Portali aLbdigital.net
Pėrshendetje Vizitor i Nderuar...

Me sa duket, ju nuk jeni Identifikuar akoma ne Faqen tone,

ndaj ju paraqitet ky mesazh pėr tju Kujtuar se ju mund tė Identifikoheni qė tė merrni pjese nė

diskutimet dhe Temat e shumta tė Forumit tone.

...Nė qofte se ende nuk keni njė Llogari personale nė Forum, mund ta hapni nje tė tille duke u Regjistruar

...Regjistrimi Ėshte falas dhe ju merr kohe maksimumi 1 min...

Me Respekt dhe Kenaqesi:

Staffi i Forumit aLbdigital.net

You are not connected. Please login or register

Portali aLbdigital.net » »» Teknologjia Dhe Interneti «« » Phone Box & SMS » RRETH 1 MILIARD TELEFONA NĖ ANDROID TĖ RREZIKUAR

RRETH 1 MILIARD TELEFONA NĖ ANDROID TĖ RREZIKUAR

Posto temė tė re  Pėrgjigju temės

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Shko poshtė  Mesazh [Faqja 1 e 1]

aLbdigital

avatar
Webmaster & Admin
Webmaster & Admin

RRETH 1 MILIARD TELEFONA NĖ ANDROID TĖ RREZIKUAR


Dobėsia e pėrfolur e sigurisė prek rreth 939 milionė telefona mobilė qė bazohen nė versionet paraprake tė sistemit operativ tė Google, pėrkatėsisht versionet mė tė vjetra se Android 4.4 KitKat.
Ndaj njė “krimbi” tė ri tė zbuluar nė sistemin operativ Android mendohet se janė ekspozuar pothuajse njė miliard telefona mobil qė bazohen nė platformėn mobile tė Google pėr shkak tė njė dobėsi tė sigurisė.
Dobėsia e pėrfolur e sigurisė prek rreth 939 milionė telefona mobilė qė bazohen nė versionet paraprake tė sistemit operativ tė Google, pėrkatėsisht versionet mė tė vjetra se Android 4.4 KitKat.

Sipas BGR, e cila e ka cituar ekspertin e sigurisė Tod Beardslet tė Rapid7, thuhet se problem qėndron nė Android WebView. Ky ėshtė njė softuer i vogėl qė ua mundėson aplikacioneve tė shfaqin uebfaqet pa nevojėn e hapur njė aplikacion tjetėr.
Google e ka zėvendėsuar kėtė softuer me KitKat, mirėpo tė tjerėt qė pėrdorin versionet mė tė vjetra tė Android sikurse Jelly Bean apo edhe versionet mė tė vjetra, ky problem duket se ėshtė evident.
Pėr shkak tė fragmentimit tė Android, shumica e prodhuesve pėrdorin versionet mė tė vjetra tė Android nė telefonat e tyre, pėrkatėsisht rreth 60% e pajisjeve mobile nė kėtė platformė pėrdorin Jelly Bean ose edhe versionet mė tė vjetra.


Forumi aLbdigital
Shiko profilin e anėtarit

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Mbrapsht nė krye  Mesazh [Faqja 1 e 1]

Posto temė tė re  Pėrgjigju temės

Drejtat e ktij Forumit:
Ju mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi