Portali aLbdigital.net
Pėrshendetje Vizitor i Nderuar...

Me sa duket, ju nuk jeni Identifikuar akoma ne Faqen tone,

ndaj ju paraqitet ky mesazh pėr tju Kujtuar se ju mund tė Identifikoheni qė tė merrni pjese nė

diskutimet dhe Temat e shumta tė Forumit tone.

...Nė qofte se ende nuk keni njė Llogari personale nė Forum, mund ta hapni nje tė tille duke u Regjistruar

...Regjistrimi Ėshte falas dhe ju merr kohe maksimumi 1 min...

Me Respekt dhe Kenaqesi:

Staffi i Forumit aLbdigital.net

You are not connected. Please login or register

Portali aLbdigital.net » »» Arti Dhe Kultura «« » Historia Shqiptare » RROFTĖ ATDHEU!

RROFTĖ ATDHEU!

Shko tek faqja : 1, 2  Next

Si thoni?

50% 50% [ 1 ]
50% 50% [ 1 ]
Totali i votave : 2

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Shko poshtė  Mesazh [Faqja 1 e 2]

1Normal RROFTĖ ATDHEU! prej Mon Jul 20 2009, 03:43

Gjakomel

avatar
Antar/e
Antar/e
Nezir Myrta / RROFTĖ ATDHEU!Njė pyetje kam: pse nuk dijmė tė peshojmė, figurat tona? Tė mos dijsh tė peshosh, vlerėsosh figurat e huaja, nuk osht aq tragjike, por figurat tona, osht tragjike. Prej tė gjitha shkrimeve, prej atyre fillestar e deri tek ata qė gjoja premtojnė diēka njohuri - asnjė vlerėsim nuk e pranoj!

Pse nuk e pranoj?

Sepse, ta vlerėsosh njė figurė, prej atyre tė thjeshtave e deri te ato kombėtare, duhet tė ketė njė simetri mendimesh, pozitive dhe negative, nė dy anėt e peshojes dhe pasi tė thuash gjithė materialin faktik, pozitiv e negativ, duhet tė matesh, cila anė e peshojes anon ma randė, e po pate gram diturie, mund ta vlerėsosh saktėsisht figuren e njeriut.

Tė gjithė diskutuesit, e tė gjithė bashkėlbiseduesit e deritashėm, qė pata bisedė me ta - pėr tė gjitha figurat politike e kombėtare, shkruan e folėn ose bardhė krejtė - ose zi krejtė dhe askush nuk dha mendime reale edhe pozitive edhe negative nė tė njejten kohė, qė tė mblidhet i gjithė materiali faktik dhe tė peshohet saktėsisht! Ngase as nuk mund tė medohet, se ka ndonjė personalitet komplet nė kėtė botė reale, as mund tė imagjinohet dhe detyrimisht jemi tė ligjėruar, tė shprehim realitetin aq sa dijmė, bardhė e zi, e jo njėanshėm, apo kolorit!

Ajo qė ma sė shumėti mė brengosė, osht fakti se pak ka burra, qė flasin e veprojnė paanshėm edhe aty ku iu bie keq dhe mund tė sakrifikojnė edhe vet jetėn e tyre - tė flasin drejtė, menēurisht e guximshėm, pamarrėparasyshė pasojat edhe fatale tė tė shprehurit! Psh. enveristi, kur osht nė grupin e zogistėve, as e ēelė gojen diēka pėr keq pėr Zogun dhe anasjelltas, kurse nė vetmi, e anash e me nofka forumeve, gjoja po flasim tė vėrteten absolute - kjo osht anomalia ma e zezė! Trim osht ai qė flet tė vėrteten nė ēdo vend e kuvend, pa e gjurmuar - athua a ka kėtu kundėrshtarė tė mij, a jo! jam ma se i bindur, se asnjeri nga tė gjithė kėta diskutues, nuk guxon tė flet hapur symėsy, ato mendime qė i shkruan me nofka fshehur! Kjo osht frika, ligėsia e injoranca ma e paskrupulltė e njeriut e burrit shqiptar! ja. psh. unė jam i njohur realisht pėr gjithė forumin dhe fola e flas prore tė vėrteten nė mesin e tė gjitha ideologjive politike veē e veē dhe kurrė nuk drojta nga pasojat ma fatale! Nuk i pėlqej njerėzit, qė nė njė kornizė fotoje, mbajten dy foto tė ndryshme politike, nė dy anėt: 'erdhen enveristat? Mbaje foton e Enverit. Erdhen zogistat? Rrotulloje nė anėn tjetėr kornizen me foton e Zogut. Ah, sa na duhen burrat mbi burra, qė flasin e shkruajnė tė vėrteten, kudo qė osht nevoja, pa shikuar rrethin e ideologjitė politike, sepse ekziston veē njė e Vėrtetė, e kurrė dy! Pse nuk flitet e veprohet drejtė edhe nėse flitet direkt edhe pėr vet babain tėnd, se lėre ma pėr njė figurė politike a kombėtare? Pėr mua babai im osht mbi tė gjithė figurat e botės, e as nuk kam lejuar as kejoj askend tė ma nėpėrkėmbi, as njė shibėl tė keqe e tė padrejtė tė bie mbi ATĖ IM AT edhe nėse rrotullohet e shkatrrohet bota! Kuptohet me fakte, ēfarėdo qofshin ato, tė tė dy natyrave njerėzore e kombėtare! Tė thohet veē e verteta!

Kėtė pjesė theorike e zgjata, ngase osht e nevojshme pėr tė gjithė dhe pėrderisa nuk na duken tė gjata tė gjitha diskutimet me mijėra faqe elektronike forumeve, apo bisedave reale symėsy - as kjo faqe besoj, nuk osht e tepėrt!

Zogu - Mbretėria, shteti, kushtetuta e parė shqiptare, qe nga shteti i Skendėrbeut (nėse ka ekzistuar e sa ishte nė fuqi, e ēfarė rendi e kushtetute e pushteti kishte...) - Revolucioni i Qershorit, 1924, rėnia e Fan Nolit (mėshirues) - ardhja e Zogut nė pushtet, forma e ndihma e vetaftėsia e tij - janė tė ditura, me fakte reale dhe ireale, ndikimet e fqinjėve politik, e apolitik. Vetiu kuptohet se asnjė pushtetar, nuk mund tė vie nė njė pushtet pa ndihmen e njė fuqie, por mvarėt nga cila fuqi? Zogu erdhi nė pushtet, pak me ndihmen e matjanėve, e shumė me ndihmen e fuqive tė kohės. Statistikat tregojnė, nė ēfarė gjendje ishte niveli: ekonomik, social, politik-shtetėror e kombėtar. Pas shumė luftave gjakpirėse, e luftės ndėrpolitike shqiptare, u formua mbretėria shqiptare. Pse nuk mbeti Fan Noli, por erdhi Zogu - dihet. Niveli politik e kombėtar intelektual i kombit dihet. Na as sot, nuk jemi nė gjendje, ta zgjedhim si komb, njeriun prefekt qė i duhet popullit e atdheut, sepse nuk kemi ende vetėdije kombėtare nė nivel, ku tė gjithė kushtimisht ta pėrkrahim njeriun pozitiv dhe nė tė njejten kohė edhe e anullojmė atė negativ, sepse flasim e veprojmė nėn plaf, me rrotulla, alegori, njėanshėm dhe nuk jemi nė gjendje as kėtu nė forum, t'i kundėrvihemi hapur e drejtė e guximshėm atij, qė dėmton masėn, por rrijmė anash, heshtim, derisa tė kryhet akti dramatik mes dy pėrsonave a dy grupeve ideologjike edhe nuk na ha palla, a na vyen ai njeri shqiptar, apo duhet shkatrruar totalisht edhe totalitarisht se! Kjo osht tragjika. na ende nuk dijmė as kush na duhet si uji-buka-fryma - as kush duhet shporrur, as kush meriton as kush nuk meriton. Pėr atė vuajmė e jemi tė ndarė, anipse thomė se jemi bashkė, flasim e veprojmė e luftojmė vllazėrisht si njė komb, nderojmė njeritjetrin si vllazėr tė njė gjuhe e gjaku shqiptar.... ende kot e kotėsira, vetėm kur njė fuqi na kapė pėr laku, apo na hypė nė kalė, e na lidhė, e na ēon nė vendin e duhur e edhe aty nuk rrimė mirė, pa keqtrajtuar: mikun, shokun e vllain tonė, bashkluftėtarin e bashkėpushtetarin dhe e ruajmė bashkėfajtorin!

U bė mbretėria shqiptare, shkoi deri mė 1939, pushteti zogist dhe kur ishte nevoja tė mbrohej atdheu - iku mbreti, e mbet mileti syhapur, nė mėshirė tė zotit, fuqive tė veta e ndonjė ndihme eventuale tė fuqive, ku tė gjithė fqinjėt ishin e janė armiq, qė ta hanė mishin tė gjallė, se lėre ma tė tė lėnė tė lirė e tė ndihmojnė, nė L2B Luftė Botėrore!

Tė kujtohesh, sa burrat e intelektualėt shqiptarė, ranė viktima tė pushteteve shqiptare njerapastjetres - e mėnyrat e zhdukjes edhe fizike tė tyre - tė bie tė fikėt, e krejt lehtė mund tė hamendesh, tė flasėsh si Fishta: Le ta dij bota mbarė... Prore shitem lirė e blemė shtrenjtė edhe vet lirinė e blemė derisot. Po, po e blemė prore derisot, sepse bash kur erdh momenti tė jemi bashkė si komb, dhamė Betime ushtarake, tė ēlirohemi e tė bashkohemi si njė komb e njė shtet - u shpartalluam mu nė momente historike dhe mbetem prore nė momentet finale tė lirisė e bashkimit - mbetėm vishkull - tė jeshė, a mos tė jeshė! Derisa doli njė Willson e njė Klinton e Bush dhe ia mbylli gojėn kuēedrave gjakpirėse! Duke folur pėr Zogun, i lidha variantet, direkt deri me kohėn e sotme, qėllimisht, tė dihet e vėrteta historike e histerike, sepse tė jetojnė afro 10 milion shqiptarė dhe tė mos munden tė ēlirohen as sot, e tė bashkohen nė njė shtet shqiptar, por tė nxirren vetėm dy copa territoresh krahinore: Albania e Kosova, si nga goja e kuēedres pėrgjakur, me mbi 81 mijė km2 toka shqiptare ende tė pushtuara, syhapura, kur po don zoti e ēlirohemi edhe duke ndihmuar me jetė e gjak, po kėto dy krahina shqiptare gjoja si shtete, Albania e Kosova edhe tė themi se bėmė diēka historike edhe kapemi si klyshtė, duke i lėpirė bishtat e njeritjetrit, tė tė njejtave ideologji politike edhe sot - kjo osht tepėr e pafalshme dhe vet mjerimi ynė! Po ta analizoj pėrpiktė diturinė, drejtėsinė e guximin tonė - nuk i bie as nė mend kujt tė flasi mirė, por do t'i shkulnim flokėt - sa tė kėqinj jemi me njeritjetrin, e sa trima edhe sa tė mirė, e tė ligjė jemi me tė huajt e armiqėt rretherrotull atdheut e rretherrotull botės! E pruam gjendjen tonė nė tehshpate, nė zgripc ekzistence, vetėmpse nuk vepruam si njė komb - por vetėm lufto nė disa fraksione ushtarake, e shkele Betimin e Atdheut edhe ban kompromise ndėr ma tė dhimbshmet e tragjike pėr kombin e atdheun! Ha miku, gėrryj armiku, shkrryej bashibuzuku, pėrtypu inferiori, vuaje punėtori, grabit i korruptuari, haje veten i varfėri, zgėrdhihu tradhėtori, mėshoi nė moh inatēori, hapu dallkauku, bėn kurtha lavirja, zhgenjehu luftėtari, leh zagari, diegu atdhetari, arratisu dietari, palohu pushtetari, spijuno spijuni, njollosu intelektuali, injorohu symboli kombėtar, hungro mercenari, shtrembėrohu veriori, ēatallohu jugori, bezdis partiaku, vjedh bankieri, sulmohu bashkėluftėtari, vėn pusi ziliēari, politiko fetari, diskriminohu mendėtari, pasurohu halabaku, ējerru partiak ithtari, shtyje me gjoks durimtari, ban plane barbari, mashtro dinaku, rėnko invalidi, sundo individi, pi gjak e djerės pushtuesi, ligjėro mashtruesi - Rroftė Atdheu!...

Dihet se secili pushtet ka: nėnshtruesit, e tė nėnshtruarit t vet dhe posa bie pushteti, ējerrėn tė parėt, e rėnkojnė tė dytėt dhe lufta ideologjike vazhdon, pa pre e pa fre deri nė fund tė kolones sė pushteteve tona, e derisotetutje, pa e kuptuar, se ajo qė ikėn e shkon - nuk kthehet ma kurrė! Por vetėm ndėrthuremi mesveti, e edhe me pasoja pėr politika tė shkuara dhe harrojmė ku jemi e ēfarė duhet bėrė, ēfarė na duhet sot, e si ta krijojmė ardhmėrinė e lumtur tė gjeneratave, e brezave tė rinj, a duhet tė na pengojė e kaluara politike gjithmonė haje njeritjetrin, poshtėroje njeritjetrin, kurthoje njeritjetrin, hasmohu me njeritjetrin ende pėr ideologji tė shkuara?! E ajo ēfarė osht ma tragjike, vallėzo sipas daulleve tė huaja, e kurthave diplomatike armike, tjerėt bjeri daulles, e na ende me rithme narkotike, as pa pi narkozė, trumpeto 5 milion me 101 parti politike (zoti e din sa parti janė nė tė gjitha trevat shqiptare)! E ende ngatrrohemi deri nė dremitje, pėr zog e enver, brohorit kur duhet heshtur - e hesht kur duhet brohoritur, pėrfito ithtarė, prish harmoni, shkatrro dashuri, pėrēaj shokė e vllazėri, ngreh kurtha veri-jug, sulu me vlug, hakmerru nė pabesi, shoqėrohu me dinakėri, kuvendo me zili, prish shoqėri, pėr ideologji tė shkuara!

Athua ku na mbet Zogu, e Noli e Enveri? S'osht vėshtirė me folė drejtė, kur ia hjekė dhimbjen vetes! Hė, ēka thoni?... Bėjmė politikė me misheshpirtė, bythrjepur e mendjempirė, jo ai ishte mbret i keq - jo ai ishte kryetar i shtirė - njeri ishte i mirė, tjetri kishte sėmirė edhe anasjelltas! Ec e bjeri nė fije, ku jemi, kah jemi tė tretur, ēka bėjmė nė atdhe, e ēka nė tretdhe! Rroftė Atdheu! Ushtarė ka mjaftė e tepėr edhe pėr liri bote!

Rroftė Atdheu!

Shiko profilin e anėtarit

2Normal Re: RROFTĖ ATDHEU! prej Fri Jul 31 2009, 08:38

Kush ka vdekur pėr atdhe, nuk ka vdekur por ka le.
Shqipe

Shiko profilin e anėtarit

3Normal Re: RROFTĖ ATDHEU! prej Fri Jul 31 2009, 10:29

Jetoni pėr Shqipėri dhe vdisni pėr tė.
N.Frashėri

Shiko profilin e anėtarit

4Normal Re: RROFTĖ ATDHEU! prej Fri Jul 31 2009, 10:30

Dashuria pėr atdheun ėshtė topi qė shkatėrron kalatė mė tė forta dhe kalaja qė mund t'u qėndrojė topave mė tė fortė.
S.Frashėri

Shiko profilin e anėtarit

5Normal Re: RROFTĖ ATDHEU! prej Fri Jul 31 2009, 10:31

Nuk vlen asgjė tė dashurosh, nėse vajtimi i vendit tėnd nuk prek zemrėn tėnde.
Elyari

Shiko profilin e anėtarit

6Normal Re: RROFTĖ ATDHEU! prej Fri Jul 31 2009, 10:31

.Mos pyet se ē'do tė bėjė atdheu pėr ty, pyet me gėzim ē'mund tė bėsh ti pėr tė.
Kenedi

Shiko profilin e anėtarit

7Normal Re: RROFTĖ ATDHEU! prej Fri Jul 31 2009, 10:32

.Mė mirė tė jetosh keq ne atdhe, se sa mirė e nė vend tė huaj.
Indiane

Shiko profilin e anėtarit

8Normal Re: RROFTĖ ATDHEU! prej Fri Jul 31 2009, 10:32

Njė dimėr nė atdhe ėshtė mė i ėmbėl se njėqind pranvera nė dhe tė huaj.
Greke

Shiko profilin e anėtarit

9Normal Re: RROFTĖ ATDHEU! prej Fri Jul 31 2009, 10:32

Nė qoftė se dėshironi ta njihni dhe ta doni atdheun tuaj, shkoni nė tė huajin.
Berne

Shiko profilin e anėtarit

10Normal Re: RROFTĖ ATDHEU! prej Fri Jul 31 2009, 10:33

.Nuk e braktis atdheu njerinė, por njeriu atdheun.
Bloku

Shiko profilin e anėtarit

11Normal Re: RROFTĖ ATDHEU! prej Fri Jul 31 2009, 10:33

Ėshtė kėnaqėsi dhe nder tė vdesėsh pėr atdhe! Edhe mė kėnaqėsi ėshtė tė jetosh pėr tė.
Horaci

Shiko profilin e anėtarit

12Normal Re: RROFTĖ ATDHEU! prej Fri Jul 31 2009, 10:34

.Edhe mė i merituari i ka mė shumė borxh atdheut, sesa atdheu atij.
Burkhardi

Shiko profilin e anėtarit

13Normal Re: RROFTĖ ATDHEU! prej Fri Jul 31 2009, 10:34

Kush nuk i takon atdheut tė vet, nuk i takon as njerėzimit.
Bjelinski

Shiko profilin e anėtarit

14Normal Re: RROFTĖ ATDHEU! prej Fri Jul 31 2009, 10:35

Atdheu ėshtė si familja: vlerėn ia njohim vetėm atėherė kur e humbim.
Floberi

Shiko profilin e anėtarit

15Normal Re: RROFTĖ ATDHEU! prej Fri Jul 31 2009, 10:35

Nuk jam i sigurt se a mund t'i dua nė jetė dy gra, por jam i sigurt se nuk mund t'i dua dy atdhe.
Stendali

Shiko profilin e anėtarit

16Normal Re: RROFTĖ ATDHEU! prej Fri Jul 31 2009, 10:36

Tymi nė atdhe ėshtė mė i mirė, se sa zjarri nė dhe tė huaj.
Greke

Shiko profilin e anėtarit

17Normal Re: RROFTĖ ATDHEU! prej Fri Jul 31 2009, 10:36

Njeriu nuk lind pėr veten e vet, por pėr atdheun.
Ciceroni

Shiko profilin e anėtarit

18Normal Re: RROFTĖ ATDHEU! prej Fri Jul 31 2009, 10:36

O, kurrė mos u lodh pėr ndihmėn qė i jep atdheut.
Euripidi

Shiko profilin e anėtarit

19Normal Re: RROFTĖ ATDHEU! prej Fri Jul 31 2009, 10:37

Tė vdesėsh pėr atdhe, kjo ėshtė punė mbretėrish.
Volteri

Shiko profilin e anėtarit

20Normal Re: RROFTĖ ATDHEU! prej Fri Jul 31 2009, 10:38

Durimi ėshtė nėna e tė mirės.
Servantesi

Shiko profilin e anėtarit

21Normal Re: RROFTĖ ATDHEU! prej Fri Jul 31 2009, 10:38

Kush nuk ėshtė i gatshėm tė durojė, tė mos lindė me gėzim.
Shopenhaueri

Shiko profilin e anėtarit

22Normal Re: RROFTĖ ATDHEU! prej Fri Jul 31 2009, 10:39

.Sa tė varfėr janė ata qė s'kanė durim.
Shekspiri

Shiko profilin e anėtarit

23Normal Re: RROFTĖ ATDHEU! prej Fri Jul 31 2009, 10:39

Njeriu pa durim ėshtė si llampa pa vajguri.
Segovin

Shiko profilin e anėtarit

24Normal Re: RROFTĖ ATDHEU! prej Fri Jul 31 2009, 10:39

Tė gjithė ne kemi fuqi tė mjaftueshme t'i durojmė problemet e huaja.
Beketi

Shiko profilin e anėtarit

25Normal Re: RROFTĖ ATDHEU! prej Fri Jul 31 2009, 10:40

.Megjithatė, ekziston kufiri kur durimi pushon sė qėnuri virtyt.
Burke

Shiko profilin e anėtarit

26Normal Re: RROFTĖ ATDHEU! prej Fri Jul 31 2009, 10:40

.Durimi ėshtė shkathtėsia e tė shpresuarit.
Vovenargu

Shiko profilin e anėtarit

27Normal Re: RROFTĖ ATDHEU! prej Fri Jul 31 2009, 10:41

Dhjetė dervishė te varfėr nė njė qilim flejnė pėr bukuri, kurse dy mbretėr nuk i ze njė mbretėri.
Saadi

Shiko profilin e anėtarit

28Normal Re: RROFTĖ ATDHEU! prej Fri Jul 31 2009, 10:42

.Liria ėshtė thelbi i shpirtit dhe i mendjes; aty ku s'ka liri, mendja dhe shpirti thahen si bima pa ujė.
S.Frashėri

Shiko profilin e anėtarit

29Normal Re: RROFTĖ ATDHEU! prej Fri Jul 31 2009, 10:42

Te liria s'arrihet nėpėr lule po nėpėr vuajtje e mundime tė gjata.
Qosja

Shiko profilin e anėtarit

30Normal Re: RROFTĖ ATDHEU! prej Fri Jul 31 2009, 10:43

Liria njerėzore nuk ėshtė vetėm ēėshtje private, por ajo nuk ėshtė asgjė nėse nuk ėshtė edhe ēėshtje private.
Markuzeu

Shiko profilin e anėtarit

31Normal Re: RROFTĖ ATDHEU! prej Fri Jul 31 2009, 10:43

Liria ėshtė frut qė duhet vjelur pėrditė, ndryshe kalbet.
Filipsi

Shiko profilin e anėtarit

32Normal Re: RROFTĖ ATDHEU! prej Fri Jul 31 2009, 10:43

.Pėr dashuri jap jetėn, pėr liri jap dashurinė.
Petėfi

Shiko profilin e anėtarit

33Normal Re: RROFTĖ ATDHEU! prej Fri Jul 31 2009, 10:44

Paqja nuk mund tė ruhet kur disa janė tė skllavėruar, e disa tė lirė .
Kanti

Shiko profilin e anėtarit

34Normal Re: RROFTĖ ATDHEU! prej Fri Jul 31 2009, 10:44

Skllavėria mė e madhe ėshtė tė mos kesh liri, e tė mos konsiderohesh i lirė.
Gėte

Shiko profilin e anėtarit

35Normal Re: RROFTĖ ATDHEU! prej Fri Jul 31 2009, 10:45

Nė qoftė se edhe njė mijė herė bie, provo tė ngrihesh edhe njė herė.
Lao Ce

Shiko profilin e anėtarit

36Normal Re: RROFTĖ ATDHEU! prej Fri Jul 31 2009, 10:45

Jam betuar nė altarin e Perėndisė se do tė jem armik i ēdo lloj tiranie.
Uashingtoni

Shiko profilin e anėtarit

37Normal Re: RROFTĖ ATDHEU! prej Fri Jul 31 2009, 10:45

.Mė parė do vdekur nė kėmbė, se sa tė jetojmė nė gjunjė.
Ruzvelti

Shiko profilin e anėtarit

38Normal Re: RROFTĖ ATDHEU! prej Fri Jul 31 2009, 10:46

Lufta nuk evitohet nė qoftė se nuk evitohen mendimet pėr luftėn.
Bjemsoni

Shiko profilin e anėtarit

39Normal Re: RROFTĖ ATDHEU! prej Fri Jul 31 2009, 10:46

Lufta ėshtė e keqe dhe kushdo qė thotė tė kundėrtėn, ėshtė gėnjeshtar.
Heminguei

Shiko profilin e anėtarit

40Normal Re: RROFTĖ ATDHEU! prej Fri Jul 31 2009, 10:47

Nuk ka veprim mė jorentabėl se lufta.
Ēerēilli

Shiko profilin e anėtarit

Sponsored content


Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Mbrapsht nė krye  Mesazh [Faqja 1 e 2]

Shko tek faqja : 1, 2  Next

Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi