Portali aLbdigital.net
Pėrshendetje Vizitor i Nderuar...

Me sa duket, ju nuk jeni Identifikuar akoma ne Faqen tone,

ndaj ju paraqitet ky mesazh pėr tju Kujtuar se ju mund tė Identifikoheni qė tė merrni pjese nė

diskutimet dhe Temat e shumta tė Forumit tone.

...Nė qofte se ende nuk keni njė Llogari personale nė Forum, mund ta hapni nje tė tille duke u Regjistruar

...Regjistrimi Ėshte falas dhe ju merr kohe maksimumi 1 min...

Me Respekt dhe Kenaqesi:

Staffi i Forumit aLbdigital.net

You are not connected. Please login or register

Portali aLbdigital.net » »» Arti Dhe Kultura «« » Arti Dhe Letersia Shqiptare » "SHTIGJET E DRITES"LIMAN ZOGAJ

"SHTIGJET E DRITES"LIMAN ZOGAJ

Shko tek faqja : Previous  1, 2

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Shko poshtė  Mesazh [Faqja 2 e 2]

1Normal "SHTIGJET E DRITES"LIMAN ZOGAJ prej Sun Nov 01 2009, 00:03

First topic message reminder :

ANAMNEZĖ BURGU


Emri i babait tė pushkatuar

Histori luftė beteja gjak

Baba e breza

Kėrkonin liri.

Jeta e shkrehur nėpėr ferr

Burgu pėrroskė gjaku

Gjaku oqean nga lumi i kuq

As gurrat e pėrgjakura nuk shterėn.

I burgosuri uron

Tė mos i ndryshkėn prangat

Shiko profilin e anėtarit

41Normal Re: "SHTIGJET E DRITES"LIMAN ZOGAJ prej Sun Nov 01 2009, 00:18

BĖHEM FOTOSINTEZĖ DRITE


Kur tė zė cunami i detit

Mė thirr

Se bėhem digė prej guri

Mos tė herrin furtunat.

Kur ke dhimbje

Bėhem loti yt

Nė gjethet e trėndafilit

Fotosintezė drite bėhem

Kur tė vriten gazi edhe loti

Mė thirr tė ta pushoj dhimbjen

Tė ta shėroj harenė e djegur

Shiko profilin e anėtarit

42Normal Re: "SHTIGJET E DRITES"LIMAN ZOGAJ prej Sun Nov 01 2009, 00:19

DY KĖNGĖ A DY LOT


Dy kėngė

Pėr zogun nė kafaz

Dy lule

Pėr vashėn

Pėr gjergjefin e saj

Dy dhimbje

Pėr ty

Nė burgun e pa thurur.

Dy mallkime

Pėr farėn e keqe

Dy buzėqeshje

Pėr fillimin e dashurisė

Dy kėngė

Shumė kėngė

Asnjė pikė loti

Shiko profilin e anėtarit

43Normal Re: "SHTIGJET E DRITES"LIMAN ZOGAJ prej Sun Nov 01 2009, 00:19

UNĖ DASHUROVA


Cilėn poezi t’ia them tė dashurės

Nuk mund tė digjem

Pėrditė pėr tė si qiri i Naimit

Poetėt e kėtij shekulli

Me ngrohje globale

Shkruajnė pėr ata qė s’vdiqėn

E vashave u japin lule

Nėse i gjej poetėt

Do t’u mėsoj njė elegji

Pėr pavdekėsinė e dashurisė

Qė tė mos vajtojnė kurrė

Qė tė mos vdesin kurrė

Shiko profilin e anėtarit

44Normal Re: "SHTIGJET E DRITES"LIMAN ZOGAJ prej Sun Nov 01 2009, 00:19

MĖ AFĖR DIELLIT


A po nisemi

Nė fundin e deti tė shterur

Aty do t’i shohim

Mėkatet e thella te botės

A po nisemi

Deri nė majat e Mont Everesit

Sa mė afėr diellit

Tė kemi mė shumė dritė

Shiko profilin e anėtarit

45Normal Re: "SHTIGJET E DRITES"LIMAN ZOGAJ prej Sun Nov 01 2009, 00:20

VASHA ME GĖRSHETA


Kur i lidh flokėt gėrsheta

Mė duket se ylberi zbriti

Nė sytė e mi tė etur.

Nėpėr fushėn me lule

Mė dukesh balerinė

Nė skenėn e blertė

Dashuri tinėzare.

Nėse ik pėrtej detit

Me varkėn time tė thyer

Do t’i mundim valėt

Me kėngėn kurorė dashurie

Shiko profilin e anėtarit

46Normal Re: "SHTIGJET E DRITES"LIMAN ZOGAJ prej Sun Nov 01 2009, 00:20

E DASHUR S’ PO TA GJEJ

AS VARRIN


Nuk jam Ago Ymeri

Me nishane nė krah

Jam djegur zjarreve

Edhe sytė e dritės i fali

Ta ruaj dashurinė

Pėr ty.

Nuk jam Bestari

Qė m’i trembe gjarpinjtė nga plagėt

Ta dhashė besėn se kthehem

Por u bėra darkė e dreqit

Dhe humba skutave

Derisa i mblodha pėr ty

Do lulebore.

Me nishane e shputa

Tė djegura u ktheva pėr ty

Por s’po ta gjej as varrin

E dashur

Te guri i ndarjes

Ndez kandila drite nė erė

Tė ma bėjnė

Pak dritė tė syve

Pėr kthimin


E unė prapė

Erdha nėpėr terr

Me hartėn e grisur

Pėllėmbė pėr pėllėmbė

Tė kėrkova nė ēdo skutė

Kur e gjeta varrin tėnd

T’i lashė do lule tė bardha.

Shiko profilin e anėtarit

47Normal Re: "SHTIGJET E DRITES"LIMAN ZOGAJ prej Sun Nov 01 2009, 00:20

EJA


Eja

Nėpėr tymin

E shpirtit tim qė kallet

E ma lidh plagėn

Me njė gjethe trėndafili.

Eja

Edhe nėse jam e vdekur

E harruar

Zemra- zemrės i flet

Nė emėr tė dashurisė

Eja

Edhe nėse nuk mė njeh

Tė plagosur nga vetmia

Nė shtratin tim tė dhimbjeve.

Kur dola bregut tė lumit

Portreti yt

Ishte bėrė pikturė nė valė

Shiko profilin e anėtarit

48Normal Re: "SHTIGJET E DRITES"LIMAN ZOGAJ prej Sun Nov 01 2009, 00:21

DY


Dy

Kėngė

Pėr zogun

Nė kafazin prej hekuri.

Dy

Lule

Pėr vashat e malėsisė

Nė vegjė kur tjerrin dashurinė

Dy lot

Pėr ty

Nė burgun e ndryshkur.

Dy kėngė

Dy lule

Dy lot

Pėr ty malėsore

Qė ik me buzėqeshjen e kallur

Pėr mua qė presė

E qaj pėr ty

Shiko profilin e anėtarit

49Normal Re: "SHTIGJET E DRITES"LIMAN ZOGAJ prej Sun Nov 01 2009, 00:21

VETMI


Kur tė pashė

As s’tė thirra nė emėr

As s’mė shikove nė sy

E kishe pas shaluar atin pa fre

Unė ika

Dola pas shkėmbit

Pėr ta kėrkuar

Humbjen time shkretėtirės

Shiko profilin e anėtarit

50Normal Re: "SHTIGJET E DRITES"LIMAN ZOGAJ prej Sun Nov 01 2009, 00:22

PA TY


Pa ty

Kėnga e zogut

Mė duket vaj kukuvajke

Shpirti sa nuk pėlcet nė heshtje

Yjet duken si plagė tė pėrgjakura.

Vullkan nė shpirtra

Magma e kallur shpėrtheu

E unė

Njė copė guri nė shkretėtirė.

Nuk e di

Me cilėn ngjyrė

Ta ngjyrosi vetminė.

Tė kėrkova

Te Drini i Bardhė

Nė ujin e tij si loti

Shpirti i vrarė nga dhimbja

M’u bė dallgė

Herė Zogė

Herė qyqe rremi

Duke pritur

Tė ktheheshe nga harrimi

UNĖ E TI


Nė teatėr

Shfaqej tragjedia e Trojės

Unė dhe Helena

Veshur me vello prej tymi.

Spektatorėt vinin

Me nga njė lule nė duar

Varret prej hirit t’i mbulojnė

Me blerimin e kallur

Nuk e di pse

Nė aktin e parė

Vritem unė

Nė aktin e fundit

Ringjallet Helena.

Zjarre

Pak hi nga ti

Pak shkrumb nga unė

Portret prej flake Troja.

Shiko profilin e anėtarit

51Normal Re: "SHTIGJET E DRITES"LIMAN ZOGAJ prej Sun Nov 01 2009, 00:22

SONTE


Nė pentagramin

E Himnit tė Flamurit

Notat e krenarisė

Heqin vallen e re.

Sa e gjatė

Nata dhe terri

Nėpėr dritė

Mė mirė

Shihemi sy mė sy

Shiko profilin e anėtarit

52Normal Re: "SHTIGJET E DRITES"LIMAN ZOGAJ prej Sun Nov 01 2009, 00:22

TRE KANDILAT E NDEZUR


Kur niset mėrgimtari

Nė Lėndinėn e Lotėve

E puth njė gur

Dhe ndez kandilin e parė

Kur nėpėr valė deti

Dridhet varka e lundrimit

Nė rrashtėn e guacės sė djegur

Ndez kandilin e dytė

Kur i thonė mbahu

I mėrzitur ofshan tri herė

Dhe ndez kandilin e tretė

Kur niset mėrgimtari

E kujton kthimin

Me lindjen e diellit tė ri

Shiko profilin e anėtarit

53Normal Re: "SHTIGJET E DRITES"LIMAN ZOGAJ prej Sun Nov 01 2009, 00:23

DHIMBJET E PĖRFLAKURA


Nė shpirtrat e trazuar

Thyhen epruvetat e dhimbjeve

Dhe aty luhet

Himni i jetės pa lot

Diku nė teatrin e vjetėr

Luhet premiera e tragjedisė

Mos u tremb

Nėse pėrgjaken aktorėt

Qė nė aktin e parė

Shiko profilin e anėtarit

54Normal Re: "SHTIGJET E DRITES"LIMAN ZOGAJ prej Sun Nov 01 2009, 00:23

SHPIRTI I DJEGUR


Ka kohė qė eci

Buzė lumenjve tė shterur

Jam shtangur nėpėr

Udhėt me kalldrėme tė shembura

Rajna bėn zhurmė

Dallgėt trembin peshqit

Te Drin i Bardhė i lava sytė

Nė Detin e Zi varka mu bė copė-copė

Shpirtit tė djegur edhe pėrtej brigjeve

I dėgjohen klithmat

Shiko profilin e anėtarit

55Normal Re: "SHTIGJET E DRITES"LIMAN ZOGAJ prej Sun Nov 01 2009, 00:23

DALLGĖ


I trazuar

Liqeni i Prespės,

Desha dallgėt

T’ia thyej me supe.

Nėpėr fushat plot lule

Nisa lojėn me flutura

U bėra pelin

Dhimbja nė fytyrė

Ma skaliti pikėllimin.

Kur tė bashkohemi

Ti nga Lagja e Gurit

Unė nga Bregu i Diellit

Rritemi duke u shikuar nė sy

Shiko profilin e anėtarit

56Normal Re: "SHTIGJET E DRITES"LIMAN ZOGAJ prej Sun Nov 01 2009, 00:24

DYLUFTIM ME DJALLIN


Sa shumė ke lėpirė

Pjata tė xhelatėve

E sot

Nė udhėn me gurė

Rave nė gjunjė

Tradhtinė e pagėzove gabim

Herė me kokė nė dhe

Herė me duar pėr mėshirė

Tė shikova si langoin e zgjebosur

Ta shava djepin e pragun

Dhe si me inat buzėqesha

Unė eca nė udhėn e dritės

Ti mbete qen bir qeni.

Shiko profilin e anėtarit

57Normal Re: "SHTIGJET E DRITES"LIMAN ZOGAJ prej Sun Nov 01 2009, 00:24

TOKĖ E QIELL ME EMĖR


Shqipėri

Tokė e qiell e det.

Orkestėr

Me daulle nė Ēamėri

Me lahutė nė Vlorė

Me kavall nė Guci

Me dirigjent nė Prizren

Me solist nė Tetovė

Me flamur rreth e rrotull planetit

Aty ku bukės i thonė bukė

E ujit ujė

Denbabaden ėshtė Iliri

Mbuluar me prush betejash.

Shiko profilin e anėtarit

58Normal Re: "SHTIGJET E DRITES"LIMAN ZOGAJ prej Sun Nov 01 2009, 00:24

TRISHTIM


Kur e preve nė besė

Tė zuri trishtimi

U verbove nė tė dy sytė

Kur e vrave

Dashurinė e fshatares

T’u shter zėri

Me duar nuk flitet

Tė paska zėnė trishtimi

Kurrė mos thyej besė

E paguan me dritėn e syve.

Shiko profilin e anėtarit

59Normal Re: "SHTIGJET E DRITES"LIMAN ZOGAJ prej Sun Nov 01 2009, 00:25

BUZĖQESHJET E SKAMNORES


Blerinės nė blerimin e kallur

I fala njė luledielli

Mė uroj

Pėr dritėn e syve.

Kur ia dhashė njė laps

E pikturoi diellin nė lindje

Sikur u ngrohė

Dhe buzėqeshi.

Njė brushė dhe njė letėr ia dhashė

Sa bukur i pikturoi

Njė qepė dhe kripė deti,

Njė bukė misri tė pjekur nė prush

Shiko profilin e anėtarit

60Normal Re: "SHTIGJET E DRITES"LIMAN ZOGAJ prej Sun Nov 01 2009, 00:25

BIOGRAFIA E DHIMBJES


Kur isha i vogėl

Thonė se kam qarė shumė

I rritur

Nuk mbaj mend kur qesha

Gjatėsinė e trupit

E mati me njė dru tė thatė kaēe

Me tė e mati edhe varrin

Peshėn e di

Sa njė gur vendlindje

E kam

Mos mė pyesni

Pėr biografinė time

Se jam duke lundruar

Me varkėn e Titanikut

Shiko profilin e anėtarit

61Normal Re: "SHTIGJET E DRITES"LIMAN ZOGAJ prej Sun Nov 01 2009, 00:25

Le tė thyhen digat

Le tė gurgullojnė valėt

Lė tė kthjellen gurrat.

Le tė thyhen digat

Le tė gurgullojnė valėt

Lė tė kthjellen gurrat.

Shiko profilin e anėtarit

62Normal Re: "SHTIGJET E DRITES"LIMAN ZOGAJ prej Sun Nov 01 2009, 00:26

KUR


Kur zogu

Nė vend tė kėngės gjėmoi

M’u kujtuan plakat e lagjes

Kur klithnin tė habitura

Kiameti s`ėshtė larg.

Kur u dogj kulla

Oxhaku mbeti deri te retė

Kjo ėshtė formula e rritės thashė

Kur e dashura

Hoqi unazėn me dhėmbė

Dhe e vari nė degėn e qershisė

Heshta nga dhimbja e ndarjes.

Por kur ma prekėn

Gjeografinė e truallit

Shtat e hi ia fala dritės

Shiko profilin e anėtarit

63Normal Re: "SHTIGJET E DRITES"LIMAN ZOGAJ prej Sun Nov 01 2009, 00:26

MĖ PRISNI


Si gjarpėr i plagosur

Zvarritet treni i ndryshkur

Nė stacionin e parė

Zbriten nxėnėsit e shkollės ”Liria”

Malėsori me shallin kuq e zi

Tė lidhur rreth kėsulės

Dėgjonte kėngėn

”Thėrret Prizreni mori Shkodėr”.

Nga malet e Ēiēavicės

Zbriten tė gjithė

Me kobure me brez

Mė prisni edhe mua

Ushtonte mali e fusha

Shiko profilin e anėtarit

64Normal Re: "SHTIGJET E DRITES"LIMAN ZOGAJ prej Sun Nov 01 2009, 00:26

DASMA NĖ MALE


Nė dasmėn nė male

Nuses nė vend tė unazės

I dhurohet flamurin me shqiponjė

Dhėndrit nė vend tė puthjes sė parė

I dhurohet njė kobure

Martesa nė male

Muzikėn e ka batare krismash

Vallja e pėrflakur

Ėshtė fitore e betejės sė re

Nusja dhe dhėndri

Bashkė nė dasmėn nė male

Bashkė nė dasmėn e luftės

Bashkė nė lapidarin e lirisė

Shiko profilin e anėtarit

65Normal Re: "SHTIGJET E DRITES"LIMAN ZOGAJ prej Sun Nov 01 2009, 00:27

BARIU ME DELE


Sa herė e harroja fyellin

Te Kroi i Gurit

Dhe ujkun s’mund e trembja

Kur ma mori ogiēin.

Qengjat blegėronin

Shiko profilin e anėtarit

66Normal Re: "SHTIGJET E DRITES"LIMAN ZOGAJ prej Sun Nov 01 2009, 00:27

ZOGJTĖ E IKUR


Kur tė ikin zogjtė

Rozafa do ta shkruaj

Biografinė e gurit

Gurgullimėn e gjirit krua

Shushurimėn e gurrės qumėsht

Duke kėrkuar shqiponjat e trembura

Nė filmin “Hi e gjak”

Aktorja mbledh fėmijėt

E vrarė mbetet shpresa

Toka Dardane me pesė

Nishane tė kuq

Kur tė ikin zogjtė

Do tė eci rreth e rrotull

Gjeografisė sė tokės sime

Shiko profilin e anėtarit

67Normal Re: "SHTIGJET E DRITES"LIMAN ZOGAJ prej Sun Nov 01 2009, 00:28

NĖ MĖRGIM


Njė buqetė lule dielli kėrkova

Vajza me buzėqeshje mė tha

Vyshken shpejt

Merri kėto ferra tė freskėta.

Kur e kėrkova njė bukė

Gruaja qė e shikonte

Akuariumin e peshqve mė tha:

Mbaj dietė

Se tė prishet bukuria

Kur kėrkova ujė

Djaloshi me flokė teh thike mė tha:

Shko nėn strehė e mblidh shiun

Nėn urnėn e dhimbjes

Vdekja gėrryen pahetueshėm

Biografinė tėnde

Mė thotė gjithmonė

Dikush kėtu nė mėrgim

Shiko profilin e anėtarit

68Normal Re: "SHTIGJET E DRITES"LIMAN ZOGAJ prej Sun Nov 01 2009, 00:28

DURRĖSI


Te shkėmbi i Kavajės

E vura kokėn mbi gur

Mė ranė dy lot

Shkėmbi ma dha

Ngrohtėsinė e Nėnės

Mėmė e bir

Skalitėm hartėn e mėmėdheut

Duke ecur

Nė evolucionin e pėrflakur .

Pushova

Nėn pishat e blerta

Kur ecja nėpėr rėrė

Mbeteshin gjurmė tė reja

Shiko profilin e anėtarit

69Normal Re: "SHTIGJET E DRITES"LIMAN ZOGAJ prej Sun Nov 01 2009, 00:28

PRITJA NĖPĖR FURTUNĖ


Furtuna shkulte edhe lisa

E unė tė prisja

Duke m’u rrokullisur lotėt

Nė pentagramin e rrudhave.

Nuk me duhet kamertoni

Ta akordoj vajin e mallit

Mė mirė tė isha Rozafa

Krua qė nuk shter

Mė mirė guri tė isha.

Mė mirė tė ishe zog a dallėndyshe

Qė kur tė vije nga shtegtimi

Kishe pushuar e prehur

Nė supet e mija prej guri.

Shiko profilin e anėtarit

70Normal Re: "SHTIGJET E DRITES"LIMAN ZOGAJ prej Sun Nov 01 2009, 00:28

SYRI PA DRITĖ


E paskam shkelė

Ēerepin ku nėna gatuante bukė

Dhe nuk paskam thėnė falem o Zot

U mbėshteta nė gurin futė tė oxhakut

Dhe bėrtita deri nė kupė tė qiellit

Mėsoje anamnezėn e sėmurjes time:

Jam verbuar mbrėmė

Nėnė, moj!.

Shiko profilin e anėtarit

71Normal Re: "SHTIGJET E DRITES"LIMAN ZOGAJ prej Sun Nov 01 2009, 00:29

MOLLA E KUQE


Mollės sė kuqe

Ia prenė pesė degė

Dallėndyshet thurin foletė mė lartė

I ngrohin puplat nėn diell

Zogjtė kėndojnė simfoninė e fundit

Kur i bien gjethet mollės sė kuqe

Mė zė dhimbja

Pėr blerimin e vyshkur.

Njė nga njė i ruaj nė shportė

Dhe tėrė dimrin

Lutemi bashkė

Pėr pranverat e reja.

Shiko profilin e anėtarit

72Normal Re: "SHTIGJET E DRITES"LIMAN ZOGAJ prej Sun Nov 01 2009, 00:29

MOS MA OPERONI PLAGĖN


Kirurgu merr skalperin

Ma bėn me kokė

Qė t’i mbyll sytė e dritės.

Pasi heshta pak

Buzėqesha nėpėr krismė dhėmbėsh

Opiumin e lashė varė

Nė kapilarin prej gome

Mos ma operoni plagėn

Pėshpėrita ngadalė

Kur hyra nė atelienė time

Nė sytė e Mona Lizės pashė lot

Kirurgun e paska zen opiumi

S`ka lojė me trupin me plagė

Kėshtu jetova qė njė shekull

Shiko profilin e anėtarit

73Normal Re: "SHTIGJET E DRITES"LIMAN ZOGAJ prej Sun Nov 01 2009, 00:29

TRI KOHĖ


Koha e parė:

Te molla e egėr

Nėna korrte grurė

Dhe lutej t’u bie epidemia langonjve

Tė mos na e grabisin bukėn e re.


Koha e dytė:

Dasmat ktheheshin nė vdekje

Kėmishėt nė flamuj gjaku

Liria s’shihej nga terri.

Tė burgosurve ua hapnin qelitė

Ata nuk dilnin

Sepse nuk shihej drita

Koha e tretė:

Bishat e Karpateve me dhėmbė ujku

Me bishta ndėr kėmbė u kthyen

Dhe fituan trashtė e surles

Ende po lehin tė uritur

Shiko profilin e anėtarit

74Normal Re: "SHTIGJET E DRITES"LIMAN ZOGAJ prej Sun Nov 01 2009, 00:30

UDHĖTIMI NĖPĖR NATĖ


Nė njė udhėtim nėpėr natė

Pashė e ēka nuk pashė

Te liqeni i vogėl

Dėgjoja krrokatje zhabash

Nė baltėn e terur nė breg

Gjarpinjtė pritnin viktimėn

Tė rrahet e rrapeve

Kuja e dhelprave thyente heshtjen

Para e pranė shpellave

Pupla zogjsh e flatra tė dallėndysheve.

Nėpėr livadhet e thata

Disa kuaj pa fre

Lodronin me patkonj prej hekuri

Dhe m’i thyenin lulet e para.

Kulla ime

Me oxhakun deri te retė

Dėshmon qėndresėn dhe rri

Pranė diellit pėr dritė.

Shiko profilin e anėtarit

75Normal Re: "SHTIGJET E DRITES"LIMAN ZOGAJ prej Sun Nov 01 2009, 00:30

E DI SE JAM VONUAR


Eja me kohė biri im

Mė thoshte nėna

E unė

E nisja lojėn me flutura

Dhe s’e mbaja fjalėn.

Kurrė mos ec nėpėr natė

Territ nuk i zihet besė

Mė thoshte

E di

Nėnė e di

U vonova

Sepse i shkrova pak vargje

Pėr ty dhe pėr dritėn

I thosha asaj

Sa herė vonohesha

Shiko profilin e anėtarit

76Normal Re: "SHTIGJET E DRITES"LIMAN ZOGAJ prej Sun Nov 01 2009, 00:30

UDHA PA EMĖR


E mora

Udhėn e kthimit

Me hartėn e vjetėr nė dorė

Por s’e gjeta tokėn time

E kėrkova nė arkivin

Me mure prej guri

Numrin e shtėpisė sime

Mė ēuan te njė raft

Vetėm hi kishte.

Nė stacionin modern

Krejt prej qelqi

E bleva hartėn mė tė re

Aty e gjeta shtetin mė tė ri

Me gjeografi tė pėrgjakur

Shiko profilin e anėtarit

77Normal Re: "SHTIGJET E DRITES"LIMAN ZOGAJ prej Sun Nov 01 2009, 00:31

SHĖNIME PĖR AUTORINLiman Zogaj lindi mė 1960 nė fshatin Lladroc tė Kosovės. Mėsimet e para i mori nė fshatin e lindjes, ndėrsa shkollėn e mesme - Drejtimi biologji-kimi, e mbaroi nė Ferizaj. Ka studiuar letėrsinė dhe gjuhėn shqipe nė Fakultetin filologjik nė Universitetin e Kosovės nė Prishtinė.

Me krijimtari letrare filloi tė merret qė nga shkolla e mesme, duke i botuar krijimet e tij nė “Rilindja”,”Bota e Re”, “Zėri i Rinisė”, si dhe nė faqet e gazetave dhe revistave tė tjera. Poashtu ka botuar shkrime poetike edhe nė revistat e gazetat e kohės nė Shkup, Shqipėri, etj.

Liman Zogaj shkruan: poezi, pjesė teatrale, por merret edhe me gazetari dhe regji. Tekstet teatrale dhe regjit e bėra nga ky krijues janė interpretuar dhe janė shpėrblyer nė festivale serioze teatrale nė Kosovė.

Qė nga viti 1983 jeton, punon dhe krijon nė Gjermani, ku ka themeluar dhe ka udhėhequr vatra kulturore tė mėrgimtarėve tanė nė: Shvelm, Enepetal dhe Essen, pėr ta begatuar jetėn kulturore pėr shqiptarėt e mėrguar. Tani ėshtė viti i katėrt qė Liman Zogaj aktron nė Teatrin Gjerman nė Essen.

Krijimet poetike tė tij janė prezantuar nė antologjinė poetike ”Metafora e arratisur” e botuar nė Tiranė mė 2003, si dhe nė antologjinė “Asht e gjak Arbėrie”, botuar nė Gjermani nė vitin 2007.

Liman Zogaj deri tash ka botuar librin me poezi “Kosovė nuk ta mora diellin”, Tiranė mė 2007.

Pėrmbledhja poetike “Shtigjet e dritės” ėshtė libri i dytė i kėtij autori

Shiko profilin e anėtarit

Sponsored content


Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Mbrapsht nė krye  Mesazh [Faqja 2 e 2]

Shko tek faqja : Previous  1, 2

Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi