Portali aLbdigital.net
Përshendetje Vizitor i Nderuar...

Me sa duket, ju nuk jeni Identifikuar akoma ne Faqen tone,

ndaj ju paraqitet ky mesazh për tju Kujtuar se ju mund të Identifikoheni që të merrni pjese në

diskutimet dhe Temat e shumta të Forumit tone.

...Në qofte se ende nuk keni një Llogari personale në Forum, mund ta hapni nje të tille duke u Regjistruar

...Regjistrimi Ështe falas dhe ju merr kohe maksimumi 1 min...

Me Respekt dhe Kenaqesi:

Staffi i Forumit aLbdigital.net

You are not connected. Please login or register

Portali aLbdigital.net » »» Teknologjia Dhe Interneti «« » Informatikë & Internet » IOT - Internet of Things

IOT - Internet of Things

Shko poshtë  Mesazh [Faqja 1 e 1]

1Normal IOT - Internet of Things prej Sat Jan 20 2018, 12:48

Kush mund te me thote, cfare eshte ne fakt Internet of Things, apo IOT, sic quhet.

Shiko profilin e anëtarit

2Normal Re: IOT - Internet of Things prej Fri Jan 26 2018, 11:20

aLbdigital

avatar
Webmaster & Admin
Webmaster & Admin
anila007 shkruajti:Kush mund te me thote, cfare eshte ne fakt Internet of Things, apo IOT, sic quhet.
Interneti i gjërave - Interneti i gjërave (IoT) 

Emri duhet të merret fjalë për fjalë: Çdo gjë duhet të ketë një lidhje rrjeti një IP adresë. Nëse makina, krijuesi i kafesë, furçë dhëmbësh ose telefon, të gjitha duhet të jenë të rrjetëzuara së bashku dhe të qasshme nëpërmjet internetit. Avokuesit e privatësisë janë të shqetësuar për shfaqjen e shumë burimeve të reja për mbledhësit e të dhënave dhe portë për hakerat. Por në qoftë se aplikacioni vrasës nuk është akoma në sy, industria vazhdon të luftojë me standardet, gjuhët dhe protokollet që duhet t'i lejojnë gjërat të komunikojnë me njëri-tjetrin. Në fund të fundit, shkurtesa e mbetet në mendje "IoT" tashmë është vendosur për shprehjen përkatëse angleze "Interneti i gjërave".


Forumi aLbdigital
Shiko profilin e anëtarit

Mbrapsht në krye  Mesazh [Faqja 1 e 1]

Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi