Portali aLbdigital.net
Pėrshendetje Vizitor i Nderuar...

Me sa duket, ju nuk jeni Identifikuar akoma ne Faqen tone,

ndaj ju paraqitet ky mesazh pėr tju Kujtuar se ju mund tė Identifikoheni qė tė merrni pjese nė

diskutimet dhe Temat e shumta tė Forumit tone.

...Nė qofte se ende nuk keni njė Llogari personale nė Forum, mund ta hapni nje tė tille duke u Regjistruar

...Regjistrimi Ėshte falas dhe ju merr kohe maksimumi 1 min...

Me Respekt dhe Kenaqesi:

Staffi i Forumit aLbdigital.net

You are not connected. Please login or register

Portali aLbdigital.net » »» Shkenca Dhe Jeta «« » Shkenca & Jeta » Google duke hulumtuar si tė pėrmirėsohet pėrjetimi i TV

Google duke hulumtuar si tė pėrmirėsohet pėrjetimi i TV

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Shko poshtė  Mesazh [Faqja 1 e 1]

Tini

avatar
Webmaster & Admin
Webmaster & Admin
Zhvilluesit nga laboratori i Google publikuan njė shkrim i cili flet mbi aplikacionin interaktiv i cili ka aftėsi tė analizon zėrin e ambientit dhe emisionin nė TV pėr t'a identifikuar. Shkrimi i publikuar e pėrshkruan njė sistem i cili mund tė ofron material tė "saktė" internetor pėr vėzhguesit e televizionit varėsisht se ēka janė duke shikuar. Sistemi ėshtė i pėrbėrė nga mikrofoni i cili mund tė analizon zėrin dhe pėrdor krahasim akrivor pėr t'a identifikuar.

Pėr t'a mbrojtur jetėn private tė klientit, sistemi e shndėrron zėrin nė "thjeshtim statistikor" nga i cili nuk mund tė nxirret audio regjistrimi, por i cili mjafton pėr t'a identifikuar nga arkiva.

Nga testimet sistemi ėshtė mjaft efikas dhe mund tė identifikon programin televiziv edhe nėse ekziston zhurma nė prapavijė. Sistemi gjeneron "shenja tė gishtave", me madhėsi 32 bit, tė cilat pėrbėhen nga kornizat 12 ms tė klipeve video dhe tė cilat pastaj krahasohen me arkiven statistikore.

Kjo ėshtė ende nė fazat hulumtuese dhe tė interesuarit mund t'a shkarkojnė publiminin nė adresėn qė vijon.


Publkimi i plotė mbi Social and Interaction TV:

http://www.mangolassi.org/covell/pubs/euroITV-2006.pdf

Burimi i lajmit:

http://arstechnica.com/news.ars/post/20060609-7028....


Forumi aLbdigital
Shiko profilin e anėtarit http://www.albdigital.net.ms

Ma-Origa

avatar
Vizitor
flm TiNi

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Mbrapsht nė krye  Mesazh [Faqja 1 e 1]

Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi