Portali aLbdigital.net
Përshendetje Vizitor i Nderuar...

Me sa duket, ju nuk jeni Identifikuar akoma ne Faqen tone,

ndaj ju paraqitet ky mesazh për tju Kujtuar se ju mund të Identifikoheni që të merrni pjese në

diskutimet dhe Temat e shumta të Forumit tone.

...Në qofte se ende nuk keni një Llogari personale në Forum, mund ta hapni nje të tille duke u Regjistruar

...Regjistrimi Ështe falas dhe ju merr kohe maksimumi 1 min...

Me Respekt dhe Kenaqesi:

Staffi i Forumit aLbdigital.net

You are not connected. Please login or register

Portali aLbdigital.net » »» Teknologjia Dhe Interneti «« » Informatikë & Internet » Viruset Dhe Parandalimi i Tyre!

Viruset Dhe Parandalimi i Tyre!

Shko poshtë  Mesazh [Faqja 1 e 1]

1Normal Viruset Dhe Parandalimi i Tyre! prej Tue Mar 20 2007, 02:47

Tini

avatar
Webmaster & Admin
Webmaster & Admin
Disa tips!

- Asnjehere mos hapni mesazhe te cilat dergohen nga dikush qe nuk e njihni dhe kane sasi te renduar kB.

- Mundoni te evitoni klikimet ne links te Web faqeve pa e ditur se ku po shkoni ose vizitat ne faqet qe permbajne Warez, free XXX etj sepse ne shumicen e rasteve keto faqe jane krijuar nga ish HACKER apo CRAKCER te cilet automatikisht ne viziten qe ju beni tek faqet e tyre ata instalojne dicka ne kompjuterin tuaj qe me vone te kene kontrollin e tij ose ta perdorin ate per interesat e tyre.

- Gjithmone mundoni te jeni nen kontroll te kompjuterit tuaj duke shikuar permbajtjen e direktorive dhe menazhimin e tyre me Programe te posacme per Antivirus.

- Evitoni ne maksimum per te panjohurit shkembimin e dosjeve ne rrjet me ane te mIRC, MSN ose te tjere programe qe ofrojne dicka te tille.

C'fare jane IRC Trojan's? Kur IRC Trojan Virus infekton kompjuterin tuaj, c'do here qe ju do te lidheni me nje Server CHATI duke perdorur programin mIRC ju do te dergoni reklama personave qe jane tek dhomat ku ju futeni. Prandaj nese dikush ju thote qe keni virus merreni kete gje eriozisht sepse ai/ajo mund te kete shume te drejte.

Si ta bllokosh marrjen e tyre? Keto viruse dergohen me rrugen e DCC Chating, Sending a file(duke derguar File me ane te Programit qe perdorni, mIRC) . Versioni i fundit i mIRC e ndalon dicka te tille duke bere BAN nga shkarkimi i File've ne DCC disa prapashtesa nga ku mund te merren Viruset Trojan.

Disa komanda per heqjen e viruseve ne mIRC jane:

/remote off
/timers off
/play -trfiles mirc.ini
//unload -rsn versions.ini
"unloaded script versions.ini"
/remove versions.ini
//say $findfile(c:,mirc.ini,*)
//say $mircdir
/run command /c attrib -r -h mircdir mirc.ini
/run notepad
kerkro te Search engine e NotePad per "versions.ini" dhe beje delete, dhe pastaj EXIT.

//say $findfile(c:,mirc.ini,1)
//say $findfile(c:,mirc.ini,2)
/remove ate qe do te dali nga komanda e mesiperme
//unload -rsn
//say $findfile(c:,mirc.ini,2)
//say $findfile(c:,mirc.ini,3)

Ndiq kete rruge qe te bllokosh shkarkimin e Fileve qe mund te permbajne virus:

1. Shtyp ALT+O
2. Kliko tek shenja: + perballe tek [DCC]
3. Kliko tek dosjet
4. Ne BOX[kutine] IGNORE FILE TYPES vendos:
*.exe,*.com,*.bat,*.dll,*.ini,*.vbs,*.scr,*.doc,*.xl?,*.dot,*.tsk,*.inf,*.ocx,*.cih,*.js,* .shs,*.pif,*.sif,*.lnk (te gjitha prapashtesat duhet te jene te ndara me nje presje)
5. Sigurohu qe kutia perballe IGNORE FILE TYPES eshte e zgjedhur(checkmarked)
6. Kliko OK

--/--

ANTIVIRUS Software!

AVAST32
Program i cili parandalon marrjen e viruseve dhe dizinfekton dosjet e infektuara nga viruset.

rishikim i parakohshem:


reference:
http://www.avast.com/

shkarkoje:
http://www.asw.cz/files/eng/avast32.zip


Forumi aLbdigital
Shiko profilin e anëtarit http://www.albdigital.net.ms

Mbrapsht në krye  Mesazh [Faqja 1 e 1]

Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi