Portali aLbdigital.net
Përshendetje Vizitor i Nderuar...

Me sa duket, ju nuk jeni Identifikuar akoma ne Faqen tone,

ndaj ju paraqitet ky mesazh për tju Kujtuar se ju mund të Identifikoheni që të merrni pjese në

diskutimet dhe Temat e shumta të Forumit tone.

...Në qofte se ende nuk keni një Llogari personale në Forum, mund ta hapni nje të tille duke u Regjistruar

...Regjistrimi Ështe falas dhe ju merr kohe maksimumi 1 min...

Me Respekt dhe Kenaqesi:

Staffi i Forumit aLbdigital.net

You are not connected. Please login or register

Portali aLbdigital.net » »» Teknologjia Dhe Interneti «« » Informatikë & Internet » Interneti nuk mund të përballojë tërë trafikun

Interneti nuk mund të përballojë tërë trafikun

Posto temë të re  Përgjigju temës

Shko poshtë  Mesazh [Faqja 1 e 1]

Tini

Webmaster & Admin
Webmaster & Admin

Studimi më i fundit i ekspertëve nga University of South Carolina të Shteteve të Bashkuara të Amerikës thotë se infrastruktura e internetit do investime të mëdha që të përballojë trafikun.

Teknologji
Interneti nuk mund të përballojë tërë trafikun

Studimi më i fundit i ekspertëve nga University of South Carolina të Shteteve të Bashkuara të Amerikës thotë se infrastruktura e internetit do investime të mëdha që të përballojë trafikun.

Ekspertët potencojnë trafikun e madh të shkaktuar nga popullariteti i shërbimeve siç është YouTube, miliarda porosi e-maili që shfrytëzuesit dërgojnë çdo ditë dhe kërkesat çdoherë e më të mëdha për qasje në internetin wireless.

Studimin paralajmërues me titull Point of Disconnect (Pika e Shkyçjes) e ka publikuar profesori Michael Kleeman nga Center for Communication Annenberg pranë University of South Carolina.

Ai ka deklaruar që, po të vështronim infrastrukturën ekzistuese të internetit si autostradë, ajo duket sikur çdo vozitës e ka ndërruar makinën e tyre të vogël me kamionin më të madh që mund të paramendojmë.

Po ashtu, profesori Kleeman thekson që janë duke u investuar mjete të mëdha për të zgjidhur këtë problem, por ajo që është duke u bërë nuk është as për së afërmi e mjaftueshme. Vetëm si shembull të trafikut jashtëzakonisht të madh, Kleeman ka përmendur të dhënat e shërbimit YouTube, ku çdo ditë ngarkohen rreth 65.000 video incizime, gjersa kjo shifër vitin e kaluar ka qenë rreth 20.000.

www.annenberg.edu

Forumi aLbdigital
Shiko profilin e anëtarit http://www.albdigital.net.ms

Mbrapsht në krye  Mesazh [Faqja 1 e 1]

Posto temë të re  Përgjigju temës

Drejtat e ktij Forumit:
Ju mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi