Portali aLbdigital.net
Përshendetje Vizitor i Nderuar...

Me sa duket, ju nuk jeni Identifikuar akoma ne Faqen tone,

ndaj ju paraqitet ky mesazh për tju Kujtuar se ju mund të Identifikoheni që të merrni pjese në

diskutimet dhe Temat e shumta të Forumit tone.

...Në qofte se ende nuk keni një Llogari personale në Forum, mund ta hapni nje të tille duke u Regjistruar

...Regjistrimi Ështe falas dhe ju merr kohe maksimumi 1 min...

Me Respekt dhe Kenaqesi:

Staffi i Forumit aLbdigital.net

You are not connected. Please login or register

Portali aLbdigital.net » »» Teknologjia Dhe Interneti «« » Informatikë & Internet » Ipko net - kyqja ,problemet e mundshme etj

Ipko net - kyqja ,problemet e mundshme etj

Shko poshtë  Mesazh [Faqja 1 e 1]

1Normal Ipko net - kyqja ,problemet e mundshme etj prej Wed Aug 08 2007, 21:55

Tini

avatar
Webmaster & Admin
Webmaster & Admin
Marr nga faqja zyrtare e ipko netit
Marr nga faqja zyrtare e ipko netit

Disa qytete ne Kosovë e kan shperndar rrjetin e ipkonet-it,Sistemi eshte me modem kabllovik,dhe per shumicen modemi ka edhe probleme te mundshme.QE disa skjarime nese kemi probleme me rrjetin e ipkonetit.

Modemi kabllovik
Modemi nuk e regjistron lidhjen me kartelën “Ethernet”
Duhet ta vërtetoni nëse kompjuteri juaj përmban kartelën Ethernet 10/100BaseT dhe nëse ajo është e instaluar. Po e instaluat atë vetë, duhet t’i përmbaheni me kujdes mënyrës së instalimit. Kontrolloni statusin e dritave të përparme dhe shikoni fotografinë vijuese e cila ju tregon se si duket modemi kur është në funksion:

1. Power - Indikator që tregon se modemi është i lidhur në rrymë.
2. Receive - Ndizet dhe fiket për të treguar pranimin e informative nga rrjeti kabllovik.
3. Send - Ndizet dhe fiket për të treguar dërgimin e informative në rrjetin kabllovik.

4. Cable – Indikator që tregon se modemi është regjistruar në rrjetin kabllovik dhe është funksional. Nëse indikatori ndizet dhe fiket, ai tregon njërën prej gjendjeve që vijojnë:

Modemi është duke u ristartuar
Modemi është duke skenuar rrjetin për gjetur sinjalin.
Modemi është ç’regjistruar dhe tenton të regjistrohet sërish

5. PC - Indikator që tregon se kompjuteri dhe modemi kanë lidhje fizike. Nëse ndizet dhe fiket, tregon që kompjuteri i juaj po i pranon dhe po i dërgon informata modemit kabllovik.


1. 12VDC – Porti për lidhjen e rrymës në modem. Mund të lidhet vetëm adapteri i cili ka ardhë bashkë me modemin kabllovik.
2. RST – Përdoret vetem në rast të mirëmbajtjes nga Ipko Net-i
3. ETHERNET – RJ-45 porti në të cilin lidhet kartela e rrjetit të kompjuterit tuaj.
4. Cable – Lidhet kablloja që përcjell sinjalin nga rrjeti kabllovik në modemin tuaj.
Nëse keni probleme me lidhje në Internet, ndiqni hapat e mëposhtëm për të identifikuar problemin:

Nëse indikatori Power nuk jep shenjë, kontrollojeni a është modemi i lidhur në rrymë.
Nëse indikatori PC nuk jep shenjë, kontrollojeni kompjuterin nëse është i lidhur me modem.
Nëse indikatori Cable është duke u ndezur dhe fikur pa ndërprerë, kontrollojeni kabllon që mundëson lidhjen e modemit në rrjetin kabllovik (kablloja që duket si ajo e antenës televizive).

Nëse të gjithë indikatorët e lartëpërmendur janë në gjendje të rregullt, duke dhënë shenjë sipas fotografive me lartë, kontaktoni departmentin e ndihmës teknike .

Verejtjet,mendimet e mia "int3r"
Shpesh qasja ne rrjet asht e pamundur ,per tu kyqyr ,
-disa e perdorin metoden ç'kyqjes se modemit nga rryma rreth 3 minuta
-disa klikojn ne redial shumëher pa nderprerë.


Nese keni probleme diskutoni ketu.


Forumi aLbdigital
Shiko profilin e anëtarit http://www.albdigital.net.ms

Mbrapsht në krye  Mesazh [Faqja 1 e 1]

Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi