Portali aLbdigital.net
Pėrshendetje Vizitor i Nderuar...

Me sa duket, ju nuk jeni Identifikuar akoma ne Faqen tone,

ndaj ju paraqitet ky mesazh pėr tju Kujtuar se ju mund tė Identifikoheni qė tė merrni pjese nė

diskutimet dhe Temat e shumta tė Forumit tone.

...Nė qofte se ende nuk keni njė Llogari personale nė Forum, mund ta hapni nje tė tille duke u Regjistruar

...Regjistrimi Ėshte falas dhe ju merr kohe maksimumi 1 min...

Me Respekt dhe Kenaqesi:

Staffi i Forumit aLbdigital.net

You are not connected. Please login or register

Portali aLbdigital.net » »» Teknologjia Dhe Interneti «« » Informatikė & Internet » Info Kompjuterike

Info Kompjuterike

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Shko poshtė  Mesazh [Faqja 1 e 1]

1Normal Info Kompjuterike prej Thu Mar 22 2007, 05:12

Vizitor

avatar
Vizitor
Pėrshėndetje


Shpesh nė rrjet/internet hasim ne faqe nga tė cilat mund tė shkarkohen programe kompjuterike pėr destinacione tė ndryshme.Źshtė e pamundėshme qė tė gjitha kėto programe tė rrjetit tė shkarkohen dhe provohen nga njė individ pasi numri i tyre arrijn nė disa qindra mija.Prandaj duhet tė zgjedhim vetėm ata pėr tė cilat kemi interesim apo na shėrben nė jetėn/punėn e pėrditshme.

Kėto programe qė gjinden nė rrjet shpesh janė tė ndėrtuara si programe provuese qė d.m.th funksionojnė njė kohė tė caktuar prej 10 ditėsh e deri mė 1 muaj.Rallė herė mund tė pėrdoren edhe mė gjatė si shembull(Avast-program kundėr viruseve www.avast.com*.Pra qėllimi i shkarkimit falas tė programeve nga rrjeti ėshtė krijimi i tregut per shitjen e tyre respektivisht sherben si mjet i marketingut(produkteve* tė firmave tė ndryshme.Cmimet e ketyre produkteve sillen nga disa dhijetra dollarė e deri ne shuma prej 500 e mė tepėr dollarė.Programet e shumta qė shkarkohen per periudhen provuese janė tė emruar si:Shareware,Trial,Demo, Freeware, etj.

1-Shareware dhe Trial funksionojnė plotėsisht me tė gjitha funksionet e tyre rreth 1 muaj.Pas saj pushon funksionimi i tyre.
2-Demo janė lloje te programeve tė cilat funksionojnė nė afat tė pacaktuar kohor por tė cilat mund tė pėrdoren vetėm pjesėrisht-funksionet i ka tė kufizuara.
3-Freeware janė programe qė shpėrndahen "falas" nė rrjet.Kėto programe nė tė vėrtetė nuk janė falas por finansohen vullnetarisht nga perdoruesit e saj(nė bazė tė vetėdijes sė tyre kontribojnė aq sa kanė mundėsi* apo finansohen nga reklamat(banerat* e vendosura nė to.
Egistojnė edhe kategori tjeter e programeve tė ashtuquajtura krak programe(crack*tė cilat janė vetėm programe ilegale qė gjinden nė rrjet/kopjutera personalė dhe mund tė shkarkohen falas pa asnjė kompenzim.Cka d.m.th. kjo?!

Kjo d.m.th se programet egzistuese qė shkarkohen nga rrjeti si Shareware/Trial etj aktivizohen ilegalisht me krijimin e celsave tė rrejshėm tė ashtuquajtura Keygen.Apo egzistojnė faqe nga tė cilat mund tė miren kodet egzakte tė programeve duke i shėndruar programet shareware/trial nė programe tė plota funksionale.Shembull-www.serials.ws (mos e viziton tani para se e lexon tekstin nė tėrėsi*Personat qė i bėjnė kėto punė
kanė njohuri dhe interesim nė kėtė lėmi dhe jo rrallė here janė tė ndjekur por ndjekja e tyre nuk sjell rezultat nė tė shumtėn e rasteve pasi ata nuk paraqiten me emrin e vėrtetė dhe egziston mundėsia qė veprat respektivisht programet tė cilat i kanė modifikuar duke krijuar celsa apo kode me Keygen programet-ti fshehin ne kompjuterat e veta personale tė cilat programe mund tė shkarkohen nga cdo perdorues i rrjetit/internetit.

Si realizohet kjo punė?

Sė pari nė PC personale duhet ta keni tė instaluar ndonjė antivirus program tė fuqishėm pėr ti kontrolluar filet-(files* qė i shkarkon nga rrjeti.
E dyta -pervec antivirus programit duhet tė keni instaluar edhe programin qė i zbulon programet spionuese(www.bulletproofsoft.com* qė instalohen ilegalisht nė kompjuterin personal gjatė vizitės sė sajteve tė ndryshme.

Kėto programe/file7apo edhe faqe(cookies,adv,click,java skripte etj* shpesh here kan pėr qėllim tė zbulojnė interesimin e vizitorve tė cilėt me vonė u dėrgojne pop up dritare pėr marketing te produkteve tė ndryshme.Jo rrallė herė keto programe apo file mund tė shėrbejnė edhe si kali i trojės per modifikime tė kompjuterve respektivisht shkatrimin e tyre.Prandaj ėshtė mė se e preferueshme qė tė instalohen kėto dy programe tė lart pėrmendura para se shkohet nė hapin e ardhshėm.

Nė faqet personale respektivisht nė hapsirėn e lėnė pėr faqe personale mund tė vendosen programe me madhėsi deri mė disa 10 MB-megabajta rrallė herė edhe deri me 200-300 MB.Por cka ndodh nėse madhėsia e programit ėshtė 5-600MB?!Edhe ata programe mund tė shkarkohen nga rrjeti por pėr tė duhet tė keni program special qė quhet eDonkey2000.

(www.edonkey2000.com/documentation/index.html*Ky ėshtė program qė bėn lidhjen e kompjuterave nė njė rrjet.d.m.th. perdoruesit e ndryshėm nga mbarė bota janė tė lidhura nėpėrmes tė kėtij programi qė mundėson qė cdo person qė ka tė instaluar kėtė program apo programe tė ngjjshme tė bėjnė shkėmbimin e programeve tė tjera nė mes veti.Por keni kujdes:kėtu ka edhe shakaxhi tė cilėt vendosin edhe viruse duke i emruar me emra tė programeve tė njohura....Njė klik i gabuar dhe virusi mund tė instalohet nė kopjuterin tėnd.....Prandaj pas shkarkimit tė fileve kontrolloni ato nėpėrmes antivirus programeve.

Si bėhet shkėmbimi i programeve nė mes pėrdoruesve?Ajo bėhet vetėm kur pėrdoruesit janėtė kycur nė internet ON_LINE d.m.th edhepse programi mund tė egizston pėr shkarkim ajo nuk mund tė shkarkohet nėse ndonjė dhėnės i programit nuk ėshtė nė lidhje.Por nė atė rast vetė programi i EDonkey kycet automatikisht nė ato pėrdorues qė janė ON_LINE.Ku shkarkohen filet?Ato shkarkohen nė zarfėn e quajtur C:/program/Edonkey2000-incoming dhe temp.Nė incoming shkarkohen programet e vogla 10-30MB kurse nė temp shkarkohen programet e mėdha nė formė tė zarfave dhe tė cilat nuk e shkarkojnė programin nė tėrėsi por pjesė pjesė si p.sh 1.1 part, 1.2 part etj.Kur programi ėshtė shkarkuar nė tėrėsi tė gjitha kėto file bashkohen nė njė fil dhe kėtė proces e pėrcjell direkt ne Edonkey programin ku shkruan completing me njė vijė tė kuqe ku jipet edhe pėrqindja e kompletimit.
Pėr kėtė shkak pėr tė shkarkuar programe nėpėrmes EDonkey nevojitet qė tė keni lidhje tė shpejta me rrjetin/internetin si p.sh minimumi i lidhjes duhet tė jetė ADLS kurse mė e preferueshme ėshtė Broadband apo lidhja Kabllovike me rrjetin.

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Mbrapsht nė krye  Mesazh [Faqja 1 e 1]

Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi