Portali aLbdigital.net
Pėrshendetje Vizitor i Nderuar...

Me sa duket, ju nuk jeni Identifikuar akoma ne Faqen tone,

ndaj ju paraqitet ky mesazh pėr tju Kujtuar se ju mund tė Identifikoheni qė tė merrni pjese nė

diskutimet dhe Temat e shumta tė Forumit tone.

...Nė qofte se ende nuk keni njė Llogari personale nė Forum, mund ta hapni nje tė tille duke u Regjistruar

...Regjistrimi Ėshte falas dhe ju merr kohe maksimumi 1 min...

Me Respekt dhe Kenaqesi:

Staffi i Forumit aLbdigital.net

You are not connected. Please login or register

Portali aLbdigital.net » »» Arti Dhe Kultura «« » Kėngetaret & Muzika Shqiptare » Tekste kengesh Gjakovare

Tekste kengesh Gjakovare

Shko tek faqja : 1, 2  Next

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Shko poshtė  Mesazh [Faqja 1 e 2]

1Normal Tekste kengesh Gjakovare prej Wed Aug 19 2009, 06:47

Zuna Nė Kajkė, Rashė Nė Det

O zuna nė kajkė e o rashė nė det
O erdh nji shiptar e n’a gjet-e.
Shyqyr bona e gėzova
Gjeē’ jaranat n’breg t’Uzdrumit!
Ku kam ndoj mik o le t’mė kjaj!
Le t’mė kjajė me lot si lumi!
E ikėn shokt’ dhe mė lan-e
E mė lan o n’breg t’Uzdrumit!
O n’breg t’Uzdrumit deri n’takatė
Ēadrat ngrehun bajrak, bajrak.
Ferman po vjen prej Bagdati
Vaj more shokė se ē’bohet halli?!
Ika, ika rashė nė det-e
More me gjemi tė Ulqinakut.
E shyqyr bona pėr selamet
Selam Gonxhes sė zamakut!
[i]

Shiko profilin e anėtarit

2Normal Re: Tekste kengesh Gjakovare prej Wed Aug 19 2009, 06:48

Zot-o i madh keq mos e ban!
O sa t’jem’ gjallė nė kėt jet-e, ai.
O fort e dojshin dervishhontė
O Alisė i kanė zonė besė, ai.
O Alia ashtė nji asllan
O si t’len dielli, tek praron, ai.
O, ai qė don me e njoftė Alinė
O, mbi ballė i shkuen more Zylfiqar-e, ai.
O, me Dyldyl, o me Zylfiqar-e
O n’fushė t’mejdonit o kur janė dalė ai.
O, n’fushė t’mejdonit o kur janė dalė
O, paska pre o divin Mervon-e, ai.
O, ai burri zemrėn s’e trembi
O, kur gjėmojshin o jezidija, ai.
O, hizjetin qė e hoq Hyseni
O nė dynja se hoq rob njeri, ai!
web:www.teksteshqip.com

Shiko profilin e anėtarit

3Normal Re: Tekste kengesh Gjakovare prej Wed Aug 19 2009, 06:49

Zamaku I Bardhė Kur Lul’zon

Zamaku i bardhė kur lul’zon-e,
O hajde more shokė!
Me erė e mbushė dynjanė, e ai.
Goca kur nuk bisedon-e
O hajde more shokė!
Ma tepėr ma shton sevdanė, e ai.
Kur u ngrita nė mesnatė
O hajde more shokė!
Sa mirė kėndon bylbyli, ai.
Prej sevdasė keq piskata
O hajde more shokė!
Veē pėr gonxhen, drandofillen, ai.

Shiko profilin e anėtarit

4Normal Re: Tekste kengesh Gjakovare prej Wed Aug 19 2009, 06:50

Ylli I Sabahit


Ylli i sabahit
Drita e syve t’mi
I: Kush tė ka ngucatė
Qė m’ke marrė mėni? :I
Hajde osmanli
Kush a ēun si ti?
Koke nazeli
Hallin kush s’ma di!
N’a ka dalė nė Shkodėr
Nji topēi me nam.
Sylēe Begu i vogėl
Si uvill me nam.
Sylēja ēka ka thanė:
- Qirakllėk nuk du’!
Bektash Aga i fortė
Mu’ mė ka zapu’.
Bregut t’vi’s po m’shkon
Fustanat me i anė.
- Sylēe Beg na i g’zon!
T’paskan ra taman.
Ore ēun, bre ēun
Gushėn sikur plumb.
Mos m’a pi rakinė
Se tė ban zullum!
Zullumi tė gjet’t
More baca i vet!
Hallku t’kan hasret
More top sheqer!
[i]

Shiko profilin e anėtarit

5Normal Re: Tekste kengesh Gjakovare prej Wed Aug 19 2009, 13:35

U Zdorgja Prej Promje

U zdorgja prej promje
Pėr skaj nji hamomi.
I: Du’l Eminja e bukur, aman
Nėn hije t’limonit. :I
Hej, selamin ja dhash-e
Selamin s’ma muer.
Pasha din e iman-e, aman
Nuk foli me mue!
Kur dola nė bahēe
N’bahēe me shetitė.
Du’l Eminja e bukur, aman
Lulet tuj vaditė.
Lulet po i vaditė
Lulet s’po i vaditė.
T’shkru’met e beqarit, aman
S’po e lanė me pa ditė.
E kur fryni era
Mu mė ra nė shpinė
Kur m’i prishi tufat, aman
E bistekve t’mij-e.
Kur shkova nė krue
Me la duer e faqe
Mos m’u mshef mbas kronit, aman
Se zemrėn ma plase!

Shiko profilin e anėtarit

6Normal Re: Tekste kengesh Gjakovare prej Wed Aug 19 2009, 13:40

Konstantine, heret po m’vjen
Se jam bamun hajde marak nė ty, aman, aman
Se jam bamun hajde merak nė ty!
I: O nė ma daē moj goc-e hatrin mue
Tjetėrkend s’shikjon me sy,
O fare aman. :I
Maraku ma i randė se plumi
Me njat zemėr, hajde moj, katileshė, aman, aman
Me njat zemėr hajde moj katileshė!
O bi me fjetė moj gocė, s’po m’zen gjumi
Don me m’lu’jtun mendt e kresė.
Fare aman.
More pllum’-o, krah’t e shkrum-e
Qe sa mot je hajde tuj fluturu’, aman, aman
Qe sa kohė je hajde tuj fluturu’?
O fluturo moj gocė dhe tė shkojsh-e
Zgjoji ata qė janė nė gjum’
Fare aman!

Shiko profilin e anėtarit

7Normal Re: Tekste kengesh Gjakovare prej Wed Aug 19 2009, 13:42

A s’ma falė pak dashurinė
Prej sė vogli tė kam dashtė.
I: Sa qenke lig, sa qenke tretun!
Pėr ata syt-o moj kur t’i pashė. :I
M’u mbush trupi moj me gjylpana
Ka tre muej qi po lėngoj.
Asnjeri nuk vjen pėr me m’pa
Pėrveē doktorit qė m’viziton.
Unė tė erdha nė m’hallėn tande
Pėr me nxanė dashni me ty.
A s’po mendon se nesėr plakesh
Dhe s’tė shikon njeri me sy?
Do t’a marr strajcėn ta vej n’kurriz-e
Portė nė portė un’ do t’trokas
Porsi lypsan moj do tė bahem.

Shiko profilin e anėtarit

8Normal Re: Tekste kengesh Gjakovare prej Wed Aug 19 2009, 13:44

I: A t’kam thanė moj pupulake
Eja t’vijsh ke lala. :I
I: Faqja jote rrumbullake
Gushėn pala-pala. :I
Me harru’ dashninė e vjetėr
Nuk asht gja e kotė.
Pėr mas teje nuk du’ tjetėr
Askėrkend n’kėtė botė.
Tė kam dashtė edhe tė due
Tė don zemra ime.
Edhe ti m’ke dashtė mu’
M’ke lanė shumė kujtime.

Shiko profilin e anėtarit

9Normal Re: Tekste kengesh Gjakovare prej Wed Aug 19 2009, 13:46

Bash N’zeman Tė Djelmėnisė

Bash n’zeman tė djelmėnisė
Porsa i mbusha njizet vjet
I: Koka shkrue prej Perėndisė
Me e marr rrugėn pėr gurbet :I
N’hastahane tė dovletit
Erdh heqimi o me m’pa mu’:
- Po t’kallxoj o rrezikzi
Jeta jote o ka maru’!
Mori hanė sonte po t’shof-e
Rrezet tuja tuj zbukuru’
Amanetin e asaj nane
Hallallykun o me m’ia ēu’!
Dola n’bahēe prej oborrit
Me mend t’mia tu’ mendu’:
- A ēohet i dekni prej vorrit
Pėr me ardhė e me bisedu?
Amanet shokėve ja u la:
- Mos me kjajtė mos me m’vajtu’
Dhimtė e mia me m’kujtu’
Mbi rrasė t’vorrit o me m’i shkru’!
Ju dallėndyshe qė po shkoni,
Po ju jap nji porosi:
- N’sheher timin kur t’kaloni
Thu’ni ka dekė o ai djal’ i ri!
Lamtumirė o djemt e ri
Lamtumirė o fushė e male!
Tash oi mbylli sytė e mi
Se pa dekė nuk paska qare!

Shiko profilin e anėtarit

10Normal Re: Tekste kengesh Gjakovare prej Wed Aug 19 2009, 13:48

Bylbyli n’Ēabrat
I: Hajde ēiko pak ma ngat! :I
Se nė ty jam ba merak.
Bylbyli nė mollė
Qenke ēiko fort e hollė
Paske shtatin pėr kollon.
Bylbyli kėndon nė dardhė
Qenke ēiko fort e bardhė
Qenke e mirė pėr djalė beqar.
Bylbyli kėndon nė ftu’
Hajde ēiko rri me mu’
Soll dy fjalė me i kuvendu’.

Shiko profilin e anėtarit

11Normal Re: Tekste kengesh Gjakovare prej Wed Aug 19 2009, 13:50

Ē’ke more mret’ qi mė bon gazep?
Kush t’ka fol keq pėr mu’?
I: Oh mynafiku vend mos gjet’t
As nė dynja as n’ahiret! :I
Po vijn zogj’t tuba tuba
Shkojnė e pijnė ujė nė lum-e.
O s’e ē’faj pata i mjeri unė
Qė m’a merr o djal fjalėn pėr dhunė?
O jaran o i lumi jaran,
O na erdh vakti pėr m’u nda.
Veē m’kujto me naj selam-e
O ditė o pėr ditė, o vjet o pėr vjet.
[i]

Shiko profilin e anėtarit

12Normal Re: Tekste kengesh Gjakovare prej Wed Aug 19 2009, 13:52

Dal e dal po na vjen behari
Lum kush asht ashik!
O me lule na u mbushke djali
Me kumash jeshil.
O me tanuz, fesin nė ballė
Po m’gjezdis nėpėr Pazar.
O aēik m’i ke sy e vetlla
Aman more djalė!
Zenel Aga mor shka’ t’kam bo
Qė m’ke marr mėni?
O me vuxhud o jam ograshtisė
Ai po m’hjek zingi.
E me vuxhud o bre je i vogėl
Kėrkush hallin s’ma din.
Pėr Zotin o qė asht rrahim
Ashki yt mė dogj!

Shiko profilin e anėtarit

13Normal Re: Tekste kengesh Gjakovare prej Wed Aug 19 2009, 13:53

I: Dalngadalė po tė kėrkoj
Megjithėse jam dėshpėru’ :I
I: S’kam ndėrmend moj tė kujtoj
Ti nuk qe lule pėr mu’ :I
Sikletin do ta duroj
Se me zemėr prap tė du’.
Si dhuratė po tė dėrgoj
Nji zamak tuj lulėzu’.
Kur tė njofta t’pata thanė
Do t’vij koha me u nda.
Kujtimin qė m’pate dhanė
Po ta kthej me lot tuj kja.
Me dėshirė moj tė kėndova
T’ledhatova bukurinė.
Synė e shkru’ unė shumė ta ēmova
Por ma tepėr dashuninė.
S’punon goja me ligjėru’
Se u dogja porsi prush.
Sado kohė qė ka me shku’
Hallin tem s’do t’ma dijė kush.

Shiko profilin e anėtarit

14Normal Re: Tekste kengesh Gjakovare prej Wed Aug 19 2009, 13:55

Dashuni nji herė mė gėzove
Herė nė vaj, herė n’pėrmallim.
I: Asnjiher prej mundimeve t’shkreta
Trupi im nuk pat pushim. :I
Bri gjergjefit kur unė t’rrisha
Me ty vashė tuj bisedu’,
Bukurinė moj kur ta shifsha
Nuk m’u bante me u largu’.
Mos mendo se kam me vdekė
Do t’ushqehem me maraz.
Shum k’si zoresh kam me hjekė
Der t’vjen dita qė t’pėlcas.
Ref.:
O ku t’ka lala moj hyri-e?
Hajde ja ka lala-e!
I: Hajde ja ke lala-e
Del lala pėrpara-e. :I
O ku t’ka lala shtat selvie?
Hajde ja ke lala-e!
Hajde ja ke lala-e
Del lala pėrpara-e.

Shiko profilin e anėtarit

15Normal Re: Tekste kengesh Gjakovare prej Wed Aug 19 2009, 13:58

Destan Begu bre kqyrė sahatin:
- Ēou bre Din shaloma atin!
Ēou bre Din, shaloma atin!
N’Rahavec e kom konakun
N’Rahavec e kom konakun
Me u pajtu’ me sallangjakun!
Sallangjaku nė divanhone:
- Aman Beg, pash zotnin tone!
Aman Beg pash jetėn tone!
Mos mė shti sonte n’hapsone!
Mos mė shti me flejt’ me kali!
Ta dhash besėn e s’un ta fali.
Sun’ ta fali me i parė pishtole
Piqem Zot n’hasmin pa ndore!
Piqem Zot n’Avdullah Agėn!
Qė ja u matke burrave shtagėn.
Me ma matė s’duroj as babėn!
Jo s’duroj o Avdullah Agėn!
Jo s’duroj o Avdullah Agėn
Soll pesė pllamė ja djeg dallamėn
Soll pesė pllam ose ja djegi krejt
Me e rreh burrin ish fort gazep!
[b]

Shiko profilin e anėtarit

16Normal Re: Tekste kengesh Gjakovare prej Wed Aug 19 2009, 14:00

O, do t’ja marr nji ashikishte
Se k’to kangė shpirti m’i don-e.
I: I knon zemra e beqarit
Zemra e djalit, of ai! :I
I knon zemra e beqarit
Qi po digjet si flakė zjarri
O kangė tė vjetra, kangė plot zjarre
Qė tė djegin pėr sė gjallė
Djegin, pjekin porsi qiri
Kurr mos ju tret’t nuri, of ai!
O kangė tė vjetra gjakovare
O janė tė buk’ra dhe krenare
Brez pas brezi do t’i knojmė-e
Kurr pėr jetė s’do t’i harrojmė, of ai!

Shiko profilin e anėtarit

17Normal Re: Tekste kengesh Gjakovare prej Wed Aug 19 2009, 22:59

Dola N’penxhere Synin Kur T’a Pashė

Dola n’penxhere
Synin kur t’a pashė
Piva ‘i gotė raki moj vashė
Mashalla tė thashė.
Mashalla tė thashė
Rakia m’ka zanė.
O mor ēun i vogėl
Qi po m’shkon nizam.
Nizam du’ me shku’
Letra du’ me t’ēu’
O moj gocė e vogėl
S’ka kush me t’i k’nu’.
Me t’i k’nu ti k’noj
Veē me shkru nuk di
O mor ēun i vogėl
Shka baj un’ pa ty?
[b]

Shiko profilin e anėtarit

18Normal Re: Tekste kengesh Gjakovare prej Wed Aug 19 2009, 23:02

Dora jote t’u praroftė!

O, kjoftė e plot-e pėrgjithmon-e ai!
O ashikut i derdhen lot-zitė.
Ref.:
Shpirt, more vetullat ilall
All me sy e vetulla edhe qepallė
O besa m’trete, po m’bon o me hall!
Zemra ashikut si gastare
O ajo thehet me i gjysė fjale.
O, a po m’flet shpirt-o boma i qare?!
Ref.:
Shpirt…
Zemra ashikut si qibriti
Fjalė e besė don djalė ashiku, ai
O veē pėr dhunė o tė mynafikut!
Ref.:
Shpirt…
Tė kam dashtė edhe tė du’
O itikati n’a u maru-e, ai
O a po m’flet shpirt-o ēka po thu-e?
Ref.:
Shpirt…

Shiko profilin e anėtarit

19Normal Re: Tekste kengesh Gjakovare prej Wed Aug 19 2009, 23:03

I: E mora o lapsin nė dorė

Pėrgjegjen o me ta k’thy. :I
I: M’u ba zemra bardhė si bora
Kur mė ra ndėrmend pėr ty. :I
Ke me thanė se ēka i bana vedit
Por atėher s’ke me pasė dobi.
Ke me u shkri si shkuma e detit
Dashnore para syve t’mi!
Kangėn ty ta kėndojnė djelmėnia
Ndoshta atėher ke me mbajtun shpresė.
Kan’ me t’ra ndėrmend fjal’t e mia
Dashnore, mori e pabesė!

Shiko profilin e anėtarit

20Normal Re: Tekste kengesh Gjakovare prej Wed Aug 19 2009, 23:04

I: E para pemė piqet qershia
Edhe dita vjen tuj nxe. :I
I: Kurr s’mbarojnė hallet e mia
Gjersa t’vdes e hi nė dhe. :I
Tė gjitha pemėt o nji nga nji
Qesin lule e lulėzojnė.
Kurse mu’ hallin s’ma dinė
M’rrinė pėr seri e m’shikojnė.
- Kush ndėr ju pra mė ngushllon?
Erė me lule po ju flas.
Kush ndėr ju pra mė gėzon,
Se jam mbushur me maraz?
[i]

Shiko profilin e anėtarit

21Normal Re: Tekste kengesh Gjakovare prej Wed Aug 19 2009, 23:06

Efa more shokė, efa
Qare s’ju gjetė kėsaj sevdasė.
Ashiku asht’ nji padishah
Mbi dertet e kėsaj o dynjasė, ai!
Bahti i ashikut asht’ me fermon
O hasha s’i bihet nimetit.
Kur po m’del ēuni nė duqan
Pa thirrė po vjen, prej vetvetit.
More ēun qi therrė dynjanė
Me qepallėt si neshteri.
N’ahiret ju hekshin xhefatė
Se n’atė jetė nuk sundon dylberi.
E more ēuni i Sejfullah Agės
Me e ditė sa shumė-o tė due-e.
Soll pėr hatėr t’Sheh Selimit
Kangėn tone jam tuj ta knu’-e, ai!

Shiko profilin e anėtarit

22Normal Re: Tekste kengesh Gjakovare prej Wed Aug 19 2009, 23:07

Elif Adi Ibrahim
me shtat Ajet do ta kendojime.
Be bane merhamet ja Rahim
me shefat t“and do te pshtojme.

Be teval qaben e boni
lum kush i del zot shqitarise
Se Ibrahim Pash Karemani
e ka ndihmen e Perendise.

Shum xhahil “llyki i insanit
kendej detit ishte kone.
Haber qi s“paskam pase
me marr vesh neper ferkam.

Ibi Hysni Pasha e past ne qaf“
Shqypnine edhe Rumeline
Dall dubaret qi paskim pase
myshferetin me Sadrine.

Se zytyn Pejgameri
ashtu razi e ka pa
Se rixha na u ba i bleni
me mendu fukarane.

Se Zakoni i ketij oxhaki
me shiqu shqitarine
Sin sihiret i bane murtati
Havale e past Perendine.

Shiko profilin e anėtarit

23Normal Re: Tekste kengesh Gjakovare prej Wed Aug 19 2009, 23:09

Elif Elif, ije, senja me tet-e, aman
Gjithė shqiptar’t o jan ēu’ nė kambė
Of aman, aman!
I: Kush tė don-e, ije, me imon me dek-e aman
Karadakun hajde ta bojmė bejon! :I
T’ejten proma, ije, n’dy sahati aman
Donė me i ra o katunit t’ri.
Of aman, aman!
Lu’jti raja, ije, Podgoricės aman
Ja rrethoi hajde Kuēit kalanė.
Moj kalaja, ije, e me bedena aman
Qe sa mot o m’ke metė rrethu’
Of aman, aman!
M’i ke shkallzit ije, gur mermeri aman
S’mundet shkau hajde me t’i zaptu’.
Ēka i ka thon-e, ije, shkina N’kollės aman
Se qeshtu o se kem kujtu’,
Of aman aman!
Asqer po m’vjen, ije, prej Kosovės aman
Dita ditės o po vjen tuj shtu’.
Aferim ije, ju shqiptar-e aman!
Trimėninė o ē’e botė ispatė
Of aman, aman!
Gjithė tuj pri-e, ije, para urdisė, aman
Shkojshit malit hajde tuj shalakatė’.
[b]

Shiko profilin e anėtarit

24Normal Re: Tekste kengesh Gjakovare prej Wed Aug 19 2009, 23:11

Fletėt Tua Moj Drandofille


Oh fletėt tua moj drandofille
I: Kuq e bardh m’i ke. :I
I: N’bahēe tande je hiē pa hile
Shoqe ti nuk ke. :I
T’gjitha shoqet t’kan inat
Pse je kuq e bardh e gjatė
Bukuroshe, lule e bardhė
Athu’ kush do t’baj kunorė?
E me t’marrė e me t’shti ndorė?
Hajde me t’shti n’dorė!
Oh, me t’shti ndorė moj sylarushė
E me t’marrė pėrherė.
Qysh kur s’pari me ty u poqėm
E kur t’pashė nė derė.
Nji unazė moj po t’a ēoj
Edhe hallin t’a tregoj.
Po t’jap fjalė e po t’jap dorė
Se me ty do t’baj kunorė.
Jam i yti pėrgjithmonė!
Hajde pėrgjithmonė!
[i]

Shiko profilin e anėtarit

25Normal Re: Tekste kengesh Gjakovare prej Wed Aug 19 2009, 23:12

Flokėt e tua kuran- kuran


Flokėt e tua kuran- kuran
Un’ i mjeri s’ti zuna me dor’!
I: Jam jabanxhi-o i vetėm-e
I mjeri si do t’shkoj jetėn-e? :I
Syni i vajzės si filxhan
Vetllat e saja o si gajtan.
Jam jabanxhi-o i vetėm-e
I mjeri si do t’shkoj jetėn-e?
Goja e jote si kuti
Dhambėt e tu, o moj si inxhi.
Jam jabanxhi-o i vetėm-e
I mjeri si do t’shkoj jetėn-e?
[b]
[i]

Shiko profilin e anėtarit

26Normal Re: Tekste kengesh Gjakovare prej Wed Aug 19 2009, 23:14

Elif t’u bona ashik

Elif t’u bona ashik
Kam shtri qafėn, t’rashė nėr kom’
Medet, medet!
Pushkė e shpatė t’i lashė nė dorė
Hej, hej!
Oj medet ymri se m’shkoi e vajti
O se dynjaja s’ka kujt me i metė
M’sa i ka metė Hazret Sulejmanit, hej, hej![b]

Shiko profilin e anėtarit

27Normal Re: Tekste kengesh Gjakovare prej Wed Aug 19 2009, 23:15

Hej gjallė nė dhe mos mė shtini!
Hej me sy t’ zez-e o, bash si o i petrit
O maleve ju ankohem, ra shigjeti
Ani ra shigjeti m’a goditi.
Hej behari i bukur tash ja mrrini
E bylbylat-e o e bojshin-o ispatė
O i mjeri ashik kjan e thrret’
Ē’hallin t’ja boj’ unė-o fakiri?
Hej i mjeri unė e o, jam ra n’zanan
Hej kur po m’del o shahi o n’pazar
A s’mė flet njiher o shah me goj-e, o more mret
Ani more mreti o i gjithėsisė!
[i]

Shiko profilin e anėtarit

28Normal Re: Tekste kengesh Gjakovare prej Wed Aug 19 2009, 23:17

Gonxhe ēeli trandofilli
I: Era e tij m’huton. :I
I: I lshon rremzit, bani hije
N’zemrėn time m’ngushėllon. :I
Kah flutron o zog i zi
Andej kah flutron.
Merr kėtė lulė tė zemrės sime
Dhe dashnores m’ia ēon.
Kah flutron o zog me lara
Andej kah flutron.
T’fala i ban dashnores sime
Andej gjithnji kah shkon.
A mban n’mend bylbyl i vogėl
Na kur bisedu’m
Kem’ tė strukur porsi gogėl
E s’na lan’ me u argtu’.

Shiko profilin e anėtarit

29Normal Re: Tekste kengesh Gjakovare prej Wed Aug 19 2009, 23:18

Gur mbi gur bohet kalaja
Ditė pėr ditė m’shtohet sevdaja
I: Fjal-o mbi fjalė bejtet na i qet
Bash si bari o vlla qė e mlon dhenė :I
Mbidhen shok’t o ta bojnė nji dua
Le t’i thahet hoxhės bastoni
Si s’na lan me bomun’ sefa
Me Asllanin, o vlla, me Kapllanin!
Mbidhen ēunat o vlla tuba tuba
Shkojnė e i bijnė hoxhės tu guni
Thot ashiku: - I mjeri unėI
Bjen nji punė o vlla tė du’ pėrdhunė!
Me i dyqan o me i berberhone
Gjeē’ muhabet o me zotninė tone
Zot o i madh ju maroft-o myradin
Qė m’pajtu’t, o vlla, me jaranin!

Shiko profilin e anėtarit

30Normal Re: Tekste kengesh Gjakovare prej Wed Aug 19 2009, 23:19

I: Hala s’tė ra ndėr mend
Dashninė moj qė kem pasė. :I
I: T’kėrkova gemb mbi gemb
Shumė hoqa pėr me t’pa! :I
O i lumi un-o pėr ty,
Ore zambaku i bardhė!
I: Sa fort mė ke pėlqy’
Si ma mirė lulja nė rrem. :!
Ref.:
I: Oj vjollcė me pika
Je pėr dashni.
Se n’zemėr u fika
N’kujtim po rri. :I
Kur t’bojsh me u mėrzitė
Moj zemėr moj e ngratė.
Pėr vajzėn pa u rritė
Ashiku kjanė ditė e natė.
Dashnia m’ka molisė
Kund malli yt o s’po m’len.
Pse je moj tuj m’braktisė?
Vendi s’po m’zihet vend!
Ref.:
Oj vjollcė me pika
Je pėr dashni’.
Se zemėr u fika
N’kujtim po rri.
[b]
[i]

Shiko profilin e anėtarit

31Normal Re: Tekste kengesh Gjakovare prej Wed Aug 19 2009, 23:20

I: Hem vallahi, hem bilahi
S’e kam ditė se ē’asht’ maraki! :I
I: Unė i mjeri keq gabova
Prej mallkimit m’u prish gjaku. :I
Dola n’bahqe me karrikė
Tė gjithė lulat m’u kan afru’.
Edhe zogj’t m’u kanė avitė
Pėr xhananin qi ka pėsu’.
Unė kangėn po ta qes
E gjithė bota ka me t’a knu’
E pabesė moj paske qenė
Sa besnik tė kam qėndru’!
[i]

Shiko profilin e anėtarit

32Normal Re: Tekste kengesh Gjakovare prej Wed Aug 19 2009, 23:22

I vu’jtun jam nė kėtė jetė
Sa tė rrnoj e tė vdes.
I: Sevdaja m’u ka pėrjetė
Si bylbylit o nė pranverė. :I
Bylbyli kėndon n’Ēabrat
Vajzė mos qaj me lot.
Dil gjarpnushė mos rri nė dhomė
N’gjo bylbylat sa mirė kėndojnė!
Male dhe fusha jeshil
Ē’u bona harabė.
Mjaft durova sa i mal me borė
Vashė se la pa tė shti nė dorė!
Me t’shti n’dorė mori syzezė
Mjaft moj mė ke pėrvlu’.
Qe shtat vjet n’zemėr m’ke ndezė
E t’lutem me m’u afru’.
[b]
[i]

Shiko profilin e anėtarit

33Normal Re: Tekste kengesh Gjakovare prej Wed Aug 19 2009, 23:23

Kodi:
Ka motmot e disa mu’j-e
Kemi pasė dashni tė randė
I: Tash do t’i kallxoj gjithkuj-e
Vet ke ikė se unė s’t’kam thanė. :I
Me pas dijtė se ke ndoj tjetėr
Unė ma rallė tė kisha ardhė
Me harru’ dashninė e vjetėr
Pa u marr ngryk s’ta baj hallall-e.
Miku i mirė erzin ta ru’n-e
Aj kėrkund leqe s’tė ban-e
M’prit me t’mirė se s’jam i huej
Jarabi t’a marrsha t’keqen!
T’marrsha t’keqen dhe gjynahet
Pėrmas teje unė do t’des.
Copa e grima do tė bahem
E prej zemrės kurr s’tė qes!
Kur mė dilshe n’derė t’oborrit
M’bajshe zemrėn zi si korbi
Mos i paēa sytė e ballit
S’jam razi me folė k’to fjalė!
Kur mė dilshe nė megrim-e
Ka shumė kohė qi kan kalue
Asnji send o pėr kujtim-e
Asnji letėr s’ma ke ēue!

Shiko profilin e anėtarit

34Normal Re: Tekste kengesh Gjakovare prej Wed Aug 19 2009, 23:24

Ka motmot e disa mu’j-e
Kemi pasė dashni tė randė
I: Tash do t’i kallxoj gjithkuj-e
Vet ke ikė se unė s’t’kam thanė. :I
Me pas dijtė se ke ndoj tjetėr
Unė ma rallė tė kisha ardhė
Me harru’ dashninė e vjetėr
Pa u marr ngryk s’ta baj hallall-e.
Miku i mirė erzin ta ru’n-e
Aj kėrkund leqe s’tė ban-e
M’prit me t’mirė se s’jam i huej
Jarabi t’a marrsha t’keqen!
T’marrsha t’keqen dhe gjynahet
Pėrmas teje unė do t’des.
Copa e grima do tė bahem
E prej zemrės kurr s’tė qes!
Kur mė dilshe n’derė t’oborrit
M’bajshe zemrėn zi si korbi
Mos i paēa sytė e ballit
S’jam razi me folė k’to fjalė!
Kur mė dilshe nė megrim-e
Ka shumė kohė qi kan kalue
Asnji send o pėr kujtim-e
Asnji letėr s’ma ke ēue!

Shiko profilin e anėtarit

35Normal Re: Tekste kengesh Gjakovare prej Wed Aug 19 2009, 23:26

Ishin Mbledhė Lulet Nė Bahēe Kenge Gjakovare


O ishin mbledhė lulet nė bahēe
Ēojnė e thrrasin trandafilin
I: Se na dona me u pajtue
Me u pajtu’ me bylbylin. :I
O bylbylit na i vajt haberi
E u tretun o pėr hava
A kam baft-o unė i mjeri
Me m’u ndigju’ kjo rixha?
Oh zymbyli ēilė lulen mavi
I mjeri-o ndjell behar.
Ēil pėr borė e ēil pėr shi
Me shokė t’vetė ban kangė mbi kangė.

Shiko profilin e anėtarit

36Normal Re: Tekste kengesh Gjakovare prej Wed Aug 19 2009, 23:27

Iptida du“ me fillu“
/o se m“ka zane i ziu merak/ amon
ne ma dash“moj hatrin mu“
/o tjeter kend s“shikjon aspak/ amon.
S“ma din kush hallin qe kam
dhe u dogja per se gjalle
u shkrina si bora n“male
begenise folma ni fjale.

Edhe un“ sot jam kujtue
/o se m“ka marrun vesh jot“ am“/amon
m“qove fjale se je fejue
/o po te qes moj ni kete kange./amon
Kenga du“l e mu“r dunjan
e gjith kush ka me ta k“nu.
lutju bet moj bi“ s“yt“ ame
qe t“na thrras me u pajtu.

Shiko profilin e anėtarit

37Normal Re: Tekste kengesh Gjakovare prej Wed Aug 19 2009, 23:29

Kadaldal po vjen pleqnia
I: M’i kjanė hallet ēiftelia. :I
Ka nisė gishtat s’po m’punojnė
Edhe zani mirė s’po m’shkon.
Trupi jam kurr s’u bo rahat
Tuj kėndu’ n’qytet e n’fshat.
Kur unė isha n’ditė ma t’mira
Mall e kishin me m’pa te shpija.
Unė kėtė kangė qi po kndoj’ ma i pari
Ka me i ra n’mend ēdo kangtari.

Shiko profilin e anėtarit

38Normal Re: Tekste kengesh Gjakovare prej Wed Aug 19 2009, 23:31

Kah Dera Tė Erdha
Kenge Gjakovare


I: Kah dera tė erdha
Pėr me t’pa njiherė. :I
I: Je e buk’ra vashė
Si lulat n’pranverė :I
Aman, aman!
Gjithnji nė kujtime
Veē pėr trupin tand
Mendoj sytė e zi-e
Vetullat gajtan,
Aman, aman!
Era ka pushu’mun
Bylbylat kėndojnė.
Eja pra e dashun
Zemrat t’i bashkojmė!
Aman, aman!

Shiko profilin e anėtarit

39Normal Re: Tekste kengesh Gjakovare prej Thu Aug 20 2009, 01:01

Kah Pranvera Flake Jam Djeg

Kah pranvera o more e ije
Kah pranvera flakė jam djegė.
Dranofilles po i vjen era
Hajde me shumė shyhret
Karajfil me gonxhe t’veta
Hajde mos rri n’kujtesė.
Ref.:
O mu’ kujtesa s’po m’harrohet
Shkoj dallndyshja pėr hava.
I ka kraht’ e nuk damtohet
N’gem t’ullinit don me ra.
Aman xhanėm aman!
N’gem t’ullinit o more e ije
Ra dallėndyshja pėr me fjetė
Se pėr mu’ moj tash len dielli
Hajde se dritė baj vetė.
Ju lutem sharkijave bini
Hajde se s’dona me fjetė
Ref.:
O s’du me fjetė as ditė as natė
Du’ me nejt moj tuj kėndu’
Sa t’ja marr dallndyshes kraht
Kah tė mundem du’ me shku’
Aman xhanėm aman!
Ēohem heret o more o ije
N ‘sabahile heret fort.
T’a shikoj moj drandofilen
Hajde t’a kjaj me lot.
Koka’ kon’ tabir me u djegė
Hajde mas nurit tand.
Ref.:
O nuri yt sa i bukur ish
Zemrėn time ma ka k’putė
Karajfili i saksisė
Era jote mu’ m’ka k’putė
Aman xhanėm aman

Shiko profilin e anėtarit

40Normal Re: Tekste kengesh Gjakovare prej Thu Aug 20 2009, 01:04

Kangė Pėr Dah Polloshkėn

O me tre vet luftėn e nisi
More si me kon’ o Misirlija
Abdullah aga, Karamoni,
Zanin ia njeu more Rumelia.
O thot nizami: - Me i lanė armėt!
- More unė i mjeri qysh do tė rrnoj-e?
Oxhakut le t’mi shkojė zani
Pėr nji shpirt vehten se marroj-e!
O more at more janet-e
More qysh se bone nji grim gajret-e.
Mos t’ish konė qaj llagom o i shkretė
Pat me dalė Daha n’selamet-e.
O Dah Polloshka kur ka vdekė
More pėr to kajshin sheher e Rekė.
Vorri i Dahės na u m’loft o me nur
Sa me gajret na i erdh deka!
[b]

Shiko profilin e anėtarit

Sponsored content


Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Mbrapsht nė krye  Mesazh [Faqja 1 e 2]

Shko tek faqja : 1, 2  Next

Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi