Portali aLbdigital.net
Pėrshendetje Vizitor i Nderuar...

Me sa duket, ju nuk jeni Identifikuar akoma ne Faqen tone,

ndaj ju paraqitet ky mesazh pėr tju Kujtuar se ju mund tė Identifikoheni qė tė merrni pjese nė

diskutimet dhe Temat e shumta tė Forumit tone.

...Nė qofte se ende nuk keni njė Llogari personale nė Forum, mund ta hapni nje tė tille duke u Regjistruar

...Regjistrimi Ėshte falas dhe ju merr kohe maksimumi 1 min...

Me Respekt dhe Kenaqesi:

Staffi i Forumit aLbdigital.net

You are not connected. Please login or register

Portali aLbdigital.net » »» Teknologjia Dhe Interneti «« » Informatikė & Internet » Mesoni si ta lidhni kompjuterin me televizor !

Mesoni si ta lidhni kompjuterin me televizor !

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Shko poshtė  Mesazh [Faqja 1 e 1]

Tini

avatar
Webmaster & Admin
Webmaster & Admin
Mesoni si ta lidhni kompjuterin me televizor !

Lidhja e kompjuterit tė shtėpisė me televizorin po bėhet gjithnjė e mė popullore ndėrsa sistemet pėr kryerjen e kėsaj lidhjeje, gjithnjė e mė te pėrsosura. Mė poshtė kam pėrgatitur njė pėrshkrim pėr fillestarėt se si tė kryejnė lidhjen nė fjalė.

Pse ta lidh kompjuterin me televizorin ?
Kompjuterin e shtėpisė mund ta lidhėsh me televizorin pėr rastet kur mendon se ekrani i kompjuterit tėnd ėshtė tepėr i vogėl dhe nuk tė jep kėnaqėsi kur don tė shohėsh njė film/video tė shkarkuar nga interneti, njė film/video qė ke nė cd apo njė disk dvd nga lexuesi dvd i kompjuterit tėnd. Kur don tė shohėsh njė stacion televiziv qė transmeton pėrmes internetit apo tė regjistrosh njė film/video nga kompjuteri nė videoregjistruesin e shtėpisė.

Mėnyrat e lidhjes sė kompjuterit me televizorin
Mėnyrat e lidhjes janė tė shumta por unė do tė pėrshkruaj vetėm lidhjen me tė tė thjeshtė, mė popullore dhe qė jep rezultate tė kėnaqshme pėrmes funksionit qė njihet me emrin "TV out" apo "video out". Kjo lidhje bėn atė qė ekrani i televizorit tė mund tė zėvendėsojė atė tė kompjuterit.

Kushtet qė duhen plotėsuar pėr tė kryer lidhjen e kompjuterit me televizorin
Televizori yt duhet tė ketė hyrjen pėr kabėllin scart (pjesa mė e madhe e televizorėve e kanė). Aq mė mirė nėse ka edhe hyrjet SVHS dhe RCA.
Nėse televizori yt nuk ka hyrje pėr kabėllin scart mund tė kryesh lidhjen e mėposhtme pėrmes videoregjistruesit, gjithnjė nėse ky ka hyrjen scart.
Ndėrsa kompjuteri yt duhet tė ketė njė kartė video (kartė grafike) me funksionin qė njihet si "video out" apo "TV out". Pėr tė parė nėse kompjuteri yt e ka kėtė funksion mund t'i hedhėsh njė sy faturės qė ke marrė me kryerjen e pagesės ku pėrmenden pėrbėrėsit kryesorė tė kompjuterit tėnd. Shih nėse shkruan diēka mbi "video out" apo "tv out". Duhet tė ndodhet nė tė njėjtin rresht ku flitet pėr llojin e kartės grafike (kartės sė videos).

Mėnyra tjetėr ėshtė hedhja njė sy pjesės sė prapme tė vetė kompjuterit. Shiko nėse ka ndonjė prej daljeve nė figurė qė njihen si RCA Composite dhe S-Video (disa kompjutera i kanė tė dyja). Sa mė i ri tė jetė kompjuteri aq mė tė mėdha janė gjasat qė kompjuteri yt tė ketė "video out". Mund tė them nga pėrvoja ime se rasti mė i mirė do tė ishte ai kur kompjuteri do tė kishte RCA composite.Zakonisht kartat e videos qė kanė 60 Mb kujtesė e sipėr kanė edhe "TV out".
Nėse kompjuteri yt nuk ka ndonjė nga daljet e pėrmendura atėherė duhet tė vėsh nė njėrėn pjatė tė kandarit ekonominė tėnde dhe nė tjetrėn dėshirėn pėr tė parė video/filma nga kompjuteri nė televizor. Fut tek pjata e parė edhe instalimin e kartės sė re brenda nė kompjuter.
Ndėrkohė qė njė kartė e mirė video ėshtė e nevojshme edhe pėr luajtjen e lojrave mė tė reja.
As mos e sill ndėrmend lidhjen e kompjuterit me televizorin nėse kompjuteri yt ėshtė aq i vjetėr sa qė nuk mund tė luajė fare video apo stėrmundohet kaq shumė derisa ngecėn gjatė luajtjes sė tyre (kėtu nuk ėshtė fjala pėr "ngecjen" gjatė parjes sė programeve televizive drejtpėrdrejtė nga interneti e cila ėshtė e njė lloji tjetėr dhe pėr tė cilėn Rruzull.net do tė flasė nė njė shkrim tjetėr).

Lidhja pėrmes daljes RCA Composite
Kjo dalje pėr mendimin tim, mundėson lidhjen mė tė pėrkryer, mė tė thjeshtė dhe mė tė lirė. E gjitha qė duhet tė blesh ėshtė njė kabėll njėfishėsh qė njihet si "RCA Composite cable" aq tė gjatė sa tė arrijė televizorin.
Zakonisht gjendet nė gjatėsitė 1m, 5m dhe 10m. Njė kabėll 5 metėrsh duhet tė mjaftonte. Kabėlli 10 metėrsh mund tė sillte humbje tė kualitetit tė figurės.
Ky kabėll lidhet nga njėra anė tek dalja RCA Composite e kompjuterit tėnd dhe nga ana tjetėr tek hyrja "Video In" e televizorit tėnd. Nėse televizori yt nuk ka "Video In" duhet tė blesh njė Scart Adapter apo akoma mė mirė tė blije njė paketė qė do tė pėrmbante kabėllin RCA, Scart Adapter si dhe kabėllin e zėrit.

Lidhja pėrmes daljes S-Video
Ndonėse thuhet se formati i videos S-Video jep njė kualitet mė tė mirė tė figurės pėrmes kabėllit qė quhet "S-Video cable", mua nuk mė ka dalur kėshtu, por kjo mund tė ketė tė bėjė me llojin e televizorit si dhe me aftėsitė e programeve qė kam pėrdorur pėr tė mposhtur sinjalin bllokues Macrovision tė daljes S-Video qė ka karta jote e videos dhe qė ėshtė vendosur nė kompjuterin tėnd pėr tė mos lejuar kopjimin e filmave tė formatit dvd nė videoregjistruesin e shtėpisė. Kjo lidhje jep njė figurė tė mirė nėse televizori yt ėshtė aq i ri sa qė ka hyrje "S-Video In" (SVHS).

Kabėlli qė konverton SVideo nė RCA
Nėse televizori yt nuk ka "SVideo In" apo ndryshe "SVHS" - qė zor se mund ta ketė - tė kėshilloj tė blesh njė kabėll konvertuese qė bėn kthimin nga "Svideo out" nė "RCA", nė vend qė tė pėrdorėsh njė kabėll Svideo pėr ta lidhur drejtpėrdrejtė tek Scart Adapter...

Si tė shoh figurėn nga kompjuteri nė televizor ?
Nėse ia ke arritur tė lidhesh mė nė fund kompjuterin me televizorin, mėnyra mė e thjeshtė pėr tė parė figurėn nga kompjuteri nė televizor ėshtė heqja e kabėllit qė lidh kompjuterin tėnd me ekranin e kompjuterit (monitorin) e cila duhet tė kryhet pas fikjes mė parė tė kompjuterit. Gjatė rindezjes, kompjuteri yt e zbulon automatikisht ekranin e televizorit.


Televizori duhet vendosur nė kanalin VCR nėse lidhja ėshtė kryer pėrmes hyrjes Scart tė televizorit. Zgjidh kanalin Svideo apo RCA, nėse lidhja ėshtė kryer pėrmes ndonjėrit prej tyre.


Kujdes: Ekrani i televizorit nuk ėshtė aq i qartė sa ai i kompjuterit, duke e bėrė tė vėshtirė leximin e germave apo parjen e figurave tė fushės sė desktop-it qė mund tė sjellė vėshtirėsi nė gjetjen e programeve qė don tė hapėsh apo edhe tė vetė butonit tė fikjes sė kompjuterit. Nga ana tjetėr, ndonėse mund tė duket paradoksale, ėshtė pikėrisht kjo paqartėsi qė bėn videot/filmat me rezolucion tė ulėt tė duken mė mirė nė televizor sesa nė kompjuter duke mbuluar disa turbullira qė mund tė shfaqeshin nė ekranin e kompjuterit gjatė luajtjes sė tyre (parasėgjithash parjes sė transmetimeve televizive pėrmes internetit).


Nėse gjithēka ka shkuar si duhet, duhet tė arrish tashmė tė shohėsh figurėn nga kompjuteri nė televizor por akoma bardhė e zi. Sidoqoftė urime


Forumi aLbdigital
Shiko profilin e anėtarit http://www.albdigital.net.ms

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Mbrapsht nė krye  Mesazh [Faqja 1 e 1]

Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi