Portali aLbdigital.net
Përshendetje Vizitor i Nderuar...

Me sa duket, ju nuk jeni Identifikuar akoma ne Faqen tone,

ndaj ju paraqitet ky mesazh për tju Kujtuar se ju mund të Identifikoheni që të merrni pjese në

diskutimet dhe Temat e shumta të Forumit tone.

...Në qofte se ende nuk keni një Llogari personale në Forum, mund ta hapni nje të tille duke u Regjistruar

...Regjistrimi Ështe falas dhe ju merr kohe maksimumi 1 min...

Me Respekt dhe Kenaqesi:

Staffi i Forumit aLbdigital.net

You are not connected. Please login or register

Portali aLbdigital.net » »» Teknologjia Dhe Interneti «« » Informatikë & Internet » Lexo: Hackeri 16 Vjeqar!

Lexo: Hackeri 16 Vjeqar!

Shko poshtë  Mesazh [Faqja 1 e 1]

1Normal Lexo: Hackeri 16 Vjeqar! prej Fri Apr 06 2007, 15:35

Tini

avatar
Webmaster & Admin
Webmaster & Admin
Sipas New York Times, një hacker 16 vjeçar nga Evropa ka vjedhur informacione sekrete nga NASA. Bëhet fjalë për kode dhe fjalëkalime mjaft të rëndësishme të sistemit informatik të NASA-s, për baza luftarake si dhe laboratore kërkimesh shkencore tejet sekrete. Hackeri ka hyrë në Cisco System dhe ka marrë të gjitha kodet e hyrjes, duke i hequr krerëve të NASA-s, të gjitha të drejtat e hyrjes në sistemin e tyre. Mendohet se hackeri mund të jetë një adoleshent suedez nga Uppsala, i cili prej një viti punon për të zbërthyer kodet e sistemit të sigurisë së NASA-s. Falë virusit Trojan (Kali i Trojës), ai ka marrë informacionë të detajuaar mjaft sekrete, ndërkohë që në të njëjtën kohë, ai ka hyrë vjedhurazi në sistemin informativ të shoqërive dhe enteve publike në Evropë, duke shkaktuar një rrëmujë, e cila konsiston në keqpërdirimin e informacionit. Burime të NASA-s, theksojnë se adoleshenti, ka në dorë fjalëkalimet e hyrjes të sistemit të raketave të White Sands në New Mexico, si dhe të stacionit ajror-detar të Patuxenr River në Maryland. Ajo që po shqetëson më shumë ekspertët e informatikës është fakti se hackeri 16 vjecar, përvecse ka zotëruar këto informacione, ka mundur të ndryshojë duke hyrë në sistem kodet dhe fjalëkalimet, të cilat janë të një rëndësie strategjike Hacker & Cracker

Shumë artikuj (sidomos në internet) janë shkruar rreth dallimit mes hackerëve dhe cracker-ëve. Në këta artikuj, autorët shpesh mundohen ta përmirësojnë konceptin e gabuar, që ekziston në opinionin publik. Për shumë vjet, mediet amerikane në mënyre të përgjithshme e kanë përdorur fjalën “Hacker” ku në të vërtet mendohej për Cracker. Kështu që tani publiku amerikan, por edhe më gjerë, beson se hacker është dikush, që thyen sistemet kompjuterike. Kjo nuk është e vërtetë dhe prish imazhin e shumë hackerëve të talentuar. Ekzistojnë disa teste tradicionale, që vendosin rreth dallimit mes hackerit dhe cracker-it.Më poshtë po paraqesim dy përkufizimet e përgjithshme rreth këtyre dy termave të përdorur në botën e informatikës:
*Hacker është personi, që në mënyrë intensive di për punën e sistemeve operative. Në të shumtën e rasteve, hackerët janë programues. Hackerët kanë njohuri të avancuara të sistemeve perative dhe të gjuhëve programuese. Ata mund t’i dallojnë vrimat (Holes) brenda për brenda sistemeve operative dhe arsyet e ekzistimit të vrimave të tilla. Hackerët vazhdimisht kërkojnë njohuri të reja, i ndajnë njohuritë dhe zbulimet e tyre me të tjerët dhe asnjëherë qëllimisht nuk i shkatërrojnë të dhënat e të tjerëve.
*Cracker është personi, që thyen apo përndryshe dhunon integritetin e rrjetave kompjuterike, me përmbajtje të dëmshme (psh:virus etj). Crackerët,pasi hyjnë në mënyrë të paautorizuar, shkatërrojnë të dhëna vitale, refuzojnë shërbimet ligjore të përdoruesve apo rrënjësisht shkaktojnë probleme për qëllime të tyre.
Crackerët munden lehtë të dallohen, pasi veprimet e tyre janë keqbërëse.Këto përkufizime janë adekuate dhe mund të përdoren në përgjithësi. Në fund të fundit, edhe hackerët, por edhe crackerët janë qenie njerëzore, krijesa tepër komplekse që t’i përmbahen një rregulle të vetme.Mënyra më e lehtë për t’i dalluar këta individë është të kuptuarit e motiveve dhe të mënyrës së tyre të jetesës.
Më poshtë do t’i përmendim disa nga hackerët dhe disa nga crackerët më të njohur në botë:
Hacker RICHARD STALLMAN - Stallman iu bashkëngjit “Artificial Intelligence Laboratory” në MIT në vitin 1971. Ai mori çmimin “250K McArthur Genius” për zhvillim të softuerëve. Ai krijoi “Free Software Foundation”, duke krijuar qindra shërbime dhe programme në platformën UNIX, të gjitha falas. Ai punoi në disa makina të vjetra, duke përfshirë këtu edhe DEC PDP - 10 (në të cilën akoma ka hyrje). Stallman është një programues brilant.
DENNIS RITCHIE, KEN THOMPSON dhe BRIAN KERNIGHAN – Janëprogramues në Bell Labs dhe ishinnismëtarë në zhvillimin e sistemitoperativ UNIX dhe të gjuhës programueseC. Pa këta nuk do të kishimpasur internet apo së paku jo atë, që ekemi sot. Ata edhe sot hakojnë. P.sh.RITCHIE tani është i zënë në planin 9të Bell Labs, një sistem operativ, që mesiguri do ta riaktivizojë UNIX-in sisistem operativ standard të super rrjetavetë industrisë.
PAUL BARAN - Baran është me siguri hackeri më i madh prej këtyre, vetëm për një arsye fondamentale: ai kishte hakuar internetin para se ai të ekzistonte. Ai e hakoi konceptin dhe përpjekjet e tij i inspiruan hakerët e tjerë, që e pasuan.
EUGENE SPAFFORD - Është profesor i shkencave kompjuterike, i shpërblyer në universitetin “Purdue” dhe në vende të tjera. Ai është krijuesi i “Computer Oracle Password” dhe i “Security System” (COPS), një system gjysmë automatik për sigurimin e rrjetit. Spafford ka dhënë shumë studentë të shquar gjatë këtyre viteve dhe emri i tij është i respektuar në këtë fushë.
Cracker KEVIN MITNIK - I njohur po ashtu me pseudonimin “Condor”, është me siguri crackeri më i njohur i botës. Mitnik e filloi karrierën e tij si thyes telefonash (phone phreak). Që nga ato ditë të hershme, Mitnik, në mënyrë të suksesshme, ka cracker sigurinë e çdo sajti që mund të imagjinohej, duke përfshirë, por jo edhe duke u kufizuar, sajtet ushtarake, ato korporatave financiare, të firmave softuerike dhe kompanitë e tjera teknologjike. Kur ishte akoma tinejxher, Mitnik e crackoi Komandën e Mbrojtjes Ajrore të Amerikës së Veriut. U dënua për sulmet, që ka bërë gjatë viteve 1994- 1995 dhe është i pari cracker, që dënohet për qasje të paautorizuar në rrjetat kompjuterike.
KEVIN POULSEN - Duke përshkruar një rruge të ngjashme me atë të Mitnik,
Poulsen është më shumë i njohur për aftësitë e tij për ta kontrolluar sistemin telefonik “Pacific Bell”. Poulsen një herë e përdori talentin e tij për të fituar një kontest në radio ku çmimi fitues ishte një veturë “Porsche”. Ai manipuloi linjat telefonike ashtu që thirrja e tij të ishte fituese. Poulsen ka thyer gjithashtu pothuajse çdo lloj ueb faqe, që ekziston, por i parapëlqen ueb faqet,që kanë të bëjnë me ushtrinë. Poulsen u lirua më 1996 dhe siç duket ka ndryshuar.
JUSTIN TANNER PETERSON – I njohur gjithashtu edhe si Agent Steal (inspektor hajni), Petersoni është me siguri i njohur për crackimet e tij në agjencitë e shquara të kredive të konsumatorëve.
Peterson, siç duket, ishte i motivuar nga paratë në vend të kuriozitetit. Kjo mungesë e filozofisë personale solli rënien e tij në burg dhe tradhtoi të tjerët p.sh: kur i zu njëherë Peterson i zbuloi shokët e tij, duke përfshirë edhe Kevin Poulsen. Ai, atëherë bëri marrëveshje me FBI-në për të punuar fshehtas për ta. Kjo i siguroi craskerit Peterson lirimin, por ai prapë e vazhdoi avazin e vjetër, duke dështuar më vonë në një transferim parash.
DAVID SMITH - Është autori i virusit famëkeq “Melissa”, i cili në vitin 1999 goditi shumë rrjeta kompjuterike.
ELES G. - Shqiptare/Amerikane, e cila krijoi dhe e përhapi virusin “Love- Bug”
në vitin 2007. “Melissa”, "Diana" dhe “LoveBug” janë viruset më famëkeq të shekullit


Forumi aLbdigital
Shiko profilin e anëtarit http://www.albdigital.net.ms

Mbrapsht në krye  Mesazh [Faqja 1 e 1]

Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi