Portali aLbdigital.net
Pėrshendetje Vizitor i Nderuar...

Me sa duket, ju nuk jeni Identifikuar akoma ne Faqen tone,

ndaj ju paraqitet ky mesazh pėr tju Kujtuar se ju mund tė Identifikoheni qė tė merrni pjese nė

diskutimet dhe Temat e shumta tė Forumit tone.

...Nė qofte se ende nuk keni njė Llogari personale nė Forum, mund ta hapni nje tė tille duke u Regjistruar

...Regjistrimi Ėshte falas dhe ju merr kohe maksimumi 1 min...

Me Respekt dhe Kenaqesi:

Staffi i Forumit aLbdigital.net

You are not connected. Please login or register

Portali aLbdigital.net » »» Teknologjia Dhe Interneti «« » Informatikė & Internet » Cka eshte Sistemi DNS

Cka eshte Sistemi DNS

Posto temė tė re  Pėrgjigju temės

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Shko poshtė  Mesazh [Faqja 1 e 1]

1Normal Cka eshte Sistemi DNS prej Mon Apr 02 2007, 02:18

aLbdigital

avatar
Webmaster & Admin
Webmaster & Admin
Cka eshte Sistemi DNS

Sistemi i kodimit "DNS - Domain Name Service /shqiptimi: Servisi i Emrave Domene (SED)"

Lloj sistemi nė teknologjinė e kompjuterėve. Me ndihmėn e tij lexuesi informohet pėr zanafillėn e shtetit ose organizatės nė tė cilin ėshtė publikuar ajo fletė.

Pasi pėr kompjuterėt mė mirė janė tė dhėnat tė shkruara nė numra dhe pėr njerėzit mė mirė nė shkronja, ėshtė futur edhe ky sistem.

Sistemi nė fjalė ėshtė i ngjashėm me sistemin e Adresave IP. Ky sistem ka emrat e adresave qė nė kėtė teknologji thirret Emri i domenit (Domain Name). Kėta emra i takojnė njė niveli mė tė lartė tė quajtur Niveli i sipėrm i domeneve (Top-Level-Dmain). Pjesėt e emrave janė tė ndara sikurse tek adresat IP, me njė pikė si p.sh yahoo.com, etj.

Top-Level-Domain janė disa shkurtesa dhe zakonisht shkruhen nė fund tė emrit tė domenit. Shkurtesat janė tipike pėr shtetet pėrkatėse ose pėr organizatat, pėr :

* .al=Shqipėria
* .it=Italia
* .com=komerciale
* .org= institute ose organizata
* .net=rrjetė e pėrgjithshme
* .edu=shkollat amerikane
* .gov=zyre amerikane
* .mil=ushtrisė amerikane

Dhėnia e emrave pėr domen, bėhet nga qendra e lidhjes me internetin (Provider), pasi qė tė jetė kontrolluar nė mos ai emėrtim ėshtė nėnė licencė apo pėrdoret nga dikush tjetėr


Forumi aLbdigital
Shiko profilin e anėtarit

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Mbrapsht nė krye  Mesazh [Faqja 1 e 1]

Posto temė tė re  Pėrgjigju temės

Drejtat e ktij Forumit:
Ju mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi