Portali aLbdigital.net
Përshendetje Vizitor i Nderuar...

Me sa duket, ju nuk jeni Identifikuar akoma ne Faqen tone,

ndaj ju paraqitet ky mesazh për tju Kujtuar se ju mund të Identifikoheni që të merrni pjese në

diskutimet dhe Temat e shumta të Forumit tone.

...Në qofte se ende nuk keni një Llogari personale në Forum, mund ta hapni nje të tille duke u Regjistruar

...Regjistrimi Ështe falas dhe ju merr kohe maksimumi 1 min...

Me Respekt dhe Kenaqesi:

Staffi i Forumit aLbdigital.net

You are not connected. Please login or register

Portali aLbdigital.net » »» Teknologjia Dhe Interneti «« » Informatikë & Internet » Komanda Për Win XP

Komanda Për Win XP

Shko poshtë  Mesazh [Faqja 1 e 1]

1Normal Komanda Për Win XP prej Thu Jan 18 2007, 16:31

Tini

avatar
Webmaster & Admin
Webmaster & Admin
Ketu keni nje list me 99 komanda qe mund te beni nga Run Command prompt ne XP:


Accessibility Controls
access.cpl

Add Hardware Wizard
hdwwiz.cpl

Add/Remove Programs
appwiz.cpl

Administrative Tools
control admintools

Automatic Updates
wuaucpl.cpl

Bluetooth Transfer Wizard
fsquirt

Calculator
calc

Certificate Manager
certmgr.msc

Character Map
charmap

Check Disk Utility
chkdsk

Clipboard Viewer
clipbrd

Command Prompt
cmd

Component Services
dcomcnfg

Computer Management
compmgmt.msc

Date and Time Properties
timedate.cpl

DDE Shares
ddeshare

Device Manager
devmgmt.msc

Direct X Control Panel (If Installed)*
directx.cpl

Direct X Troubleshooter
dxdiag

Disk Cleanup Utility
cleanmgr

Disk Defragment
dfrg.msc

Disk Management
diskmgmt.msc

Disk Partition Manager
diskpart

Display Properties
control desktop

Display Properties
desk.cpl

Display Properties (w/Appearance Tab Preselected)
control color

Dr. Watson System Troubleshooting Utility
drwtsn32

Driver Verifier Utility
verifier

Event Viewer
eventvwr.msc

File Signature Verification Tool
sigverif

Findfast
findfast.cpl

Folders Properties
control folders

Fonts
control fonts

Fonts Folder
fonts

Free Cell Card Game
freecell

Game Controllers
joy.cpl

Group Policy Editor (XP Prof)
gpedit.msc

Hearts Card Game
mshearts

Iexpress Wizard
iexpress

Indexing Service
ciadv.msc

Internet Properties
inetcpl.cpl


IP Configuration (Display Connection Configuration)
ipconfig /all

IP Configuration (Display DNS Cache Contents)
ipconfig /displaydns

IP Configuration (Delete DNS Cache Contents)
ipconfig /flushdns

IP Configuration (Release All Connections)
ipconfig /release

IP Configuration (Renew All Connections)
ipconfig /renew

IP Configuration (Refreshes DHCP & Re-Registers DNS)
ipconfig /registerdns

IP Configuration (Display DHCP Class ID)
ipconfig /showclassid

IP Configuration (Modifies DHCP Class ID)
ipconfig /setclassid


ava Control Panel (If Installed)
jpicpl32.cpl

Java Control Panel (If Installed)
javaws

Keyboard Properties
control keyboard

Local Security Settings
secpol.msc

Local Users and Groups
lusrmgr.msc

Logs You Out Of Windows
logoff

Mcft Chat
winchat

Minesweeper Game
winmine

Mouse Properties
control mouse

Mouse Properties
main.cpl

Network Connections
control netconnections

Network Connections
ncpa.cpl

Network Setup Wizard
netsetup.cpl

Notepad
notepad

Nview Desktop Manager (If Installed)
nvtuicpl.cpl

Object Packager
packager

ODBC Data Source Administrator
odbccp32.cpl

On Screen Keyboard
osk

Opens AC3 Filter (If Installed)
ac3filter.cpl

Password Properties
password.cpl

Performance Monitor
perfmon.msc

Performance Monitor
perfmon

Phone and Modem Options
telephon.cpl

Power Configuration
powercfg.cpl

Printers and Faxes
control printers

Printers Folder
printers

Private Character Editor
eudcedit

Quicktime (If Installed)
QuickTime.cpl

Regional Settings
intl.cpl

Registry Editor
regedit

Registry Editor
regedit32

Remote Desktop
mstsc

Removable Storage
ntmsmgr.msc

Removable Storage Operator Requests
ntmsoprq.msc

Resultant Set of Policy (XP Prof)
rsop.msc

Scanners and Cameras
sticpl.cpl

Scheduled Tasks
control schedtasks

Security Center
wscui.cpl

Services
services.msc

Shared Folders
fsmgmt.msc

Shuts Down Windows
shutdown

Sounds and Audio
mmsys.cpl

Spider Solitare Card Game
spider

SQL Client Configuration
cliconfg

System Configuration Editor
sysedit

System Configuration Utility
msconfig

System File Checker Utility (Scan Immediately)
sfc /scannow

System File Checker Utility (Scan Once At Next Boot)
sfc /scanonce

System File Checker Utility (Scan On Every Boot)
sfc /scanboot

System File Checker Utility (Return to Default Setting)
sfc /revert

System File Checker Utility (Purge File Cache)
sfc /purgecache

System File Checker Utility (Set Cache Size to size x)
sfc /cachesize=x

System Properties
sysdm.cpl

Task Manager
taskmgr

Telnet Client
telnet

User Account Management
nusrmgr.cpl

Utility Manager
utilman

Windows Firewall
firewall.cpl

Windows Magnifier
magnify

Windows Management Infrastructure
wmimgmt.msc

Windows System Security Tool
syskey

Windows Update Launches
wupdmgr

Windows XP Tour Wizard
tourstart

Wordpad
write

DCOMCNFG.EXE

Shiko profilin e anëtarit http://www.albdigital.net.ms

2Normal Re: Komanda Për Win XP prej Tue Feb 06 2007, 17:01

aLbdigital

avatar
Webmaster & Admin
Webmaster & Admin
KOMANDA PER WINDOWS XP


dxdiag - direktX diagnostik
bootcfg - shikon boot settings start run cmd bootcfg
defrag - defragmentarizim
dfrg.msc- defragmentarizim
diskpart - start run cmd diskpart shikon particionet(ne dos me nje ? mbrapa jep nje liste mundesish)
driverquery-jep listen e komplet driverave dhe cilesite e tyre(properties)
fsutil--------start run-cmd-fsutil
getmac-medai akses kontroll adres
gpresult-grup policy rezultatet(settings)
helpctr-hap pjesen e help dhe suport te windowsit
ipseccmd-konfiguron,ben ndryshime te protokolli i policise se internet security
netsh-konfigurim rrjeti
netsh /? -jep informacion per netsh komanden
openfiles - i jep administratorit mundesi te shikoje skedaret e hapur
openfiles /? informacion per open komanden
pagefileconfig - lejon te shohesh settings dhe besh ndryshime ne virtual memorjen
e sistemit
prncnfg-jep te dhena per konfiguracionin e printerit
recover - komande qe te ndihmon per te ndrequr nje pjese te demtuar te lexushme ne harddrive
reg - regjister ose regedit
schtasks- mjet per ti lene nje ose disa procese windowsit ti kryeje ne nje orar te caktuar automatikisht
schtasks /?-jep informacion dhe detaje per komanden me lart
sfc - kontroll i gjithe skedareve te systemit(qe jane nen directorine C:\ dhe C:\windows
shutdown - jep liste me mundesira per te mbyllur kompjuterin
systeminfo-informacion per gjerat kryesore te sistemit
tasklist- jep te dhena per gjithe proceset(njelloj si tek proceset e taskmanagerit)
shume e rendesishme per te pare se kush nga proceset ose aplikacionet
harxhon me shume memorje,e ngarkon me shume sistemin gje qe con ne shume raste ne ngadalsim te punes se kompjuterit (mem usage- te dhenat ne Kb)
start/run/cmd ne dritaren dos behet paste tasklist
taskkill-te pushosh aktivitetin e nje procesi ose servisi
taskkill /? - jep informacion per komanden dhe sintaksat mundesite
BCKGZM.EXE - Backgammon
CHKRZM.EXE - Checkers
CONF.EXE - NetMeeting
DIALER.EXE - Phone Dialer
HELPCTR.EXE - Help and Support
HRTZZM.EXE - Internet Hearts
HYPERTRM.EXE - HyperTerminal
ICWCONN1.EXE - Internet Connection Wizard
IEXPLORE.EXE - Internet Explorer
INETWIZ.EXE - Setup Your Internet Connection
INSTALL.EXE - User's Folder
MIGWIZ.EXE - File and Settings Transfer Wizard
MOVIEMK.EXE - Windows Movie Maker
MPLAYER2.EXE - Windows Media Player Version 6.4.09.1120
MSCONFIG.EXE - System Configuration Utility
MSIMN.EXE - Outlook Express
MSINFO32.EXE - System Information
MSMSGS.EXE - Windows Messenger
MSN6.EXE - MSN Explorer
PBRUSH.EXE - Paint
PINBALL.EXE - Pinball loje
RVSEZM.EXE - Reversi loje
SHVLZM.EXE - Spades loje
TABLE30.EXE - User's Folder
WAB.EXE - Windows Address Book
WABMIG.EXE - Address Book Import Tool
WINNT32.EXE - User's Folder
WMPLAYER.EXE - Windows Media Player
WRITE.EXE - Wordpad
CALC.EXE - Calculator
CHARMAP.EXE - Character Map
CLEANMGR.EXE - Disk Space Cleanup Manager
CLICONFG.EXE - SQL Client Configuration Utility
CLIPBRD.EXE - Clipbook Viewer
CLSPACK.EXE - Class Package Export Tool
CMD.EXE - Command Line
CMSTP.EXE - Connection Manager Profile Installer
CONTROL.EXE - Control Panel
DCOMCNFG.EXE - Component Services
DDESHARE.EXE - DDE Share
DRWATSON.EXE - Doctor Watson v1.00b
DRWTSN32.EXE - Doctor Watson Settings
DVDPLAY.EXE - DVD Player
DXDIAG.EXE - DirectX Diagnostics
EUDCEDIT.EXE - Private Character Editor
EVENTVWR.EXE - Event Viewer
EXPLORER.EXE - Windows Explorer
FREECELL.EXE - Free Cell loje
FXSCLNT.EXE - Fax Console
FXSCOVER.EXE - Fax Cover Page Editor
FXSEND.EXE - MS Fax Send Note Utility
IEXPRESS.EXE - IExpress 2.0
LOGOFF.EXE - System Logoff
MAGNIFY.EXE - Microsoft Magnifier(lentja)
MMC.EXE - Microsoft Management Console
MOBSYNC.EXE - Microsoft Synchronization Manager
MPLAY32.EXE - Windows Media Player version 5.1
MSHEARTS.EXE - Hearts loje
MSPAINT.EXE - Paint loje
MSTSC.EXE - Remote Desktop Connection
NARRATOR.EXE - Microsoft Narrator
NETSETUP.EXE - Network Setup Wizard
NOTEPAD.EXE - Notepad
NSLOOKUP.EXE - NSLookup Application
NTSD.EXE - Symbolic Debugger for Windows 2000
ODBCAD32.EXE - ODBC Data Source Administrator
OSK.EXE - On Screen Keyboard
OSUNINST.EXE - Windows Uninstall Utility
PACKAGER.EXE - Object Packager
PERFMON.EXE - Performance Monitor
PROGMAN.EXE - Program Manager
RASPHONE.EXE - Remote Access Phonebook
REGEDIT.EXE - Registry Editor
REGEDT32.EXE - Registry Editor
RESET.EXE - Resets Session
RSTRUI.EXE - System Restore(restaurim riparim i sistemit duke e kthyer mbrasht ne gjendjen e meparshme sic ka qene para 1 jave)
RTCSHARE.EXE - RTC Ndarje aplikacionesh
SHRPUBW.EXE - Krijim i Shared Folder
SHUTDOWN.EXE - System Shutdown
SIGVERIF.EXE - verifikues firme per ndonje file(File Signature )
SNDREC32.EXE - regjistrus(incizues zeri)
SNDVOL32.EXE - Volumi zerit
SOL.EXE - Solitaire Loje
SPIDER.EXE - Spider Loje
SYNCAPP.EXE - krijon valixhen( Briefcase )
SYSEDIT.EXE - Editor per te bere ndryshime ne systemin e windowsit
SYSKEY.EXE - SAM mjet per te kycur
TASKMGR.EXE - Task Manaxher
TELNET.EXE - MS Telnet klient
TSSHUTDN.EXE - mbyllje e sistemit
TOURSTART.EXE - Windows Tour
UTILMAN.EXE - Manaxher sistemi
USERINIT.EXE - Dokumenta
VERIFIER.EXE - manaxher Verifikus driverash
WIAACMGR.EXE - Scanner dhe Kamera
WINCHAT.EXE - Chat
WINHELP.EXE - Windows Motorr ndihme
WINHLP32.EXE - Ndihme
WINMINE.EXE - Minesweeper
WINVER.EXE - cfare Windows Versioni ke?
WRITE.EXE - WordPad
WSCRIPT.EXE - Windows Script Host
WUPDMGR.EXE - Windows Update
ACCESS.CPL - mundesira aksesi
APPWIZ.CPL - Shton heq Programe
DESK.CPL - Cilesite e figures
HDWWIZ.CPL - Shton instalon nje hardware te re
INETCPL.CPL - IE cilesite
INTL.CPL - Gjuha dhe rajonet gjeografike(mundesite per ndryshime
JOY.CPL - kontroll lojrash
MAIN.CPL - Miu
MMSYS.CPL - Sounds dhe Audio
NCPA.CPL - Lidhje rrjeti
NUSRMGR.CPL - llogarite emer passwordet( login User Accounts)
ODBCCP32.CPL - ODBC
POWERCFG.CPL - Cilesite e rrymes
SYSDM.CPL - Cilesite e sistemit
TELEPHON.CPL - telefoni dhe modemi
TIMEDATE.CPL - Ora dhe data(cilesite-properties)
CERTMGR.MSC - Certifikatat
CIADV.MSC - Service Indeksimi skedaresh
COMPMGMT.MSC - Manaxhim kompjuteri
DEVMGMT.MSC - Device Manager (shume e rendesishme per te gjetur problemet difektet me gjithe driverat ne windows)
DISKMGMT.MSC - Manaxhim disku
EVENTVWR.MSC - SHikuesi i ngjarjeve(shume komande e rendesishme per te gjetur gabimet difektet ne windows sipas EVENT ID....NR + ndonje dll ose exe skedar ne pershkrim)
FSMGMT.MSC - Shared Folders
LUSRMGR.MSC - Local Users dhe Groupe
NTMSMGR.MSC - informacion per hardriverat e jashtem te lidhur me usb ose serial kabell me kompjuterin
NTMSOPRQ.MSC
PERFMON.MSC - Monitor per shkallen e rendimentit dhe kualitetit te punes se windowsit
SERVICES.MSC - Serviset
WMIMGMT.MSC - Windows Manaxhim
CONTROL USERPASSWORDS2 - User Account


Forumi aLbdigital
Shiko profilin e anëtarit

Mbrapsht në krye  Mesazh [Faqja 1 e 1]

Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi