Portali aLbdigital.net
Përshendetje Vizitor i Nderuar...

Me sa duket, ju nuk jeni Identifikuar akoma ne Faqen tone,

ndaj ju paraqitet ky mesazh për tju Kujtuar se ju mund të Identifikoheni që të merrni pjese në

diskutimet dhe Temat e shumta të Forumit tone.

...Në qofte se ende nuk keni një Llogari personale në Forum, mund ta hapni nje të tille duke u Regjistruar

...Regjistrimi Ështe falas dhe ju merr kohe maksimumi 1 min...

Me Respekt dhe Kenaqesi:

Staffi i Forumit aLbdigital.net

You are not connected. Please login or register

Portali aLbdigital.net » »» Teknologjia Dhe Interneti «« » Informatikë & Internet » Programi "GEORGE" njeh 40 Gjuhe!

Programi "GEORGE" njeh 40 Gjuhe!

Shko poshtë  Mesazh [Faqja 1 e 1]

1Normal Programi "GEORGE" njeh 40 Gjuhe! prej Sun Jul 29 2007, 09:46

Tini

avatar
Webmaster & Admin
Webmaster & Admin


Programi ne faqen e internetit www.jabberwacky.com njeh 40 gjuhe. Tani ka edhe nje fytyre dhe qe te komunikosh me te mjafton vetem nje mikrofon.

Fytyra e "GEORGE"
Njeh 40 gjuhe. Eshte ne gjendje qe te flase ne te njejten kohe me 2000 persona.
Sigurisht qe nuk behet fjale per nje qenie njerzore. Emri i tij eshte "GEORGE" dhe eshte nje program artificial , i cili eshte ne gjendje te komunikoje me perdoruesit.
Mjafton qe te hysh ne faqen e internetit www.jabberwacky.com per te bere nje prove dhe per te shkembyer disa fjale me kete intelegjence artificiale.

Zhvilimi
"GEORGE" eshte krijuar para 7 vitesh dhe eshte zhvilluar shume shpejt. Studiuesit i kane dhuruar nje trup , nje fytyre dhe nje ze me te gjithe tingujt. Nuk ka me nevoje per tastiere: mund te komunikosh nepermjet mikrofonit.

Memoria
Nuk njeh asnje limit. "GEORGE"-it mund t'i kerkoni ndihme per te gjetur matricen (referuar "Matrix", filmit te famshem me vellezerit Wachowsky), ose mund t'i kerkoni foto me vajza te bukura. Sigurisht qe edhe "GEORGE" ka limitet e tij: mjafton ndonje pyetje qe mund ta vendose ne kurth dhe e kupton se perballe nuk teje eshte nje njeri i vertete. Anglishten dhe gjuhet tjera i di mire. Por ndryshe nga robotet tjere qatues , "GEORGE" kujton gjithqka ka thene e vendos ne memorien e tij virtuale dhe e riperdore ne rastet e duhura duke permiresuar here pas here.
Mund te themi se "GEORGE" ashtu si edhe qeniet njerezore meson nga gabimet e tij


Forumi aLbdigital
Shiko profilin e anëtarit http://www.albdigital.net.ms

Mbrapsht në krye  Mesazh [Faqja 1 e 1]

Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi