Portali aLbdigital.net
Pėrshendetje Vizitor i Nderuar...

Me sa duket, ju nuk jeni Identifikuar akoma ne Faqen tone,

ndaj ju paraqitet ky mesazh pėr tju Kujtuar se ju mund tė Identifikoheni qė tė merrni pjese nė

diskutimet dhe Temat e shumta tė Forumit tone.

...Nė qofte se ende nuk keni njė Llogari personale nė Forum, mund ta hapni nje tė tille duke u Regjistruar

...Regjistrimi Ėshte falas dhe ju merr kohe maksimumi 1 min...

Me Respekt dhe Kenaqesi:

Staffi i Forumit aLbdigital.net

You are not connected. Please login or register

Portali aLbdigital.net » »» Teknologjia Dhe Interneti «« » Informatikė & Internet » Kompjuteri transparent

Kompjuteri transparent

Posto temė tė re  Pėrgjigju temės

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Shko poshtė  Mesazh [Faqja 1 e 1]

1Normal Kompjuteri transparent prej Thu Feb 28 2013, 13:45

aLbdigital

avatar
Webmaster & Admin
Webmaster & Admin

Njė kompjuter transparent, qė u lejon pėrdoruesve tė depėrtojnė brenda tij dhe tė prekin pėrmbajtjen dixhitale, ėshtė prezantuar nė njė konferencė tė posaēme nė Los Anxheles.

Pėrfaqėsuesi i Technology, Education and Design, Jinha Lee ka punuar pėr desktopin SpaceTop 3D nė bashkėpunim me Microsoft.

“Duke u lejuar pėrdoruesve tė veprojnė me kompjuterin nė tė njėjtėn mėnyrė siē veprojnė me objekte solide mund ta bėjė pėrdorimin e PC-ve mė intuitiv”, ka thėnė Lee pėr BBC.

Ai mendon se sistemi do tė jetė gati pėr pėrdorim nė masė tė gjerė brenda njė dekade. Sistemi konsiston nė njė ekran transparent LED, me kamera tė ndėrtuara brenda, qė gjurmon veprimet e pėrdoruesit dhe lėvizjet e tij me sy.

Projekti ishte frymėzuar nga nevoja e njeriut pėr tė ndėrvepruar me gjėrat. “Memoria hapėsinore, ku trupi me intuitė tė kujton se ku kemi lėnė gjėrat, ėshtė njėsoj si njė kafkė njeriu”, ka shtuar Lee.


Forumi aLbdigital
Shiko profilin e anėtarit

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Mbrapsht nė krye  Mesazh [Faqja 1 e 1]

Posto temė tė re  Pėrgjigju temės

Drejtat e ktij Forumit:
Ju mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi