė u sjell tė gjithė shokėve tė tij vegla pune. Ndėrtohet kėshtu, brenda oborrit tė njė kopėshti, qyteti mė i ri i botės dhe zbulohen ėndrrat dhe karakteret fėminore.

229. RADIOSTACIONI
Rikard Ljarja (1979)

Ekranizim i romanit me tė njėjtin titull tė Ismail Kadaresė. Nėntor 1944. Njė skuadėr partizane, nė tė cilėn ėshtė anėtare Teuta, merr urdhėr tė ringrenė Radio Tiranėn. Partizanėt mbledhin punonjėsit e mėparshėm tė Radio Tiranės dhe intelektualė tė ndryshėm qė kanė qėndruar larg gjatė kohės sė luftės, qė tė ndihmojnė me transmetimin. Teuta bėhet folėsja e parė pėr Tiranėn e lirė.

230. RIKONSTRUKSIONI, televiziv
Vladimir Kasa (1988)
Inxhinier Emili lufton tė bėjė karrierė nė rrugė tė padrejtė duke penguar kuadrot e reja. Paralelisht filmi trajton dashurinė e Zanės, e rritur ne shtėpinė e fėmijės dhe teknikut tė ri Agimit.

Shiko profilin e anėtarit
231. RRETHI I KUJTESĖS
Esat Mysliu (1987)

Njė sirenė alarmi po ushton. Gruaja e sėmurė bėrtet: Rrethi! Rrethi! Hiqmani rrethin! Doktorri mbetet i habitur. Ėshtė njė rast i veēantė. Margarita Begolli, protagonistja e filmit, kthehet nė Shqipėri pas 20 vjetėsh me kujtesėn e humbur. Cila ėshtė enigma?

232. RRETHIMI I VOGĖL
Saimir Kumbaro (1986)

Agroni, kryetari i ri i komitetit ekzekutiv tė rrethit, ndjehet i rrethuar nga ndikimi i Frosės, sė vjehrrės dhe disa tė afėrmve dhe miqve tė cilėt duan ta shfrytėzojnė postin e Agronit pėr interesat e tyre personale.

233. RRUFEJA NĖ MAL
Vladimir Kasa (1986)


234. RRUGA E LIRISĖ
Esat Mysliu (1982)

Njė grup vajzash dhe grash partizane nisen nė Beratin e ēliruar pėr tė marrė pjesė nė Kongresin e parė tė Gruas Antifashiste. Atyre u duhet njė rrugė e vėshtirė pėr tė kaluar midis armiqve nė zonat ende tė pushtuara dhe tė mposhtin koncepte patriarkale e konservatore. Kjo ėshtė rrugė plot sakrifica por njėkohėsisht rruga e lirisė sė gruas.

235. RRUGĖ TĖ BARDHA
Viktor Gjika (1974)

Njė djalė i ri, Deda, i mbushur me entuziazmin e moshės dhe dashuri pėr punėn, endet pėrgjatė linjės telefonike duke kėrkuar shkėputjen. Njerėzit qė jetojnė nė zona tė thella malore presin me padurim tė rregullohet linja e t’i urojnė njėri tjetrit Vitin e Ri. Deda vdes i ngrirė nė majė tė shtyllės duke luftuar me tė ftohtin dhe motin e keq.

236. RRUGICAT QĖ KĖRKONIN DIELL
Rikard Ljarja, Saimir Kumbaro (1975)

Nebi Surreli, sė bashku me nėnėn, jeton nė varfėri tė plotė, duke tėrhequr njė karrocė, si shpėrndarės qymyri. Nė kėtė botė gati tė nėndheshme njerėzore, ku e poshtėron Ganiu, njė tregėtar qymyri, ai njihet me ilegalė tė luftės, si Halimi, Gaqua, Mihali dhe Semi dhe pas kėsaj fillon tė hedhė trakte deri sa merr pjesė nė njė aksion te rrėmbimit tė njė shaptilografi.

237. SKĖNDERBEU
Sergei Jutkevic (1953)

Historical film about our national hero, Scanderberg. Gjergj Kastrioti unites the Albanian princes through his marriage with Donika and also organizing the Alliance of Lezha, but he confronts, as well, his nephew’s betray, Hamza. The first feature film of the Albanian – Soviet collaboration.

238. SKĖTERRĖ ’43
Rikard Ljarja (1980)

Revoltė nė njė kamp pėrqėndrimi fashist nė vitin 1943, kundėr metodave barbare, terrorit. Tė burgosurit kryengritės si: profesori, piktori, Hekurani, Ariani, Mira, Shpresa, organizohen dhe mbajnė lidhje tė vazhdueshme me rezistencėn jashtė kampit. Me rezistencė tė fortė ata arrijnė tė shkatėrrojnė skėterrėn fashiste.

239. SI GJITHĖ TĖ TJERĖT
Spartak Pecani (1981)

Vullneti, i rritur nė shtėpinė fėmijės, sapo ka mbaruar ushtrinė dhe duhet tė zgjidhė njė sėrė problemesh. Pėr kėtė ai gjen mbėshtetje tek drejtoresha e shtėpisė sė fėmijės dhe tek Nasho, ustai i repartit ku ai punonte para ushtrisė, tė cilėt ndėrhyjnė nė familjen e Jetės, vajzės qė ai dashuron. Vullneti ndjen se po hyn nė jetė si gjithė tė tjerėt.

240. SINJALI I DASHURISĖ
Besnik Bisha (1988)

A e dashuron Ana atė djalė i cili e ndjek gjithnjė nga pas dhe i dėrgon sinjale dashurie nė ēdo hap? Por gjatė lojrave tė dashurisė, ai pėson njė aksident dhe i humb shpresat se njė ditė do tė kthehet nė jetėn normale. Por Ana beson se dashuria do ta ngrejė pėrsėri nė kėmbė. Kėshtu, ajo e thėrret me sinjalin e tyre tė dashurisė.

Shiko profilin e anėtarit
241. STOLAT NĖ PARK
Bujar Kapexhiu (1988)

Shumė pallto tė dashuruarish tė qytetit shkojnė direkt pėr pastrim kimik mbas uljes nė stolat e sapolyer tė parkut tė qytetit. Midis tyre ėshtė Edlira, e bija e shefes sė pastrimit kimik. Prindėrit e saj fillojnė hetimin pėr tė njohur dhėndėrin e tyre tė ardhshėm. Njė shkrimtar i shkėputur nga jeta dhe qė ankohet gjithmonė pėr fatin e keq tė punėve tė tij, ndihmon nė “hetime”.

242. STREHA E RE
Spartak Pecani, Vladimir Kasaj (1977)

Sigurimi i bukės sė re nė njė fshat malor ėshtė shumė i vėshtirė. Filmi bėn fjalė pėr periudhėn kur hidhet parrulla pėr realizimin e detyrave me forcat tona. Njė linjė tjetėr qė ndiqet nė film ėshtė linja e dashurisė sė Bido traktoristit me Verkėn.

243. SHEMBJA E IDHUJVE
Piro Milkani (1977)

Ekranizim i romanit me tė njėjtin titull. Mėsuesi i fshatit ka pėrballė njė kryeplak fanatik, priftin Engjėll dhe njė kapter policie qė i shkaktojnė shumė vėshtirėsi nė punėn e tij pėr edukimin e fėmijėve. Malėsorėt e varfėr gjėnden midis dilemave, pasi ata kanė qėnė tė detyruar tu nėnshtrohen bestytnive dhe pushtetit tė dekompozuar. Kryeplaku dhe kapteri bėjnė plane pėr tė vrarė mėsuesin.

244. SHIRAT E VJESHTĖS
Spartak Pecani (1984)

Ndėrpritet puna nė njė kohė me shira tė paparashikuara nė digėn e njė hidroēentrali tė rendėsishėm dhe rrezikohet kėshtu siguria e projektit. Kjo situatė rėndon mė shumė nė kryeprojektuesin, ing. Ilirin, i cili bashkė me shokėt bėn tė pamundurėn pėr tė dalė nga kjo situatė e vėshtirė.

245. SHKĖLQIM I PĖRKOHSHĖM
Albert Xholi (1988)

Rikthimi dhe vendosja pėrfundimtare nė fshatin e lindjes ėshtė e padėshirueshme pėr tė riun Danja, i cili ka kaluar disa vite nė qytet. Danja ėndėrron vazhdimisht pėr qytetin dhe fillon pėrpjekjet pėr tu larguar nga fshati.

246. SHOKĖT
Kujtim Ēashku (1982)

Ngjarjet zhvillohen nė njė projekt tė madh industrial. Gjatė provave pėr vėnien nė shfrytėzim tė njė linje tė re nė furrnalta, ndodh njė shpėrthim me pasoja tė konsiderueshme dhe eksperimenti ndėrpritet. Ing. Genci ėshtė pėrgjegjės pėr kėtė por nė fund ai zbulon se shkaku i shpėrthimit nuk ishte defekt i projektit por njė sabotim i qėllimshėm.

247. SHOKĖ TĖ NJĖ SKUADRE
Dhoksi Sahatēi (1984)

Rudini, nxėnės shkolle, luan futboll me dy skuadra fėmijėsh. Kjo shkakton rėnie nė mėsime. Ai arrin tė fallsifikojė mesataren dhe pėr kėtė pėrjashtohet nga garat sportive.

248. SHOKU YNĖ TILI
Fehmi Hoshafi (1981)

Tili ėshtė njė nxėnės i vėshtirė qė bėhet problem pėr familjen dhe shkollėn dhe i sjell shqetėsime sidomos mėsuese Besės. Fėmijė si Tili kėrkojnė njė kujdes tė veēantė, durim dhe takt, nė mėnyrė qė tė shfaqin mė tė mirėn e tyre. Filmi trajton probleme sociale qė kėrkojnė vullnet dhe kėmbėngulje si nga shkolla ashtu edhe nga familja.

249. SHPELLA E PIRATĖVE
Eduart Makria (1991)

Pesė fėmijė pa nisen pa leje me njė varkė nė kėrkim tė aventurave. Gjatė kėtij udhėtimi, ku iu rezervuan shumė surpriza, ata njihen mė mirė me njėri - tjetrin. Aventura mbaron kur ata gjejnė njė libėr shumė tė vjetėr tė mbushur me historitė e legjendave tė Shqipėrisė.

250. SHPĖRTHIMI
Muharrem Fejzo (1974)
Iliri njė kėrkues nafte fillon shpimet nė njė zonė gėlqerore, ku nuk ka asnjė tė dhėnė tė studiuesve tė mėparshėm. Nuk ėshtė e lehtė tė kapėrcesh tė gjithė llojet e vėshtirėsive fizike dhe profesionale dhe tė mungesės sė pėrvojės. Por Iliri nuk ka kėrkuar mė kot dhe fontana e naftės shpėrthen.

Shiko profilin e anėtarit
251. SHPRESA
Eduart Makria (1989)

Shpresa ka njė histori dashurie tė pafat. I dashuri e ka lėnė dhe ajo pati njė abort. Ajo ėshtė shumė e dėshpėruar. I mėnjanon njerėzit dhe ka humbur besimin tek e ardhmja e saj. Por mė pas njihet dhe bie nė dashuri me inxhinierin e ri, Piron. Dashuria e re, zgjon tek Shpresa interesin pėr jetėn por nė tė njėjtėn kohė ka probleme me familjen e Piros.

252. SHTĖPIA JONĖ E PĖRBASHKĖT
Ismail Zhabjaku (1981)

Nė familjen e Kozma Selitės ēdo pjesėtar ėshtė i dhėnė me pasion pas punės sė tij. Mamaja, Vita, ėshtė rrobaqepėse, Djali mė i madh, Xhoxhi, punon nė rafinerinė e naftės, Aurora ėshtė farmaciste dhe Vaso naftėtar. Flonja dashuron Vason, por ajo do qė Vaso tė heqė dorė nga tė qėnit naftėtar. Por Vaso, i edukuar me dashurinė ndaj profesionit tė tij, nuk mund tė pajtohet me interesat e Flonjės.

253. SHTIGJE LUFTE
Piro Milkani (1974)
Lufta e dytė botėrore. Kanani njė luftėtar i famshėm nė tė gjithė krahinėn e Pezes dhe Shabani njė fshatar i vuajtur, pėrballojnė tė gjithė djegjet dhe shkatėrimet e fshatit dhe me heroizmin e tyre ngrenė popullin nė njė hakmarrje tė madhe.

254. SHTRĖNGATĖ NĖ MALE, televiziv
Kujtim Meēaj (1979)

Njė grup gjeologėsh tė huaj tė kryesuar nga profesor Hubelti kanė ardhur nė Shqipėri pėr tė punuar me specialistė shqiptar pėr zbulimin e mineraleve. Gjeologėt shqiptarė vazhdojne punėn e pavarur dhe arrjinė rezultatet.

255. TANA
Kristaq Dhamo (1958)

Ngjarjet zhvillohen nė vitet ‘50. Nė qėndėr tė filmit ėshtė Tana, njė vajzė e zgjuar dhe me mendime tė pėrparuara. Ajo dashuron Stefanin, i cili banon nė njė fshat tė varfėr malor. Tanės i del pėrpara mentaliteti i vjetėr i gjyshit tė saj si dhe xhelozia e Lefterit. Ėshtė njė lojė dashurie drejt pėrparimit. Kėtu ėshtė realizuar puthja e parė nė filmat shqiptarė.

256. TAULANTI KĖRKON NJĖ MOTĖR
Xhanfize Keko (1984)

Taulanti 4 vjeēar, fėmija i vetėm i njė familje intelektuale, nuk mund ta durojė mė vetminė. Ai kėrkon njė motėr. Por sa mė shumė ngulmon Taulanti, aq mė shumė e neglizhojnė prindėrit kėtė kėrkesė. Me ngadalė, dėshira e Taulantit u pėlqen prindėrve tė cilėt e kuptojnė se duhet ta shohin dėshirėn e tij mė me seriozitet dhe vėmendje.

257. TELA PĖR VIOLINĖ
Bujar Kapexhiu (1987)

Andoni, njė violinist i ri po studion seriozisht pėr konkursin e pranimit nė Akademinė e Arteve tė Bukura. Por Kozmai, i ati i cili mendon se i biri nuk mund ta fitojė konkursin pa ndėrhyrje, lėshon alarmin dhe mobilizon tė gjithė miqtė dhe tė afėrmit. Muēo, kryetari i komisionit nuk ėshtė nė gjėndje tė gjykojė me mendje tė kthjellėt dhe e shfryn tė gjithė zemėrimin tek violinisti i ri i talentuar.

258. TELEFONI I NJĖ MĖNGJESI
Ibrahim Muēo, Kristaq Mitro (1987)

Njė ditė, Neritani, njė gazetar i ri kupton se fshihet njė abuzim i madh pas fakteve tė njė artikulli tė tij, ende tė papublikuar tė cilin Dhimitri, kunati i tij dhe Marjana, gruaja e drejtorit tė kritikuar, po pėrpiqen ta zhdukin.

259. TĖ BURGOSURIT E GALERISĖ
Saimir Kumbaro (1995)

Galeria e Arteve ngjan si njė qytet me 4000 mijė banorė. Aty ndodhen 4000 punime tė piktorėve shqiptarė realizuar nė periudhėn e pas ēlirimit tė vendit nga okupimi fashist.

260. TĖ MOS HESHTĖSH
Spartak Pecani (1985)

Bashkėshorti i Silvit vdes nė njė aksident…Pėr njė periudhė kohe Silvi humb interesin nė jetė. Por jeta vazhdon dhe ajo fillon ta marrė veten. Njė dashuri e re e zgjon. Por njė ditė ajo zbulon se burri qė dashuron, Ardi, ėshtė bashkėpunėtor nė njė vjedhje tė madhe tė pasurisė shtetėrore. Meqė ėshtė dėshmitarja e vetme, Ardi i kėrkon tė ruajė sekretin. Pas njė lufte me ndjenjat e veta ajo e denoncon Ardin nė organet kompetente.

Shiko profilin e anėtarit
261. TĖ PAFTUARIT
Kujtim Ēashku (1985)

Bazuar nė romanin e Ismail Kadaresė “Prilli i thyer”. Prilli i vitit 1939 ėshtė muaji i mjaltit dhe nė tė njėjtėn kohė njė muaj tragjik pėr shkrimtarin Besian Vorpsi dhe tė shoqen Diana. I tillė ėshtė ky muaj edhe pėr Gjorg Berishėn i cili endet nė malėsi duke shijuar ditėt e tij tė fundit tė lirisė. Sipas kanunit, ai ka njė muaj liri para se tė ngujohet nė kullėn e tij. Jeta e Gjorgut rrezikohet sepse ai u hakmor pėr vdekjen e tė vėllait.

262. TĖ SHOH NĖ SY, televiziv
Mevlan Shanaj (1986)

Filmi tregon punėn e njė ndėrmarrje nė njė zonė malore ku punon si mjeke Diana dhe ekonomist Gjergji. Ata ndeshen me konceptet e kolegėve karrieristė tė ndėrmarjes dhe me dashurinė e pėrfolur pėr Dianėn e cila kishte qėnė e fejuar.


263. TINGUJT E HARRESĖS, televiziv
Leonard Bombaj (1996)

Nėpėrmjet dashurisė sė dy tė rinjve filmi jep njė mesazh. Tė duash ėshtė mėnyra pėr tė shlyer sado pak fatkeqėsinė e konumikimit njerėzor.

264. TINGUJ LUFTE
Xhanfize Keko (1976)

Bardhi jetim, shkon tė punojė nė qytet nė familjen e pasur tė Galip Shkėmbit, i cili ka njė djalė, Nardin. Nė shtėpinė e tregėtarit tė pasur vjen vazhdimisht Eqeremi, qė i jep Nardit mėsime violine. Por Eqeremi zbulon talentin e Bardhit. Me ndihmėn e Eqeremit, Bardhi mėson t’i bjerė violinės, dhe tė bėjė aksionet e para kundėr fashistėve.

265. TOKA JONĖ
Hysen Hakani (1964)

Nė njė fshat nė veri tė Shqipėrisė, reforma agrare i kthen tokėn Lokes dhe familjes sė saj, tė cilėn ia kishte pėrvetėsuar me intriga Tuē Maku, njė pronar i madh tokash nė atė zonė. Fillon konflikti midis dy familjeve. Tuē Maku hakmerret duke vrarė Murrashin djalin e Lokes i cili ishte njė nga aplikuesit e reformės agrare. Mbas kėsaj tragjedie, Lokja kthehet te fėmijėt e saj, Leka dhe Filja.

266. TOKĖ E PĖRGJAKUR
Ibrahim Muēa, Kristaq Mitro (1976)

Ngjarjet zhvillohen nė tre kohė tė ndryshme. Nė fillim vritet Miti, babai i Gjergjit tė vogėl, nė mbrojtje tė tokės qė arrin ta marrė beu. Pastaj bėhet protagonist Gjergji, qė ndeshet nė mullirin e fshatit me forcat italiane, ku vritet edhe beu edhe mullisi i fshatit. Nė pjesėn e tretė tregohet pėr reformėn agrare dhe kthimin e tokės te djali i Mitit, Gjergji.

267. TOMKA DHE SHOKĖT E TIJ
Xhanfize Keko (1977)

Tomka ėshtė njė djalė i vogėl qė i pėlqen tė luajė me top sė bashku me shokėt e tij. Por fushėn e futbollit e marrin nazistėt qė kanė hyrė nė qytet. Tomka, nėn kujdesin e tė rriturve, fillon tė organizojė aksione kundėr kampit ushtarak qė ėshtė dislokuar nė fushėn e tyre tė dikurshme tė lojės.

268. TRE DITĖ NGA NJĖ JETĖ
Lisenko Malaj (1986)

Dy regjisorė tė rinj, Iliri dhe Sandri, po punojnė pėr njė film tė ri qė i merr ngjarjet nga betejat kundėr nazistėve gjatė luftės sė Dytė Botėrore. Xha Tanushi, heroi i filmit, bėhet pika kyēe pėr tė gjitha episodet e filmi.

269. TRENI NISET NĖ SHTATĖ PA PESĖ
Spartak Pecani (1988)

Elteva, e cila sapo ka filluar punė nė bangėn e shtetit, fillon tė flasė pėr dėmet e sjella nga puna e dikujt qė po ndjek njė zgjidhje ekonomike tė gabuar. Ajo gjendet nė udhėkryqe dhe nė njė moment pyet veten pse tė gjithė janė kundėr saj. Nė kėtė kohė doktori mendon se ajo ėshtė shtatėzėnė. I dashuri e braktis. Ėshtė njė intrigė qė dikush e thuri pa shumė kujdes por i kushtoi shumė Etlevės.

270. TRE NJERĖZ ME GUNA
Saimir Kumbaro (1985)

Tre partizanė tė veshur trashė me guna pėr t’u mbrojtur nga dimri i ashpėr nisen pėr tė kryer detyrėn. Nė rrugė e sipėr diktohen nga gjermanėt qė u vihen nė ndjkeje. Bariu Xhemo, pėr t’i shpėtuar pėrdor njė dredhi tė guximshme duke vėnė nė rrezik veten dhe familjen e tij.

Shiko profilin e anėtarit
271. TRE VETĖ KAPĖRCEJNĖ MALIN
Besim Kurti (1988)

Njė fshat i vogėl gjatė luftės sė Dytė Botėrore. Pėr shkak tė varfėrisė sė thellė, disa fshatarė grabisin mallra pėrtej kufirit malor. Njė hendek i madh hapet midis fshatarėve dhe atyre qė luftojnė armikun.

272. THESARI
Muharrem Fejzo (1981)

Ndihmat e mėdha nė tė holla tė mbledhur nga populli nė shėrbim tė luftės i besohen Kiēos pėr t’i ruajtur. Mbas ēlirimit askush nuk po kujtohej pėr atė thesar, por Kiēoja i kėrkoi vetė ata qė ia kishin besuar dhe thesari u dorėzua i paprekur.

273. THIRRJA
Fehmi Hoshafi (1976)

Kujtim Morava shkon tė punojė nė njė fshat shumė tė prapambetur ku vepron ende kanuni. Kujtimi merr pjese nė prishjen e kishave dhe tė xhamive tė cilat quheshin qėndra tė mbėshtetjes sė kanunit dhe tė prapambetjes. Filmi bazohet nė ngjarje reale tė reformave partiake tė fundit tė viteve ‘60.

274. UDHA E SHKRONJAVE
Vladimir Prifti ( 1978)

Mėsuesi atdhetar Dhaskal Todri, i shoqėruar nga Tunxhi pasi ka bėrė njė rrugė tė gjatė, sjell nė Shqipėri shkronjat shqipe qė do tė pėrdoren pėr tė shypur abetaren e parė tė gjuhės shqipe. Nė njė han ata takohen me njė prift tė panjohur i cili i shoqėron pėr t’i treguar rrugėn. Prifti, i shtyrė nga kryepeshkopi, vret mėsuesin. Tunxhi vret priftin duke i ēuar shkronjat nė vendin e duhur.

275. UDHĖTIM NĖ PRANVERĖ
Qerim Mata (1975)

Film muzikor. Valbona njė kėngėtare e re, niset me vonesė pėr tė gjetur shokėt e saj tė ansamblit qė kanė filluar njė turne nėpėr tė gjithė Shqipėrinė. Njė shofer i ri, pėrpiqet ta ndihmojė dhe e shoqėron kudo, si njė bashkėudhėtar i pandarė, deri sa i shfaq edhe dashurinė.

276. UNĖ E DUA ERĖN, televiziv
Albert Minga (1990)

Era besonte nė dashurinė e saj duke i dhėnė asaj gjithshka por pikėrisht kėtu fillon drama e saj. Filmi transmeton mesazhin e dinjitetit njerėzor.

277. URA DHE KĖSHTJELLA
Rikard Ljarja (1984)

Para syve tė Salo Briskut dhe djalit tė tij meremetues urash zhvillohen ngjarje tė pazakonta. Populli pėrgatitet tė presė me armė pushtuesit. Ky patriotizėm i rrėmben edhe dy meremetusit dhe nė kohėn kur mbi urė kalojnė ushtarėt Italianė, ata e hedhin atė nė erė.

278. VAJZAT ME KORDELE TĖ KUQE
Gėzim Erebara (1978)

Filmi ka nė qendėr aktivitetin e Jetės, njė vajzė e re, nxėnėse nė shkollėn e vajzave. Jeta ėshtė anėtare e grupit ilegal dhe ngre nė shkollėn e saj grupin e tė rejave antifashiste. Gjatė njė feste, mėsuesit fashistė duan tė detyrojnė nxėnėsit tė kėndojnė himnin fashist, gjė qė ēon nė njė nga demonstratat mė tė mėdha nė kryeqytet gjatė sė cilės Jeta jep jetėn.

279. VAZHDOJMĖ ME BETHOVENIN
Spartak Pecani (1994)
Fati tragjik i dy tė dashuruarve tė cilėt mbetėn tė mbyllur aksidentalisht nė njė bunker.

280. VDEKJA E BURRIT
Lisenko Malaj (1990)

Njė ambasador del nė pension dhe vendos tė kthehet tė jetojė nė fshatin e lindjes tė cilin nuk e ka vizituar gjatė 20 viteve tė fundit. Ai bindet pėr hendekun e madh qė ekziston midis tij dhe shokėve tė dikurshėm tė fėmijėrisė. Ai mbyllet nė shtėpi, nė qilarin e fėmijėrisė ku luante dikur me shokėt e tij.

Shiko profilin e anėtarit
281. VDEKJA E KALIT
Saimir Kumbaro (1992)

Kjo ėshtė historia e kuajve tė njohur tė rracės Arba. Nė 1975 njė gjeneral i njohur i ushtrisė shqiptare, i cili ngriti fermėn e pare tė kuajve nė Shqipėri, u dėnua me vdekje. Kjo shėnoi fillimin e ekzekutimit tė kuajve. Agroni nė “Vdekja e kalit”, shpėton njė kalė dhe pėr kėtė dėnohet nga gjygji ushtarak. Gazeta pariziane “La nuit” e cilėson filmin si autopsi tė diktaturės.

282. VĖLLEZĖR DHE SHOKĖ
Dhimitėr Anagnosti (1980)

Viti 1941, lufta e Dytė Botėrore. Filmi fillon me rikthimin e Vasos nė fshatin e tij tė lindjes. Ky komunist i ri i jep njė kuptim tjetėr protestave tė fshatarėve kundra armiqve. Vėllai i Vasos, Marko, ėndėrron tė hakmerret kundrejt atyre qė grabitėn tė fejuarėn e tij, dhe kjo hakmarrje ėshtė pjesė e njė revolte tė pėrgjithshme.

283. VENDIMI
Kristaq Dhamo (1984)

Maj 1942. Shqipėria ndodhet nėn pushtimin fashist nė luftėn e Dytė Botėrore. Pushtuesit po pėrpiqen me tė gjtha mėnyrat tė zbulojnė drejtuesit e partisė komuniste tė Shqipėrisė dhe tė fshijnė lėvizjen popullore pėr liri. Nė kėtė situate, komunistėt pėrballen me detyrėn e zbulimit tė tradhėtarėve.

284. VETMI
Spartak Pecani (1990)

Metamorfoza e Endrit. Nga njė person me shumė shokė, tani ai ka mbetur vetėm. Shokėt e kanė braktisur. Ai shkatėrroi dashurinė e Suzit, vajzės sė tij. Por Endri mė nė fund po ndryshon.

285. VITET E PARA
Kristaq Dhamo (1965)

Filmi ėshtė bazuar nė ngjarje reale marrė nga njė roman i Fatmir Gjatės. Ngjarjet ndodhin gjatė tharjes sė kėnetės sė Maliqit midis Stavri Larės, sekretar partie dhe Abdyl Sharrės dhe Zyrakės, tė cilėt kanė bėrė sabotime. Stavri Lara i zbulon ata dhe do t’i demaskojė publikisht. Nė ngjarjen reale dy njerėz nga stafi teknik janė ekzekutuar.

286. VITET E PRITJES
Esat Mysliu (1989)

Mesi i viteve ’20. Jano Kodri kthehet nga Amerika por e ka tė pamundur tė integrohet pėrsėri nė jetė. Tė gjithė e pyesin pėr emigrantė tė tjerė qė nuk kanė mė lidhje me familjet, por Jano rri i heshtur dhe nuk ėshtė nė gjėndje tė komunikojė me tė tjerėt qė e rrethojnė.

287. VJESHTĖ E NXEHTĖ E ‘41
Albert Xholi, Eduart Makria (1985)

Kinonovelė sipas tregimit tė shkrimtarit Dh. Shuteriqi “Marathonomaku ynė” ku trajtohen ngjarje qė lidhen me 8 nėntorin e vitit 1941, ditėn e themelimit tė Partisė Komuniste Shqiptare. Jep jetėn dėshmori i parė komunist Koēi Bako.

288. VRASJE NĖ GJUETI
Kujtim Ēashku (1987)

Tre shokė, Fredi, Aleko dhe Pertefi shkojnė pėr gjueti. Dikush qėllon gabimisht Pertefin dhe e vret. Megjithatė asnjė nuk ėshtė i sigurt kush ėshtė vrasėsi i vėrtetė. Aleko qė e ka qėlluar vėrtet Pertefin, pa dashje, nuk ka kurajė ta pranojė fajin. Ai pėrpiqet tė pėrdorė dyshimet dhe ndenjat e fajit.

289. YLLKA
Ylli Pepo (2003)
Ngjarjet zhvillohen nė vitet e tranzicionit nė Shqipėri. Dy gra shqiptare emigrojnė nė Zvicėr dhe mundohen tė qėndrojnė me ēdo kusht atje. Vihen nė kėrkim tė njė burri pėr tu martuar dhe pėr tė fituar leje qėndrimi. Mė nė fund, Yllka, qė kishte edhe tė bijėn me vete, martohet me njė muzikant. Ndėrsa shoqja e saj kthehet nė Shqipėri dhe martohet me njė shqiptar.

290. YJE MBI DRIN
Ismail Zhabjaku (1978)

Pasi largohen specialistėt e huaj, inxhinier Lulėzimi ngarkohet tė punojė pėr ndėrtimin e hidroēentralit tė Fierzės. Lulėzimi pėrpiqet tė gjejė zgjidhje teknike pėr tė ndėrtuar vepra tė prodhimit tė energjisė jo vetėm nė Shqipėri por edhe nė Ballkan.

Shiko profilin e anėtarit
291. YJET E NETĖVE TĖ GJATA
Viktor Gjika (1973)

Lufta antifashiste. Tafili, djali i nėnė Pashakos, vritet nga fashistėt. Pushtuesit, tė ndihmuar nga spiunėt, bėjnė bastisje nė fshatin e Pashakos, dhe e thėrrasin atė dhe djemtė e tjerė tė saj, qė tė bėjnė identifikimin e ilegalit, por asnjė nga familja nuk tregon se Tafili ėshtė i tyre. Rezistenca e Pashakos vazhdon, megjithė raprezaljet qė nuk kanė tė mbaruar.

292. ZAMBAKĖT E BARDHĖ, televiziv
Ilir Bega (1983)

Luljeta dhe Jetnori janė studentė dhe e duan njėri-tjetrin. Tė dy mbrojnė diplomėn me njė temė shkencore qė ka vlera praktike.

293. ZANI PARTIZANI, televiziv
Pali Kuke (1975)

Lufta e II Botėrore. Zani 13 vjeēar pasi gjen njė pushkė dhe kap dy robėr Italianė, shkon ndrejt tek partizanėt. Komandanti nuk e pranon tė bėhet partizan se ėshtė i vogėl. Nė njė betejė vritet i vėllai dhe Zani e zėvendėson atė duke dalė partizan.

294. ZEMRA E NĖNĖS
Besnik Bisha (1993)

Nje grua plakė jeton vetėm. Fėmijet e saj kishin ndėrtuar jetėt e tyre dhe vinin e vizitonin rrallė. Lidhjet me miqtė kishin vdekur. Ajo i kishte transformuar tė gjithė tė afėrmit nė kukulla, i kishte vendsour ato nė divan rreth dhomės dhe bisedonte ēdo ditė me ta. Por ajo nuk ishte e ēmendur. Tė vetmin shok kishte nipin e saj.

295. ZEMRAT QĖ NUK PLAKEN
Esat Ibro, Esat Mysliu (1977)

Xha Azemi ka dalė nė pension pas 30 vjetėsh punė si shofer kamioni. Por ai nuk mėsohet dot me kėtė qetėsi. Shokė tė tjerė aktivė e ndihmojnė tė kalojė njė prag tjetėr tė jetės.

296. ZĖVENDĖSI I GRAVE
Fehmi Hoshafi (1987)

Lisimaku vazhdimisht caktohet tė zėvėndėsojė gratė e ndėrmarrjes gjatė lejes sė tyre tė lindjes. Rritja e Lisimakut nė karakter arrihet pėrmes situatave tė papritura ku komikja ndėrthuret me dramatiken.

297. ZONJA NGA QYTETI
Piro Milkani (1976)

Vendimi i Ollgės pėr tė jetuar me Melin, vajzėn e saj qė punon si ndihmėsmjeke fshati, kthehet nė situata plot peripeci. Pas njė panairi tė tėrė letėrkembimi pėr tė gjetur njė dhėndėr qyteti, Ollga i prezanton Melit, Koēin, qė hiqet si artist i vėrtetė. Por Meli ka rėnė nė dashuri me Bujarin dhe nuk shkulet nga fshati.

Shiko profilin e anėtarit

Sponsored content


Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Mbrapsht nė krye  Mesazh [Faqja 1 e 1]

Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi