Portali aLbdigital.net
Pėrshendetje Vizitor i Nderuar...

Me sa duket, ju nuk jeni Identifikuar akoma ne Faqen tone,

ndaj ju paraqitet ky mesazh pėr tju Kujtuar se ju mund tė Identifikoheni qė tė merrni pjese nė

diskutimet dhe Temat e shumta tė Forumit tone.

...Nė qofte se ende nuk keni njė Llogari personale nė Forum, mund ta hapni nje tė tille duke u Regjistruar

...Regjistrimi Ėshte falas dhe ju merr kohe maksimumi 1 min...

Me Respekt dhe Kenaqesi:

Staffi i Forumit aLbdigital.net

You are not connected. Please login or register

Portali aLbdigital.net » »» Teknologjia Dhe Interneti «« » Informatikė & Internet » MS Office 2007 nė shqip

MS Office 2007 nė shqip

Posto temė tė re  Pėrgjigju temės

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Shko poshtė  Mesazh [Faqja 1 e 1]

1Normal MS Office 2007 nė shqip prej Tue Jan 16 2007, 03:17

aLbdigital

avatar
Webmaster & Admin
Webmaster & Admin
“2007 Microsoft Office System” ose “Microsoft Office 2007” ėshtė versioni i ri qė do tė zėvendėsojė “Microsoft Office 2003”. Nė fillimet e veta ky version njihej formalisht si Office 12.

Microsoft Office do tė dalė nė 7 edicione tė cilat do tė kenė emra tė ngjashėm produktesh.

Office 2007 do tė ketė njė sėrė tiparesh tė reja, si dhe pėrmirėsime qė pėrfshijnė ndėrfaqen e re grafike tė pėrdoruesit dhe “Ribbon” (shirit shumėfunksional) qė do tė zėvendėsojė menytė ekzistuese, shiritata e veglave dhe shumė panele detyrash.

Ky shirit do tė aplikohet nė Word, Excel, PowerPoint, Access dhe nė Outlook.

“Live Preview” ėshtė njė tipar i ri i Microsoft Office 2007 i cili aplikon formatim tė pėrkohshėm tė tekstit ose objektit mbi tė cilin ėshtė vendosur miu. Ky formatim i pėrkohshėm hiqet kur zhvendoset miu, duke bėrė qė pėrdoruesi tė ketė njė pamje tė formatimit pa e aplikuar atė.

Tashmė do tė jetė mundėsia qė kur tė pėrzgjidhet njė tekst, tė ofrohet njė minishirit veglash me komandat kryesore tė formatimit.

Nė Microsoft Office 2007 do tė pėrdoret njė tjetėr format i parazgjedhur skedari: OpenXML. Ky format do tė jetė i ngjeshur, rreth 75 % mė i vogėl sesa formati aktual.

Nė vend tė Office Assistants do tė jetė “Super Tooltips”, i cili shpjegon ēdo buton me funksionin pėrkatės.

Njė ndryshim i madh nė Outlook 2007 ėshtė largimi i Exchange 5.5. Tashmė Outlook punon me Exchange 2000 e sipėr.

1. Microsoft Office Word

2. Microsoft Office Outlook

3. Microsoft Office OneNote

4. Microsoft Office Access

5. Microsoft Office Excel

6. Microsoft Office PowerPoint

7. Microsoft Office InfoPath

8. Microsoft Office Visio

9. Microsoft Office Publisher

10. Microsoft Office Project

11. Microsoft SharePoint Designer

12. Microsoft Office Communicator 2007

13. Microsoft Office Groove

14. Microsoft Office Outlook 2007 Business Contact Manager

Pėr lokalizimin e Office 2007 ėshtė i nevojshėm:

Hartimi i fjalorit terminologjik.
Pėrkthimi, pėrmasimi, si dhe kontrollimi i ēelėsave tė shpejtė.
Ndėrtimi i skedarit instalues.
Testimi.

http://gjuha-shqipe.com/

Shiko profilin e anėtarit

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Mbrapsht nė krye  Mesazh [Faqja 1 e 1]

Posto temė tė re  Pėrgjigju temės

Drejtat e ktij Forumit:
Ju mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi