Portali aLbdigital.net
Pėrshendetje Vizitor i Nderuar...

Me sa duket, ju nuk jeni Identifikuar akoma ne Faqen tone,

ndaj ju paraqitet ky mesazh pėr tju Kujtuar se ju mund tė Identifikoheni qė tė merrni pjese nė

diskutimet dhe Temat e shumta tė Forumit tone.

...Nė qofte se ende nuk keni njė Llogari personale nė Forum, mund ta hapni nje tė tille duke u Regjistruar

...Regjistrimi Ėshte falas dhe ju merr kohe maksimumi 1 min...

Me Respekt dhe Kenaqesi:

Staffi i Forumit aLbdigital.net

You are not connected. Please login or register

Portali aLbdigital.net » »» Teknologjia Dhe Interneti «« » Informatikė & Internet » Domethėnia e Fjales "Hacker" Haker

Domethėnia e Fjales "Hacker" Haker

Posto temė tė re  Pėrgjigju temės

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Shko poshtė  Mesazh [Faqja 1 e 1]

1Normal Domethėnia e Fjales "Hacker" Haker prej Wed Aug 08 2007, 22:56

Tini

avatar
Webmaster & Admin
Webmaster & Admin
Haker anglisht hacker ėshtė emri qe i jepet nje personi qe krijon e ndryshon kompjuter software dhe hardware, dhe qe ka njohuri ne kompjuter programim, kompjuter perdorim dhe nė ēėshtjet e sigurise te sistemeve kompjuterike. Hakeri ėshtė nje njeri qe merret me perballimin e sfidave intelektuale pėr te vepruar apo tejkaluar ne menyre krijuese kufinjte qe i vihen, jo vetem ne fushat e interesuara te tij (zakonisht informatiken apo inxhenierine elektronike) por ne te gjitha lėmet e jetės se tij. Hakeri mund te cilesohet edhe si nje njeri entuziast (zelltar) dhe kureshtar ne fushen e informatikes dhe kompjuterikes qe futet pa leje ne kompjuterat (rrjetet kompjuterike) e qeverise apo shoqerive (i shtyre nga kureshtja pėr te mesuar me teper) pėr te marre informacionet qe do.
Ne lemin e kompjuter programimit hakeri ėshtė nje programues qe "mat e pret" ose arrin qellimin e tij duke perdorur nje rradhe ndryshimesh te shfrytezoje ose zgjase kodin (ēelėsin) apo burimin. Pėr disa njerez, emri haker ka nje fame te keqe dhe lidhet me personin qe "kosit" ose perdor dhune pėr te kryer detyra programuese te cilat janė te shemtuara dhe te pasuksesshme. Trajta negative e emrit "hack" perdoret madje mes perdoruesve ne kuptim pozitiv te hakerit.
Ne fushen e sigurise kompjuterike hakeri ėshtė nje person i afte te shfrytezoje apo te hyje pa leje me ane te mjeshtrive e taktikave ne nje sistem kompjuterik. Kjo lidhet zakonisht me hakerat Black hats (kapele zinjte). Kundershtaret e tyre janė White hats (kapele bardhet) te cilet janė hakera me parime dhe etike, qe nuk demtojne kurre nje sistem kompjuterik. Poashtu ka edhe Grey hats (Kapelat e perhirta). "Hakera" jo te mirefillte qe s“kane shume njohuri ne programim apo ne informatike dhe qe perdorin programe te gatshme nga te tjeret dhe demtojne ēdo sistem te pambrojtur janė Script kiddies (femije shkarravinash).
Ne haker-kulture, hakeri ėshtė nje person qe ka arritur nje status te sigurt shoqeror dhe ėshtė i njohur midis anetareve te kultures pėr kryerje te vlerave kulturore dhe nje sasi te besueshme te diturise teknike.


Forumi aLbdigital
Shiko profilin e anėtarit http://www.albdigital.net.ms

2Normal Re: Domethėnia e Fjales "Hacker" Haker prej Fri Aug 10 2007, 04:56

Dj PiRoMaN

avatar
Moderator/e
Moderator/e
thnx per infot
nice;)

Shiko profilin e anėtarit

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Mbrapsht nė krye  Mesazh [Faqja 1 e 1]

Posto temė tė re  Pėrgjigju temės

Drejtat e ktij Forumit:
Ju mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi