Portali aLbdigital.net
Pėrshendetje Vizitor i Nderuar...

Me sa duket, ju nuk jeni Identifikuar akoma ne Faqen tone,

ndaj ju paraqitet ky mesazh pėr tju Kujtuar se ju mund tė Identifikoheni qė tė merrni pjese nė

diskutimet dhe Temat e shumta tė Forumit tone.

...Nė qofte se ende nuk keni njė Llogari personale nė Forum, mund ta hapni nje tė tille duke u Regjistruar

...Regjistrimi Ėshte falas dhe ju merr kohe maksimumi 1 min...

Me Respekt dhe Kenaqesi:

Staffi i Forumit aLbdigital.net

You are not connected. Please login or register

Portali aLbdigital.net » »» Arti Dhe Kultura «« » Arti Dhe Letersia Shqiptare » "SHTIGJET E DRITES"LIMAN ZOGAJ

"SHTIGJET E DRITES"LIMAN ZOGAJ

Shko tek faqja : 1, 2  Next

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Shko poshtė  Mesazh [Faqja 1 e 2]

1Normal "SHTIGJET E DRITES"LIMAN ZOGAJ prej Sun Nov 01 2009, 00:03

ANAMNEZĖ BURGU


Emri i babait tė pushkatuar

Histori luftė beteja gjak

Baba e breza

Kėrkonin liri.

Jeta e shkrehur nėpėr ferr

Burgu pėrroskė gjaku

Gjaku oqean nga lumi i kuq

As gurrat e pėrgjakura nuk shterėn.

I burgosuri uron

Tė mos i ndryshkėn prangat

Shiko profilin e anėtarit

2Normal Re: "SHTIGJET E DRITES"LIMAN ZOGAJ prej Sun Nov 01 2009, 00:04

BURGU


Aty nuk dihet

As fillimi

As fundi

Aty nėpėr vetmi

Herė e kėrkon

Biografinė e ferrit

Herė livadhet e shkreta

I mbjell me luledielli.

Nė burg

As kėngė zogjsh

Vetėm krrokatė shpendkeqsh

Vetėm korbat kėndojnė

Aty ag e terr

Vdekja rri

Sy me sy

Me ty

Shiko profilin e anėtarit

3Normal Re: "SHTIGJET E DRITES"LIMAN ZOGAJ prej Sun Nov 01 2009, 00:04

PRAPA GRILAVE


Kur mė burgosėn

As nuk gjėmova

As nuk vajtova

Shikimi pėrbirohej

Pas grilave tė ndryshkur

Kur m’i vunė prangat

Akulli nėn kėmbė

Si pasqyrė e thyer

Ma ruante portretin

E plagosur keq

Hermetikisht i mbyllur

Mbeta nė errėsirė

E sytė e mi tė shkrumbuar

Kėrkonin njė copė diell

Kurrė s’u pėrkula

Prapa grilave

Qėndrova drejt

Qėndrova vertikalisht

Shiko profilin e anėtarit

4Normal Re: "SHTIGJET E DRITES"LIMAN ZOGAJ prej Sun Nov 01 2009, 00:04

ROBĖRIA


Kur je rob

Kurrė mos kėrko

As bukė as ujė

Sepse tė mungon Liria.

Shiko profilin e anėtarit

5Normal Re: "SHTIGJET E DRITES"LIMAN ZOGAJ prej Sun Nov 01 2009, 00:05

SIZIFI GURI DHE SHKRETETIRA


Sizif

Merre njė guri nė qafė

Nga ato piramide tė thyera

Dhe vėre nė maje tė shkretėtirės

Edhe Detin e Zi

Kaloje nė stilin “dallėndyshe”

Sizif

Me guri nė qafė

As hero i shkretėtirės

As dallėndyshe e balsamosur mbi valė

Zog i ngrirė nė stinė.

Ky ėshtė fillimi

I fundit tėnd tragjik

Shiko profilin e anėtarit

6Normal Re: "SHTIGJET E DRITES"LIMAN ZOGAJ prej Sun Nov 01 2009, 00:05

DUROVA


Dhe durova

Jo pse u besoja lugetėrve

Dhe durova

Ushunjėza tė uritura mė trembnin

Dhe durova

Edhe pse isha i lidhur me zinxhir

Dhe durova

Jetėn nė pranga qė herrte buzėqeshje

Dhe durova

Deri nė agun me rreze tė pavarėsisė

Shiko profilin e anėtarit

7Normal Re: "SHTIGJET E DRITES"LIMAN ZOGAJ prej Sun Nov 01 2009, 00:06

HIJA E ZEZĖ


Krejt njėsoj

Jeta dhe vdekja

Nė planetėt e egra.

Kur tė vdes

M’i kėpusni zinxhirėt

I vdekur bile

Tė jetoj pa pranga

E kam nėnshkruar vdekjen

Shiko profilin e anėtarit

8Normal Re: "SHTIGJET E DRITES"LIMAN ZOGAJ prej Sun Nov 01 2009, 00:06

TORZO

„Lisin mė se miri e ēan pyka e vet“

Populli


Athua populli im

Je lis i prerė

Pesė gjymtyrėt

T’i paskan bėrė pyka

Ta paskan shėmtuar bukurinė

Krejt trupin torzo ta paskan bėrė

Edhe nė grykat e maleve

T’i paskan bėrė digat prej betoni

Tė mos e vėrshosh botėn

Sa bukur do tė tė rrinė gjymtyrėt

Kur ta ndėrrosh trupin tėnd

Dhe tė bėhesh mė i madhi Atdhe

Shiko profilin e anėtarit

9Normal Re: "SHTIGJET E DRITES"LIMAN ZOGAJ prej Sun Nov 01 2009, 00:06

VARRI I RI


Mos e hapni atė varr

A e shihni

Sa bukur ka bleruar fusha.

Mos ia varrosni buzėqeshjet

Se lotėt nga dhimbja

I shpėrthejnė digat e Detit tė Zi

Mos e varrosni atė meteor

Nėna

E kėrkon me njė kandil

Nėpėr errėsirė

Dhe mallkon vetminė

Nusja e pėrlotur

E djeg vellon e bardhė

Stalaktitet dhe stalagmitet

Lot pikojnė

Mos e varrosni atė yll

Se fėmijėve u kallėn lojėrat

Nėpėr natė

Mos e mbuloni me dhe atė djalė

Se me pat ftuar pėr tridhjetė pranverat

Qė i paska zėnė pikėllimi.

Shiko profilin e anėtarit

10Normal Re: "SHTIGJET E DRITES"LIMAN ZOGAJ prej Sun Nov 01 2009, 00:07

I DEHUR


Njė natė dimri

Kam pirė

Raki rrushi

Derisa janė dehur

Edhe zanoret e vargut.

Pa ekuilibrin e eshtrave

Kam fjetur skaj njė lisi

Dhe kur jam zgjuar

Mė thanė

Ke munguar pa leje

Shiko profilin e anėtarit

11Normal Re: "SHTIGJET E DRITES"LIMAN ZOGAJ prej Sun Nov 01 2009, 00:07

VALLĖZIMI ME SHTRIGA


Le tė pėlcasin

Daullet e harrimit

Loja me shtriga

Ėshtė dasma

Buzė varrit tė shembur.

Mė mirė vallėzo

Me hijen e trupit tėnd

Edhe kur pėrkulesh

Edhe kur trembesh

Rri vertikalisht i pa shtangur

Shiko profilin e anėtarit

12Normal Re: "SHTIGJET E DRITES"LIMAN ZOGAJ prej Sun Nov 01 2009, 00:07

SKULPTURĖ E GJALLĖ


Njė kurm pa dhėnė shpirt

Nė mes tė shkretėtirės

Lidhur pėr trungun

E vidhit tė thatė

A janė gjymtyrė

A skulpturė e sakatuar

Nga shpata e xhelatit?

Shiko profilin e anėtarit

13Normal Re: "SHTIGJET E DRITES"LIMAN ZOGAJ prej Sun Nov 01 2009, 00:08

PAK DRITĖ


Tė marrtė djalli

Tė marrtė

U verbove nėpėr terr

Edhe mua m’i fike

Kandilat e dritės

Sa keq

Tash edhe ylberin e gjuan

Me gurė rrufesh mali

Mirė e di

Edhe unė vdes

Nė terr

Andaj dua

Pak dritė

Shiko profilin e anėtarit

14Normal Re: "SHTIGJET E DRITES"LIMAN ZOGAJ prej Sun Nov 01 2009, 00:08

LOTI


Nė syrin tėnd tė zi

Jam dritė

Jam loti i djegur.

Nė buzėqeshjen tėnde

Jam nektar

Buqetė dashurie.

Nė plagėn tėnde

Jam dhimbje

Jam shpirti i plagosur.

Shiko profilin e anėtarit

15Normal Re: "SHTIGJET E DRITES"LIMAN ZOGAJ prej Sun Nov 01 2009, 00:08

DHIMBJA


Mė thanė

Ka vdekur Mimoza

Unė nuk qava.

Mė thanė

Sot bėhet varrimi

I mora dy luledielli

Mbi varr ia vendosa

Ato nuk e duruan dhimbjen

Pranė nurit tė saj u veniten

Shiko profilin e anėtarit

16Normal Re: "SHTIGJET E DRITES"LIMAN ZOGAJ prej Sun Nov 01 2009, 00:09

LOTĖT

(Motrės, Rukijes)


Dy zogj

M’i qėndise nė bluzėn e bardhė

Qė ta kam jetėn me kėngė

Kėngėn ma dogji loti pėr ty

Jemi ndarė pa lamtumirė

Motėr

S’e prita se kėputen

Buzėqeshjet tona

Kur tė fashit dhimbja

Loti

Moj motėr

M’u bė krua i shterur

Pėr ylberin e ri.

Shiko profilin e anėtarit

17Normal Re: "SHTIGJET E DRITES"LIMAN ZOGAJ prej Sun Nov 01 2009, 00:09

TESTAMENT


Ndizen flakė yje e vetėtima

Ėshtė koha e zjarreve

Nata s’ka besė, ditėn gjarpinj nėpėr kėmbė

Ėshtė ky shpirt kamikazėsh pėr liri

Sot o kurrė ta ruajmė gjeografinė e tokės.

Sa herė shoh kullėn e gurit nė flakė e di qė

I yni ėshtė dielli dhe toka e varret

Malet digjen historia prush bėhet

Emri shqiptar e Shqipėri tė jetojnė.

Amanet

Malet janė djepa e varre pėr shqipet

Armėt na i ruajnė sytė nga thikat,

Nėnė moj, sa pak ke jetuar nė dritė

E toka Arbėrore – gjak i shprishur shekujve

Trimat dėshmorė vdesin duke kėnduar pėr tė

Shiko profilin e anėtarit

18Normal Re: "SHTIGJET E DRITES"LIMAN ZOGAJ prej Sun Nov 01 2009, 00:09

NUK E NĖNSHKRUAJ

(Poetit Din Mehmeti)


A mos po lėkundet

Barka nėpėr valė deti

Apo vorbulla e gjakut

Tė ēoj peshė pas dritės

Ka kohė qė s`tė pashė poet

As nė Grykė tė Rugovės

As te Drini i Bardhė

Shkrimtarėt mėrgimtarė tė presin

Ta lexosh deri nė agim

Librin “Fatin tim nuk e nėnshkruaj”

Nuk e humb betejėn:

Mė jep pushkėn pa rrip

Pėr rekuizitė nė muzeun e vjetėr

Pallton e grisur furtunave

Pendėn e rilindur vargjeve

Mozaikun e rrudhave ballit

Si hartė e atdheut tė plagosur.

Mė pendė u bėre

Arkeolog i hirit

I dheut, i gurit, i varreve

I lavdisė, i diellit....

Te vargu yt

E takova dashurinė pėr vashėn

Plagėt dhe dhimbjen

Prushin dhe zjarrin nė kulla

Malet dhe krismat e Lirisė.

“Jam pakėz i pėrbuzur nga dielli “...D.M.

Pakėz i kėrrusur-por shkėmb

Pakėz i pėrgjakur nė shtegun e dritės

Pakėz i thyer -por vertikalisht drejt

Pakėz i hidhėruar nė heshtjen e pendės

Nesėr kthehu me dallėndyshet

E stinės sė bukur- pranverės se re.

Dhe tė lutem shumė tė lutem

Asgjė mos nėnshkruaj

O Din Mehmeti

Shiko profilin e anėtarit

19Normal Re: "SHTIGJET E DRITES"LIMAN ZOGAJ prej Sun Nov 01 2009, 00:10

POEZIA E SHKRUMBUAR


Mos ia prek asnjė shkronjė

Nga loti le tė fiket flaka

Qė e shkrumbon vargun

Vasha nuk e di ku mbeti

Vargjet e dashurisė

Si sytė i pata ruajtur

Dhe u dashurova

Kam gėrmuar me thonj

Qė t’i gjej hieroglifėt

E shkrumbuar tė vargut

Dua t’i gjej

Biografitė e engjėjve

Dhe urrejtjet e djajve

Nė kthimin e dallėndysheve

U dashurua poezia e dashurisė

Shiko profilin e anėtarit

20Normal Re: "SHTIGJET E DRITES"LIMAN ZOGAJ prej Sun Nov 01 2009, 00:10

I KĖRKOVA


I kėrkova

Nė Untergrupenbach

Jusufi Kadriu e Bardhoshi

Nė pikė dite

Bėnin njė sy gjumė

Nėn diellin e agimeve te reja

Pranė luleve tė kėputura nė erė

Vrapova nėpėr Bruksel

Nė udhėkryqin e pėrgjakur.

Kurrė s’e takova Enver Hadrin

Nė Munih

Eca e eca

Xheva e Fehmi Lladrovci

Atje nėn diell pushonin

Deri nė betejėn e re.

Nė Gjenevė

Agimi i agimeve tė reja

La brushat mbi pikturė

Mori ēekanin

Pėr t’i thyer gurin kufirit

Siē kishin bėrė moteve

Trimat e dheut

Burrat e vatanit.

Shiko profilin e anėtarit

21Normal Re: "SHTIGJET E DRITES"LIMAN ZOGAJ prej Sun Nov 01 2009, 00:10

USHTARĖVE TĖ LIRISĖ


Sa shumė dua tė them

Pak mė duken shkronjat

E alfabetit djegur nėpėr arka.

Kam mbledhė

Pentagramin e gjatė

Deri rrėzė diellit

Mė duket se jam memec

Sa shumė dua t’ju pėrqafoj

Nė lapidar kur i puth gurėt

Ushtarė tė lirisė

Nuk ėshtė kjo kėnga ime e parė

As fundi i flakadanėve qė digjen

Tani e kemi lirinė

Dhe nuk na censurohet mė

Himni BESA- BESĖ

Shiko profilin e anėtarit

22Normal Re: "SHTIGJET E DRITES"LIMAN ZOGAJ prej Sun Nov 01 2009, 00:11

ZOGJTĖ E LIRISĖ


Mėmė Shqipėri

Kosovė ta ruajmė

Dheun shkėmbin diellin

Ta bėjmė betimin

Sepse jemi shqiptarė

Nėpėr flakė e nėpėr zjarre

Gjithmonė tė gjallė

Kurrė tė vrarė

Shiko profilin e anėtarit

23Normal Re: "SHTIGJET E DRITES"LIMAN ZOGAJ prej Sun Nov 01 2009, 00:11

SHQIPJA E DRITĖS


Kur pėr shkak tė moshės nuk mund tė vraposh, ec shpejt, vetėm ec kurrė mos u ndal.

NĖNĖ TEREZA


Nėpėr tokėn varr

Kufoma tė gjalla

Nė kėtė atelie pa kulm

Jeta dhe vdekja peng.

Vrapove e kėrrusur

Pėr t’ia kthyer botės

Buzėqeshjet vertikalisht.

Tė gjitha plagėt i arnove

Me vellot e bardha tė nuseve

Dhimbjen e pagėzove shpresė

Vetėm ata qė i vriste uria

E njohin Migjenin

Apoteozėn e misrit

E dinė pėrmendesh

Sikur Zotit

I pėrkulėn kafshatės.


Vetėm ata qė i pėrtypin plagėt

E njohin kėtė meteor tė pafikur

Qė ecėn vrapon e kurrė nuk ndalet

Derisa t’i dalė dhimbjes nė fund

Kush mė mirė se fėmijėt jetimė

E ndjejnė dorėn e ngrohtė

Dhe pėshpėritin: NĖNA TEREZĖ

Shiko profilin e anėtarit

24Normal Re: "SHTIGJET E DRITES"LIMAN ZOGAJ prej Sun Nov 01 2009, 00:12

SHTIGJET E DRITĖS

(Tim vėllai, Prof. Shemsedin Zogajt)


A ėshtė e jona

Kjo botė

Njė grusht dhe

Njė copė qiell

Apo do yje drite

T’i mbledh si lulet.

Unė jam vetėm unė

As mė i gjatė se hija ime

As mė i rėndė

Se njė grusht dhe

As mė i djegur

Se hiri i vendlindjes

Gjithmonė fyt pėr fyt

Me shtrigat e territ

Nėntė rrathėt e Ferrit tė Dantes

I ke kaluar zbathur

Sot e njėmijė vjet e ke ditur,

Se errėsira s“del fare nga mallkimi

As dielli nuk nxeh me lutje

Pa shtegtim pa djersė pa gjak

E di se tė dhembin ujėvarat e lotėve

Nėpėr pentagramin e rrudhave

Por akordoje me zhurmėn e erėrave

Lahutėn time tė varur nė mur

Lirshėm le tė luhet e kėndohet

Nė Premierėn e lirisė

Ani pse e fituam mbi prush

Ani pse e fituam mbi shkrumb

E fituam me gjak

Liria ėshtė liri

O vėllai im!

Shiko profilin e anėtarit

25Normal Re: "SHTIGJET E DRITES"LIMAN ZOGAJ prej Sun Nov 01 2009, 00:12

SHQIPJA NĖ HORIZONTET E BARDHA

(Mėrgimtarit Zef Sokoli)


Unė jam

Sizif i gjallė

I verbuar nga dashuria

Feniks i djegur

Dhe kurrė mė

As nga prushi

As nga hiri

S’u bėra

As zog

As gur

Unė jam

Zogu i diellit

Me Flamurin e Skėnderbeut nėn pupla

Me gjuhėn e Naimit nė kėngė

Me lotin e Nėnė Terezės nė vaje

Unė kosovari i humbur

Deri nė Horizontet e Bardha

Derdha lot

Kullova gjak

As memec nuk u bėra

Gjashtėdhjetė e katėr vite fola me vete

Jam shqiptar i Kosovės

Atdheu im ėshtė Shqipėria.

Mbaj mjekėr tė gjatė

Sa njė copė bjeshke

Sa njė lis Pashtriku

Sepse malet mė pagėzuan

Meteor drite

Me Formulėn e Pagėzimit

Tė pėrgjakur

Gjėma ime rri peng

Te Ura me harqe

Te gurra e Drinit tė Bardhė

Te lisi me litarin e varur

Te oxhaku i kullės sė djegur

Te shpata e pėrgjakur

E zvarranikėve tė Karpateve

Te lapidarėt e lirisė nėn diell

Atdheun e lash nė flak

I shkrumbuar ika

Trembėdhjetė net

Nėpėr detin e trazuar

Trembėdhjetė ditė

Nėpėr Ferrin e Dantes

Nė mes tė klithmės e vdekjes

Mė pagėzuan Zef Sokoli

Titaniku i humbur

Pse ma kėrkoni

Anamnezėn e vrarė

Atje nė Kosovėn e rinuar e gjeni

Tė gravuar me gjak

Nė shkėmbinjtė e Kosovės

Nė dheun e Shqipėrisė

Betohem vetėm

Para flamurit me shkabė

Para shpatės sė Skėnderbeut

Te istikamet e Adem Jasharit

Tri herė betohem!

Shiko profilin e anėtarit

26Normal Re: "SHTIGJET E DRITES"LIMAN ZOGAJ prej Sun Nov 01 2009, 00:12

JETIMI I PĖRLOTUR

(D.F.)


Jemi ndarė nėpėr errėsirė

Dhe kurrė s`mė mori malli

As pėr babain e dehur

As pėr nėnėn e lazdruar.

Kam ikur

Si kali pa fre

Udhėve tė botės

Jetim me prindėr tė gjallė.

I kam pirė

Lotėt e mi si ujin

Vetėm helmin s’e gjeta

Mushkrit blozhdė

Nė kėtė moshė s’ruhen

Shiko profilin e anėtarit

27Normal Re: "SHTIGJET E DRITES"LIMAN ZOGAJ prej Sun Nov 01 2009, 00:13

PRANVERĖ E RE

Nipave: Diellit Endritit Orgesit


Me Dr.Gregoriy Hahn

Nė Baidenayse

Pinim kafe

E pyeta pėr vendlindjen

Kurrė

Mos e kėrko pranverėn

Pa lule mė tha.

Gabim mund ta pagėzosh

Dhe ma bėri njė fotografi

Me zogjtė e kėngės sime

Shiko profilin e anėtarit

28Normal Re: "SHTIGJET E DRITES"LIMAN ZOGAJ prej Sun Nov 01 2009, 00:13

NJĖ DEGĖ ULLIRI DHE NJĖ GUR

Shqiptarit nga Ēamėria, Enver Kurli


Nė kullėn e gurit

Varur nė trarėt e nxirė

Njė daulle e shqyer rri

Me ēampare tė ndryshkura.

Enverit dhinė qė ēalonte

Ia prenė katilėt grekė

Nga lėkura e saj

Njė copė e bėri ēantė krahu

Me tjetrėn qepi daullen e shqyer

Nė ēantėn me lėkurė dhie

Enveri futi njė degė ulliri

Njė gur e njė grusht dhe

Detin Jon e la me valė tė tėrbuara

Qershitė e lakuara deri nė dhe

Nė livadhin e pakositur

Plot dardha e mollė

Qė dukeshin si pikturė e Da Vinēit

Nė atelienė e furtunave

Duke ikur nga Ēamėria

Enverit ende i kujtohen:

Hingėllima e kalit tė bardhė

Gjėma kur e vranė Selmanin

Dasmat dhe vdekjet

Varret dhe djepat

Vallja dhe kėnga Ēame

Dheu Deti Jon dhe Ēamėria

Njė degė ulliri ia dha nėnės

Me gjethe si krahė shqiponje

I tha ta vejė nė arkė

Aroma le ta dehė nė kapilare gjaku

Lotėt mos t’i bien nė dheun e rinuar

E babait i solli njė gur

Pėr ta ndie zėrin

E themeleve tė mbetura shkret

Dhe me sy tė pėrlotur

Ta shikojė gjeografinė e truallit.

E rėndė ishte

Ajo degė ulliri

Sa bjeshka

Sa guri

Sa dielli

Sa hiri

Sa flaka e Ēamėrisė

Shiko profilin e anėtarit

29Normal Re: "SHTIGJET E DRITES"LIMAN ZOGAJ prej Sun Nov 01 2009, 00:13

VALLJA ME SHAMIA PREJ FLAKE

“Po vin krushqit rrethit malit,

Rexha i nanės n`grazhd tė kalit”

Popullore


Vraēi e hante frenin me dhėmbė

I ra me patkoin e ri nė ballė e hingėlloi

I ēoi peshė dasmorėt

Kush e di nga dhimbja

Apo krenohej me patkoin vrastar

Ēou Rexho, ēou

Herė gjoku herė vraēi

Dasmat na i kthejnė nė vdekje

Buzėqeshjet pėlcasin nga lotėt

E nė vallet e pakryera

Digjen shamitė prej flake

Nėn krismat kur vraēi shqelmon

Pėr lotėt e nėnės

Pėr nusen pa dhėndėr.

Pėr dhėndrin nė grazhdin e gjokut

Shiko profilin e anėtarit

30Normal Re: "SHTIGJET E DRITES"LIMAN ZOGAJ prej Sun Nov 01 2009, 00:14

SI E NJOHA FAMILJEN ARBĖRESHE


Plakun e njoha nė vijat e ballit

Skalitur nga kėsula e bardhė

Loken me shallin mbaruar nė vegjė

Dhe opingat e lėkurės plot gėrsheta

Arbėreshen e bukur e njoha

Nė vallen ”Syrin e kam pėr nishan”

Dhe me bluzėn plot me shqiponja

Kur hidhej e pėrdridhej si flutur

Familjen Arbėreshe e njoha

Kur e ruante gjeografinė e atdheut

Shiko profilin e anėtarit

31Normal Re: "SHTIGJET E DRITES"LIMAN ZOGAJ prej Sun Nov 01 2009, 00:14

SI E NJOHA FAMILJEN ARBĖRESHE


Plakun e njoha nė vijat e ballit

Skalitur nga kėsula e bardhė

Loken me shallin mbaruar nė vegjė

Dhe opingat e lėkurės plot gėrsheta

Arbėreshen e bukur e njoha

Nė vallen ”Syrin e kam pėr nishan”

Dhe me bluzėn plot me shqiponja

Kur hidhej e pėrdridhej si flutur

Familjen Arbėreshe e njoha

Kur e ruante gjeografinė e atdheut

Shiko profilin e anėtarit

32Normal Re: "SHTIGJET E DRITES"LIMAN ZOGAJ prej Sun Nov 01 2009, 00:15

SI E NJOHA FAMILJEN ARBĖRESHE


Plakun e njoha nė vijat e ballit

Skalitur nga kėsula e bardhė

Loken me shallin mbaruar nė vegjė

Dhe opingat e lėkurės plot gėrsheta

Arbėreshen e bukur e njoha

Nė vallen ”Syrin e kam pėr nishan”

Dhe me bluzėn plot me shqiponja

Kur hidhej e pėrdridhej si flutur

Familjen Arbėreshe e njoha

Kur e ruante gjeografinė e atdheut

Shiko profilin e anėtarit

33Normal Re: "SHTIGJET E DRITES"LIMAN ZOGAJ prej Sun Nov 01 2009, 00:15

NĖNAT E TĖ PAGJETURVE


Nė njėrėn dorė mbajnė lule

I vendosin varr mbi varr

Nė tjetrėn bėjnė ADN-nė

E unazave tė fejesės

Zinxhirėve tė kromozomeve

Tė shkrumbuara nėpėr zjarre

Me thonj gėrmojnė nėn rrėnjė

Atyre nėn dhe u falin ledhatime

E pėrmallime nėnash

Nėnat nė asnjė pranverė

Nuk ankohen pėr thatėsi

Nėpėr lumenj lotėsh

Mbysin vajet dhe durimin

Nė tavolinat prej guri

Mjekėt bėjnė ADN-nė e nuseve

Djegur nė dasmat e pėrflakura.

Shiko profilin e anėtarit

34Normal Re: "SHTIGJET E DRITES"LIMAN ZOGAJ prej Sun Nov 01 2009, 00:15

KĖPUCA BUZĖ DETIT


Njė grua me shami ngjyrė deti

Qė kishte lidhur tri nyjė nė fyt

E pyeta sa larg ėshtė Otranto.

Shikoj rreth e rrotull detin

Ma pėrkėdheli dorėn

Sikur njė Nėnė e trembur ofshani:

Shumė i thellė ėshtė Otranto

Dhe valėt pėrkundnin

Kėpucėn numėr dyzet e dy

Tė djalit tė saj tė martuar

Me nuse Gomonėn

Shiko profilin e anėtarit

35Normal Re: "SHTIGJET E DRITES"LIMAN ZOGAJ prej Sun Nov 01 2009, 00:16

ZGJIMI NĖ AGIMET E VONUARA


Ēamėri

Je zjarr je flakė

Je gjaku qė s`shter

Nga gurra Iliri

Vėllai dergjet nėn lėkurėn

E ogiēit tė vrarė

Lisi me pesė degė tė prera

Me pesė ujėvare gjaku zvarrė.

Nė kullat pa dyer

Nėpėr dritaret e thyera

Hyn e dalin shpendkeq

E nė foletė e kukuvajkave

Rrotull janė gjarpinj tė zi

Presin meny prej mish zogu

Ēamėri

Zgjohu

Nė agimet e vonuara

O sot o kurrė

Sepse pėlcet

Edhe orbita e diellit.

Ēamėri

Zgjohu nė shekullin e ri

T’i arnojmė plagėt

Me nga njė fanfare drite.

Pėr ta parė fillin e agut

Mos bėj gjumė as nė terr.

Zgjohu

Zonja e rėndė Ēamėri

Bėhu nė orbitė rreze drite

E diellit tonė tė ri

Shiko profilin e anėtarit

36Normal Re: "SHTIGJET E DRITES"LIMAN ZOGAJ prej Sun Nov 01 2009, 00:16

E KAM NJĖ SHTĖPI


E ngrita njė kullė prej guri

Tė mos mbesin zogjtė

Nė furtuna detesh

Kurrė s`mund tė mė thuash

Qyqe rremi

E kam gravuar nė mermer

Adresėn e shtėpisė.

Nė udhė tė paudhė nuk mbeta

Pragun e mora nga kulla e gjyshit

Nė plasaritje betejash

Me histori tė pashkelur

Shiko profilin e anėtarit

37Normal Re: "SHTIGJET E DRITES"LIMAN ZOGAJ prej Sun Nov 01 2009, 00:17

TRUNGU ME PESĖ DEGĖ


Lulen e kėputur

E kanė hedhė nė lumė

Ajo nėpėr valė

Nėpėr dallgė dhe unė

Lulja nė lumin e ngrirė

Unė i tharė nė erė

Ajo me blerim tė vyshkur

Unė pa stinėn pranverė

Lulja e kėputur

Nėpėr dallgė e valė

Trungu im i prerė

Nė pesė degė i ndarė

Shiko profilin e anėtarit

38Normal Re: "SHTIGJET E DRITES"LIMAN ZOGAJ prej Sun Nov 01 2009, 00:17

E KAM NJĖ ATDHE


E kam njė shtėpi

Njė shtėpi prej guri

Nga zjarri kur u dogj

Lindi prapė Flamuri

E kam njė kala

Njė kala prej shkėmbi

As shkrumbi as hiri

Nuk e luajnė vendi.

E kam njė fole

Pėr zogjtė shtegtarė

Nė Lladrocin rrėzė Dielli

Lule dhe behar.

E kam njė Atdhe

Mbėshtjellė me liri

E kam njė Atdhe

Atdheun tim Shqipėrinė.

Shiko profilin e anėtarit

39Normal Re: "SHTIGJET E DRITES"LIMAN ZOGAJ prej Sun Nov 01 2009, 00:18

VASHA SY SHKRUAR


Bari me dele isha

Syshkruara u turbullonte lumin

Qengjave tė etur

Prita e prita

Kur u kthjell uji

E pashė buzėqeshjen e saj

Nėpėr rrjedhėn e gurrės.

Shkova te Kroi i Gurit

Edhe aty buzėqeshja e saj

Mė tha m“i mbaj gėrshetat

Sepse dua tė pi ujė

Kur ia shtrėngova me duar

M’u duk se zura ylberin.

Atėherė u turbullua

Edhe Kroi i Gurit

Djalo, mė tha

Pije lotin tim tė kthjelltė

Qė ta shuash etjen

Shiko profilin e anėtarit

40Normal Re: "SHTIGJET E DRITES"LIMAN ZOGAJ prej Sun Nov 01 2009, 00:18

UNĖ DHE VASHA


Kur vasha e lanė shaminė

Nė ujin e gurrės

Zemra mė bėhet mal

Atėherė shndėrrohem

Nė blerim lulesh

Qė ajo tė mė kėputė

Qė ajo tė mė merr erė

Gurrė kroi bėhem

Qė ajo t’i lajė faqe e sy

Buzė e gushė

Dhe tė buzėqeshė

E unė ta gudulis lehtė

Nė sy faqe buzė e gushė

Tė mos ndahemi kurrė

Shiko profilin e anėtarit

Sponsored content


Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Mbrapsht nė krye  Mesazh [Faqja 1 e 2]

Shko tek faqja : 1, 2  Next

Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi