Portali aLbdigital.net
Pėrshendetje Vizitor i Nderuar...

Me sa duket, ju nuk jeni Identifikuar akoma ne Faqen tone,

ndaj ju paraqitet ky mesazh pėr tju Kujtuar se ju mund tė Identifikoheni qė tė merrni pjese nė

diskutimet dhe Temat e shumta tė Forumit tone.

...Nė qofte se ende nuk keni njė Llogari personale nė Forum, mund ta hapni nje tė tille duke u Regjistruar

...Regjistrimi Ėshte falas dhe ju merr kohe maksimumi 1 min...

Me Respekt dhe Kenaqesi:

Staffi i Forumit aLbdigital.net

You are not connected. Please login or register

Portali aLbdigital.net » »» Teknologjia Dhe Interneti «« » Informatikė & Internet » Kompjuteri i vitit 2016

Kompjuteri i vitit 2016

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Shko poshtė  Mesazh [Faqja 1 e 1]

1Normal Kompjuteri i vitit 2016 prej Sun Jul 29 2007, 09:32

Tini

avatar
Webmaster & Admin
Webmaster & Admin
A mund tė konsiderohet informatika njė shkencė e mirėfilltė? Apo bėhet fjalė vetėm pėr kalkulime, edhe pse super tė sofistikuara. Po pas dhjetė vitesh, cila do tė jetė e ardhmja e kompjuterit? Janė kėto disa nga pyetjet pėr t‘u dhėnė pėrgjigje, qė janė mbledhur nga disa prej emrave mė tė famshėm tė teknologjisė informatike tė sotme: drejtues kompanish e shoqėrish multimiliardere si "Google", "Yahoo", "Microsoft" e "IBM", pėrkrah profesorėsh nga universitetet mė tė rėndėsishme tė Amerikės. Simpoziumi i cili u organizua pėr tė festuar 20-vjetorin e "National Academy of Science" nė Nju-Jork quhej thjesht "2016".

Dy teori

Nė debatin mbi evolucionin e shkencės sė informacionit alternohen dy interpretime tė ndryshme: nga njėra janė ata qė thonė se qė nga ēasti kur Alan Turing shpiku nė vitet 30 "makinėn universale", ose e thėnė ndryshe makina qė pėr herė tė parė nuk ishte projektuar me njė qėllim tė vetėm, por ishte nė gjendje tė programohej, progresi ka qenė vetėm njė ēėshtje sasiore, dhe qė bėhej fjalė veē pėr rritje tė mundėsive pėrllogaritėse inxhinieristike. Ndėrsa pėr palėn tjetėr, pėrkundrazi, zhvillimi i jashtėzakonshėm i botės dixhitale u ka hapur rrugėn ndryshimeve cilėsore, konceptuale. E sigurt ėshtė qė kompjuteri ka ndikuar botėn nė gjithēka qė mund tė vėrehet, simulohet, e bėhet. Nga harta e gjenomės njerėzore, deri tek imazhet nga sipėrfaqja e Marsit, nga simulimi i ndryshimeve klimaterike te pėrdorimi i rrjetit pėr komunikim e socializim nė kohė reale. Tė rejat e sjella nga bota digjitale padyshim kanė qenė njė revolucion i jashtėzakonshėm

pėr qenien njerėzore.

E ardhmja

Gjatė konferencės, studiuesit e menaxherėt kanė prekur shumė argumente, si imazhet dixhitale, mediat online, impakti nė punėn e punėsimin. Temat e debatuara kanė qenė dy, tė dyja me fushė shumė tė gjerė pėrfshirėse: nėse do tė thellohet apo do tė ndryshojė ndikimi i informatikės te shkencat e tjera dhe nėse problemet etike do tė marrin rėndėsi nė pėrpjesėtim tė drejtė me rritjen e peshės sė teknologjive. Nė rastin e parė, sipas Jon Kleinberg, profesor nė Cornell University, revolucioni shkencor tashmė ėshtė kryer. Kemi mundėsi tė matim gjėra qė mė parė as qė mund ta imagjinonim se mund t‘i matnim.

Si shembull sjell sitet e komuniteteve online. Sociologė e psikologė pėr herė tė parė munden t‘i studiojnė raportet njerėzore duke u bazuar nė njė masė tė dhėnash tė regjistruara e tė matshme. Nė tė njėjtėn kohė ka ardhur duke u bėrė gjithnjė e mė i padukshėm kufiri mes jetės tonė reale e regjistrimit tė saj nė botėn digjitale.

Po ecim drejt njė tė ardhmeje gjithnjė e mė tė kontrolluar, tė regjistruar e tė monitoruar.

Kjo na jep mundėsinė tė ridėgjojmė bisedat qė kemi bėrė me prindėrit vite e vite me parė, apo tė ndalim pėr gjithnjė ēastin kur fėmija ynė ka hedhur hapat e para. Por nė tė njėjtėn kohė hap rrugėn pėr njė shoqėri tė hiperkontrolluar. Por pėrdorimi i informatikės, pohojnė shkencėtarėt nė simpozium, siē ka ndodhur me tė gjitha shkencat, nuk ėshtė nė duart tona, por nė ato tė shoqėrisė. Do tė jetė shoqėria ajo qė do tė plazmojė aplikimet progresive shkencore, si nė rastet kur kjo do tė kryhet pėr qėllime tė mira, ashtu edhe nė tė kundėrtėn. Dhe kjo - energjia atomike ėshtė shembulli mė i mirė ilustrues - nuk pėrbėn
kurrfarė risie.


Forumi aLbdigital
Shiko profilin e anėtarit http://www.albdigital.net.ms

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Mbrapsht nė krye  Mesazh [Faqja 1 e 1]

Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi