Portali aLbdigital.net
Pėrshendetje Vizitor i Nderuar...

Me sa duket, ju nuk jeni Identifikuar akoma ne Faqen tone,

ndaj ju paraqitet ky mesazh pėr tju Kujtuar se ju mund tė Identifikoheni qė tė merrni pjese nė

diskutimet dhe Temat e shumta tė Forumit tone.

...Nė qofte se ende nuk keni njė Llogari personale nė Forum, mund ta hapni nje tė tille duke u Regjistruar

...Regjistrimi Ėshte falas dhe ju merr kohe maksimumi 1 min...

Me Respekt dhe Kenaqesi:

Staffi i Forumit aLbdigital.net

You are not connected. Please login or register

Portali aLbdigital.net » »» Teknologjia Dhe Interneti «« » Informatikė & Internet » Gjuhė Programimi!

Gjuhė Programimi!

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Shko poshtė  Mesazh [Faqja 1 e 1]

1Normal Gjuhė Programimi! prej Tue Jan 16 2007, 05:45

Tini

avatar
Webmaster & Admin
Webmaster & Admin
Gjuhė programimi ėshtė gjuhė e cila pėrmban nje bashkėsi tė rregullave me anė tė cilave i urdhėrojme kompjuterat tė bejne diēka ose i japim udhezime.
Gjuha programore ėshtė nė nivel mė tė lartė se gjuha maqinerike e cila pėrbėhet prej bit-ave(binary digits),1 dhe 0 dhe tė cilėn nė fakt e "kupton" procesori i kompjuterit dhe me anė tė cilės nė kohėt e hershme te informatikės janė zbatuar programet e para. Mirėpo, pasiqė gjuha maqinerike ėshtė e veshtire pėr tu kuptuar dhe zbatuar, dhe eshtė e veshtire qė urdherat(udhezimet) tė mbahen mend(ēdo udhezim duhet tė shėnohet me anė te numrave 1 dhe 0), vjen deri te krijimi i gjuhėve programore tė cilat nė fakt janė pėrkthim i urdherave me bit-a(1 dhe 0) nė njė gjuhė qė mundet tė mbahet nė mend leht dhe me anė tė sė cilės mund tė programohet.
Gjuhėt programore zakonisht pėrmbajn shprehje nė gjuhėn angleze. Pėr shembull: if (a>2) then a=3;

ku if dhe then janė fjalė qė prej gjuhės angleze pėrkthehen sikur: nėse (a>2) atėher a=3;

Pra kėtu, fjalėn if pjesa procesuese(procesori) e kompjuterit automatikisht e "pėrkthen" ne BIT-a(ang. binary digits). P.sh. 101010101000

Ky "pėrkthim" bėhet me anė tė njė pjese tė gjuhės programore qė poashtu ėshtė softuer(program) qė quhet perpilues(ang. compiler-perpilues,perpunues). Perpiluesi pra, bėn "pėrkthimin" e shprehjeve siē janė if-then nė BIT-a(101010101) tė cilat i kupton kompjuteri.
Sot, janė njė numėr i konsiderueshėm i gjuhėve programore. Ndėr gjuhėt mė tė njohura janė: C, C++, Java, Pascal, Delphi etj...

Shiko profilin e anėtarit http://www.albdigital.net.ms

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Mbrapsht nė krye  Mesazh [Faqja 1 e 1]

Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi