Portali aLbdigital.net
Pėrshendetje Vizitor i Nderuar...

Me sa duket, ju nuk jeni Identifikuar akoma ne Faqen tone,

ndaj ju paraqitet ky mesazh pėr tju Kujtuar se ju mund tė Identifikoheni qė tė merrni pjese nė

diskutimet dhe Temat e shumta tė Forumit tone.

...Nė qofte se ende nuk keni njė Llogari personale nė Forum, mund ta hapni nje tė tille duke u Regjistruar

...Regjistrimi Ėshte falas dhe ju merr kohe maksimumi 1 min...

Me Respekt dhe Kenaqesi:

Staffi i Forumit aLbdigital.net

You are not connected. Please login or register

Portali aLbdigital.net » »» Teknologjia Dhe Interneti «« » Informatikė & Internet » Interneti nuk mund tė pėrballojė tėrė trafikun

Interneti nuk mund tė pėrballojė tėrė trafikun

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Shko poshtė  Mesazh [Faqja 1 e 1]

Tini

avatar
Webmaster & Admin
Webmaster & Admin


Studimi mė i fundit i ekspertėve nga University of South Carolina tė Shteteve tė Bashkuara tė Amerikės thotė se infrastruktura e internetit do investime tė mėdha qė tė pėrballojė trafikun.

Teknologji
Interneti nuk mund tė pėrballojė tėrė trafikun


Studimi mė i fundit i ekspertėve nga University of South Carolina tė Shteteve tė Bashkuara tė Amerikės thotė se infrastruktura e internetit do investime tė mėdha qė tė pėrballojė trafikun.Ekspertėt potencojnė trafikun e madh tė shkaktuar nga popullariteti i shėrbimeve siē ėshtė YouTube, miliarda porosi e-maili qė shfrytėzuesit dėrgojnė ēdo ditė dhe kėrkesat ēdoherė e mė tė mėdha pėr qasje nė internetin wireless.

Studimin paralajmėrues me titull Point of Disconnect (Pika e Shkyējes) e ka publikuar profesori Michael Kleeman nga Center for Communication Annenberg pranė University of South Carolina.

Ai ka deklaruar qė, po tė vėshtronim infrastrukturėn ekzistuese tė internetit si autostradė, ajo duket sikur ēdo vozitės e ka ndėrruar makinėn e tyre tė vogėl me kamionin mė tė madh qė mund tė paramendojmė.


Po ashtu, profesori Kleeman thekson qė janė duke u investuar mjete tė mėdha pėr tė zgjidhur kėtė problem, por ajo qė ėshtė duke u bėrė nuk ėshtė as pėr sė afėrmi e mjaftueshme. Vetėm si shembull tė trafikut jashtėzakonisht tė madh, Kleeman ka pėrmendur tė dhėnat e shėrbimit YouTube, ku ēdo ditė ngarkohen rreth 65.000 video incizime, gjersa kjo shifėr vitin e kaluar ka qenė rreth 20.000.

www.annenberg.edu


Forumi aLbdigital
Shiko profilin e anėtarit http://www.albdigital.net.ms

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Mbrapsht nė krye  Mesazh [Faqja 1 e 1]

Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi