Portali aLbdigital.net
Pėrshendetje Vizitor i Nderuar...

Me sa duket, ju nuk jeni Identifikuar akoma ne Faqen tone,

ndaj ju paraqitet ky mesazh pėr tju Kujtuar se ju mund tė Identifikoheni qė tė merrni pjese nė

diskutimet dhe Temat e shumta tė Forumit tone.

...Nė qofte se ende nuk keni njė Llogari personale nė Forum, mund ta hapni nje tė tille duke u Regjistruar

...Regjistrimi Ėshte falas dhe ju merr kohe maksimumi 1 min...

Me Respekt dhe Kenaqesi:

Staffi i Forumit aLbdigital.net

You are not connected. Please login or register

Portali aLbdigital.net » »» Teknologjia Dhe Interneti «« » Informatikė & Internet » Hakerėt kanė tentuar tė paaftėsojnė internetin

Hakerėt kanė tentuar tė paaftėsojnė internetin

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Shko poshtė  Mesazh [Faqja 1 e 1]

Tini

avatar
Webmaster & Admin
Webmaster & Admin
Hakerėt kanė tentuar tė paaftėsojnė internetin


Hakerėt kanė tentuar tė paaftėsojnė internetinHakerėt jugkoreanė kanė sulmuar root DNS serverėt tė cilėt janė pėrgjegjės pėr “emėrimin” e kompjuterėve nė internet. Bėhet fjalė pėr njė nga sulmet mė tė mėdha nė infrastrukturėn e internetit nė histori.

Hakerėt kanė arritur tė rrėzojnė 3 nga 13 root DNS serverėt tė cilėt na japin neve emra tė njohur kompjuterik root tė cilėt, pėrndryshe, shėnohen me numra, e kjo do tė thotė qė ēdo hapje e ēfarėdo faqeje fillon me root serverin apo pėrdoret informacioni nga njėri prej 13 root serverėve. Janė sulmuar serverėt e kompanisė “UltraDNS” e cila pėrkujdeset pėr domenet .org dhe me disa domene tjera, mė pak tė njohura.

Sulmi ėshtė kryer me dėrgimin e tė dhėnave jashtėzakonisht tė mėdha nė kėta serverė. Pėr dallim nga sulmi i kryer nė vitin 2003, root serverėt kanė arritur qė shumicėn e tė dhėnave t’i shpėrndajnė nėpėr mbarė botėn dhe kėshtu kanė zvogėluar efektin e sulmit, kėshtu qė shumica e shfrytėzuesve tė internet as qė e kanė hetuar se diēka e jashtėzakonshme ėshtė duke ndodhur.

Ekspertėt ende nuk i kanė identifikuar sulmuesit, por thonė qė shumica e qarkullimit tė tė dhėnave vijnė nga Koreja Jugore.


Forumi aLbdigital
Shiko profilin e anėtarit http://www.albdigital.net.ms

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Mbrapsht nė krye  Mesazh [Faqja 1 e 1]

Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi