Portali aLbdigital.net
Pėrshendetje Vizitor i Nderuar...

Me sa duket, ju nuk jeni Identifikuar akoma ne Faqen tone,

ndaj ju paraqitet ky mesazh pėr tju Kujtuar se ju mund tė Identifikoheni qė tė merrni pjese nė

diskutimet dhe Temat e shumta tė Forumit tone.

...Nė qofte se ende nuk keni njė Llogari personale nė Forum, mund ta hapni nje tė tille duke u Regjistruar

...Regjistrimi Ėshte falas dhe ju merr kohe maksimumi 1 min...

Me Respekt dhe Kenaqesi:

Staffi i Forumit aLbdigital.net

You are not connected. Please login or register

Portali aLbdigital.net » »» Arti Dhe Kultura «« » Kėngetaret & Muzika Shqiptare » Tekste kengesh Gjakovare

Tekste kengesh Gjakovare

Shko tek faqja : Previous  1, 2

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Shko poshtė  Mesazh [Faqja 2 e 2]

1Normal Tekste kengesh Gjakovare prej Wed Aug 19 2009, 06:47

First topic message reminder :

Zuna Nė Kajkė, Rashė Nė Det

O zuna nė kajkė e o rashė nė det
O erdh nji shiptar e n’a gjet-e.
Shyqyr bona e gėzova
Gjeē’ jaranat n’breg t’Uzdrumit!
Ku kam ndoj mik o le t’mė kjaj!
Le t’mė kjajė me lot si lumi!
E ikėn shokt’ dhe mė lan-e
E mė lan o n’breg t’Uzdrumit!
O n’breg t’Uzdrumit deri n’takatė
Ēadrat ngrehun bajrak, bajrak.
Ferman po vjen prej Bagdati
Vaj more shokė se ē’bohet halli?!
Ika, ika rashė nė det-e
More me gjemi tė Ulqinakut.
E shyqyr bona pėr selamet
Selam Gonxhes sė zamakut!
[i]

Shiko profilin e anėtarit

41Normal Re: Tekste kengesh Gjakovare prej Thu Aug 20 2009, 01:06

Kangė Pėr Hysen Bajrin

Hysen Bajri o po bon o me dor-e:
I: - Nuk po muj o baclok o me folė! :I
Se m’ka ra o gjaku nė gojė
Se m’ka ra o gjaku nė gojė
M’kanė pre shkijet o me jatagan-e.
Hysen Bajri o po duel nė shkallė
I: - T’madhe briti’: - O ju bajraktarė! :I
I: Mos mė leni o nėr Shekullar-e :I
M’u ka m’bush o trupi o plot varr-e!
Hysen Bajri o more fjalė o ka ēu-e:
- Kajmni shokt’ o m’a fort o se mue!
Kajma Smajlin, o mor kajma Zekėn!
I: Qysh nuk ikėn o more me m’lanė vetėm! :I
Bashkė me mu, o e kanė ba dekėn.

Shiko profilin e anėtarit

42Normal Re: Tekste kengesh Gjakovare prej Thu Aug 20 2009, 01:07

Kangė Pėr Metė Isufin

Metė Isufi djal i ri-e
Se n’Gjakovė o ka m’sy o me hi-e!
Se n’Gjakovė ka m’sy o me shku-e
Tri herė dyert o ju kan ngujue!
Hima Daka n’mahallė t’Qerimit,
Dil e nije pushkėn e trimit!
Dil e nije qysh-o kėrset-e!
I: Ju prallaza metshi’ shkret-e! :I
I: Qysh s’u ēelet kurrnjoni vet-e! :I
Pėr me pshtu’ kėtė Muhamet.
- Unė jam dalė o pėr m’u ēartė-e
I: Nuk jam Dula qė i du’ grat-e :I
Jam nji djal o qi t’kalli flak-e.
T’kalli flakė t’kalli barut-e!
Nal bre shoq, o ti mos u ngut-e!
Nal kadale Shaqir Curri!
Se je le o s’ke tesh k’si burri!
Se je le s’ke tesh k’si burri
I: Ku qilloj o dy komtė i nguli! :I
Ti lo plumat o rreth ushkuri!

Shiko profilin e anėtarit

43Normal Re: Tekste kengesh Gjakovare prej Thu Aug 20 2009, 01:09

Kangė Pėr Ymer Rizėn 2
More e kam pasė nji jaran tė vjetėr
Sevdali, shoq si gjindet tjetėr.
Me sharkijen o plakė
Zemrėn ma digj’te flakė, hej, hej
Zemrėn ma digj’te flakė.
More ata gishta prej qelibari
O tuj lodru’ fort t’ushtojke zani
Vallen o sevdali.
Zemrėn ma ke shkri, hej, hej
Zemrėn o ma ke shkri!
Ani moj sharkia me dymbėdhet tela
More s’ka kush t’bjen ty si hera tjera!
Mallin o me na hjekė
O se pa ty o kem mbetė, hej, hej
Mjeshtri o ty t’ka vdekė.
Ani unė kėtė kangė po ta qes Ymer Riza
Ani le ta knojnė krejt o shoqnia.
Mallin o me na hjekė
O se pa ty o kem mbetė, hej hej
Se pa ty o kem’ mbetė.
[b]

Shiko profilin e anėtarit

44Normal Re: Tekste kengesh Gjakovare prej Thu Aug 20 2009, 01:12

Kenga E Keqo Hysenit


Hajde, hajde Keqo Hyseni,
ndjeu Gjakova djal Prizereni,
ndjeu Gjakova djal Prizereni,
qysh me i vra 20 vet nje njeri.
Ore Keqo, ore budall,
cka ke lyp n'Gjakove me ardhe,
cka ke lyp n'Gjakove me ardhe,
m'ka qu nana nje oke kryp me marr.
Nje oke kryp e i pare aponga,
pak baruk-o neper dugoja,
pak baruk-o neper dugoja,
Bylykbash te hupi rroja.
Bylykbash te hupi rroja,
t'hupi rroja, t'hupi fara,
tuk se i dole Keqos perpara.
Krisi pushka e u ba beteri,
vrau caushin e ton' asqerin.
Krejt Gjakova po bon seri,
kurr me sy s'kem pa k'si njeri.


Shiko profilin e anėtarit

45Normal Re: Tekste kengesh Gjakovare prej Thu Aug 20 2009, 01:14

Kenga E Sarajeves

/Sarajeva sheher i bukur
rreth e m“rreth me teferiqe/
/Ke Milasken dhe Podrastfen
e ndigjohet deri n“Iligje./

/Moj xhamia e Begoves
ti qe m“je ne sy t"Kosoves./
/Dymbedhjetmij mysafir t“kan ardhe
trembedhjetmij drita tu kane kall./

/N“shadravanin e Hysrest-begut
aty bijshin muzikat./
/Sa mir bijshin e galdisshin
rrokshin marshet e lirise./

Shiko profilin e anėtarit

46Normal Re: Tekste kengesh Gjakovare prej Thu Aug 20 2009, 01:15

Kėngė Pėr Bajram Currin


Hej, dridhet toka, po ushton Malėsia
Hej, nė kėto male po lufton djelmėnia
I: Hej, bashkė me trima e kėsaj Krasniqes
Me Bajram Burrin o zemėrēelik-e! :I
Ref.:
Bajram Curr, o Bajram Curr
Emni yt s’harrohet kurr!
Tė ka lind-o nanė Gjakova
S’tė harron Kosova!
Bajram Curr, o Bajram Curr
Emni yt s’harrohet kurr
Tė ka mbajt-o Dragobia
S’tė harron Shqipnia!
Hej, na du’l trimi nė kėto male tona
Hej, tym e flakė po n’a i rrjedh nga goja
N’luftė me tradhtarin, o Kadri Mehmetin
Se n’Dragobi-i ai trimi n’a mbeti.
Ref.:
Bajram Curr…
Hej, moj Kosovė-o ty t’a lumsha shpinėn!
Hej, bijtė e tu’ e kan lu’jtė martinėn!
Me Bajram Currin, Isa Boletinin,
Me Azem Bejtėn e Hasan Prishtinėn.
Ref.:
Bajram Curr…

Shiko profilin e anėtarit

47Normal Re: Tekste kengesh Gjakovare prej Thu Aug 20 2009, 01:16

Kėngė Pėr Ymer Rizėn


M’ka marrė malli me ndigju’
At plak tonin sevdali.
Zan’n e tij pėr me ndihmu’
Tuj rrehė telat nė sharki.
I: O hajde,tuj rreh telat e sharkisė! :I
M’ka marrė malli me ndigju’
Ymer Rizėn o mjeshtrin tonė.
I palodhun i pa pushu’
Kangė e valles o tuj ia thonė.
O hajde, kangė e valles o tuj ia thonė!
M’ka marrė malli me ndigju’
At za t’ambėl tė sharkisė.
Se unė bashkė me ty kam knu’
Qysh nė kohėn e vogjlisė
O hajde, qysh nė kohėn e vogjlisė!
M’ka marrė malli me ndigju’
Kang’t e vjetra tė burrnisė.
Kang’t e bukra pa pushu’
Qė do t’knohen prej rinisė.
O, hajde qė do t’knohen prej rinisė!

Shiko profilin e anėtarit

48Normal Re: Tekste kengesh Gjakovare prej Thu Aug 20 2009, 01:18

Konstantine
Kenge Gjakovare

Konstantine, heret po m’vjen
Se jam bamun hajde marak nė ty, aman, aman
Se jam bamun hajde merak nė ty!
I: O nė ma daē moj goc-e hatrin mue
Tjetėrkend s’shikjon me sy,
O fare aman. :I
Maraku ma i randė se plumi
Me njat zemėr, hajde moj, katileshė, aman, aman
Me njat zemėr hajde moj katileshė!
O bi me fjetė moj gocė, s’po m’zen gjumi
Don me m’lu’jtun mendt e kresė.
Fare aman.
More pllum’-o, krah’t e shkrum-e
Qe sa mot je hajde tuj fluturu’, aman, aman
Qe sa kohė je hajde tuj fluturu’?
O fluturo moj gocė dhe tė shkojsh-e
Zgjoji ata qė janė nė gjum’
Fare aman!

Shiko profilin e anėtarit

49Normal Re: Tekste kengesh Gjakovare prej Thu Aug 20 2009, 01:19

Krisen Topat N’atė Zabel

Krisėn topat n’atė zabel:
- Thu’j Mahmutit a s’po del?
O thuej Mahmutit, more, ndaē me dal-e
Se dovleti ty t’ka fal-e!
- O me m’pas falė davleti mue
Me asqer o s’mė kish rrethue.
O me asqer o s’mė kish rrethue
Veē me i djal o mė ka ngushtue.
O veē me i djal besa vet i tretė
Kulla ime more lufton vet.
O lufton vet more deri n’aksham
Kajmekamit o t’ja lamė nji nom.
Kajmekamit t’ja lam nji nom
Le t’a ndijn pasha n’Stamboll!
Le t’a ndijn o pasha n’Stamboll
Le t’a ndijn o krajli n’nizom!
Le t’a ndijn krajli e kralica
Po lufton Mahmut Dac Galica.
- O Mahmut, o djali jam
Merr shishonen, biro, vraji me ran’!
Merr shishonen, bir-o, vraj me ran’
E t’mi zgjedhish burrat bang e bang!
E t’mi zgjedhish burrat bang e bang
T’ju bojmė vorret bir-o nė Saraj!

Shiko profilin e anėtarit

50Normal Re: Tekste kengesh Gjakovare prej Thu Aug 20 2009, 01:20

Kur Ke Qene Njeher' E ReKenge Gjakovare


/Oh kur ke qene njeher“ e re
se ne ty kam pas merak/
/Oh moj e bukur pse m“ke le
shtatin si bajrak/.

/Oh ne bashqe tuj mendue
mendja m“rri te ti/
/Oh zemra ime asht“ idhnue
si t“ja boj hallin se di./

/Oh mjer“ ata qi i zen“ meraku
une ket“vet e kam provu“/
/Oh mori lulja kuq si gjaku
sy e vetlla une ti du./

Shiko profilin e anėtarit

51Normal Re: Tekste kengesh Gjakovare prej Thu Aug 20 2009, 01:23

Ti Qė M’vrave MuKenge Gjakovare


Ti qė m’vrave mu’, o
Zoti ty tė vraftė, jalla!
Mė vrave moj mė plagose
I: O plag’t e mija, s’kanė o tė shėruem, jalla!
Mė vrave more, mė sose. :I
Vetė ma ke dhanė besėn
Se nuk due tjetėr, jalla.
Pėrmas teje more xhanan.
Oh dy pikat shej ti lash nė vetull, jalla
Pėr kujtim t’i lash nishan
Nė zabel tė erdha
O nė muej tė majit, jalla
Tė gjeta si zog i hutuem.,
O rri xhanan-e kurr-o ti mos qaj e jalla
M’i fshin lotzitė se t’erdha unė.

Shiko profilin e anėtarit

52Normal Re: Tekste kengesh Gjakovare prej Thu Aug 20 2009, 01:26

Ylli I Sabahit
Kenge Gjakovare
Ylli i sabahit
Drita e syve t’mi
I: Kush tė ka ngucatė
Qė m’ke marrė mėni? :I
Hajde osmanli
Kush a ēun si ti?
Koke nazeli
Hallin kush s’ma di!
N’a ka dalė nė Shkodėr
Nji topēi me nam.
Sylēe Begu i vogėl
Si uvill me nam.
Sylēja ēka ka thanė:
- Qirakllėk nuk du’!
Bektash Aga i fortė
Mu’ mė ka zapu’.
Bregut t’vi’s po m’shkon
Fustanat me i anė.
- Sylēe Beg na i g’zon!
T’paskan ra taman.
Ore ēun, bre ēun
Gushėn sikur plumb.
Mos m’a pi rakinė
Se tė ban zullum!
Zullumi tė gjet’t
More baca i vet!
Hallku t’kan hasret
More top sheqer!

Shiko profilin e anėtarit

53Normal Re: Tekste kengesh Gjakovare prej Thu Aug 20 2009, 01:27

Prej Shtėpisė Kur Jam Dalė

I: Prej shtėpisė kur jam dalė
Dhe nė burg jam ra. :I
I: Kush s’vjen me m’pa, as me m’shiqu’
I mjeri sa keq kam pėsu’ :I
Herėt n’mėngjes hana ndriēon
Yjt’ po xixėllojnė.
Nji erė e shkretė po don me m’tretė
I mjeri vetėm kam mbetė!
N’moshėn e re nji qyqe m’k’ndon
Zemrėn m’a helmon.
Mjaft o m’ke therrė, m’ke marr nji lul’ t’re
S’mė ke lanė gjallė as nė dhe.
K’ndon nji bylbyl mbi vorr tė ri:
- Pėr mu a do t’ketė dritė?
Do t’shkoj e tres me ‘i mal tė shkretė
Pėr mu’ ma s’do t’ketė jetė!

Shiko profilin e anėtarit

54Normal Re: Tekste kengesh Gjakovare prej Thu Aug 20 2009, 01:29

Kur Njė Ditė Tė Pashė
Kenge Gjakovare

Kur njė ditė tė pashė
Rrugės tuj kalue.
I: Rrijshe gjithė tuj qeshė :I
I: Pa tė folė nuk m’u durue,
Thash’ e kujt do t’jeshė. :I
Thash’ e kujna je ti moj vashė
Sa fort m’ke pėlqy,
I: Sa fort m’ke pėlqy’ o, lule
Gjithė mendoj pėr ty. :I
Me ata sy si rrushi,
Vetullat gajtan-e
I: Kur m’shikon kajherė :I
I: Zemrėn time ma ligshton-e
Dersa tė marr erė. :I
Dersa tė marr erė moj Hyrie
Pse je luleborė
Pse je luleborė e hajde
Fol se m’ke nė dorė.
Fjalėt tua t’buk’ra
Tash qė po m’i thue
I: Ma shtove dashninė :I
Pra mbas teje tjetėr s’due
Pėrveē Hyrinė
Pėrveē Hyrinė, ti o moj lule
Tjetėr s’di ēka tė them.
Tjetėr s’di ēka tė them e hajde
Moj e buk’ra zanė.

Shiko profilin e anėtarit

55Normal Re: Tekste kengesh Gjakovare prej Thu Aug 20 2009, 01:31

Pesėdhjet Vjet O Shokė I Bana

I: Pes’dhjet vjet o shokė i bona
I mjeri kam hy n’pleqni. :I
I: Hala mirė nuk e kuptova
Ēdo me thanė dashuni. :I
Vonė e mora vesh i shkreti
Ēdo me thanė me qenė ashik.
Mora vesh ēka ashtė sikleti
Kjo sevda don ustahllyk.
Ustahllyku, marifeti
Janė dy gjana pėr ashik.
Le ta marrin vesh mileti
Se pleqėnia vjen nji ditė.
M’ka pasė thanė nji plak i vjetėr
Kjo sevda don marifet.
Bon’ gjynah me kqyrė naj tjetėr
Rri me tanden qė ke kismet

Shiko profilin e anėtarit

Sponsored content


Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Mbrapsht nė krye  Mesazh [Faqja 2 e 2]

Shko tek faqja : Previous  1, 2

Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi