Portali aLbdigital.net
Pėrshendetje Vizitor i Nderuar...

Me sa duket, ju nuk jeni Identifikuar akoma ne Faqen tone,

ndaj ju paraqitet ky mesazh pėr tju Kujtuar se ju mund tė Identifikoheni qė tė merrni pjese nė

diskutimet dhe Temat e shumta tė Forumit tone.

...Nė qofte se ende nuk keni njė Llogari personale nė Forum, mund ta hapni nje tė tille duke u Regjistruar

...Regjistrimi Ėshte falas dhe ju merr kohe maksimumi 1 min...

Me Respekt dhe Kenaqesi:

Staffi i Forumit aLbdigital.net

You are not connected. Please login or register

Portali aLbdigital.net » »» Diskutime Tė Ndryshme «« » Tema tė Lira » SHQIPTARET NE BOTE

SHQIPTARET NE BOTE

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Shko poshtė  Mesazh [Faqja 1 e 1]

1Normal SHQIPTARET NE BOTE prej Mon Jul 13 2009, 12:18

Shqipe

avatar
Moderator/e
Moderator/e
Opinione rreth figurave te shquara dhe emigranteve shqiptare ne bote

Shiko profilin e anėtarit

2Normal Angli, emigrantet: Duam te legalizohemi prej Mon Jul 13 2009, 12:21

Shqipe

avatar
Moderator/e
Moderator/e
Angli, emigrantet: Duam te legalizohemi


Mijera emigrante, mes te cileve shume shqiptare, kane manifestuar sot ne sheshin kryesor te Londres duke kerkuar legalizimin e tyre.
Ne proteste u mblodhen shume shoqata emigrantesh. Njera prej tyre gezon mbeshtetjen e kishes angligane dhe Parlamentit britanik dhe se bashku me keto institucione po i ben presion kryeministrit Brown per legalizimin e atyre emigranteve qe nuk kane bere krime.

Por nje zedhenese e Ministrise se Jashtme deklaroi se politika e qeverise ndaj emigranteve te paligjshem nuk ndryshon.

“Emigrantet ilegale qe jetojne ne vendin tone duhet te kthehen ne vendet e origjines”, ka deklaruar zedhenesja.

Shiko profilin e anėtarit

3Normal Njė "Barbie Shqiptare" nė Las Vegas prej Mon Jul 13 2009, 12:23

Shqipe

avatar
Moderator/e
Moderator/e
Kukulla "Barbie" ėshtė mė e privilegjuara nga tė tjerat, pasi ajo ka fituar statusin e pėrhershmėrisė. E destinuar pėr tė qenė lodėr e lakmuar nė duart e vajzave tė vogla, ajo tashmė nuk mund tė quhet mė e vogėl, pasi ėshtė rritur jo pak, por ėshtė bėrė 50 vjeēe. Megjithatė, mbetet sėrish kukull e paplakur. E prezantuar 50 vite tė shkuara, mė1959-ėn, nė metropolin njujorkez, ajo ėshtė bėrė e pėrbotshme dhe mund tė thuhet, pa asnjė dyshim, se ėshtė kthyer nė njė mesazhere e ndryshimit tė modės. Nėse do tė vėzhgohet evolucioni gjysmėshekullor i saj, nuk do tė jetė e vėshtirė qė tė konstatosh evolucionin e vetė modės dhe kulturės sė veshjes. Sivjet, 50-vjetori i vogėlushes "Barbie", u festua jo vetėm nė Amerikė, por edhe nė Europė, Azi, Afrikė, etj. E pra, "Barbie" ėshtė bėrė qytetare e botės. Natyrisht qė, pėrvjetori i pesėdhjetė i kukullės magjike, ėshtė festuar nė mėnyra tė ndryshme, nė shtete dhe kontinente tė ndryshėm, madje edhe brenda njė shteti, ajo ka pas specifikat dhe befasitė e veta. Kėshtu, p.sh., "Qyteti i dritave", siē quhet ndryshe qytetit fluoreshent i Las Vegas-it, e festoi nė mėnyrėn e vet origjinale kėtė pėrvjetor 50-vjeēar. Qyteti i dha njė ngjyrė tė veēantė festės, duke organizuar njė "Fashion Show" tė bukur, nė kompleksin madhėshtor tė "Fashion Show Mall"-it, tamam nė zemrėn e qytetit.
Organizatorja e "Fashion Show", ishte nė njė shkollė e artesh, qė nxiti studentėt e "Fashion Design", tė krijonin veshje origjinale pėr kukullėn dhe pėr modelet.
Nga rreth 150 studente qė konkurruan, mes tyre ishte edhe studentja shqiptare Ermelinda Manaj, e cila rezultoi qė tė ishte njė ndėr fitueset e veēanta. Nė fakt, fitueset e ēmimeve ishin 20, por fituesja shqiptare u vlerėsua pėr origjinalitetin e pėrzgjedhjes sė saj nė veshjen e modeles.
Ermelinda paraqiti diēka tepėr tė veēantė dhe tėrhoqi vėmendjen e raporterėve dhe tė pjesėmarrėsve tė shumtė me fantazinė e saj krijuese. Prej kohėsh, nė mendjen e saj ishte skicuar modeli i veshjes kombėtare, njė pėrshtatje sipas flamurin kuqezi. Ermelinda tha se ishte ndjenja kombėtare ajo qė e motivoi qė kukulla dhe modelja e saj tė vishej me ngjyrėn kuqezi, ngjyra karakteristike e flamurit tonė kombėtar.
Pasioni i saj pėr profesionin e bukur qė ka zgjedhur, rezultatet e larta qė ka arritur nė studime, intuita e saj nė krijim, si dhe pėrvoja e marrė si stiliste nga firmat prestigjioze si, Chanel, Giorgio Armani, Teen Vogue, etj., e ka bėrė tė suksesshme nė shumė konkurrime tė zhvilluara nė Las Vegas dhe Los Angeles.
Kėtė here ajo shfrytėzoi 50-vjetorin e kukullės "Barbie", qė tė realizonte njė veshje me motive kombėtare. Kombinimi i fustanit tė kuq me krahėt e zinj tė shqiponjės dykrenore, ishte pagėzimi mė i mirė i "Barbies Shqiptare". Pėr realizimin e kėtij qėllimi, Linda e hodhi idenė e saj nė letėr, preu dhe qepi copat e kuqe tė fustanit dhe formoi trupin e zi tė shqiponjės, qė do i vishej dy modeleve: kukullės Barbie dhe fotomodeles nė "Fashion show". Njė javė pėrpara shfaqjes, u ekspozuan kukullat dhe pikturat e studenteve, tė varura nė stenda, nė mes tė sallonit tė madh tė "Fashion Show Mall"-it, qė shikoheshin nga mijėra vizitorė nė qendrėn e Las Vegas-it. Mė 14 mars filloi "Fashion show" me parakalimet e modeleve, duke demonstruar veshjet e tyre dhe duke mbajtur nė dorė kukullat barbie, tė cilat kishin po tė njėjtat veshje. Tė tria anėt e podiumit ishin mbushur plot e pėrplot, si dhe nė katet e sipėrme, me studentė, tė rinj e tė reja dhe familje shqiptare tė Las Vegas-it. Nėn tingujt e muzikės, "I'm a Barbie girl", doli modelja, bjondina e bukur me krahėt e zinj tė shqiponjės dhe me fustanin e kuq tė Ermelindės. Kjo tė jepte njė pėrshtypjen e njė engjėlli qė zbriste nga qelli, por jo engjėll i bardhė, por shqiponja kuqezi, qė u mirėprit me duartrokitjet e shqiptarėve tė pranishėm, si dhe tė pjesėmarrėseve tė tjerė tė shumtė. Kėto ishin ēaste me tė vėrtet emocionuese, kur shihej qė nė skenat e Las Vegas-it, paraqitej simboli i kombit tė vogėl shqiptar, por qė po bėhet i madh nga bijat dhe bijtė e tij, qė po rrezatojnė kudo nėpėr botė. Duartrokitjet vlerėsuese ishin shpėrblimi mė i madh qė emocionuan shqiptaren Ermelinda Manaj, nga "Fashion show" i Barbit nė Las Vegas.


Kush ėshtė Ermelinda Manaj?
Ermelinda ėshtė prezantuar nė gazetėn shqiptaro-amerikane "Illyria" si fituese e Miss Teen Nevada. Atėherė ajo s'kishte shumė kohė qė kishte ardhur, sė bashku me familjen, nga Greqia. Bukuroshja shqiptare arriti qė t'i imponohet Nevadės sė zhurmshme me njė sfidė modeste, qė ia falte bukuria natyrale dhe zgjuarsia.
Ermelinda nuk ishte mė shumė se 12 vjeēe kur erdhi me familjen nė SHBA, me njė barrė ėndrra nė Las Vegas-in e modes dhe kazinove.
Vazhdoi studimet nė dy kolegje njėherazi. Krahas Universitetit tė Las Vegas-it, ku cila u diplomua me "High honors" nė Filozofi, dhe ku u radhit nė 5 pėrqindėshin e studentėve mė tė mirė, Linda studion edhe nė Akademinė e Arteve pėr Fashion Design.
Prej kohėsh ajo ka krijuar modelet e saj, duke u bėrė pjesėmarrėse nė shumė show, qė janė organizuar nė Las Vegas dhe Kaliforni. Duke bashkėpunuar me kompani tė famshme mode, ajo ka depėrtuar tek sferat e larta tė artit. Me anė tė kompanisė "Style Firm", Los Angeles, California, ka arritur qė tė paraqitet si njė stiliste me tė ardhme premtuese.
Shekulli

Shiko profilin e anėtarit

4Normal Marina, gazetarja shqiptare e "New York Post" prej Mon Jul 13 2009, 12:29

Shqipe

avatar
Moderator/e
Moderator/e
Intervistė me gazetaren shqiptaro-amerikane tė gazetės "The New York Post", Marina Vataj: "Ēdo gjė ėshtė e mundur, nėse punon shumė"

Marina, ju jeni ndėr ata shqiptaro-amerikanėt e paktė qė botoni artikuj nė shtypin amerikan. Si filluat tė shkruani pėr "The New York Post" dhe si ka ecur karriera juaj nė gazetari?

E zbulova prirjen time pėr tė shkruar kur isha nė kolegj dhe studioja letėrsinė e gjuhės angleze. Gjatė viteve tė shkollės kreva disa stazhe nė organe tė ndryshme tė medias, pėr tė hetuar se ēfarė perspektivash profesionale mund tė kisha nė kėtė fushė.
Pikėrisht, gjatė asaj kohe, u binda se shtypi i shkruar ishte drejtimi, nė tė cilin doja tė ecja, kėshtu qė vazhdova studimet pasuniversitare dhe mora gradėn Master nė Artet e Bukura, dega e tė shkruarit joletrar (gazetari).
Pas kėsaj fillova tė shkruaj si gazetare e lirė pėr "The New York Post", duke u ngritur nė pozitė, derisa u bėra reportere me kohė tė plotė pėr temat njerėzore.

Temat e artikujve qė ke shkruar variojnė shumė. Ato pėrfshijnė nga komente mbi tė rejat pėr yjet e artit e kulturės, e deri te kėshilla e zgjidhje praktike pėr shpenzimet e martesave, shėndetit personal apo zbavitjet e fundjavave. A i zgjidhni vetė kėto tema, apo ua caktojnė? Ēfarė ia vlen, sipas jush, qė tė shkruhet nė gazetė? Ēfarė zgjon kuriozitetin tuaj?
Unė shkruaj artikuj me tema shumė tė larmishme, qė pėrfshijnė edhe hetime tė studimeve shkencore, kritika pėr librat dhe ēėshtje tė shėndetit.
Qė tė dy faktorėt luajnė rol nė zgjedhjen e temave. Mund tė dal vetė me njė ide ose mund tė jepet njė udhėzim nga redaktori.
Ndonėse mė pėlqejnė tema nga mė tė ndryshmet, mė shumė se ēdo gjė vlerėsoj shkrimet qė kanė interes njerėzor nė to. Kėtu mund tė futen shumė gjėra, qė nga mėnyra se si ideologjia politike ndikon te miqėsitė, e deri te tirania e orės biologjike e femrės. Kur shkruaj apo raportoj kėto lloj temash ndiej kėnaqėsinė e pėrballjes me njė sfidė.
Sė fundi, kam filluar tė shkruaj edhe kritika muzikore, gjė qė po mė zbavit shumė.
Disa kritikė thonė se media e tepron me vėmendjen ndaj yjeve ndėrkohė qė shumė tragjedi nėpėr botė mbeten pa u raportuar. Tė tjerė thonė se njėra nuk e pengon tjetrėn. Ju ēfarė mendimi keni pėr kėtė ēėshtje? A jemi aq tė obsesionuar pas jetės sė yjeve sa harrojmė tonėn?
Kjo ėshtė njė ēėshtje e ndėrlikuar. Besoj se vėmendja qė media u jep yjeve nxitet nga interesi i publikut pėr jetėn e tyre. Nėse njerėzit nuk do tė ishin kaq ndjekės tė zellshėm tė lajmeve pėr yjet, kjo do tė ndalonte thelbėsisht raportimin e medias pėr to.
Pavarėsisht nga kjo, nuk besoj se ėshtė diēka problematike. Puna ėshtė tė ruaj drejtpeshimin e informacionit qė merr nga media. Nuk ka asgjė tė keqe nėse lexon njė artikull zbavitės pėr Angelina Jolie dhe Brad Pitt sa kohė qė gjithashtu i ke kushtuar kohė leximit pėr ēėshtje qė realisht shqetėsojnė ēdo ditė jetėn tėnde, vendin dhe botėn.
Ka njė numėr nė rritje tė atyre qė po e trajtojnė shtypin e shkruar si diēka qė i ka ikur koha. Nė fakt, vazhdon tė rritet progresivisht numri i atyre qė lajmet i lexojnė nėpėrmjet internetit. Si gazetare e re qė ke zgjedhur shtypin e shkrua, cilat ėshtė kėndvėshtrimi juaj pėr kėtė? A lexon rinia gazeta?
Pėrshtypja ime ėshtė qė pavarėsisht se sa e varur nga kompjuterėt bėhet bota, lexuesit e pasionuar tė gazetave do tė qėndrojnė tė mbėrthyer te koncepti i lajmit qė shfletohet me duar. Ka diēka themelore nė marrjen e njė gazete dhe shfletimit tė saj nė tren apo nė kafene qė e bėn idenė e zhdukjes sė saj tė pabesueshme.
Megjithatė, kjo nuk do tė thotė se nėse shtypi i shkruar vazhdon tė bėhet arkaik nuk do tė kalohet nė mjete tė tjera. Gazeta "The New York Post " pėr shembull, ka kohė qė ėshtė pėrfshirė nė maninė e internetit. E gjithė gazeta jonė mund tė lexohet falas nė internet. Por mua, ka rėndėsi qė tė lexohet. Se ku dhe si lexojnė njerėzit, kjo nuk ka rėndėsi.
Thuhet se sot ėshtė pėrgjithėsisht mė e vėshtirė se nė tė kaluarėn pėr tė rinjtė qė duan tė fillojnė karriera serioze nė gazetari. Sė pari, konkurrenca ėshtė shumė mė e madhe. Sa e vėshtirė ka qenė nė rastin tuaj? Kush ėshtė gazetar i zoti sipas jush?
Gazetaria ėshtė njė fushė me konkurrencė shumė tė lartė. Pėr kėtė nuk ka dyshim. Edhe sot, katėr vjet pasi kam filluar tė shkruaj profesionalisht, pėrsėri ka momente qė e ndjej veten larg nivelit tė mentorėve tė mi apo gazetarėve tė tjerė. Mirėpo, kam mėsuar se pikėrisht kjo lloj ndjesie mė shtyn pėrpara qė tė pėrmirėsohem.
Kėshilla ime pėr ēdokėnd qė vendos t'i pėrvishet kėsaj karriere ėshtė: sfido vetveten pėr tė arritur lart. Asnjėherė mos mendo se ke arritur maksimumin apo perfeksionin. Vetėm kėshtu mund tė pėrmirėsohesh duke habitur edhe veten vazhdimisht.
Disa thonė se tė quash emigrantėt e brezit tė tretė si shqiptaro-amerikanė ėshtė e tepruar. Ju vetė qė i pėrkisni brezit tė dytė, sa shqiptare ndiheni? A ėshtė e vėshtirė tė edukohesh me traditat shqiptare ndėrkohė qė rritesh nė njė mjedis si Amerika? Sa ia vlen dhe i ndihmon apo i pengon tė rinjtė rritja mes dy kulturave?
Unė gjithmonė do ta identifikoj veten si shqiptaro-amerikane. Kultura shqiptare ėshtė mbrujtur kaq shumė thellė brenda meje, jam edukuar me kaq shumė me idealet e saj sa qė do tė ishte e pandershme pėr mua nėse do ta injoroja kėtė realitet
Por, sigurisht qė ėshtė e natyrshme pėr kėdo qė i pėrket njė origjine tė caktuar etnike qė tė ndjejė peshėn e vazhdueshme tė asimilimit dhe nėse rritesh nė njė kulturė qė ėshtė kufizuese nuk habitesh nėse dikush pėrpiqe tė shkėputet prej saj.
Mua mė duket se barazpesha mes tė dyjave ėshtė gjėja mė e mirė. Nė kėtė mėnyrė nuk kam pse tė heq dorė nga asnjėra pjesė e vetvetes.
A mund tė mė thoni diēka pėr familjen tuaj? Kur dhe nga erdhėn ata nė SHBA? Si kanė ndikuar ata nė rritjen tėnde profesionale?
Prindėrit e mi, Pren dhe Jana, emigruan nė SHBA nga Kosova tridhjetė vjet mė parė. Ata ishin tė sapomartuar dhe nė tė njėzetat kur mbėrritėn nė kėtė vend. Dinin shumė pak pėr kulturėn amerikane dhe nuk flisnin asnjė fjalė anglisht. E megjithatė, ia dolėn mbanė qė t'i pėrshtaten shpejt kushteve tė reja.
E admiroj aftėsinė e tyre pėr t'u integruar dhe pėr tė pėrparuar me sukses pavarėsisht nga disavantazhet. Kjo mė ka bėrė qė tė besoj se ēdo gjė ėshtė e mundur nėse punon pa u lodhur.
Sa e njeh jetėn e komunitetit shqiptaro-amerikan? Ēfarė gjėrash mund ta nxisin apo ta tėrheqin mė shumė brezin e moshės tėnde qė tė pėrfshihet mė shumė nė jetėn e komunitetit?
Po, si fillim, pavarėsia e Kosovės ende nuk ėshtė ēimentuar. Ėshtė njė ēėshtje ndėrkombėtare serioze dhe brezi ynė duhet tė jetė mė aktiv nė pėrpjekjet pėr tė siguruar mbėshtetje nė SHBA e nė botė pėr Kosovėn.
Njė tjetėr ēėshtje ėshtė ajo e tė drejtave tė grave. Gratė shqiptare pa diskutim kanė bėrė pėrparime nė drejtim tė barazisė dhe pavarėsisė gjinore por u mbetet ende shumė rrugė pėr tė bėrė. Ēdo mundėsi pėr tė hapur dyer tė reja dhe pėr tė edukuar mė shumė gra pėr emancipimin e tyre ėshtė kyēe pėr lumturinė dhe begatinė e brezave tė sotėm e atyre tė ardhshėm shqiptarė.
shekulli

Shiko profilin e anėtarit

5Normal Re: SHQIPTARET NE BOTE prej Mon Oct 12 2009, 08:10

SHKOLLAT SHQIPE NĖ GJERMANIShkollat shqipe me mesim plotesues
perfshijne ne gjirin e vet femijet e familjeve te mergimtareve
shqiptare,qe nga mosha 6-16 vjec dhe i arsimon dhe edukon ata ne
frymene patriotizmit shqiptar,me njohje kulturore e shkencore dhe
bukurive estetike. Shkollat shqipe ne Gjermani kane per qellim qe
femijet shqiptare te zotrojne mire gjuhen e shkruar amtare shqipe,te
kultivojne ate dhe letersine shqiptare,te njohin historine dhe
gjeografine etnike te vendit te te pareve te tyre,njohurine rreth
dokeve e zakoneve shqiptare,arteve popullore te trasheguara brez pas
brezi si karakteristike e lashte dhe e begatshme,dalluese e kombit
tone.
Shkolla shqipe e mesimit plotesues i edukon nxenesit per respektin dhe
mirenjohejen ndaj vendit mikprites qe i strehoi ne gjirin e vet,u hapi
vend ne integrimin e shoqerise gjermane,duke i pajisur menjohuri
shkencore e kulturore dhe i pregaditi te aftesohen te pavarur edhe ne
gjuhen e tyre.Shkollat shqipe ne Gjermani kane per qellim t'i
perfshijne te gjithe femijet shqiptare,ne cdo land ku ndodhen duke
perfshire femijet e te gjitha trojeve etnike shqiptare.Struktura e
arsimimit ndahet ne tre cikle:
Cikli i ulet,i mesem dhe i larte.
Mesimi vendevende zhvillohet me klase te kombinuara. Shkollat shqipe ne
Gjermanimesojne sipas plan-programeve mesimore te Ministrise se Arsimit
te Kosoves,dhe teksteve mesimore te miratuara nga ajo.:Mesuesit qe
punojne ne keto shkolla kane kualifikime perkatese pedagogjike. Ne
kuader te saj funksionon biblioteka e shkollave e cila pajiset me
literature shqipe dhe ate te vendit.Zanafilla e shkollave shqipe ne
Gjermani eshte tridhjete vjeqare,ne shkurtimisht po flasim nga koha kur
shkolla jone shqipe ne Gjermani shkeputet nga varesia e organeve
Jugosllave.
Meformimin e Qeverise se Kosoves, ne mergim formohet edhe Ministria
eArsimit,Shkences dhe Kultures paralel me te edhe KASH"NaimFrasheri".
Keto dy hallka kane krijuar kushte per organizimin e rrjetit te
shkollave shqipe te mesimit plotesues ne Gjermani. Perndjekjet e viteve
te 90-ta,si dhe Lufta e Kosoves qe u shoqerua me dramen e madhete
ekzodit biblik te shqiptareve, preku Gjermanine me nje numer te madh
strehimkerkuesish shqiptare,ku shenime gjysmezyrtare flisnin per
400.000 shqiptare te strehuar ketu,andaj nevoja e zgjerimit te
shkollave shqipe ishte domosdoshmeri ne cdo Land gjerman. Ne te gjitha
keto drejtime shkolla shqipe fitoi nje pervoje te madhe. Shkollat
shqipe ne Gjermani,kane synimin e tyre qe nxenesit shqiptare te
ruajne,mesojne dhe persosin gjuhen shqipe,te aftesohen per shfrytezimin
e gjitha formave te komunikimit me te folur e shkruar,te njihen me
atdheun dhe shtrirjen gjeografike te tij ,me historine,dhe aspiratat e
perpjekjet e popullit shqiptare per liri,pavaresi dhe perparim.,te
kultivohen dhe zhvillohen aftesite ne fushat e artit,letersise,muzikes
dhe formave tjera te krijimit artistik.Ata shfrytezojne kohen e lire
per aktivitetet krijuese dhe shenojne festat kombetare me manifestimet
etyre krijuese e artistike,po ashtu kane gatishmerine per arritjen e
sukseseve edhe ne shkollen e rregullte gjermane.
Pervoja ka treguar se nxenesit qe kane ndjekur mesimin plotesues
shqip,jane treguar me te zellshem edhe ne shkollen e rregullt gjermane,
sot prej tyre kane dalur edhe kuadro te forta. Nxenesit shqiptare qe
shkollohen ne shkollen e rregullte gjermane dhe vijojne mesimin
shqip,jane nje faktor shume me rendesi i integrimit te shqiptareve ne
Evropen e Bashkuar. Keta nxenes nga gjitha Landet gjermane,nganjehere
ne vit organizojne kampionatin e diturise,ku behet gare njohurishe cila
nga shkollat shqipe ne Landet gjermane ze vend te rendesishem ne
diturite e gjitha lemive mesimore,etj...

Te rrefesh per shkollat shqipe ne Gjermani,nuk do mund te e permbyllesh me nje shkrim gazetash:
Per te mesuesit e vyeshem kane shkruar monografi,si: Sejdi Gashi, Rifat
Hamiti, Sami Thaqi, Bejtullah Sadiku, Hamze Halabaku,e shume te tjere.
Shkolla shqipe ne diaspore eshte faktor i pa zevendesueshem ne arsimin
dhe edukimin kombetar te nxenesve mergimtare.
Mosperdorimi i gjuhes amtare nga kjo mase e madhe rinore ne mergim,
mosnjoheja e historise kombetare, mosvijimi i shkolles shqipe patjeter
i hap rrugen asimilimit.

Shaban Cakolli

Shiko profilin e anėtarit

Sponsored content


Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Mbrapsht nė krye  Mesazh [Faqja 1 e 1]

Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi