Portali aLbdigital.net
Pėrshendetje Vizitor i Nderuar...

Me sa duket, ju nuk jeni Identifikuar akoma ne Faqen tone,

ndaj ju paraqitet ky mesazh pėr tju Kujtuar se ju mund tė Identifikoheni qė tė merrni pjese nė

diskutimet dhe Temat e shumta tė Forumit tone.

...Nė qofte se ende nuk keni njė Llogari personale nė Forum, mund ta hapni nje tė tille duke u Regjistruar

...Regjistrimi Ėshte falas dhe ju merr kohe maksimumi 1 min...

Me Respekt dhe Kenaqesi:

Staffi i Forumit aLbdigital.net

You are not connected. Please login or register

Portali aLbdigital.net » »» Diskutime Tė Ndryshme «« » Diskutime Shoqėrore » 10 atentatet e dėshtuara !!!

10 atentatet e dėshtuara !!!

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Shko poshtė  Mesazh [Faqja 1 e 1]

1Normal 10 atentatet e dėshtuara !!! prej Wed Jul 15 2009, 02:47

Henea


Antar/e
Antar/e
[i]Nga Margaret Theēer te Martin Luter King, nga Adolf Hitler te Ronald Regan. Ja cilat janė dhjetė atentatet e dėshtuara mė tė bujshme qė kanė lėnė gjurmė nė histori


Tedi Ruzvelt


Jo tė gjithė u prekėn nga natyra e gjatė e fjalimeve tė Ruzveltit. Por, kur erdhi puna te plumbi i vrasėsit, ato mund t‘ia kenė shpėtuar jetėn. Ndėrsa po bėnte fushatė pėr tė fituar sėrish presidencėn nė vitin 1912, ai u gjuajt me armė zjarri nga John Schrank. Plumbi udhėtoi nėpėr 50 faqet e shėnimeve tė tij dhe njė portret. Duke qenė njeri i cili nuk lejonte qė njė plumb i vogėl t‘ia prishė punėn, Ruzvelti insistoi nė dhėnien e fjalimit para se tė shkonte nė spital. Plumbi nuk u hoq kurrė.


Margaret Theēer

Baronesha Theēer nuk mund ta harrojė kurrė ngjarjen e 25 viteve mė parė, qė pėr pak mund t‘i kishte marrė jetėn zonjės sė hekurt.

Kur IRA bombardoi hotelin e saj nė Brighton gjatė Konferencės sė Konservatorėve nė vitin 1984, pesė njerėz vdiqėn. Theēer, e cila ende ishte zgjuar dhe po punonte mbi fjalimin e saj, mbijetoi.


Fransua Miterand
Politikanėt bėjnė ēmos pėr ta rritur popullaritetin e tyre. Por, tė punėsosh njė vrasės dhe tė organizosh njė atentat me siguri ėshtė paksa e tepruar pėr shumicėn. Por me sa duket nuk ka ndodhur kėshtu pėr Fransua Miterand, pėr tė cilin ka thashetheme se e ka bėrė kėtė gjė gjatė "Marrėdhėnieve Vrojtuese". Nė vitin 1959, nė kulmin e krizės algjeriane, ai pati thėnė se kishin qėlluar mbi tė. Fatkeqėsisht pėr tė, gjuajtėsi e zbuloi shefin e vet. Ishte Miterand.


Papa Gjon Pali II


Edhe i ndjeri Papa Gjon Pali, nuk ishte "i huaj" ndaj pėrpjekjeve pėr atentat. Mė i rėndėsishmi ndodhi nė vitin 1981 kur Mehmet Ali Agēa, njė militant turk, qėlloi mbi tė nė Sheshin e Shėn Pjetrit. Gjithmonė i kujdesshėm pėr pozitėn qė kishte, Papa refuzoi qė kirurgėt t‘ia heqin shpatulloren kur po e operonin. Shumė vite mė vonė, ai u takua vetė me vrasėsin e tij.


Martin Luter King


Tė gjithė kemi dėgjuar pėr James Earl Ray dhe atentatin e tij ndaj Martin Luther King Jr. Por, historitė shpesh harrohen. Pėr shembull shumė pak e kujtojnė qė ai u godit me thikė nė kraharor njė dekadė para se tė ndodhte kjo. Arma? Hapėsja e letrave. Krimineli? Njeriu me emrin e ēuditshėm Izola Curry. Thashethemet thonė qė nėse King do tė kishte teshtirė gjatė rrugės pėr nė spital, jeta e tij dhe me tė shumica e betejės pėr tė drejtat civile, do tė kishin marrė fund.


Mbretėresha ViktoriaEdhe pse filmi i fundit e portretizon nė mėnyrė romantike Princ Albertin, duke dalė para plumbit tė vrasėsit, Mbretėresha Viktoria e pa vdekjen me sy nė mėnyrė shumė mė prozaike. Ashtu si tregojnė arkivat, ka mė shumė gjasa qė Alberti u ngatėrrua me Mbretėreshėn gjatė pėrpjekjes qė ta shpėtojė veten nga njė armė, e cila kurrė nuk shkrepi me sukses.
Ronald ReganRonald Regani kishte qenė President vetėm dy muaj kur e gjeti veten nė anėn e gabuar tė armės sė John Hinckley-t. I fiksuari me Jodie Foster gjuajti me gjashtė plumba Reganin, ndėrsa ky po shkonte te vetura e tij. Pavarėsisht nga plagėt e marra, Presidenti i mprehtė nuk e humbi toruan. Nė dhomėn e urgjencės, ai iu kthye gruas sė tij dhe tha: "Zemėr, harrova tė shmangem". Nė sallėn e operacionit, ai iu drejtua kirurgėve duke u thėnė: "Ju lutem mė thoni qė tė gjithė jeni republikanė".


Adolf Hitler

Shumė komė para Tom Cruise ekzistonte njė Claus von Stauffenberg i vėrtetė. Oficeri nazist ishte pjesė e komplotit tė 20 korrikut pėr tė vrarė Hitlerin. Fatkeqėsisht pėr historinė, pėrpjekja e tij vrau katėr vetė, ndėrsa Hitleri shpėtoi. Operacioni "Valkyrie" ishte pėrfundimisht i pasuksesshėm.

[color=black]
Gerald Ford


[color=violet]Mund tė mos ketė qenė pėrpjekja mė dramatike pėr njė atentat, por Gerald Ford mund tė thotė se e ka pasur vrasėsen me emrin mė ekzotik. "Kėrcitėsja" Fromme, pėrkrahėse e Charles Mansonit, gjuajti me pistoletė drejt tij kur ky po pėrpiqej t‘i jepte dorėn. Fatmirėsisht, pėr tė, nuk kishte pasur plumba nė pistoletė. Fromme vazhdoi tė shkaktonte trazira kur gjuajti njė mollė drejt gjykatėsit gjatė gjykimit tė saj.


Franklin Delano Ruzvelt


Tedi Ruzevelt nuk ka qenė anėtari i vetėm i klanit qė u pėrball me plumbin e vrasėsit. Njė muaj pasi Ruzvelt u zgjodh President ai u bė "gjahu" i Giuseppe Zangara-s. Zangara-s iu desh tė hipte nė njė karrige nė mėnyrė qė tė kishte pamje tė qartė tė

njeriut qė donte tė vriste. Presidenti shpėtoi, por guvernatori i Ēikagos qė po qėndronte afėr tij, nuk ishte aq me fat. Nė fjalėt tė tij tė fundit ai tha: "Jam i lumtur qė isha unė e jo ju, z. President"
.
[i]

Shiko profilin e anėtarit

2Normal Re: 10 atentatet e dėshtuara !!! prej Wed Jul 15 2009, 02:51

Henea


Antar/e
Antar/e
Ky ka bere shum buje !!!
Shumė komė para Tom Cruise ekzistonte njė Claus von Stauffenberg i vėrtetė.
Oficeri nazist ishte pjesė e komplotit tė 20 korrikut pėr tė vrarė Hitlerin. Fatkeqėsisht pėr historinė, pėrpjekja e tij vrau katėr vetė, ndėrsa Hitleri shpėtoi.
Operacioni "Valkyrie" ishte pėrfundimisht i pasuksesshėm.

Shiko profilin e anėtarit

3Normal Re: 10 atentatet e dėshtuara !!! prej Tue Nov 02 2010, 19:20

Thank you for your sharing informaiton about
10 atentatet e dėshtuara !!!

Shiko profilin e anėtarit

Sponsored content


Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Mbrapsht nė krye  Mesazh [Faqja 1 e 1]

Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi