Portali aLbdigital.net
Pėrshendetje Vizitor i Nderuar...

Me sa duket, ju nuk jeni Identifikuar akoma ne Faqen tone,

ndaj ju paraqitet ky mesazh pėr tju Kujtuar se ju mund tė Identifikoheni qė tė merrni pjese nė

diskutimet dhe Temat e shumta tė Forumit tone.

...Nė qofte se ende nuk keni njė Llogari personale nė Forum, mund ta hapni nje tė tille duke u Regjistruar

...Regjistrimi Ėshte falas dhe ju merr kohe maksimumi 1 min...

Me Respekt dhe Kenaqesi:

Staffi i Forumit aLbdigital.net

You are not connected. Please login or register

Portali aLbdigital.net » »» Teknologjia Dhe Interneti «« » Informatikė & Internet » Sun do ta lėshon Java nėn licencen GPL

Sun do ta lėshon Java nėn licencen GPL

Posto temė tė re  Pėrgjigju temės

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Shko poshtė  Mesazh [Faqja 1 e 1]

1Normal Sun do ta lėshon Java nėn licencen GPL prej Tue Jan 16 2007, 14:41

Tini

avatar
Webmaster & Admin
Webmaster & Admin
Sun do ta lėshon Java nėn licencen GPL

Sun Microsystems sot do ta publikon lajmin qė Java, gjuha tė cilen e zhvilloi Sun, do tė ofrohet nėn licencen GPLv2. Ky lajm i papritur do tė mirėpritet nga tėrė komuniteti i programerėve Java. CEO i Sun, Jonathan Schwartz do ta publikon lajmin gjatė webcast-it tė paraparė nė ora 9:30 zona kohore Pacifik.

Tė dy versionet e Java, SE pėr kompjutera dhe ME pėr telefona mobil, do tė licencohen nėn GPL. Ndėrsa Java EE pėr servera do tė mbetet nėn Common Development and Distribution License, si dhe GPL.

Kompiluesi i Java, javac, gjithashtu do tė lėshohet nėn kėtė licence, dhe pritet se gjitha distribucionet e Linux-it do ta pranojnė Java-nė shumė shpejtė.

Kodi burimor i Java ME do tė lėshohet menjėherė, ndėrsa i EE dhe JDK, pak mė vonė.

Ky hap do ta vendos Java nė agjendė tė zhvilluesve pėrsėri, sidomos pėr aplikacione mobile. Duhet cekur se hapja e Java mund tė ketė ndikim tė madh nė .NET platformen, gjė qė iu nevojit Sun-it dy vite tė plota pėr ta kuptuar.

Gjithashtu, zgjedhja e GPL-it si licencė do tė nėnkupton ndėrveprueshmėri mes gjitha punimeve derivuese.

Ky ėshtė hap shumė i rėndėsishem pėr open source dhe hap shumė i menqur nga ana e Sun. Duhet tė vlerėsohet gatshmėria e Sun pėr ti dėgjuar zhvilluesit e Java. Ardhmėria e Java ėshtė siguruar ndaj konkurences sikur .NET.


Burimi i lajmit:

http://www.theinquirer.net/default.aspx?article=35...

Shiko profilin e anėtarit http://www.albdigital.net.ms

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Mbrapsht nė krye  Mesazh [Faqja 1 e 1]

Posto temė tė re  Pėrgjigju temės

Drejtat e ktij Forumit:
Ju mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi